Go to content

Wspólna pasja szansą na dobry związek

Wspólna pasja - spacer

Czy patrzysz na niektóre pary zastanawiasz się co ich tak naprawdę połączyło?  Ona smukła baletnica, poruszająca się z niewymuszonym wdziękiem, on postawny futbolista. Idą za rękę i nie mogą oderwać od siebie wzroku. Dlaczego są razem, chociaż na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują? Może łączyć ich wspólna pasja!

Wspólne hobby dla par

Ludzie dokonują wyboru partnera kierując się rozmaitymi cechami. Dla jednym istotny jest wygląd, dla innych osobowość. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę status społeczny, środowisko, w jakim się wychowujemy, wartości, którymi się kierujemy w życiu czy wspólne zainteresowania. Dowiedziono, że te ostatnie kryterium łączy wiele par.

W przytoczonym przeze mnie przykładzie, punktem wspólnym baletnicy i futbolisty jest … sport! Zazwyczaj lubimy osoby, które są do nas podobne i dlatego pasja jest dobrym sposobem na utrzymanie relacji między ludźmi. Nie chodzi tutaj o to, by była taka sama. Przykładowo wspólne bieganie może łączyć, czasami może stać się również powodem konfliktów. W momencie wyścigi do głosu dochodzi rywalizacja, co nie zawsze pozytywnie wpływa na pary.

wspólna pasja Sportowe Głodomory

Wspólna pasja – jak zadbać o zdrową relację?

Jak uniknąć takiej niezdrowej sytuacji? Dobrym sposobem jest przyzwolenie na swoją przestrzeń w związku. Ona będzie tańczyć, gdy on z widowni podziwia jej piękne ruchy. Natomiast jej wystarczy koszulka z logiem drużyny i gorące kibicowanie w czasie rozgrywek. Będą uczestniczyć w swoich pasjach, ale nie z przymusu, krok po kroku, będąc dla siebie największą motywacją oraz wsparciem.

Pasjonując się podobnymi aktywnościami powoduje, że możemy mieć podobne usposobienie oraz cechy charakteru czy przestrzeganie tych samych zasad. Podobna analogia widoczna jest w związkach, które mają ten sam lub zbliżony zawód, np. lekarz czy prawnik.

Wspólne uprawianie sportu ma bardzo dużo zalet. Wzajemna motywacja i inspiracja jest o wiele skuteczniejsza, niż działanie się w pojedynkę. Wspólne hobby łączy, zbliża i zabija rutynę. Kiedy każda osoba w związku ma chwilę dla siebie, to może być budujące dla nich dwojga. Każde z nich wie ile czasu i poświęcenia wymaga zwycięstwo. Potrafią działać wspólnie – jak drużyna. W tym przypadku sport stanowi metaforę udanego związku. Wspólna pasja może poprawić relację i nadać jej o wiele ciekawszy charakter.


  Odwiedź mnie na blogu Sportowe Głodomory