Go to content

4 blokery pokarmowe, które hamują wchłanianie żelaza

Fot. iStock/GeorgeRudy

Odpowiedni poziom żelaza w organizmie jest niezbędny dla zdrowia. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny w erytrocytach, pomaga transportować tlen do wszystkich tkanek organizmu, dzięki czemu każda komórka otrzymuje energię niezbędną do życia. Gdy go brakuje, niemożliwe jest wytworzenie odpowiedniej ilości czerwonych krwinek w szpiku kostnym, czego skutkiem jest anemia.

Anemia sprawia, że dostawa tlenu do komórek jest niższa i w konsekwencji zostaje zaburzona sprawność całego organizmu. Od dotlenienia krwi zależy samopoczucie psychicznie i fizycznie, więc dostarczenie odpowiedniego poziomu żelaza jest rzeczą bardzo ważną. Nawet w przypadku diety zawierającej produkty bogate w ten pierwiastek, może być go zbyt mało, ponieważ przy okazji spożywamy blokery pokarmowe, które hamują jego wchłanianie.

5 blokerów pokarmowych utrudniających wchłanianie żelaza

1. Błonnik

Błonnik pokarmowy jest niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu. Pozwala zachować układ trawienny w doskonałej formie i poprawia metabolizm oraz ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki. Najwięcej błonnika jest w jabłkach, porzeczkach oraz innych owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Warto wiedzieć, że rozpuszczalne składniki błonnika mogą blokować wchłanianie żelaza, a także cynku i wapnia, więc nie powinno się go spożywać w nadmiarze.

2. Kwas fitynowy

Ten związek chemiczny występuje w pewnych ziarnach i nasionach roślin strączkowych, w otrębach zbóż i płatkach owsianych. Kwas fitynowy silnie wiąże żelazo i usuwa je z organizmu, więc nie poleca się spożywania nadmiaru tych produktów osobom cierpiącym na niedobór hemoglobiny oraz przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

3. Polifenole

Polifenole to silne antyoksydanty, które w nadmiarze wymiatają żelazo z jelit. Polifenole wykazują zdolność do wiązania jonów żelaza aż w około 91%. Najbogatsze w nie są czerwone winogrona, porzeczki, jagody, ciemne owoce i warzywa.

4. Taniny

Taniny występujące w kawie i herbacie neutralizują przyswajanie żelaza. Wchodzą one w silną reakcję z organicznym żelazem i uniemożliwiają jego przyswojenie przez organizm.

Nie należy odstawiać produktów, które utrudniają wchłanianie żelaza. Wystarczy, na przykład jedząc mięso bogate w żelazo, nie łączyć go z fasolką. Warto również sięgać po produkty bogate w witaminę C, która przyspiesza wchłanianie żelaza nawet trzykrotnie.


 

źródło: www.pfm.pl