Go to content

Jest bajecznie słodka, pomaga w odchudzaniu i chroni serce. Dlaczego jeszcze warto jeść papaję?

papaja - owoc, jak jeść, właściwości
Fot. iStock

Papaja to egzotyczny owoc, po który sięgamy coraz częściej. Doceniamy ją przede wszystkim za smak, choć zalet dla zdrowia również jej nie brakuje. Za co konkretnie warto pokochać papaję i jak jeść ją, by była najsmaczniejsza?

Papaja pochodzi z Ameryki i przybiera owalny kształt o długości około 40 cm i 30 cm średnicy, często kojarzony z dużą gruszką. Dojrzały owoc charakteryzuje się żółto-pomarańczową skórką. W środku, miękki miąższ przybiera kolor pomarańczowy lub łososiowy. Im bardziej jest pomarańczowy, tym bardziej smaczny. Miąższ ukrywa dużą ilość nasion w galaretowatej otoczce. Papaja cieszy się coraz większym powodzeniem, bo i coraz łatwiej ją kupić. Bez problemu znajdziemy ją w hiper i supermarketach, więc warto skusić się choć raz na tę zdrową słodycz. Wybierając papaję, najlepiej sięgać po owoce dojrzałe –  pomarańczowe i lekko miękkie. Jeśli papaja jest niedojrzała i twarda, należy włożyć go do papierowej torebki i zostawić w temperaturze pokojowej, a dojrzeje. Nie należy wybierać owoców obitych, pokrytych plamami i pomarszczonych.

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Fot. Papaja/iStock

Papaja – owoc o wielu właściwościach odżywczych

Papaja w miąższu skrywa duże ilości witamin i substancji pozytywnie wpływających na zdrowie. Miąższ papai to dobre źródło: witaminy C, witaniny K, witaminy E, witaminy B5, witaminy B6, witaminy B9, beta karotenu, karotenoidów, antyoksydantów, potasu i magnezu, a także błonnika pokarmowego. Zawiera 43 kcal w 100 g owocu, a jej indeks glikemiczny wynosi 59. Im bardziej dojrzały owoc, tym smaczniejszy i o większej zawartości składników odżywczych.

Papaja – właściwości dla zdrowia

Papaja uważana jest za owoc bardzo zdrowy, chwalona za działanie przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i przeciwbólowe. Zawiera fibryny usprawniające krzepnięcie krwi, poleca się ją w leczeniu chorób grzybiczych i stanów zapalnych skóry. Ale to nie jedyne jej zalety.

Owoc papai chroni serce. Potężna dawka błonnika w miąższu wspiera obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Obecność witamin C i E oraz karotenoidów chronią układ krwionośny, a alkaloid o nazwie karpaina wzmocnia mięsień sercowy.

Papaina przyspiesza i ułatwia trawienie. Papaina to enzym przyśpieszający trawienie białka nie tylko w żołądku, ale też w dwunastnicy. Papaja koi błonę śluzową żołądka, łagodzi zgagę, wzdęcia i zaparcia, przywracając równowagę w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu polecana jest w dietach odchudzających.

Odkwasza i odtruwa organizm. Spożywanie papai, która jest owocem zasadotwórczym wpływa na odkwaszenie organizmu. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają ją jako pomoc w regeneracji po chorobie i antybiotykoterapii. Papaja wspiera usuwanie toksyn z jelit i wspiera bytującą w nich florę bakteryjną.

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Fot. iStock

Papaja w profilaktyce nowotworów. Ten owoc wskazany jest w diecie antynowotworowej ze względu obecny w niej likopen – silny antyutleniacz, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn i wspiera układu odpornościowy.

Wzmacnia plamkę żółtą. Wyniki badań opublikowane w amerykańskim piśmie „Archives of Ophthalmology” wskazują, że zjadanie przynajmniej trzech porcji papai dziennie obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych, co prowadzi do utraty wzroku. Obecne w papai karotenoidy, takich jak luteina, kryptoksantyna i zeaksantyna zapobiegają degradacji plamki żółtej.

Papaja wzmacnia kolana. owoc papai bogaty jest we wspomnianą już luteinę i zeaksantynę, które obniżają ryzyko wystąpienia zwyrodnień w tkance chrzęstnej kolan, pozwalając dłużej zachować sprawność.

Papaja – czy nasiona są jadalne?

Czarne nasiona papai są jadalne, choć nie każdemu może odpowiadać ich dość ostry smak. Nasion papai nie poleca się kobietom w ciąży, ponieważ badania przeprowadzone na zwierzętach ujawniły, że mogą one wywołać trwałe uszkodzenia płodu i poronienia. Te same podejrzenia padły na niedojrzały miąższ papai, więc ciężarne powinny sięgać jedynie po dojrzałe owoce, które zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych.

papaja - owoc, jak jeść, właściwości

Fot. iStock

Papaja – jak jeść ten owoc?

Papaję należy umyć najpierw pod bieżącą wodą. Owoc przekrawa się  na pół i usuwa gniazda nasienne łyżeczką. następnie obiera się papaję ze skórki. Miąższ papai można zjeść na surowo lub po obróbce kulinarnej. Powodzeniem cieszą się porady, by papaję zmiksować z jogurtem, by stworzyć zdrowy i sycący koktajl. Słodka papaja idealnie komponuje się z zimnymi deserami, musami oraz sałatkami owocowymi. Należy jedynie pamiętać, by papaję do innych owoców dodawać na końcu, ponieważ obecna w niej papaina spowoduje ich zmiękczenie. Można z miąższu przygotować soki, lub syropy. Można ją również zastosować jako dodatek do różnych mięs (będą delikatniejsze), owoców morza, gulaszu, curry, dań pikantnych.


źródło:  www.odzywianie.info.pl ,www.medicalnewstoday.com