Choroby Zdrowie

Flebolog – w czym się specjalizuje, co i w jaki sposób jak leczy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lipca 2020
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia
Fot. iStock
 

Flebolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób naczyń żylnych kończyn dolnych. Zgłaszają się do niego najczęściej osoby z problemami dotyczącymi tzw. pajączków, żylaków, zakrzepicy żylnej, czy zapalenia żył. I choć oficjalnie nie ma wyszczególnionej osobnej specjalizacji jak flebologia, leczenie chorób żył jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Kim jest lekarz flebolog, jakimi narzędziami dysponuje i kiedy warto do niego się wybrać?

Kim jest flebolog?

W przypadku istniejących zaburzeń w funkcjonowaniu układu żylnego, które są jednymi z najczęściej występujących problemów, należy udać się to do lekarza. Flebolog, bo o nim mowa, zajmuje się leczeniem ostrych stanów dotyczących układu żylnego oraz jego przewlekłych chorób. Określenie flebolog ukute zostało z greckiego słowa flebos, które oznacza żyłę. Co ciekawe, nie ma jeszcze u nas wyodrębnionej specjalizacji lekarskiej w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, takiej jak flebologia. To bardziej nazwa która wniknęła do powszechnego użycia i jest coraz częściej wykorzystywana w określeniu lekarzy specjalizujących się leczeniu układu żylnego. Lekarz flebolog zazwyczaj jest specjalistą z zakresu innych dziedzin, np. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii (leczenie chorób naczyń krwionośnych), dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, radiologii, a nawet medycyny estetycznej. Flebologia jest zagadnieniem z pogranicza powyższych specjalizacji. Warto także wiedzieć, że zazwyczaj chorobami żył zajmują się chirurdzy oraz interniści, więc do nich należy kierować się w pierwszej kolejności po poradę.

Flebolog – kiedy warto udać się na konsultację?

Istnieją konkretne wskazania, które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem flebologiem. Najczęstszą przyczyną konsultacji jest przewlekła niewydolność żylna, która dotyka ponad połowę kobiet i prawie połowę mężczyzn. Należy pomyśleć o wizycie w momencie, gdy zauważalne są niepokojące zmiany na nogach. Może to być uczucie ciężkości nóg, które nasila się pod koniec dnia oraz pojawiające się w nocy skurcze łydek. Jeśli na nogach występują widoczne „pajączki” (teleangiektazje), które są początkowymi, drobnymi zmianami, warto się nimi zająć jak najwcześniej.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Flebolog pomoże, gdy zmiany postępują i żyłki są już bardziej widoczne – wtedy trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Nieleczone zmiany z czasem przeistoczą się w widoczne i dokuczliwe żylaki kończyn dolnych. A są to żyły, które wystają ponad poziom skóry, bardzo nabrzmiałe i doskonale widoczne, poskręcane, którym towarzyszą zmiany skórne – przebarwienia oraz obrzęki. Ta sytuacja wymaga już pilnej wizyty. W przypadku, gdy nie ma odpowiedniej reakcji na ten poważny stan, powstają owrzodzenia podudzi. Najczęściej żylaki pojawiają się u osób nieuprawiających aktywności fizycznej, źle odżywiających się, otyłych, nadużywających alkoholu.

flebologia

Fot. iStock

Należy pamiętać, że o ile „pajączki” na początku stanowią jedynie problem estetyczny, to już np. zaawansowana choroba zakrzepowa żył zagraża zdrowiu, mogąc spowodować zator płucny.

Flebolog – diagnoza i leczenie

Flebolog dysponuje odpowiednimi narzędziami, by postawić diagnozę i zalecić odpowiednie do stanu zdrowia leczenie. Podstawą w określeniu diagnozy jest rozmowa z pacjentem oraz wykonanie badania USG dopplerowskiego żył. Jest ono konieczne do stwierdzenia wydolności układu żylnego i drożności żył. Pozwala także wykluczyć istnienie refluksu, czyli cofania się krwi wbrew normalnemu kierunkowi jej przepływu. Po takiej konsultacji lekarz flebolog proponuje jedną z dostępnych metod leczenia.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Podstawowe metody leczenia 

 • Pacjenci, którzy nie narzekają na bardzo zaawansowane zmiany, mogą poddać się kompresoterapii (leczeniu uciskowemu) polegającemu na stosowaniu specjalnych rajstop uciskowych. Na tym etapie pomoże także  wdrożenie leczenia farmakologicznego.
 • W leczeniu niewielkich widocznych naczyń i żyłek zalecana jest skleroterapia piankowa. Metoda ta polega na podaniu do poszerzonej żyły specjalnego preparatu (pianki), który zamyka ściany naczynia. Taki zabieg trwa kwadrans, nie jest bolesny i pozwala pacjentowi na szybki powrót do zwykłej aktywności tego samego dnia. Skleroterapię powtarza się do momentu zamknięcia wszystkich zmian na nogach.
 • Jeśli zmiany w układzie żylnym są poważniejsze, najczęściej proponuje się pacjentowi zabieg chirurgiczny, taki jak wycięcie i podwiązanie żylaków.
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock/Flebolog

Zaawansowane metody leczenia 

Bardziej nowoczesnymi sposobami leczenia, jakie może zaproponować lekarz flebolog, to zabiegi takie jak:

 • wewnątrżylna termoablacja radiowa – Venefit (VNUS Closure Fast) – polegająca na zamykaniu niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy cewnika wprowadzanego do wewnątrz żyły i oddziaływaniu na nią za pomocą fal radiowych;
 • zabiegi laserowych EVLT (Endovenous Laser Therapy) – to drugi typ nowoczesnej metody, polegającej na emitowaniu promieniowania laserowego poprzez światłowód wprowadzony do światła naczynia, który zamyka chorą żyłę.

Doświadczony flebolog powyższe zabiegi przeprowadzi w sposób bezpieczny i zazwyczaj pacjent może już po jednym dniu wrócić to domu. Te nowoczesne metody leczenia są jednak odpłatne i dostępne wyłącznie w największych i najlepszych ośrodkach w kraju, leczących problemy żylne.


źródło:  zdrowie.tvn.pl ,www.drhamera.pl 

Choroby Zdrowie

Co to znaczy, że utknęłaś emocjonalnie

Redakcja
Redakcja
9 lipca 2020
Fot. iStock / praetorianphoto
 

Niektórych z nas po cichu, w głębi duszy prześladuje myśli, że mamy wady lub że jesteśmy „niewystarczający”. Wielu uważa się za „porażkę”. Wstyd z powodu tego, jak się widzimy, za kogo się uważamy jest  bardzo bolesną emocją.  To uczucie może cię blokować i sprawiać, że stoisz w miejscu – pod względem relacji z bliskimi oraz pod względem własnego rozwoju. Kiedy utkniesz emocjonalnie bardzo trudno ci zmobilizować się do zmian na lepsze.

Z obserwacji terapeutów wynika, że ​​ludzie, którzy utknęli emocjonalnie, mają przynajmniej jedną z następujących cech:

Defensywność

Wstyd jest emocją, której nie chcesz doświadczać, więc twoje ciało reaguje wycofując się i próbując cię ochronić przed tym, co niewygodne. Ta ochrona może przybierać różne formy, ale najczęstszą jest unikanie konfrontacji, wymiany zdań, unikanie odpowiedzialności za swoje czyny.

Perfekcjonizm

Wywieranie presji na samym sobie, żeby udowodnić sobie, że jesteśmy w stanie zrobić coś jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej i za wszelką cenę… Dochodzi do tego, że nie chcesz dopuścić do błędu ludzkiego, który w końcu musi się zdarzyć i ta właśnie ewentualność tak bardzo cię stresuje, że zaczynasz przypominać robota.

Ciągłe przepraszanie

Wstyd skłania nas do ciągłego przyjmowania na siebie winy i przepraszania. W niektórych przypadkach wstyd może również powstrzymać nas od przeprosin wtedy, kiedy byłyby one potrzebne aby uniknąć poczucia zawstydzenia lub poniżenia.

Odkładanie wszystkiego w nieskończoność

Wstyd jest jednym z powodów, dla których odkładamy w nieskończoność nasze decyzje i działania. Boimy się potencjalnej porażki w razie gdybyśmy podjęli się danego zadania czy projektu. Wstyd wyraźnie prowadzi do jakiejś formy paraliżu, desperackiej chęci utrzymania status quo.

Wszystkie te cechy prowadzą w konsekwencji do tego, że ostatecznie utknęłaś emocjonalnie, ponieważ:

 • Nie chcesz przyznać, że mylisz się i że powinnaś coś zmienić
 • Jesteś byt zajęta utrzymaniem tego, co już masz i pilnowaniem by nie popełnić kolejnych błędów
 • Przepraszasz tak często i obwiniasz się do tego stopnia, że pozwalasz ludziom kierować tobą w różnych ważnych kwestiach, tracąc kontrolę nad własnym życiem
 • Rezygnujesz z działań, które mogłyby pomóc uleczyć ci wstyd i ból emocjonalny

Jak zatem ruszyć z miejsca? Istnieje kilka sposobów, ale każdy z nich wymaga dużej pracy nad sobą. Przede wszystkim musisz nauczyć nazywać swoje odczucia i emocje oraz akceptować to, co czujesz i to, jak reagujesz na sytuacje, które zdają się cię przerastać.


Na podstawie: lifehack.org


Choroby Zdrowie

Czym jest strach przed porzuceniem. Kiedy odchodzisz pierwsza, bo boisz się, że to on cię zostawi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 lipca 2020
Fot. iStock/nd3000

Poniżej kilka sygnałów świadczących o tym, że ktoś boi się porzucenia:

 • Częste odczuwanie zazdrości
 • Postrzeganie każdej osób innej płci jako potencjalne zagrożenie dla związku
 • Dawanie zbyt wiele w relacji z drugą osobą, tak zwane „spalanie się”
 • Obsesyjne myśli o tym, że partner lub małżonek odejdzie
 • Nierealistyczne żądania co do ilości czasu spędzanego z drugą osobą
 • Trudności z całkowitym zaufaniem partnerowi lub małżonkowi
 • Częstsze dostrzeganie wad współmałżonka lub partnera niż pozytywnych atrybutów
 • Brak umiejętności życia w pojedynkę. Jeden związek się kończy, drugi natychmiast zaczyna. Nowy partner zastępuje poprzedniego
 • Poczucie urazy, jeśli bliska osoba podejmuje czynności „samodzielnie”  (takie jak wyjście z przyjaciółmi, wyjazd, wycieczka)
 • Poczucie bycia niegodnym miłości, przekonanie, że na nią nie zasługujemy
 • Niska samoocena, brak pewności siebie
 • Podejmowanie decyzji o zakończeniu  relacji zanim zrobi to druga osoba  po to  tylko, aby mieć kontrolę nad potencjalnym porzuceniem
 • Dążenie do szybkiego rozwoju wypadku w związkach, z obawy, że dana osoba nas opuści jeśli nie przejdziemy wystarczająco szybko do następnego etapu relacji
 • Pozostawanie w niezdrowych lub patologicznych związkach z obawy przed opuszczeniem lub samotnością
 • Odczuwanie zazdrości o relacje platoniczne, jakie ma ich małżonek lub partner, na przykład ze znajomymi z pracy
 • Kontrolowanie bliskiej osoby, szczególnie jeśli chodzi o ich interakcje z innymi i czas z nimi spędzany
 • Ciągłe analizowanie związku pod kontem negatywnych aspektów lub problemów, zamiast skupienia się na pozytywnych cechach partnera i relacji
 • Częste dążenie do relacji z ludźmi, którzy są emocjonalnie niedostępni
 • Zdradzanie, oszukiwanie małżonka lub partnera (ze strachu, że on zrobi to pierwszy)

Jeśli zauważyłeś u siebie lub u swojego partnera powyższe sygnały, to znaczy, że potrzebujecie pomocy. Świadomość sytuacji to już pierwszy krok do pozytywnych zmian.


Na postawie: lifehack.org


Zobacz także

Hiperwitaminoza – co za dużo, to niezdrowo, czyli objawy przedawkowania 6 witamin

Czy przekąski odgrywają ważną rolę w żywieniu dziecka?

Co na biegunkę u dziecka?