Psychologia

Jak wychować feministę? Pozwól mu być sobą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 marca 2018
Następny

Wychowujemy dziewczynki, aby walczyły ze stereotypami i realizowały swoje marzenia, ale nie robimy tego samego z naszymi chłopcami. Jak więc mają one mieć w przyszłości wspierających partnerów, którzy będą rozumieli ich potrzeby i staną z nimi ramię w ramię przeciwko życiowym problemom? Jak mają znaleźć partnerów, którzy dorównają im pod względem emocjonalnym i intelektualnym?

Teraz coraz częściej mówimy naszym córkom, że mogą być kimkolwiek chcą być – astronautą i matką, chłopczycą lub dziewczynką, która bawi się głównie lalkami. Albo po trosze i taką i taką.  Zapomnieliśmy jednak o naszych synach. Ich świat jest wciąż ograniczony. Mówi się im, że muszą być twardzi za wszelką cenę. Zniechęca się ich do podejmowania czynności, które, niesłusznie używamy za „kobiece”, nawet jeśli świetnie się w nich sprawdzają i są dzięki nim szczęśliwi.

Jeśli chcemy stworzyć warunki, w którym i chłopcy i dziewczynki mogą się rozwijać, musimy dać chłopcom więcej możliwości wyboru. Wychowajmy ich na feministów. Umiejętności takie jak współpraca, empatia i pracowitość – często niesłusznie uważane za kobiece – są przecież podstawowymi umiejętnościami społecznymi.

Jak wychować syna na feministę?

Niech płacze

Chłopcy i dziewczęta płaczą tyle samo, gdy są niemowlętami i małymi dziećmi, tak pokazują badania. Około piątego roku życia, chłopcy dostają wiadomość, że gniew jest akceptowalny, ale że nie powinni pokazywać swoich uczuć, takich jak podatność na zranienie. Ucz syna, że został wyposażony w pełen zakres emocji, że jest na tyle mądry, by móc powiedzieć:” Jestem zły, boję się, moje uczucia zostały zranione, potrzebuję pomocy „.

Daj mu wzór do naśladowania

Badania pokazują, że chłopcy w szczególny sposób reagują na czas spędzony z kimś, kto jest dla nich wzorem. Ci, którzy zostali wychowywani w przekonaniu, że mężczyzna nie uczestniczy w pracach domowych, mają gorsze wyniki w zachowaniu , nauce i… osiągają gorsze zarobki w dorosłym życiu. Jednym z powodów, zdaniem ekonomistów, jest to,  że  chłopcy już od małego nie widzą mężczyzn podejmujących się normalnych, życiowych obowiązków.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Jak często wykonujesz demakijaż włosów? Zaskoczona? Akcja „Raz, dwa, trzy… piękne włosy”. Tydzień I – Demakijaż włosów

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
15 marca 2018
Fot. iStock / PeopleImages
 

Cześć! Jesteś piękną kobietą bez względu na to, jaki jest twój typ urody, kolor włosów czy oczu. Piękno jest w tobie i wiele zawdzięcza twojej mądrości. Wiesz, że twoje ciało również jest ważne, wiesz, że musisz o nie dbać. Codziennie zdrowo się odżywiasz, starannie wieczorem zmywasz makijaż – masz świadomość, że to właśnie te codzienne, małe rytuały dają najlepsze efekty. A kiedy ostatni raz zrobiłaś demakijaż włosów?

– Co…? – zapytała moja znajoma – demakijaż włosów… – powtórzyła nieco ciszej. – A co niby miałabym z nich zmyć? Przecież ich nie maluję! – dodała już całkiem pewnie.

Jak myślicie?

Ano całkiem sporo. Fakt, nie ma na nich ani fluidu, ani tuszu (no chyba, że na szybko maskowałyście siwki w toalecie 😉 ), a włosy przecież myjemy regularnie, jednak codziennie zbierają ogrom zanieczyszczeń. Przeczytajcie!

Raz, dwa, trzy… 

Po pierwsze

Co znajdziesz na swoich włosach? Przede wszystkim naturalne zanieczyszczenia, czyli chociażby sebum, wydzielane przez skórę.

Po drugie

Na włosach i skórze głowy osadza się wiele zewnętrznych zanieczyszczeń. Wynika to m.in. z wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Po trzecie

Trzecim rodzajem zanieczyszczenia, którego nie brakuje na włosach i skórze głowy są… kosmetyki do stylizacji. Naprawdę nie tak łatwo usunąć skutecznie z włosów i skóry pozostałości lakierów, pianek, żeli, pomad, pudrów i innych super trwałych cudów, które ratują nam fryzury

To co, przydałby się jednak mały demakijaż?

… piękne włosy

Jak się okazuje nie każdy szampon „umyje” dobrze nasze włosy i skórę głowy – zupełnie tak samo, jak twarzy nie umyjemy prawidłowo samym mydłem i wodą. Pamiętajcie, że dodatkowo wybierając kosmetyki bogate w silikony itp. środki, które „pięknie” wygładzają i maskują, co nieładne, w pewnym sensie obklejamy nasze włosy jeszcze mocniej, zamiast dokładnie je oczyścić.

Kolejnym etapem pielęgnacji włosów, o którym bardzo często nie wiemy (lub zapominamy), jest peeling skóry głowy! Tak! Skoro peeling twarzy i ciała wykonujesz regularnie 1-2  razy w tygodniu, dlaczego omijasz skórę na głowie? Przecież tak samo wymaga odświeżenia i pobudzenia. Ten prosty zabieg wpływa bajecznie na kondycję włosów!

Akcja „Raz, dwa, trzy… piękne włosy”

Przez trzy tygodnie będziemy namawiać was do wiosennej odnowy włosów. Wykonamy trzy kroki, które pozwolą wam poczuć się pięknie i zdrowo, żeby z uśmiechem na ustach móc sobie zanucić „… kwiaty we włosach potargał wiatr…”. 🙂 Bądźcie z nami, dbajcie o swoje włosy i poświęćcie im, nieco więcej uwagi niż zwykle, a szybko się wam odwdzięczą. W komentarzach do naszych artykułów piszcie, jak wy zadbałyście w tym tygodniu o swoje włosy, czy udało wam się je porozpieszczać i jak się czujecie.

Na zakończenie każdego tygodnia wybierzemy 3 laureatów, a po zakończeniu akcji – rozdamy jeszcze dwa zestawy kosmetyków.

Tydzień I – Demakijaż włosów

Zadbajcie w tym tygodniu o odpowiednie oczyszczenie swoich włosów i skóry głowy. Dajcie im złapać głęboki oddech i pobudźcie. Niech obudzą się na wiosnę!

Co możecie zrobić? 

Po pierwsze przejrzyjcie swoje kosmetyki, zajrzyjcie ww etykietki, zobaczcie czy widnieją na nich nazwy SLS, SLES lub parabeny. Zapewne, jeśli są wolne od tego typu chemii, producent chętnie się tym pochwali.

Po drugie, wykonajcie peeling głowy. Warto kupić przeznaczony do tego kosmetyk lub wykonać swój domowy peeling – do szamponu dodajcie odrobinę cukru i wymasujcie głowę podczas mycia.  Domowy peeling ma tylko dwie drobne wady – jego jakość zależy od jakości szamponu, jakiego użyjemy oraz wypłukanie z długich włosów zajmuje nieco więcej czasu. My polecamy wam serdecznie nową linię kosmetyków L’biotica, które będziecie mogły wygrać w naszej akcji. BIOVAX BOTANIC – demakijaż włosów, to świetne i niedrogie kosmetyki. A jeśli już korzystałyście kiedykolwiek z produktów L’biotica – doskonale wiecie, że „czuć różnicę”.

Tydzień I – Laureaci:

 1. Ramona Bogdańska
 2. Aleksandra Wąsik
 3. Małgorzata Piotrowicz

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Nagroda tygodnia: nagroda przyznawana przez Jury na zakończenie każdego tygodni akcji.

3 x zestaw kosmetyków L’biotica z najnowszej linii „BIOVAX BOTANIC – Demakijaż włosów” w skład, którego wchodzą:

BIOVAX BOTANIC Szampon Micelarny Czystek i Czarnuszka – 200 ml (1 szt.)

BIOVAX BOTANIC Odżywka Ekspresowa 7w1 Czystek i Czarnuszka – 200 ml (1 szt.)

BIOVAX BOTANIC Peeling Trychologiczny Czystek i Czarnuszka – 125 ml (1 szt.)

 

baner 1200x1200

Nagroda finałowa: nagroda przyznawana przez Jury na zakończenie akcji „Raz, dwa, trzy… piękne włosy”

2 x zestaw kosmetyków L’biotica z najnowszej linii „BIOVAX BOTANIC – Demakijaż włosów” w skład, którego wchodzą:

BIOVAX BOTANIC Szampon Micelarny Czystek i Czarnuszka – 200 ml (1 szt.)

BIOVAX BOTANIC Odżywka Ekspresowa 7w1 Czystek i Czarnuszka – 200 ml (1 szt.)

BIOVAX BOTANIC Peeling Trychologiczny Czystek i Czarnuszka – 125 ml (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akcja trwa od 15.03.2018 – 29.03.2018 r.. Wyniki finałowe zostaną opublikowane na stronie www.ohme.pl do dnia 08.04.2018 r. oraz w artykułach cząstkowych (wyniki tygodniowe).

Partnerem akcji jest

lbiotica z R

producent linii

biovax botanic

 

BIOVAX BOTANIC Szampon Micelarny Czystek i Czarnuszka

szampon_kplInnowacyjny szampon micelarny Biovax® BOTANIC, polecany do regularnego rytuału 'demakijażu włosów’. Dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy z sebum, pozostałości kosmetyków do stylizacji oraz wszelkich zanieczyszczeń, odkładających się na ich powierzchni każdego dnia.

Składniki aktywne, z organicznych upraw, gwarantują skuteczne i bezpieczne działanie oraz najwyższą jakość. Włosy po umyciu na długo odzyskują świeżość, lekkość i naturalny blask. Szampon Biovax® BOTANIC przywraca fizjologiczne pH skóry.

Efekty na włosach:

 • dokładnie oczyszczone włosy i skóra głowy
 • regeneracja na całej długości pasm
 • zmniejszenie przetłuszczania
 • włosy lekkie i miękkie
 • przywrócona naturalna objętość

BIOVAX BOTANICOdżywka Ekspresowa 7w1 Czystek i Czarnuszka

odżywka_botanica_7w1Odżywka ekspresowa Biovax® BOTANIC nawilżająca, przywracająca blask i witalność. Pielęgnuje, wzmacnia i wygładza oraz ułatwia rozczesywanie. Kosmetyk zgodny z fizjologicznym pH. Dzięki temu jako ostatni etap pielęgnacji, domyka łuski włosów, jednocześnie zabezpieczając je przed uszkodzeniami.

7 korzyści dla Twoich włosów:

 • Zwiększona odporność na uszkodzenia
 • Regeneracja uwrażliwionych miejsc włókna włosa
 • Intensywne nawilżenie
 • Miękkość i lekkość włosów
 • Ułatwienie rozczesywania
 • Wygładzenie i naturalny połysk
 • Ograniczenie elektryzowania się

BIOVAX BOTANIC Peeling Trychologiczny Czystek i Czarnuszka

peeling_botanica_kplPeeling trychologiczny Biovax® BOTANIC polecany do regularnego rytuału demakijażu skóry głowy i włosów. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, martwy naskórek oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji. Peeling poprawia mikrokrążenie skóry głowy, odblokowuje ujścia mieszków włosowych, przygotowując na dalsze etapy pielęgnacji. Zapewnia długotrwałą świeżość, dzięki formule zgodnej z fizjologicznym pH, przywraca skórze naturalną równowagę.

Efekt na włosach:

 • dokładnie oczyszczone włosy i skóra głowy
 • włosy uniesione u nasady
 • zmniejszenie przetłuszczania
 • zwiększona objętość włosów

Kosmetyki BIOVAX Botanic zawierają w swoim składzie surowce organiczne i certyfikowane znakiem ECOCERT oraz COSMOS. Ich zawartość jest gwarancją dbałości o wysoką jakość i skuteczność działania produktów. Linia uzyskała również certyfikat V DLA WEGETARIAN I WEGAN.

Więcej informacji znajdziecie na stronach: www.biovax.pl oraz www.lbiotica.pl


Psychologia

Co się dzieje z twoim ciałem po wypiciu filiżanki kawy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 marca 2018
Fot. istock/AleksandarNakic

Dla wielu z nas kawa to coś więcej niż napój: to nieodzowna część naszego codziennego, porannego rytuału. Coś, bez czego nie możemy zacząć dnia. Niezależnie od tego, czy lubisz ciszę bardzo wczesnego poranka, czy też wspólne śniadanie z rodziną, wypicie filiżanki aromatycznej kawy nadaje twojemu dniu rytm przywraca porządek. Ale czy wiesz, co dzieje się z twoim ciałem kilka godzin po tym, jak napijesz się „małej czarnej”? Niektóre fakty mogą cię zaskoczyć.

Pierwsze 10 minut

Kofeina trafia do krwioobiegu. Tętno podnosi się, ciśnienie krwi również rośnie.

Po 20 minutach

Zaczynasz być bardziej czujny i skoncentrowany. Łatwiej jest podejmować świadome decyzje i rozwiązywać problemy. Kofeina blokuje receptory adenozyny i sprawia, że odczuwasz mniej zmęczenia.

Po 30 minutach

Twój organizm zaczyna wytwarzać więcej adrenaliny. Twoje źrenice nieznacznie się rozszerzają, możesz mieć wrażenie, że widzisz ostrzej.

Po 40 minutach

Rośnie poziom serotoniny w twoim organizmie. Poprawia to funkcjonowanie neuronów ruchowych, które z kolei zwiększają siłę mięśni.

Po 4 godzinach

Kawa może zwiększyć szybkość uwalniania energii przez komórki. Twój organizm rozkłada tłuszcze, nawet jeśli się nie ruszasz. Kofeina stymuluje pordukcję kwasów żołądkowych.

Po 6 godzinach

Kofeina ma działanie moczopędne. Wraz z wodą organizm wytraca witaminy i składniki mineralne. To może powodować niewielkie zaburzenie metabolizmu wapnia


 

Na podstawie: brightside.me


Zobacz także

Psychoterapia to nie rozmowa z przyjaciółką

4 bardzo intymne pytania, które powinniście sobie zadać. Odpowiedzi pomogą wam zbudować szczęśliwy związek

15 rzeczy, które uważni robią inaczej. Pewne rzeczy w życiu są jak ludzie: przychodzą i odchodzą