Związek

Gdy odchodziłam, mówiłeś, że bez ciebie jestem nikim… Zobacz, kim dziś jestem

Z życia kobiety
Z życia kobiety
18 lipca 2016
Fot. iStock / CoffeeAndMilk
 

15 lat, cztery miesiące i dwa dni. Tyle byliśmy razem. Policzyłam dokładnie, jakby miało mi to dać namacalny dowód tego, że w ogóle byliśmy. Przeliczyłam to na dni, a później na godziny. Myślałam, ile czasu straciłam, ile minut swojego życia poświęciłam dla kogoś, kto nie był tego wart. 

Tak cię kochałam. Kiedy zobaczyłam cię pierwszy raz – wiedziałam. Nigdy nie umiałam tego wytłumaczyć, a ty się śmiałeś, gdy o tym opowiadałam. Wiedziałam, że będziesz moim mężem. Jakoś tak podskórnie. Ty wtedy przez ułamek sekundy podając mi rękę zatrzymałeś wzrok na mojej twarzy.

Żona przy mężu – tak o nas mówiono. Ty, dobrze zarabiający, awansowałeś z roku na rok. Ja przy dzieciach, w domu, gdzie, jak twierdziły moje koleżanki – opływam w luksusy. Po studiach tylko chwilę pracowałam, bo zaraz ślub, urodził się Dominik. Mówiłeś: „Gdzie ci się spieszy, naciesz się macierzyństwem”, a potem: „Kto to ogarnie, jak nie ty, poczekaj jeszcze, niech dzieci będą większe”. Niecałe dwa lata po Dominiku urodziła się Kornelia. Ja w garach, pieluchach, katarach, a ty w tych swoich schludnych garniturach, z teczką w ręce wychodziłeś do pracy. Przyjaciółki mówiły: „Ty to masz szczęście, siedzisz w domu, wszystko masz, nie musisz przy dwójce lecieć do pracy, możesz poczekać aż pójdą do przedszkola”. I ja tak się czułam – szczęśliwa matka dwójki dzieci, wpatrzona w męża jak w obrazek.

Taka byłam naiwna. Ty na kolacje służbowe, wyjazdy w delegacje i ja z pretensjami, że ciągle jestem sama, że już wariuję, że chcę do ludzi. „Zapisz się na fitness” – mówiłeś. A ja w dupie miałam fitness, chciałam coś ze sobą zrobić, a nie tylko być twoją ozdobą, żebyś mógł przy rodzinie się pochwalić: „Zobaczcie, jak Aśka wygląda po dwójce dzieci. Ja to jestem szczęściarz”. Już wtedy czułam się jak rzecz. Ale nie umiałam zareagować, sprzeciwić się. Gdy prosiłam: „Nie mów tak”, śmiałeś się, że przecież możesz chwalić się piękną żoną. Tylko piękną, bo jak się okazało później – głupią dla ciebie.

Ty naprawdę myślałeś, że jak zamkniesz mnie w wieży z kości słoniowej, dasz kasę na zakupy i zabierzesz na wakacje, to mi wystarczy?  Wiesz, ja chyba wtedy też tak myślałam.

Ciąża, poronienie. I kolejna ciąża. Idealny świat ze skazą. Stałam się niespokojna, płacząca. Bałam się,  że stracę to dziecko. Urodził się Maurycy. Był moim oczkiem w głowie, ale to dzięki niemu otworzyłam szczerzej oczy. Potrzebowałam twojej pomocy. Tego, żebyś chociaż Dominika i Kornelię zabrał na spacer. Ale ty wiecznie nie miałeś czasu. Mówiłeś: „Ubierz się, zobacz, jak wyglądasz. Zrób coś ze sobą, bo strach z tobą wyjść”.

„Dzieci podrosną, wszystko się zmieni, będzie łatwiej” – słyszałam. I czekałam. „Chcę iść do pracy” – powiedziałam przy kolacji. Zakrztusiłeś się i wybuchnąłeś śmiechem: „Ty do pracy, a po co?”. Patrzyłam na ciebie… „Chcę, bo zwariuję, siedzę z dziećmi pięć lat. Dominik zaraz pójdzie do szkoły, a ja? Jestem niańką, sprzątaczką i kucharką”. „I świetnie się właśnie w tym sprawdzasz” – rzuciłeś i wstałeś od stołu zaznaczając, że skończyłeś tę rozmowę.

Już dawno nie było między nami czułości. Ty, dyrektor dużej spółki. Często jadałeś poza domem. W weekend albo spałeś, albo siedziałeś z nosem w komputerze. Wyjeżdżałeś. Na tydzień. Czasami na kilka dni. Przestałam pytać, co w pracy, bo słyszałam: „I tak nie zrozumiesz”. A ty nie pytałeś, co robiłam, bo ile razy można mówić: „Maurycy zrobił kupę na nocnik, Kornelia narysowała pięknego motyla, dwa prania wstawiłam”. I tak cię to nie obchodziło. Dzwonił telefon, ważny SMS i już byłeś nieobecny.

Wtedy, przy tym stole dostałam w twarz. Twoje słowa były jak wymierzone razy. „Do niczego się nie nadajesz. Co chcesz robić? Nie myśl, że załatwię ci pracę u mnie w firmie. Nie chcę problemów” – mówiłeś. A ja coraz bardziej zapadałam się w krzesło. No tak, rok pracy po studiach… I to wszystko. Jak mogłam to przegapić. Jak mogłam być tak ślepa, umiem tylko gotować, prać i sprzątać.

Nie mogłam zasnąć. Serce waliło mi tak, jakby chciało wyskoczyć. Gorączkowo myślałam: „Co ja umiem, jestem nikim” i „Weź się w garść, masz dzieci, pomyśl, myśl, myśl” – mieszały się ze sobą. Śniło mi się, że w fartuchu w kwiatki i w wałkach na włosach ogromną miotłą zamiatam ogromną halę… A ty stałeś na górze i śmiałeś się z mnie: „Tyle jesteś warta”. Obudziłam się z gorączką.

„Co chcesz robić” – spytała rzeczowo przyjaciółka. „Nie wiem”. Nic nie wiedziałam. W głowie dudniło mi „Co ty potrafisz, beze mnie jesteś nikim”. Podsyłała mi linki z ofertami pracy. Jej znajoma szukała kogoś do biura na pół etatu. Rozkręcała swój własny biznes. Zgodziłam się, tylko nie wiedziałam, jak to tobie powiedzieć. Śmiałeś się: „Komu chcesz coś udowodnić? Ile ty tam zarobisz? Proszę cię, nie bądź śmieszna. Telefony będziesz odbierać? Co z dziećmi, z domem? Za nianię więcej zapłacę”.

Chciałeś, żebym czuła się nikim. Ty byłeś panem sytuacji, ty dałeś sobie prawo kierowania moim życiem. Ja ci na to pozwoliłam…

Kiedy powiedziałam, że odchodzę, wpadłeś w szał. Cedziłeś przez zęby słowa, których nie chcę pamiętać. Byłam niewdzięczną suką… „Wrócisz do mnie na kolanach” mówiłeś powtarzając, że zginę, zdechnę bez ciebie. Wtedy wiedziałam, że kogoś masz. Dowiedziałam się ostatnia. Podobni przez te wszystkie lata było ich kilka, tylko ja tego nie widziałam. A nikt nie chciał mi burzyć obrazu sielanki, którą próbowałeś mi wmówić.

I chociaż tak bardzo się bałam, to wiesz – nie uwierzyłam ci. Nie uwierzyłam, że jestem nikim, że nic nie jestem warta, że bez ciebie nie przeżyję ani jednego dnia. Praca dała mi tę pewność i ludzie których tam spotkałam. Dla nich nie byłam matką i kurą domową. Byłam Agatą, która wiele potrafi, która miewa dobre pomysły… Oni otwierali mi nieświadomie oczy. Zobaczyłam, gdzie byłam przez te lata. Dla ciebie nikim, a dla nich po kilku tygodniach kimś, kto jest wartościowy, kto ma poczucie humoru i potrafi załatwić rzeczy niemożliwe. Odważyłam się zrobić jeden krok, on dał mi odwagę zrobić drugi.

Przyjaciółka dała mi klucze po mieszkaniu swojej babci. Z trójką dzieci na trzech pokojach. O takim luksusie nawet nie marzyłam. Rozwód poszedł gładko, choć groziłeś, że mnie zniszczysz, ale ty już budowałeś sobie nowy świat, ja już cię nie obchodziłam. Tak szybko się z tym pogodziłeś, nie próbowałeś walczyć w ogóle, dzieci zabierasz co drugi weekend.  Kornelia przytuliła się do mnie jakiś czas temu: „Wiesz mamo, lubię, jak się uśmiechasz. I lubię, że jesteś szczęśliwa. Jesteś najlepszą mamą na świecie”.

Nie wierzcie, jeśli ktoś wam mówi, że jesteście nikim, że nic nie potraficie, że na nic was nie stać. To nieprawda. Oni chcą, żebyście uwierzyły, ale to tylko słowa. Siła jest w was i ogromna wartość, która pozwoli wam zrobić choć jeden mały krok do przodu. Każdy kolejny będzie łatwiejszy. Obiecuję.


Związek

Opowiem ci o miłości, która miała być piękna i jedyna… Dziś nic już nie wiem

Z życia kobiety
Z życia kobiety
7 sierpnia 2016
Fot. iStock/fabianaponzi
 

Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach – zastanawiałam się czy to może się udać? Ale czemu by nie miało?

Nie ufałam mężczyznom, nie chciałam się wiązać. Po koszmarze, jaki przeszłam po swoim małżeństwie… Za miłość, która wtedy wydawała mi się tą największą, zapłaciłam załamaniem, depresją.

Tak długo budowałam siebie na nowo. Upadałam, krzyczałam, że już nie dam rady, że już nie chcę żyć… Gdyby nie dzieci… Nie wiem, czy miałabym wystarczająco sił, by szukać sensu życia. Tak, wiem – brzmi górnolotnie, ale kiedy mężczyzna, którego kochałaś, mówi, że na dobre i złe, i dopóki śmierć nas nie rozłączy, i ty mu wierzysz, bo dlaczego masz nie wierzyć? Dlaczego masz przypuszczać, że kłamie, że jego jedynym zamiarem jest cię skrzywdzić.

Ale tak się dzieje. Kiedy nie wraca do domu, kiedy wraca pijany, kiedy odpycha cię, gdy chcesz spytać, gdzie był, co robił. Gdy już wiesz, że ma cię za nic. Że liczy się jakaś inna kobieta, której będzie obiecywał, będzie przysięgł, że tylko ona, że nikt inny… Tak jak mi kiedyś przysięgał.

To się skończyło. Ta część mojego życia odkreślona, etap zamknięty, i wnioski – tak mi się wydaje wyciągnięte.

Minęło kilka lat. Rany się zabliźniły… Spotkaliśmy się na jakieś imprezie. Wystarczyło jedno spojrzenie, żebyśmy spędzili razem cały wieczór. Przegadany, prześmiany… Ja, która nie chciałam się zakochać, która mężczyzn traktowała z dużym dystansem i ostrożnością, poczułam ukłucie, gdzieś w środku. Niepokój, bo zaczęłam uśmiechać się do siebie, poprawiać włosy przeglądając się w wystawie  sklepowej i czekałam na telefon, na wiadomość…

Mieszkaliśmy w dwóch innych miastach, to jednak nie przeszkadzało mu wpaść na kolację, czy na popołudniową kawę.

Ja z przeszłością, on po przejściach. Szybko musiał dorosnąć, trudne dzieciństwo – ojciec alkoholik, matka nie chcąca wyzwolić się ze związku – poświęcająca szczęście własne i syna dla uzależnienia męża… Później krótkie małżeństwo. „Nie pasowaliśmy do siebie, nie umiałem sprawić, by była szczęśliwa” – tłumaczył, a ja zakochiwałam się coraz bardziej.

Kilka nieudanych związków, jeden – tak mówił, właśnie zakończony, choć jeszcze miał u niej swoje rzeczy, jakieś sprawy do zamknięcia.

Nie wiem, kiedy zaczęłam na niego czekać. Dzień podporządkowywać jego wizytom, telefonom. Wspólny weekend, kiedy dzieci były u ojca, jego zapewnienia, że nigdy nie spotkał takiej kobiety, że jak to możliwe, że się wcześniej nie poznaliśmy. I jak dobrze, że los dał nam szansę…

Myślałam, że to nie miłość naiwna, nie miłość w różowych okularach. Na taką byliśmy zbyt starzy, żeby oszukiwać, że jesteśmy lepsi niż w rzeczywistości. Pewni swoich słabości, świadomi własnych wad. Ale to przy nim chciałam być lepsza, chciałam kochać ponownie. Chciałam, by to uczucie znowu wypełniło mnie po brzegi. Ja, która miłości nie dawała szans, która zwątpiła w jej istnienie, która uważała, że to może wytwór naszego konsumpcjonizmu. Produkt, dzięki któremu lepiej sprzedają się filmy o miłości, romantyczne książki, wyjazdy weekendowe dla dwojga i cały ten sprzedażowy śmietnik mający wspólny mianownik zwany miłością…

Nie byłam już księżniczką uwięzioną w wieży, która czeka na swojego wybawcę. Nie byłam już kobietą, która swoje szczęście upatrywała przy boku innego mężczyzny. Dorosłam, a jednak targały mną emocje, o których myślałam, że zniknęły. Tęskniłam, niecierpliwiłam się, pożądałam. Nie było już niepokoju, była pewność, że tym razem, kiedy się otworzyłam, kiedy dałam sobie szansę na miłość, to już musi się udać.

Zaproponował, żebyśmy razem zamieszkali. Dość szybko, ale po co czekać. Mamy tyle lat, że szkoda udawać, że nam nie zależy. Bawić się w jakieś gierki.

Byłam zaskoczona, ale cieszyło mnie, że to on wyszedł z inicjatywą, że sam to zaproponował…

I nie wiem, co się stało. „Osaczasz mnie” – powiedział. „Daj mi złapać oddech” – zaczął powtarzać. Postanowił zamknąć sprawy poprzedniego związku. „Nie mogę z tobą zamieszkać, dopóki tego nie uporządkuję” – tłumaczył, a ja mówiłam, że nie chcę słuchać o jego byłej kobiecie. Nie było to dla mnie komfortowe – wysłuchiwanie, jaka ona jest, co się między nimi wydarzyło…

„Dlaczego wspominasz o swoim mężu” – kolejna pretensja i wątpliwości, czy on jest w stanie zaakceptować, że mój były mąż będzie zawsze w moim życiu obecny. Co by się między nami nie wydarzyło, jest ojcem moich dzieci, nigdy go nie wykreślę, nie wyrzucę ze swojego życia. Próbowałam tłumaczyć nie rozumiejąc, co się dzieje. Między nas zaczęły się wkradać jakieś żale, skargi.

Mówiłam: „zamieszkajmy razem”, ale on znajdował kolejną wymówkę. „Nie zmuszaj mnie” – powtarzał, a przecież to nie był mój pomysł, to on chciał wejść na stałe w moje życie. Miłość, która naprawdę była dla mnie idealną, zaczęła rozbijać się o jego niechęć… Zaczął się wycofywać, przyjeżdżać rzadziej. Pytany, co się dzieje, mówił, że nie może tak szybko, że nie może tak bardzo, że potrzebuje wolności, swobody, że dusi się w ograniczeniach.

Nie rozumiałam… Już kochałam, już tak bardzo chciałam, żeby on był blisko, na stałe. Taka miłość nie może być pomyłką. Nie może ot tak, z powodu lęków, strachu się schować. Nie, kiedy ja dałam jej szansę.

Dzisiaj go nie ma. Zadzwonił, że tak nie może, że nie chce, że zachwiałam jego równowagę, jego spokój. Nie rozumiem, co się stało? Nie umiem tego wytłumaczyć. Przecież było idealnie, było dobrze. I to nie moje wyobrażenia, to jego słowa jeszcze sprzed kilku tygodni. Nie wierzę, że odejdzie, że się podda. Obiecałam, że będę czekać, że dam mu czas, że chcę z nim być, bo on sprawił, że znowu byłam szczęśliwa, że chciałam się śmiać, że poczułam się ponownie kobietą.

Miłość istnieje. Czy istnieje? Czy mogę jej zaufać ponownie? Czy mogę być pewna, że on kocha – przecież zapewniał, mówił… Dziś znowu nic nie wiem… Znowu się boję.


Związek

Jak długo można walczyć o miłość?

Z życia kobiety
Z życia kobiety
7 lipca 2016
Fot. iStock/themacx

Właśnie wyszedłeś, a ja siedzę kompletnie rozwalona. Trzęsą mi się ręce, trzęsie mi się całe ciało. Nie mogę przestać płakać, nie umiem się uspokoić. I nic nie wiem. Nie wiem, kim jestem, gdzie jestem. Gdzie my jesteśmy. Wydaje mi się, że już niżej nie można upaść. Że sięgnęliśmy dna i wszystko dzisiaj postawiliśmy na ostrzu noża. „Wypie*dalaj” – powiedziałam ci, bo nie wiem, jak z tobą dalej żyć. Bo nie wiem, czy mogę ci ufać, bo nie wiem, czy nadal mnie kochasz. Czy ja kocham ciebie.

Tu nic nie wydarzyło się z dnia na dzień. Przecież nie zmieniłeś się nagle. Obojętność wkradła się między nas już dawno.

Powoli odbierała nam radość bycia razem. Najpierw przelotny buziak gdzieś rano, później nawet o nim zapominaliśmy. Bez przytulenia, zaczęliśmy mijać się w domu tak, by fizycznie być od siebie jak najdalej. Ty w kuchni, ja w pokoju, ty w sypialni, ja w łazience. Nie nazywaliśmy tego, ale napięcie między nami rosło. Właściwie nie wiem, gdzie było jego źródło.

Wkurzałam się, że nie chowasz kubka po kawie do zmywarki, a ty, że notorycznie nie zakręcam tubki od pasty do zębów. Mam wrażenie, że wkurzało nas już wszystko. Nawet to jak oddychasz, jak śpisz na boku i mruczysz przez sen. Denerwowałam się, że zakładasz te właśnie buty, to tych spodni, a nie inne. Twoje żarty przestały mnie śmieszyć.

Później wymienialiśmy między sobą już tylko informacje – kto odbierze dzieci, kto Olę zawiezie na basen, a Antka na piłkę. I czy obiad jemy w domu, czy coś zamawiamy, a może po prostu spotkamy się na mieście. Wtedy też mnie wkurzałeś, bo zawsze zamawiałeś to samo do jedzenia. Nawet tu nie potrafiłeś zaszaleć. Do bólu przewidywalny, że aż nudny do granic wytrzymałości.

Próbowaliśmy rozmawiać. Przecież każde z nas wiedziało, że coś jest nie tak.  Ale trudno było znaleźć porozumienie. Więc krzyczeliśmy, wyrzucaliśmy sobie nawzajem pretensje. „Bo ty nigdy, bo ja zawsze”.

Myślę, że wtedy był jeszcze czas, by coś naprawić. Dzisiaj nie wiem, czy nie jest za późno. Traktowaliśmy się, jakbyśmy byli zapisani sobie na zawsze, własność. Ja mogłam być chłodna i obojętna, a ty z wiecznymi pretensjami, ale jednak razem, choć wtedy marzyliśmy o tym, by być osobno. To z serii marzeń, które nigdy nie powinny się spełnić.

A dzisiaj? Wychodzisz wieczorami, wracasz nad ranem. Nie wiem, z kim się spotykasz, gdzie jesteś. Każda rozmowa kończy się awanturą, w której padają słowa, które nigdy paść nie powinny. Nie wiedziałam, że tak potrafimy się ranić. Ja mam nie pytać, a ty nie musisz się tłumaczyć – usłyszałam dzisiaj nim wyszedłeś trzaskając drzwiami.

Wiem, że ona do ciebie pisze, wiem, że to jej opowiadasz o naszych problemach. Nie wiem, czy to tylko emocjonalna więź, boję się usłyszeć, że to coś więcej. Ale czy może być więcej od emocjonalnego porzucenia, od emocjonalnej zdrady? Czy można poczuć się bardziej zdradzoną? Ile razy mówiłam: „Chcesz, znajdź sobie inną”, nie myśląc nad konsekwencjami tych słów. Bo przecież ty nie odejdziesz, bo ja bym nie odeszła.

I jeszcze nie odchodzisz, nie chcesz się wyprowadzić. Nie wiem, czy uciekasz do niej. Czy wychodząc idziesz pod jej dom, pijesz z nią kawę i mówisz o tym, jak między nami jest źle. Nie wiem, czy nie siedzisz teraz obok niej śmiejąc się jak gdyby nigdy nic, chcąc zapomnieć o kolejnej awanturze, o naszych problemach. Ona jest ucieczką od tego co tutaj. Jest lepsza ode mnie, bo cierpliwa i akceptująca. A ja? A ty? Nie widzisz, że ona nie chowa mleka do lodówki, nie wiesz, że nie lubi oglądać meczów piłki nożnej i nie lubi dzieci. Nie musisz tego wiedzieć. Ważne, że cię słucha, że sprawia, że czujesz się przy niej kimś lepszy. Przy mnie już tak się nie czujesz. Podobnie, jak ja przy tobie. Nie wiem, kiedy mi powiedziałeś, że ładnie wyglądam, że tęskniłeś, że jestem najwspanialszą kobietą, jakąś spotkałeś. Kiedyś to mówiłeś. Może gdybym tego nie pamiętała, nie bolałoby tak bardzo.

A ja nie wiem, co zrobić? Tak bardzo nie chcę cię stracić, a z drugiej strony nie chcę już tak żyć. Chcę spokoju. Bez domysłów, szarpania się z własnymi myślami, wyobrażania sobie, jak nic już dla ciebie nie znaczę. To plon naszej obojętności. Obojętności, która przerodziła się w niechęć, w złość, w brak akceptacji siebie nawzajem.

Jak długo można walczyć o miłość. Kiedy tę walkę zakończyć. Czy na naszą nie jest już za późno?

Czy walczyć pomimo wszystko

– udowadniając, że jednak jesteśmy dla siebie ważni.

Czy walczyć, gdy nie mamy sił

– by mieć poczucie, że zrobiliśmy dosłownie wszystko, by nie zaprzepaścić tego, co było?

Czy walczyć, gdy boimy się

– że jednemu z nas już nie zależy, gdy jest w nas lęk, że tej miłości już nie ma, że nie jesteśmy kochani.

Czy walczyć, choć tyle razy próbowaliśmy

– i brak nam nadziei na lepsze? Na naprawienie, na złożenie wszystkiego od nowa, jak potłuczonego w gniewie dzbana, który był w naszym domu od pokoleń?

Czy walczyć, choć nie wiemy, czy jeszcze chcemy

– bo może kieruje nami jedynie strach przed samotnością, przed zmianą? Wolimy tkwić tam, gdzie jest źle. Źle, ale jednak znajomo.

Czy walczyć na przekór

– tego, co myślimy i co czujemy gdzieś tam w środku, intuicyjnie, bo to może chwilowe, a przecież tyle lat byliśmy razem?

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na to pytanie? Czy może mi powiedzieć: „Walcz dziewczyno”, a może: „Odejdź, to już ten czas, to koniec”. Mam wrażenie, że biorę udział w wojnie, w której kończy mi się amunicja, w której przegrywam bitwę za bitwą wciśnięta gdzieś w okopy, a jednak walczę mając nadzieję, że sama wiara w zwycięstwo pozwoli mi odnieść sukces. Ale dopada mnie zwątpienie. Czy jest sens? Czy wytrwam? A co, kiedy przegram, kiedy stwierdzę: „nie było już warto”, kiedy liczba strat zdecydowanie przewyższy jakiekolwiek korzyści?

A może ty już nie chcesz walczyć? Boję się ciebie spytać, czy nadal mnie kochasz. Boję się spytać siebie, czy to jeszcze miłość. Nie wiem, czy ta bitwa nie będzie decydująca, ostateczna, zwycięska dla nas obojga.