Go to content

Bolą cię różne części ciała? Ból w tych 11 punktach, to objaw zagadkowej fibromialgii

Fot. iStock/SIphotography

Każdy życzy sobie zdrowia, jednak wielu z nas towarzyszą różne dolegliwości. Gdy dotyka nas choroba, mamy jej świadomość, dostajemy również wskazówki od lekarza, jak leczyć się i jakie zmiany wprowadzić do stylu życia, by wrócić do zdrowia. Bywa również tak, że pozornie zdrowa osoba, odczuwa przykre dolegliwości, na pierwszy rzut oka niezwiązane z żadną konkretną chorobą. 

Można machnąć ręką i pomyśleć, że poboli i przestanie, jednak czasem nieokreślony ból nie tylko nie znika, ale nasila się i bardzo uprzykrza życie. Do problemu trzeba podejść poważnie, szczególnie gdy pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia snu i nastroju, czy objawy sugerujące chorobę narządów wewnętrznych. Jeśli dręczą cię z pozoru bezzasadne bóle całego ciała i podejrzewasz, że twoje samopoczucie nie wynika jedynie ze zmęczenia, być może cierpisz z powodu choroby zwanej fibromialgia (fibromyalgia syndrome – FMS)

Fibromialgia, zagadkowa choroba, na którą cierpią przede wszystkim kobiety

Szacuje się, że fibromialgia występuje u około 2-10% ludzi, choć dane są niedokładne. Objawy tej choroby są niecharakterystyczne i mogą sugerować inne schorzenia, więc pacjent zazwyczaj leczy się u różnych specjalistów, zanim otrzyma poprawną diagnozę. Zauważono, że kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni, a  objawy pojawiają się w 30.— 50. rż., choć reguła nie istnieje — mogą zapaść na nią zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Do jej wystąpienia może przyczynić się podatność genetyczna, czynniki psychiczne  (np. przewlekły stres, silny uraz psychiczny), zakażenia (wiele osób kojarzy początek objawów z zakażeniem wirusami HIV, HCV, HBV, czy boreliozą). Fibromialgia może być skutkiem innej długotrwałej choroby, ale rozpoznanie nie jest oczywiste, ponieważ nawet lekarze sprzeczają się w sprawie uznania ją za odrębną jednostkę chorobową.

Sygnały charakterystyczne dla fibromialgii

Nie udało się dotychczas wyjaśnić mechanizmu tej choroby. Najbardziej prawdopodobna wydaje się nadmierna pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. W badaniach przeprowadzonych u pacjentów z fibromialgią stwierdzono nieprawidłowe stężenie w układzie nerwowym substancji biorących udział w odczuwaniu bólu, m.in. zmniejszony poziom serotoniny, co wyjaśnia występowanie charakterystycznych objawów.

Ogólnie można powiedzieć, że cechuje się ona przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Typowy ból „całego ciała” trwa przynajmniej 3 miesiące. Na początku może być ograniczony do jednej okolicy, potem zajmuje stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała, powyżej i poniżej pasa. Typowy jest ból kręgosłupa oraz dużych stawów. Chorzy skarżą się na kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano oraz przy wykonywaniu jednostajnej czynności.

Fot. iStock/a-r-t-i-s-t

Fot. iStock/a-r-t-i-s-t

Sygnałów świadczących zachorowaniu na fibromialgię jest znacznie więcej:

  • zmęczenie, brak energii, ogólne wyczerpanie, poczucie niezdolności do sprawnego myślenia, zapamiętywania i koncentracji uwagi
  • zaburzenia snu – pacjenci często budzą się w nocy i nie mogą ponownie zasnąć; sen nie przynosi odpoczynku,
  • depresja, niepokój, uczucie lęku
  • objawy jelita drażliwego – zmienny rytm wypróżnień, ból brzucha, uczucie parcia na stolec
  • nadwrażliwy pęcherz moczowy – częste oddawanie moczu bez objawów sugerujących zakażenie dróg moczowych
  • uczucie niemiarowej pracy serca i duszność bez uchwytnej przyczyny
  • drętwienie i mrowienie rąk i stóp, poczucie chłodu, ziębnięcie palców rąk
  • zespół niespokojnych nóg
  • nadwrażliwość na zmiany pogody i silne bodźce
  • ból głowy, napady migrenowe
  • bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Fot. iStock/ttsz

Fot. iStock/ttsz

Fibromialgię należy leczyć, by nie skazywać się na życie w bólu

Aby postawić diagnozę, najlepiej udać się do lekarza reumatologa. Specjalista, przy stwierdzeniu tkliwości przynajmniej 11 z 18 punktów tkliwych oraz wykluczeniu innych chorób, pokieruje leczeniem pacjenta. Najlepsze efekty przynosi łączenie zastosowania leków i krioterapii aby zmniejszyć ból, oraz psychoterapii na poprawienie nastroju oraz polepszenie jakości snu. Doskonale na samopoczucie pacjenta wpływa regularne korzystanie z aktywności fizycznej i masaży, pozwalających na rozluźnienie obolałych miejsc. Warto zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ błędem jest przekonanie, że z bólem po prostu trzeba żyć. Nieleczona fibromialgia powoduje nasilenie odczuwalnego ciągłego i silnego bólu. Zaniedbana może nawet doprowadzić do niepełnosprawności i wykluczyć chorego ze zwykłego funkcjonowania.


 

źródło: reumatologia.mp.plpopularne.net