Go to content

Czerwona herbata Pu-erh – dlaczego warto po nią sięgać nie tylko na diecie?

PU-erh, herbata
fot. iStock

Czerwona herbata Pu-erh kojarzona jest przede wszystkim ze swoich właściwości odchudzających. Tymczasem ma ona do zaoferowania o wiele więcej, wspierając zdrowie oraz działanie mózgu. Warto wiedzieć, co skrywa w sobie czerwona herbata i czy faktycznie ma wpływ na utratę niechcianych kilogramów?

Czerwona herbata, zwana także Pu-erh, to napój, który gości u nas od dłuższego czasu. Ze względu na swój specyficzny smak i zapach nie jest lubiana przez wszystkich, ale wiele osób mimo to pija ją dla szczuplejszej sylwetki i korzyści dla zdrowia.

Czerwona herbata — jak powstaje?

Ta odmiana herbaty powstała w południowych Chinach, w regionie Pu’er, od którego zaczerpnięto jej drugą nazwę. Produkuje się ją z tego samego krzewu, co czarną herbatę, ale ze względu na sposób obróbki różnią się one od siebie. Herbata Pu-erh posiada ona czerwony kolor, intensywny zapach i dość ciężki korzenny smak. Różnica ta wynika z przeprowadzania procesu fermentacji zebranych listków herbaty tylko do momentu, gdy staną się one na końcach lekko czerwone. Po fermentacji czeka ją jeszcze leżakowanie, by powstał produkt finalny, gotowy do zaparzania.

Czerwona herbata Pu-erh - właściwości, w ciąży, parzenie

Fot. iStock/czerwona herbata

Czerwona herbata Pu-erh — właściwości dla zdrowia

W czerwonej herbacie, podobnie jak w przypadku innych herbat, znajdziemy polifenole, minerały takie jak mangan, wapń, czy fluor, oraz olejki eteryczne. Ma ona kilka ważnych właściwości dla zdrowia, o których warto pamiętać.

Pomaga w odchudzaniu 

Czerwona herbata zawiera polifenole oraz enzymy, które odgrywają ważną rolę w redukcji tkanki tłuszczowej. Poza tym wspierają produkcję soku żołądkowego, wpływają dobrze na  pracę woreczka żółciowego i ułatwiają trawienie. Wypijanie 5-6 filiżanek herbaty Pu-erh może pozytywnie wpłynąć na odchudzanie. Warunkiem jest jednak jednoczesne prowadzenie diety, oraz, w miarę możliwości, włączenie regularnej aktywności fizycznej. Samo picie herbaty nie rozwiąże problemu nadwagi.

Działa moczopędnie 

Herbata Pu-ehr działa moczopędnie, dzięki czemu wspiera usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Ponadto zapobiega i niweluje obrzęki (np. nóg).

Pomaga zapobiegać nowotworom

Duża ilość antyoksydantów (przeciwutleniaczy) chroni komórki organizmu przed uszkodzeniami i przekształcaniem się w komórki nowotworowe.

Czerwona herbata Pu-erh - właściwości, w ciąży, parzenie

Fot. iStock

Zmniejsza poziom złego cholesterolu

Czerwona herbata wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, co pomoże uniknąć ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru.

Pobudza do działania

Zawartość kofeiny w listkach czerwonej herbaty dodaje energii oraz pozwala na lepszą pracę mózgu. Poprawia koncentrację, zdolności poznawcze i pamięć, dzięki czemu nauka, czy rozwiązywanie zdań, idzie sprawniej.

Chroni przed próchnicą

Dzięki zawartości wapnia i fluoru picie czerwonej herbaty (niesłodzonej!) wzmacnia zęby i kości. Wykazuje także działanie antybakteryjne oraz zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej.

Relaksuje

Już sam fakt picia herbaty, szczególnie podczas lektury lub ciekawego filmu, jest czynnością odprężającą. Dodatkowo obecność kwasu GABA w czerwonej herbacie obniża poziom stresu i koi układ nerwowy. Ponieważ usprawnia także proces tworzenia melatoniny, gwarantuje regenerujący sen.

Czerwona herbata Pu-erh - właściwości, w ciąży, parzenie

Fot. iStock

Czerwona herbata w ciąży

Czerwona herbata w ciąży nie jest najszczęśliwszym wyborem. Duża ilość antyoksydantów w tej herbacie, przy diecie zawierającej także inne, bogate w nie produkty, może źle wpływać na rozwój dziecka. Pu-erh wykazuje właściwości moczopędne i przeczyszczające, i z tego powodu wypłukuje minerały i substancje odżywcze, które są niezbędna dla zdrowia mamy i dziecka, szczególnie żelazo i wapń. Co za tym idzie, wszytko to wpływa na rozwój maleństwa. Z tego samego względu nie poleca się sięgania po Pu-erh  osobom cierpiącym na anemię, osteoporozę zespół jelita drażliwego.

Czerwona herbata parzenie

Często pada też pytanie, jak powinno wyglądać parzenie — czerwona herbata Pu-erh wymaga zalania wodą o temperaturze 90 —96°C. Parzyć należy ją od 1 do 3 minut. Podobnie jak w przypadku zielonej herbaty, czerwona herbata pozwala na parzenie dwu, a nawet trzykrotne tego samego suszu. Zdecydowanie nie należy jej słodzić, by złagodzić jej smak. Cukier powoduje obniżenie jej zdrowotnych właściwości. Można za to parzyć ją z suszonymi owocami lub dodać plaster cytryny dla smaku. Odradza się także wypijanie jej od razu po posiłku, ponieważ negatywnie wpływa na wchłanianie żelaza. Istnieje również dzienny limit wypijanych filiżanek — nie powinno być ich więcej niż 5-6 w ciągu dnia.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl