Go to content

Jak utrzymać czysty dom, kiedy są w nim zwierzęta? Poznaj 6 prostych sposobów

Fot. iStock/Georgijevic

Marzycie o zwierzaku w domu? Jednak podstawowym argumentem, który obraca w niwecz wasze marzenia jest… BAŁAGAN? Fakt, trzymanie zwierząt w domu wymaga trochę więcej pracy, ale czy naprawdę aż tak dużo? Sama jestem posiadaczką dwóch kotów i psa i szczerze – gdyby ich nie było, to pewnie rzadko kiedy trzeba by było sprzątać. No tak, ale ja się mogę mądrować, a są tacy, co czekają na konkrety.

Jak utrzymać czysty dom, kiedy są w nim zwierzęta?

Zadbaj o dobrą miskę

Niby banał, a jednak. To w jakiej misce dacie jeść swojemu zwierzakowi ma ogromne znaczenie. Cóż, one raczej nie przestrzegają zasad dobrego zachowania się przy stole. Przesuwają miskę, wysypują z niej zawartość, chlapią dookoła. Dlatego warto pamiętać, by miska miała gumowe uszczelki, dzięki którym nie będzie ślizgać się po całym pomieszczeniu. Warto dać też podkładkę, która uniemożliwi przesuwanie, a którą wystarczy przetrzeć i już jest czysto. Co ważne – niech miska zawsze stoi w jednym miejscu, które wyznaczycie.

Nieprzyjemny zapach

Bywa, że obawiamy się nieprzyjemnego zapachu w domu, kiedy są zwierzęta. I tak jak podłogę zawsze można przetrzeć, tak już trudniej z dywanami i chodniczkami, na których moszczą się domowe pupile. Jest bardzo łatwy sposób na usunięcie zarówno zapachu, jak i powstałych plam – wystarczy posypać dywan lub chodnik sodą, odstawić na 15 minut i… odkurzyć. Załatwione bez użycia chemicznych detergentów.

Pogryzione meble

Myślisz o szczeniaku i z niepokojem spoglądasz na meblem? Fakt, nikt nie chciałby po powrocie z pracy zobaczyć zdewastowanej szafy czy komody. Myślicie, że tego nie da się uniknąć? Otóż wystarczy w „drażliwych” miejscach posmarować meble olejkiem z goździków. Jego zapach skutecznie odstrasza zwierzaki przed wbijaniem zębów tam, gdzie nie powinny.

Sierść na kanapie

Tak, jak dywan da się jeszcze odkurzyć, tak sierść na kanapie potrafi wejść w najgorsze szpary. Jak ją usunąć? Najlepiej nie pozwalać zwierzakom wchodzić na kanapę, ale jak wiadomo, to nie jest takie proste, dlatego warto użyć zwilżonej gumowej rękawicy i nią przetrzeć materiał.

Załatwianie się

Nie chodzi o załatwianie się w ogóle oczywiście, tylko w miejscach zakazanych. Dotyczy to zwłaszcza kotów, z nimi to nigdy nic nie wiadomo. Można temu zaradzić, jeśli od dziś nie będzie wyrzucać skórek od cytrusów i rozłożycie je w miejscach, w których wasz zwierzak bywa, że się załatwia. Koty nie cierpią zapachu cytrusów.

„Wpadka” na dywanie

A co zrobić, gdy zwierzak załatwi się na dywanie? Nie ma co załamywać rąk, wystarczy na kilka godzin pod materiałem postawić pojemnik z gorącym mlekiem – mleko skutecznie wchłonie brzydki zapach. Ponad plamę warto przemyć rozcieńczonym płynem do płukania ust.

Poza tym każdy właściciel zwierzaka przyzna, że należy dbać o jego czystość – wyczesać, umyć łapy po spacerze, nauczyć, gdzie jest jego miejsce, a jeśli już chcemy się poprzytulać na kanapie, nakryć ją fajną narzutą lub kocem – te zawsze łatwiej wyprać czy wymienić.


 

źródło: kobiety.pl