Jabłko to owoc, który cieszy się wielką i niesłabnącą popularnością. Ma tak wiele odmian i smaków, że każdy znajdzie wśród jabłek swoje ulubione. W dodatku jest łaskawe dla figury i zdrowe, więc powinno widnieć w codziennej diecie każdego z nas. Jest takie powiedzenie: jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie. Warto je zapamiętać!
Jabłka towarzyszą nam od zawsze. Tak bardzo wrosły w krajobraz Polski, że aż trudno sobie go wyobrazić bez owocujących jabłoni. A rosną one w sadach, ogrodach i dziko, wydając co roku zatrzęsienie owoców. Nie pozostaje nic innego, jak tylko korzystać z ich dobrodziejstwa, dla zdrowia i urody.
Jabłko – witaminy, kcal
Jabłka są lekkostrawne, orzeźwiające i odżywcze. Zawierają w swoim miąższu, ale i skórce, moc witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia. Jabłko zawiera witaminy takie jak: A, C, K oraz B1, B2, B3, B5, B6, B9 (kwas foliowy). Poza tym zawiera makro- i mikroelementy, do których zaliczamy: wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas, magnez, mangan oraz niewielką ilość sodu, miedzi i fluoru. To nie wszystko, co kryją w sobie jabłka. Obecne w nich związki polifenolowe, katechiny, flawonole, kwas galusowy oraz kwas chlorogenowy również chronią zdrowie. W skórce ukrywa się luteina oraz zeaksantyna, dlatego nie warto obierać jabłek – wystarczy porządne umycie. Jabłko składa się przede wszystkim z wody, dzięki czemu znakomicie orzeźwia. Obecność tuż pod skórką błonnika i pektyn sprawia, że jabłka to zdrowa przekąska tłumiąca głód i przyspieszająca trawienie. Na sam koniec należy wymienić jeszcze jedną zaletę – wartość energetyczna 100 g tych owoców wynosi 50 kcal, więc jabłko jest doskonale podczas diety.
Jabłko – właściwości dla zdrowia
Jabłko chroni serce
Potas obniża ciśnienie tętnicze, antyoksydanty chronią przed uszkodzeniami układ sercowo-naczyniowy. Kwercetyna obecna w jabłkach hamuje sklejanie płytek krwi, co zapobiega zakrzepom, blokuje tworzenie się blaszki miażdżycowej, oraz reguluje ciśnienie krwi. Jabłka powodują także niższe stężenie złego cholesterolu we krwi.
Reguluje poziom cukru we krwi
Regularne zjadanie jednego jabłka w ciągu dnia zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jabłka spożywane wraz ze skórą chronią najlepiej, gdyż zawierają one więcej błonnika pokarmowego. Błonnik reguluje poziom cukru we krwi, zmniejszając jego wchłanianie z pożywienia. Warto przy tym wspomnieć, że jabłko jest łaskawe dla cukrzyków, ponieważ ma niski indeks glikemiczny <50, więc nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.
Jabłko wykazuje właściwości prebiotyczne
Jabłka pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit dzięki obecności rozpuszczalnej frakcji błonnika. Pomaga on w namnażaniu dobrych bakterii probiotycznych, które odpowiadają mi.in. za odporność organizmu.
Jabłko działa przeciwnowotworowo
Antyutleniacze, których w jabłku nie brakuje, przeciwdziałają powstawaniu zmian w DNA, mogących wpływać na rozwój nowotworu. Triterpenoidy, oligosacharydy i kwercetyna są związkami obecnymi w jabłku, które szczególnie weprzeć mogą profilaktykę raka jelita grubego, wątroby, sutka, jajnika i płuc.
Jabłko dla zdrowych oczu
Flawanoidy, jak i fitoskładniki obecne w jabłkach hamują szkodliwy wpływ wolnych rodników na narząd wzroku. Szczególne znaczenie ma luteina i zeaksantyna, chroniąc przed uszkodzeniem plamkę żółtą. Tłumią one szkodliwe dla wzroku promieniowanie światła niebieskiego, uważanego za bardzo destrukcyjne widzialne światło.
Jabłko dla urody i szczupłej sylwetki
Jabłko zawiera pektyny, które stanowią rozpuszczalną frakcję błonnika, niezbędnego dla dobrego trawienia i szczupłej sylwetki. Pektyny szybko wypełniają żołądek i powodują długie uczucie sytości, i zmniejszają chęć na podjadanie między posiłkami. Pektyny zawarte w owocach po przejściu przez żołądek tworzą żelową masę o dużych zdolnościach pochłaniających. Ponadto pektyny wiążą toksyny i metale ciężkie, wspierając ich usuwanie z jelit. Jabłka idealnie nadają się na zdrową przekąskę podczas diety odchudzającej.
Jabłka nie tylko dbają o szczupłą sylwetkę, ale także przyczyniają się do poprawy stanu skóry. Obecne w owocach antyutleniacze (witamina C, E oraz silnie działające procyjanidyny) chronią komórki skóry przed uszkodzeniami i tym samym przed przedwczesnym starzeniem. Warta uwagi jest witamina C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu odpowiadającego za młody wygląd i jędrność skóry. Najlepiej spożywać jabłka ze skórką, która także kryje w sobie wiele dobrego. W ten sposób podziała najlepiej dla zdrowia i urody. Można również wyciskać z jabłek sok lub wykorzystać je jako składnik owocowej sałatki, czy zjeść w formie pieczonej.
Jabłko pieczone – przepis
Przepis na jabłko pieczone to klasyka, którą w różnych odsłonach każdy z nas zna z czasów dzieciństwa. Słodki pachnący owoc z dodatkami, doskonale smakuje po upieczeniu. Ta wersja, z czerwonym winem, przypadnie do gustu starszym miłośnikom pieczonych jabłek.
Jabłko pieczone – przepis
- jabłka – najlepiej twarde i kwaskowate odmiany
- miód
- cynamon
- rodzynki
- czerwone wino
Jabłko pieczone – wykonanie:
- Z jabłek wydrąż przy pomocy drylownicy lub noża gniazda nasienne – uciętej góry z ogonkiem nie wyrzucaj!
- Wymieszaj drobno pokrojone rodzynki z miodem i odrobiną czerwonego wina.
- Słodki farsz nałóż do środka jabłka, posyp niewielką ilością cynamonu i nakryj górkę odłożonymi fragmentami jabłka z ogonkiem.
- Nagrzej piekarnik do 170°C, przy pomocy grzania „góra-dół”, jabłka ułóż na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym.
- Piecz jabłka w zależności od ich wielkości od 25 minut, nawet do 40 minut, aż zmiękną. Pieczone jabłka świetnie smakują na gorąco, podane z lodami waniliowymi.