Na co dzień nie zastanawiamy się nad kondycją naszych stawów, bo ich schorzenia kojarzą się przede wszystkim ze starością. Dopóki jesteśmy młodzi i aktywni, ani pojawiające się niekiedy strzelanie w kolanach czy tymczasowy ból, nie robi na nas większego wrażenia. Czy jest sens przejmować się kolanami czy łokciami, gdy postrzegamy siebie w kategorii młodych bogów?
Ależ tak, tym bardziej, że większość młodych i sprawnych ludzi, już teraz pracuje nad poważnymi problemami z ruchomością stawów w przyszłości.
8 grzechów, które popełniane dzisiaj, będą skutkowały problemami ze stawami w przyszłości
1. Palenie papierosów
Badania pokazały, że palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Szczególnie w połączeniu z nadwagą, ryzyko wzrasta aż do 60 proc.
2. Otyła sylwetka
Nadwaga, a w szczególności otyłość, powoduje silny nacisk na stawy i liczne przeciążenia, co czasem prowadzi do przedwczesnego zużycia stawów.
3. Brak ruchu
Umiarkowany ruch jest niezbędny, by poprzez lepszy dopływ krwi i tlenu nakarmić składnikami odżywczymi chrząstkę stawową i zapobiec zwyrodnieniom. Brak ruchu ma także negatywny wpływ na stan kości (zagrożenie osteoporozą) oraz na koordynację ruchową.
4. Przeciążenia stawów
Ćwiczenia, takie jak podnoszenie ciężarów, jazda konna czy gra w tenisa, mogą nadwerężać stawy i sprzyjać urazom.
5. Chodzenie po schodach
Częste wchodzenie po schodach i skoki z dużych wysokości powodują obciążenie o nacisku nawet kilkuset kilogramów. To nie może pozostać bez wpływu na kondycję stawów kolanowych.
6. Niejedzenie ryb i warzyw
Czyli pokarmów, które dostarczają stawom substancje takie jak kwasy omega-3, luteina, sulforafan, witamina C czy witamina E, które są niezastąpionym wsparciem dla stawów.
7. Nieleczenie infekcji
Wiadomo, że w sytuacji zakażenia organizm wytwarza przeciwciała, by bronić się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niekiedy bywa, że przez pomyłkę atakuje własne komórki, co może być przyczyną np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Nawet zakażenie chlamydiami poprzez stosunek seksualny, bywa przyczyną reaktywnego zapalenia stawów. Bakterie rozbijają odporność organizmu, który atakuje m.in. stawy i kręgosłup.
8. Doświadczanie przewlekłego stresu
Silny i długotrwały stres negatywnie odbija się na całym ciele, także na stawach. Gdy targają nami silne emocje, mięśnie są stale napięte, skurczone, zaciskają się więc naczynia krwionośne pozbawiając go tlenu. Brak tlenu wzmaga napięcie i odczuwanie bólu.
źródło: www.byczdrowym.info, www.hellozdrowie.pl