Go to content

Niedoceniany ratunek dla włosów, skóry, a nawet wątroby. Można wiele zyskać sięgając po to szczególne warzywo

czarna rzepa
Fot. iStock

Czarna rzepa o intensywnym smaku i zapachu, mimo niepodważalnych zalet dla zdrowia i urody, nie należy do naszych ulubionych warzyw. Warto jednak spróbować włączyć ją do diety i pielęgnacji urody, by szybko docenić jej wpływ na włosy, czy skórę. Czarna rzepa ma wiele zalet, którym warto przyjrzeć się bliżej.

To niepozorne warzywo, czarna rzepa, a właściwie czarna rzodkiew, było znane i doceniane już od starożytności. Należąca do grupy roślin kapustowatych, posiada liczne substancje zdrowotne ukryte w jej jadalnej części, czyli bulwie. Biały środek o charakterystycznym smaku i zapachu kryje pod sobą niepozorna czarna skórka. W stanie dzikim spotykano rzepę w Europie, Azji oraz Afryce Północnej, gdzie, do czasu zyskania popularności przez ziemniaki, była jednym z najważniejszych warzyw w diecie ówczesnych ludzi.

czarna rzepa

Fot. iStock/czarna rzepa

Czarna rzepa — właściwości dla zdrowia 

Czarna rzodkiew jest skarbnicą fitoncyd, substancji działających bakteriobójczo i grzybobójczo, które szczególnie doceniane są w okresie jesieni i zimy, gdy odporność wystawiona jest na niesprzyjające warunki. Rzepa zawiera związki siarkowe, olejek eteryczny, moc witamin z grupy B, witaminę C, potas, antocyjany i fitosterole. Nie brakuje w niej błonnika — znajdziemy go 3,5 g na 100 g miąższu czarnej rzepy.

Ponadto jest warzywem niskokalorycznym — w 100 g zawiera jedynie 33 kcal, co czyni ją idealnym dodatkiem do różnych diet odchudzających. Czarną rzepę charakteryzuje również niski indeks glikemiczny (równy 30), co czyni ją idealnym warzywem w diecie osób cierpiących na cukrzycę. Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi można jeść ją jako dość pikantny dodatek do sałatek i surówek.

Czarna rzepa poprawia funkcjonowanie wątroby 

Czarna rzodkiew wykazuje działanie ochronne dla wątroby. Ponieważ jest ona doskonałym źródłem antyutleniaczy, zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Wykazuje także właściwości oczyszczające oraz zwiększające wydzielanie żółci.

Likwiduje zajady, poprawia kondycję skóry

Obecność w korzeniu rzepy rzeczy witamin z grupy B wspiera leczenie stanu zapalnego rozwijającego się w kącikach ust, czyli tzw. zajadów. Wpływa również na poprawę zdrowia skóry oraz wpiera procesy gojenia i regeneracji w przypadku trądziku. Ze względu na silne działanie antybakteryjne czarna rzepa polecana jest osobom cierpiącym z powodu cery trądzikowej lub problematycznej. Zarówno włączenie jej do diety jak i wykorzystanie w celach kosmetycznych przyniesie dobre efekty.

czarna rzepa

Fot. iStock/czarna rzepa

Czarna rzepa oczyszcza

Wyciągi z czarnej rzepy wykazują właściwości moczopędne, wpierające detoks organizmu. Warzywo odkaża układ pokarmowy, wzmaga produkcję soku żołądkowego oraz przyspiesza ruchy jelit, usuwając zaparcia. Dzięki temu resztki fermentującego pożywienia nie zalegają w organizmie. Co więcej, działa rozkurczowo, usuwa nadmiar gazów z organizmu.

Wsparcie dla organizmu

Czarna rzepa pobudza krążenie krwi, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W medycynie ludowej znalazła zastosowanie także jako remedium na bóle stawów w chorobie reumatycznej. W tym przypadku ze świeżego korzenia rzepy należy wycisnąć sok, który następnie wciera się w obolałe miejsca. Czarną rzodkiew w medycynie ludowej stosowano również w kuracji przeciw anemii.

Czarna rzepa dla zdrowej skóry i włosów

Czarna rzepa jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry twarzy i włosów, takich jak: kremy, szampony, odżywki oraz maseczki. Można ją wykorzystać także jako dodatek do domowych maseczek i wcierek. Stanowi ona cenne wsparcie dla skóry i włosów, ponieważ wpływa na lepsze ukrwienie skóry oraz dostarcza jej cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Duża zawartość siarki sprawia, że przy regularnym stosowaniu czarnej rzepy włosy staną się lśniące, mocne, przestają nadmiernie wypadać. Czarna rzepa usuwa również łupież, pobudza gojenie się ran, z racji bakteriobójczego działania.

czarna rzepa

Fot. iStock

Kto nie powinien włączać jej do diety?

Czarnej rzepy powinny wystrzegać się osoby cierpiące na:

  • niewydolność serca i nerek,
  • nadkwaśność żołądka, wrzody żołądka, uporczywe biegunki, zgagę;
  • nieżyt jelita cienkiego.

źródło: dietetycy.org.pl