Stan zapalny to hasło, na dźwięk którego mamy ochotę wziąć cały arsenał środków dostępnych w aptece, by tylko się go pozbyć. Nie wiemy, że fizjologiczny stan zapalny nie zawsze jest złem, które natychmiast należy wyplenić.
Zapalenie jest mechanizmem samoobrony, odpowiedzią immunologiczną organizmu w celu złagodzenia szkodliwych bodźców (wirusy, bakterie) i rozpoczęcia procesu gojenia. Czyli gdy pojawiają się rany, infekcje i uszkodzenia tkanek, stan zapalny rozpoczyna proces leczenia. Ale gdy wymyka się on spod kontroli, chwilowa reakcja zmienia się w przewlekły stan i uszkadza organizm. Może stać się przyczyną problemów z otyłością, z sercem, stawami, a nawet przyspieszyć rozwój zmian nowotworowych. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, ale z upływem miesięcy i lat. Najczęściej popełniamy błąd, bo nie obserwujemy zawczasu naszych ciał, nie słuchamy sygnałów, jakie nam wysyłają. W wielu przypadkach przewlekły stan zapalny można rozpoznać dość wcześnie, dzięki wyraźnym sygnałom ze strony organizmu, takich jak m.in. opuchlizna stawów, zaparcia, biegunki, częste infekcje, suche oczy lub spadek masy ciała.
Stan zapalny organizmu a dieta
Sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Poprzez dietę można albo równoważyć procesy w nim zachodzące, albo wręcz przeciwnie, sprawić, że stan zapalny zbierze swoje żniwo.
17 pokarmów zwalczających stan zapalny
1. Ciemnozielone warzywa
Ciemnozielone warzywa, takie jak boćwina, szpinak, brokuły i jarmuż, są bogatym źródłem przeciwzapalnej witaminy E. Warzywa kapustne i ciemnozielone mają wyższe stężenie składników odżywczych, a także żelaza i wapnia, które pomagają zwalczać choroby.
2. Tłuste ryby
Tłuste ryby morskie, najlepiej gotowane na parze, są cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają stan zapalny. Sięgaj po ryby takie jak: makrela, łosoś, sardynki i tuńczyk.
3. Orzechy
Orzechy są pełne przeciwutleniaczy, witaminy E, wapnia i błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, kwasu alfa-linolenowego, które skutecznie zwalczają stany zapalne.
4. Soja i jej przetwory
Soja pomaga zwalczyć stany zapalne, chroni przed nowotworami i chorobami układu krążenia, osteoporozą oraz objawami menopauzy. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, ze względu na obecność fitohormonów, które w nadmiarze mogą powodować niepożądane zmiany w gospodarce hormonalnej.