Psychologia

Siedem cech megalomana. Czy wiesz, z kim masz do czynienia?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 maja 2019
Czym jest megalomania? 7 cech megalomana
Fot. iStock – Czym jest megalomania? 7 cech megalomana
 

Czy znasz kogoś, kto jest przekonany, że wszystko, co mówi lub myśli, robi, jest wspaniałe? Prawdopodobnie masz do czynienia z megalomanem. I nie byłoby nic złego w takim postrzeganiu siebie, gdyby nie fakt, że megaloman czując się lepszym, poniża innych. Czym jest megalomania?

Jak go rozpoznać, skoro spotykamy ludzi, którzy są z siebie dumni, dobrze myślą o sobie i uważają, że są w stanie osiągnąć więcej niż inni. Różnica polega na tym, że ci, który mają zdrową wysoką samoocenę nie umniejszają innym, lubią ludzi.

Czym jest megalomania?

Megalomania jest stanem psychologicznym występującym pod wpływem narcystycznych objawów zaburzeń osobowości. Jednak, aby wiedzieć, czy dana osoba jest megalomanem w ramach zaburzenia, psycholodzy zwracają uwagę na to, czy jej pomysły są urojeniowe, czy nie i czy wyobraża sobie, że jest wszechmocna, twierdzi, że jest najlepsza.

Historycznym postaciom, takim jak Napoleon Bonaparte, Hitler, Stalin, często przypisuje się cechy megalomańskie i narcystyczne, bo to one stały się motorem napędowym ich dążenia do celu rządzenia całym światem.

Gdybyśmy przyjrzeli się tym przywódcom, zauważylibyśmy cechę wspólną – wszyscy byli przekonani, że są jedną człowiekiem na ziemi zdolnym uratować swoją ojczyznę i zapanować nad innymi narodami. Oni czuli, że ich istnienie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania świata. Jak pokazuje historia raz po raz megalomani stają się niebezpiecznymi przywódcami, którzy są gotowi zrobić wszystko, by uzyskać władzę.

Megaloman nie tylko wierzy, że jest zdolny do tego, czego nikt inny nie może zrobić, ale też zmaga się z odpowiedzialnością, bo często obwinia się za za konsekwencje swoich działań. Tak naprawdę w środku czują się gorsi i puści.

Siedem cech megalomanów:

  • zuchwałość; wierzą, że są niezbędni.
  • czują się niezniszczalni i potrafią rozwiązać każdy problem, manipulują ludźmi, w ten sposób dochodząc do władzy
  • uczucie wszechmocy; często testują innych, aby porównać się z nimi i pokazać, że są lepsi niż wszyscy inni
  • nie przyznają się do swoich błędów, więc nigdy się na nich nie uczą
  • mają narcystyczny i wyidealizowany obraz siebie
  • nadpobudliwie reagują na to, co mówią lub robią inni; odrzucają ludzi uważając, że to oni są problemem
  • ich próżność wspiera silne ego, które rośnie wraz z poczuciem wyższości

Co kryje się za osobowością megalomana?

Megalomani w ogóle nie przyjmują do wiadomości, że w ich wnętrzu kryje się słaba i szukająca miłości osoba, dlatego często są atakujący, obrażający, to ich mechanizm obronny.

Z drugiej strony, z powodu strachu przed byciem gorszym, ośmieszają każdego, kto sprawia, że ​​czują się zagrożeni i w konsekwencji krzywdzą te osoby. Ponadto megalomani próbują wyolbrzymiać swoje umiejętności i dramatyzować w przypadku swoich osiągnięć.

Ich arogancja może sprawić, że czasami czują się samotni, ponieważ inni ich po prostu nie akceptują, mogą się nawet izolować. Ich poczucie wyższości doprowadza do sytuacji, kiedy trzymają się z dala od tych, których uznają za gorszych. Ta samotność prowadzi do nieuniknionej pustki emocjonalnej, która dla nikogo nie jest dobra. .

Jeśli w twoim najbliższym otoczeniu masz do czynienia z megalomanem, możesz próbować go zrozumieć, ba – może ci się wydawać, że go uzdrowisz, wydobywając z niego tę kruchą osobę, którą w sobie kryje i zachęcając do jej akceptacji. Uważaj jednak – możesz stać się zagrożeniem, wrogiem numer jeden, który chce obalić megalomańskie przekonanie o własnej wyższości.

Odwiedź nas na Facebooku


Psychologia

W jakich majtkach się ochajtać?

Redakcja
Redakcja
29 maja 2019
Fot. iStock
 

Czerwiec to wyjątkowy miesiąc. To właśnie wtedy rozpoczyna się prawdziwe lato, zaczynamy myśleć o urlopie i zbliżających się wakacjach. Jest on jednak szczególny także z innego powodu – ma w swojej nazwie literę „R”, która zdaniem wielu przynosi szczęście w małżeństwie. Liczba legalizowanych wówczas związków bije wszelkie rekordy, a narzeczeni planują całą ceremonię w najdrobniejszych szczegółach. Jedną z kluczowych kwestii jest ślubny strój. Abstrahując od sukni, czy garnituru, istotna jest także… bielizna. Ta kobieca traktowana jest niemal jak relikwia, a męska…  no właśnie. Czas to wreszcie zmienić!

Diabeł tkwi w szczegółach

Garnitur, koszula i buty – wokół tych elementów garderoby Pana Młodego koncentruje się cała uwaga. To one rzucają się w oczy i są szeroko komentowane. Jednak najważniejsze kryje się pod spodem. Mowa oczywiście o bieliźnie. I choć zobaczy ją prawdopodobnie jedynie Panna Młoda (choć wesele może się różnie potoczyć…), Pan Młody powinien wybrać swoje majtki z podobnym pietyzmem, co pozostałe elementy ślubnej stylizacji czy dodatki.

Dlaczego?

Ślub i późniejsze wesele, poza uczuciowym i romantycznym charakterem, daje Młodym po prostu niezły wycisk. Kościół – wstań, usiądź, uklęknij. Wesele – całonocne tańce oraz rozmowy z przyjaciółmi i rodziną, wymagające nieustannego przemieszczania się. Nie wolno zapominać także o oczepinach – tutaj może wydarzyć się już naprawdę wszystko. W związku z tym Państwu Młodym musi być po prostu wygodnie. W sukni, garniturze, butach, ale też bieliźnie. Świadomość panów w tym zakresie jest raczej znikoma, a to duży błąd. Ciągłe układanie „interesu” w nogawkach wygląda nieestetycznie i jest zwyczajnie niekulturalne, natomiast pozostanie z tym dyskomfortem może przerodzić się w ból lub wręcz  złość i ostatecznie pokrzyżować plany związane z nocą poślubną.

Klejnoty w hamaku

Marka SAXX wyciąga rękę do facetów, oferując im nowoczesne bokserki, wyposażone w specjalny hamak na klejnoty. To rozwiązanie sprawia, że noszący taką bieliznę ma wszystko pod kontrolą i nie musi przejmować się koniecznością ciągłego majstrowania w kroku. SAXXy zostały zaprojektowane przy wykorzystaniu oddychających materiałów, a szwy przeniesiono na zewnątrz bielizny, co sprawia, że niemal się ich nie czuje. Dostępne są poza tym w całej gamie wzorów – od tych eleganckich, po naprawdę wystrzałowe. Które wybrać – tę decyzję musi podjąć Pan Młody (lub jego przyszła żona).

Bielizna, zarówno męska, jak i damska, szczególnie w kontekście ślubów jest kluczowa. Wysiłek wynikający z ogromu obowiązków, z jakim będą musieli uporać się Młodzi, pomimo asysty świadków i rodziców będzie bardzo duży. Garnitur nie jest najwygodniejszym ubiorem (dodatkowo faceci chętnie decydują się na bardzo obcisłe spodnie) – dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na majtki. No i dzięki temu uratować noc poślubną…


Artykuł sponsorowany


Psychologia

Najnowsze trendy w pierścionkach zaręczynowych

Redakcja
Redakcja
29 maja 2019
Fot. Materiały prasowe

Większość osób zaczyna interesować się ofertą salonów i pracowni jubilerskich dopiero wówczas, gdy zbliża się czas oświadczyn oraz koniecznym staje się znalezienie odpowiedniego pierścionka dla wybranki serca. Osoby takie, niezaznajomione z panującymi na rynku wyrobów jubilerskich trendami bardzo często nie mają świadomości, jakie rodzaje biżuterii wybierane są najczęściej przez zakochanych mężczyzn oraz które rodzaje kruszców i kamieni szlachetnych polecane są w danym momencie przez ekspertów z branży.

Jest to o tyle ważne, o ile nie zamierza się wybrać jednego z klasycznych produktów, które od lat niezmiennie wybierane są z tej okazji. Coraz częściej bowiem mężczyźni decydują się na wybór bardziej wyszukanej biżuterii, która z jednej strony podkreślać ma wyjątkowość ich wybranki, z drugiej natomiast – stanowić przejaw oryginalności oraz nieulegania wpływom otoczenia oraz utartym schematom. Zawsze warto jednak tego rodzaju decyzję wcześniej skonsultować bądź to z samą partnerką, bądź też z jej krewnymi lub bliskimi przyjaciółkami – po to, aby uniknąć wpadki lub przykrej niespodzianki, kiedy to nasze pomysły okażą się nieadekwatne do oczekiwań przyszłej małżonki.

Pierścionki zaręczynowe – czy warto stawiać na klasykę?

Pomimo upływu lat oraz zmieniających się gustów i upodobań, w dalszym ciągu największą popularnością na rynku jubilerskim cieszą się pierścionki zaręczynowe wykonane ze złota, w których centralnym miejscu osadzony jest kamień szlachetny w postaci brylantu. O ile też – w zależności od osobistych preferencji oraz zasobności portfela mężczyzny – tego typu pierścionki mogą się między sobą różnic rodzajem stopu metalu (poza żółtym, różowym i białym złotem spotkać można pierścionki wykonane ze srebra i innych surowców) oraz rozmiarem, czystością i jakością wykorzystanego kamienia szlachetnego. Co oczywiste – w większości przypadków wraz ze wzrostem masy i objętości brylantu rośnie także sama cena biżuterii. Nawet jednak pierścionki zaręczynowe z małym i symbolicznym kamieniem szlachetnym doskonale prezentują się na ręce każdej kobiety i powinny wpasować się w gusta tych z nich, które celują w klasyczne wzory i rozwiązania.

Przeczytaj: 10 praktycznych porad przed zakupem pierścionka zaręczynowego

Jeżeli nie pierścionek zaręczynowy z brylantem to co?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zaobserwować można wzmożone zainteresowanie konsumentów pierścionkami zaręczynowymi odbiegającymi od opisanego wyżej kanonu. Coraz większa grupa mężczyzn decyduje się bowiem na zakup biżuterii wyróżniającej się wśród klasycznych pierścionków. Wybierają oni najczęściej wyroby jubilerskie wykonane z nietypowych stopów metali lub takie, w których centralne miejsce zajmują rzadkie i egzotyczne kamienie szlachetne, które nie są dostępne przy produkcji seryjnej biżuterii na potrzeby największych odbiorców i salonów sieciowych. Pomimo obserwowanych trendów oraz zmian w nawykach zakupowych, w dalszym ciągu jednak największą popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe z brylantem. Nie wydaje się też, aby w najbliższych latach dokonać miałyby się w tym zakresie szczególnie istotne zmiany.

więcej na stronie: https://auroria.pl/


Artykuł sponsorowany

 


Zobacz także

Cała prawda na temat związku ze starszym facetem. Jest sporo „ale”…

być szczęśliwą, #nażyćsię

32 pomysły, by #nażyćsię i być szczęśliwą według psycholożki Marty Iwanowskiej-Polkowskiej

Nie boję się słów „umieranie” i „śmierć”. Mówię: nie możemy pana/pani uratować, zaczął się czas umierania