Zdrowie

Nie czekaj na starość, zadbaj o swoje stawy już dziś

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 grudnia 2015
https://pixabay.com/pl/pies-morze-beach-piasek-wody-surf-774724/
 

Z czym zazwyczaj kojarzą się kłopoty ze stawami, ból i problemy z poruszaniem? Oczywiście, z osobami w podeszłym wieku, ale niemało do powiedzenia w tym temacie mają również sportowcy, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje. Ponadto zima, oblodzone chodniki czy zdradliwy śnieg mogą być przyczyną bolesnego upadku, podczas którego stawy szczególnie mogą ucierpieć. Problem dotyczy nie tylko narciarzy na stokach czy biegaczy, ale każdego kto jest w ruchu. Powinniśmy więc pamiętać, że o zdrowe stawy  warto zadbać  wcześniej, zanim jeszcze wystąpią poważne kłopoty, prowadzące do kalectwa bądź w ręce ortopedy.

Stawy są specyficznym, ruchomym łącznikiem pomiędzy kośćmi

Dzięki ich sprawnemu funkcjonowaniu, kości podczas ruchu nie trą o siebie, a my bez kłopotu możemy się poruszać. U zdrowych ludzi stawy długi czas funkcjonują poprawnie, jednak im człowiek jest starszy, tym mniejsze posiada zasoby kwasu hialuronowego,  który odpowiada za właściwe nawilżenie  stawów. Zmniejszona zawartość kwasu hialuronowego w organizmie powoduje niedobory mazi stawowej i zaburzenia funkcji stawów. Skutkuje to postępującą degradacją chrząstki stawowej oraz rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Dla przykładu, organizm 40-letniej osoby produkuje 50% ogólnego zapotrzebowania, a w wieku 60-ciu lat już tylko 10%. Dlatego tak ważne jest aby stale uzupełniać jego niedobory.

Dbaj o stawy zimą, to wcale nie jest trudne!

Zastanawiasz się, co możesz zrobić dla swoich stawów, by wzmocnione nie stanowiły kłopotu? Jest kilka mądrych rad, do których warto zastosować się, by cało wyjść nie tylko z poślizgów na chodniku.

Ćwicz mądrze. Aktywność fizyczna to błogosławieństwo dla całego organizmu,  także stawów. Oczywiście jeśli tylko z głową podchodzimy do kwestii ruchu nie narażając się na kontuzje poprzez dostosowanie typu i intensywności ćwiczeń do swoich możliwości. Dobrym pomysłem jest stosowanie przed wysiłkiem fizycznym rozgrzewających maści, tworzących naturalną warstwę ochronną dla stawów.

Wzmacniaj również mięśnie. Aby tego dokonać, nie trzeba biegać na siłownię 3 razy w tygodniu. Wystarczą przysiady, ruch po schodach zamiast jazdy windą aby wzmocnić na co dzień narażony na kontuzje mięsień czworogłowy uda. Specjaliści podkreślają, że prawdziwą plagą wśród Polaków jest bierny tryb życia. Zarówno w pracy, jak i w czasie odpoczynku po pracy zbyt mało się poruszamy. Powoduje to, że nasze stawy, a zwłaszcza kolana, są coraz bardziej narażone na kontuzje. Wyraźnym znakiem, że powinniśmy je wzmocnić, jest strzelanie np. podczas przysiadów, czy innego rodzaju wysiłku związanego z obciążeniem kolan. Każdy ruch jest na wagę złota!

Ubieraj się z głową. Jesteście ciekawi jaki związek  ma ubiór ze zdrowymi stawami? Choćby taki, że poruszając się zimą w szpilkach, nie tylko rośnie szansa na przeziębienie, ale i na skręcenie kostki na oblodzeniu. Należy ubierać się nie tyle super modnie co wygodnie, również gdy wychodzimy pobiegać czy zwyczajnie się rozruszać. To zapewni nie tylko wygodę ruchu ale i jego bezpieczeństwo.

Zadbaj o zdrowe stawy.

Fot. Pixabay / Stux / CC0 Public Domain

 

Dieta dla twoich stawów. Sposób odżywania jest niezwykle istotny. Po pierwsze mądre odżywianie wpłynie wspaniale na wygląd naszej sylwetki i brak nadprogramowych kilogramów. Chodzi tu także o obciążenie, jakiemu poddawane są nasze stawy każdego dnia i z każdym ruchem. Nie można pominąć milczeniem faktu, że im więcej kilogramów nosi na swoim szkielecie człowiek, tym bardziej owa podpora organizmu jest obciążona, przez co łatwiej o kontuzje. Najczęściej ludzie przy tuszy rezygnują z aktywności fizycznej, przez co koło się zamyka.  

Dieta zbawienna dla stawów powinna być zbilansowana, nieco bogatsza w tłuszcze, a profilaktycznie warto zażywać też suplementy diety, które zdecydowanie przysłużą się zachowaniu stawów w zdrowym funkcjonowaniu.

Suplementy to nie doping, nie musisz się ich obawiać!

Owe specyfiki to po prostu preparaty witaminowe lub ze składnikami mineralnymi, które stosuje się by uzupełnić pewne braki w organizmie. Dobroczynne działanie dla stawów ma Hyalutidin HC Aktiv, w którym udało się stworzyć unikalne połączenie kwasu hialuronowego i chondroityny (HCK) – głównych składników chrząstki stawowej. Zawarty w Hyalutidin HC Aktiv kwas hialuronowy jest połączony z głównym materiałem budulcowym chrząstki stawowej, razem tworzą silny kompleks który uzupełnia niedobory tych składników w organizmie trafiając do wszystkich stawów. Co ważne, mimo, że na rynku znajdują się produkty z kwasem hialuronowym i chondroityną, występują one jako monokomponenty. Badania potwierdzają, że każdy z tych składników nie działa skutecznie jako monokomponent, ale tylko w odpowiednim połączeniu jako kompleks. Takie połączenie zastosowano właśnie w  HYALUTIDIN HC Aktiv.

stawy

Fot. Materiały prasowe

 

Wystarczy 30 dni by lepiej zadbać o stawy z preparatem Hyalutidin HC Aktiv

Cykl stosowania Hyalutidin trwający 30 dni sprawia, że stawy otrzymują kwas hialuronowy i siarczan chondroityny, składniki ważne dla ich budowy. Dodatkowo produkt wzbogaca dietę w witaminę E, która chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, czyli niszczącym działaniem wolnych rodników. Płynna forma preparatu pozwala na szybką absorbcję do miejsc, które wskazują niedobory. Jedno opakowanie, czyli miesięczna porcja Hyalutidinu HC Activ, zawiera komplex HCK, który przy standartowym obciążeniu stawów umożliwi prawidłowe funkcjonowanie organizmu przez cały rok.

Dla kogo pomoc Hyalutidin HC Aktiv?

Wszystkim, u których z wiekiem zmniejsza się zawartość mazi stawowej, będący w trakcie rehabilitacji, po urazach aparatu ruchu, narażonych na nadmierne przeciążenia stawów, podejmujących intensywny wysiłek fizyczny oraz u sportowców, zaleca się stosowanie przynajmniej jednego opakowania tj, 1000ml Hyalutidin HC Aktiv w ciągu roku. Co ważne, produkt mając formę płynną, nie obciąża żołądka tak jak zwykłe tabletki, nie powoduje również skutków ubocznych. To naprawdę wystarczy, by nie tylko szybciej wyjść z kłopotów ze stawami, ale zapobiegać im w przyszłości.


Artykuł powstał we współpracy z marką Hyalutidin HC Aktiv

 


Zdrowie

Podobają ci się brodaci mężczyźni? Czy wiesz, co zarost o nich mówi?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 grudnia 2015
Fot. Pixabay / SnapwireSnaps / CC0 Public Domain
 

Brodaci, wąsaci. Nie lubią, gdy się mówi, że ulegli modzie, ale taka jest prawda. Jakiś czas temu przywędrował do nas trend na mężczyzn „drwaloseksualnych”, a charakterystycznym dla tego stylu elementem jest duży zarost na męskiej twarzy. Gdzie się nie obejrzysz, to widzisz brody krótsze i dłuższe, wąsy, kozie bródki. Już nie wypadało być wymuskanym panem w garniturze, wręcz przeciwnie – lepiej widzianymi stały się dziurawe jeansy, koszule w kratę, swetry.

Podobno ten „drwaloseksualny” szał miał być buntem przeciwko korpostylizacji. W końcu mężczyzna po ciężkim dniu pracy mógł zrzucić wyprasowaną koszulę, marynarkę i stać się prawdziwie męskim, z pewnego rodzaju niechlujstwem w ubiorze i zarostem, za którym próbował ukryć aurę tajemniczości i dzikości.

Czy to się udało? Trudno powiedzieć. Wszyscy wiemy, że nie szata zdobi, poza tym pozostaje jeszcze kwestia gustu, o którym się nie dyskutuje. Jedno jest pewne – trend chwycił wśród mężczyzn. Coraz częściej można spotkać mężczyzn z zarostem na twarzy różnej długości.

Skąd wśród panów taka potrzeba identyfikowania się z obrazem mężczyzny wyciągniętego z lasu, silnego i trochę szorstkiego? Cóż, może na to pytanie niech panowie odpowiedzą sobie sami.

Jednak zainteresowanie stylem drwala wzbudziło czujność naukowców. W Australii mężczyznom w wieku od 18 do 72 lat zadano pytania dotyczące seksizmu. Sprawdzano poglądy mężczyzn dotyczące równego traktowania płci, wyższości męskiej płci nad żeńską. Następnie zestawiono odpowiedzi biorąc pod uwagę zarost, jaki posiadali mężczyźni biorący udział w badaniu. Po uwzględnieniu wieku, wykształcenia, statusu związku i innych czynników australijscy naukowcy odkryli, że mężczyzn z zarostem cechuje wyższy poziom wrogiego seksizmu w stosunku do kobiet. Tylko jedna trzecia badanych nie posiadała w ogóle zarostu i wśród nich nie stwierdzono seksistowskich poglądów

Badania pokazały, że posiadanie brody wzmacnia w mężczyznach poczucie męskości i potrzebę dominacji nad słabszymi kobietami. Skąd takie wnioski? Otóż mężczyźni posiadający zarost mają wyższy poziom hormonów odpowiadających za agresję. Ponadto broda według panów (często oczywiście podświadomie) budzi respekt, zwłaszcza wśród innych mężczyzn. Co myślicie? Kiedy rozglądam się wśród znajomych mężczyzn w kilku przypadkach muszę się skłonić australijskim badaczom. Brodę zapuszczają pewni siebie mężczyźni, którzy lubią pokazać swoją dominację – taki typowy samiec. To z jednej strony, z drugiej są też tacy, którym broda ma męskości dodać. Pokazać, że pomimo uwikłania w różnego rodzaju związki i układy rodzinne nadal są prawdziwymi mężczyznami. To moje luźne spostrzeżenia. Jakie są wasze?


Źródło: dailymail.co.uk


Zdrowie

Podsumowanie drugiego tygodnia akcji #Bądź Dobra dla siebie. Dla kogo nagrody?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 grudnia 2015
Fot. Pexels / Unsplash / CC0 Public Domain

Bardzo się cieszymy, że brałyście udział w naszej akcji. Drugi tydzień przyciągnął jeszcze więcej kobiet, które postanowiły zrobić coś dla siebie.

Zachwycały i wzruszały nas wasze wpisy, zwłaszcza te, w których podkreślałyście, że tak niewiele trzeba, by zrobić coś tylko i wyłącznie dla siebie i że to nic nie kosztuje. Czasami wystarczyła odrobina czasu, kartka papieru i bycie sam na sam z własnymi myślami.

Pamiętajcie proszę o tym wszystkim, co dla siebie zrobiłyście. I nie przestawajcie być dobre dla siebie.


 

Ogłoszenie wyników – Tydzień

A nagrody za tydzień drugi akcji #Bądźdobradlasiebie wędrują do:

Agata Nata Mi: zestaw kosmetyków ufundowany przez markę Sesderma

Paulina Tymosiuk: Voucher na zabiegi, ufundowany przez gabinet kosmetyczny S&B 

Monika Wasiak-Wiktorowicz: Voucher na zabiegi, ufundowany przez gabinet kosmetyczny S&B 

Laureatki prosimy kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników (czekamy do 30.11.2015). Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w naszej zabawie :).Zobacz także

rak jajnika

Obok tej kampanii żadna z nas nie powinna przejść obojętnie. „Twoja historia nie musi być złośliwa”

Jestem babcią, mamą i żoną. Pół roku temu próbowałam popełnić samobójstwo. Kto to widział, żeby w moim wieku mieć depresję?

5 objawów niedoboru witamin i minerałów, które możesz zauważyć na swojej twarzy