Go to content

Twoje emocje zależą od… bakterii w jelitach!

Fot. iStock / Ben-Schonewille

Nie od dziś naukowcy i badacze twierdzą, że jelita są niczym nasz drugi mózg i mają wpływ na znacznie więcej niż tylko trawienie pokarmów. Najnowsze odkrycia pokazują, że od bakterii w jelitach zależy „wygląd” mózgu i nasze emocje.

Nasz drugi mózg

Coraz więcej mówi się o wpływie mikroorganizmów zamieszkujących nasze ciało na ogólne zdrowie i samopoczucie człowieka, a jelita nazywa naszym drugim mózgiem. Naukowcy z University of California w Los Angeles sprawdzili, czy pomiędzy bakteriami w jelitach a pracą mózgu i naszym zachowaniem istnieje jakiś związek. Wyniki swojego eksperymentu opublikowali w piśmie „Psychosomatic Medicine: Journal of Biobehavioral Medicine”. Wskazówek na ten temat udzieliły wcześniej przeprowadzone badania na gryzoniach, które wykazały związek pomiędzy reakcjami emocjonalnymi i zachowaniem zwierząt (włącznie z depresją i rozdrażnieniem) , a mikroorganizami w jelitach.

Myślenie zależne od bakterii

Naukowcy z Kalifornii pobrali próbki bakterii z jelit od 40 kobiet przebadali je z pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że 33 z nich miały więcej pałeczek z rodzaju Bacteroides, a siedem więcej bakterii z rodzaju Prevotella. Te rozbieżności pociągały za sobą różnicę w wyglądzie mózgów i w zachowaniu. Badane kobiety z większością Bacteroides posiadały grubszą warstwę substancji szarej w rejonach kory mózgowej odpowiadających za skomplikowane procesy przetwarzania informacji, miały też większą objętość hipokampa – części mózgu, odpowiadającej za zapamiętywanie. Natomiast duża ilość Prevotella wpływała na mniejszy rozmiar różnych obszarów mózgu (w tym hipokampa) oraz silniejsze połączenie między obszarami odpowiadającymi za uwagę, przetwarzanie emocji i sygnałów pochodzących ze zmysłów.

Emocje pod kontrolą jelit

Kobiety biorące udział w eksperymencie reagowały też inaczej na tę samą sytuację. Panie z przewagą bakterii Prevotella w jelitach na widok nieprzyjemnych obrazów odczuwały silniejsze negatywne odczucia – lęki, zdenerwowanie, czy rozdrażnienie – a ich hipokampy działały przy tym słabiej. Według autorów badania wyniki mogą być dowodem na prawdziwość teorii o relacjach między mikroorganizmami w jelitach a mózgiem.

Niestety, na podstawie eksperymentu nie można stwierdzić, czy to bakterie w jelitach decydują o pracy mózgu, czy różnice w jego budowie mózgu wpływają na skład jelitowego mikrobiomu. Bez wątpienia jednak eksperyment pozwala nam spojrzeć inaczej na ludzkie emocje i postępowanie.


 

Na podstawie: www.portalspozywczy.pl