Zdrowie

Jedz codziennie jednego banana, a odczujesz aż 8 korzyści dla zdrowia

Redakcja
Redakcja
5 października 2017
Fot. iStock/Antonio_Diaz
 

Banan to owoc zbyt mało doceniany, a zawiera wiele cennych składników, które znakomicie działają na poprawę zdrowia, urody i witalności. Ten owoc, mimo że jest dość kaloryczny, ma tak dobry wpływ na organizm, że nawet na diecie warto po niego sięgnąć. Znakomicie nadaje się do robienia koktajli, pieczenia, owocowych sałatek i różnych deserów.

Można go wykorzystać również jako składnik naturalnych, domowych kosmetyków. Już jeden banan zjadany każdego dnia, jest zbawienny dla organizmu.

8 zalet banana, dla których warto jeść go codziennie

1. Poprawia trawienie i wpływa na uczucie sytości

Błonnik w bananach jest łatwo przyswajalny i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pracy układu trawiennego. Szczególnie dobrze wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu glukozy we krwi, co powstrzymuje nas przed podjadaniem i tyciem.

2. Wspiera bakterie probiotyczne

Banany stanowią świetną pożywkę dla dobrych bakterii, które zasiedlają organizm. To one wpływają nie tylko na sprawne trawienie, ale także na układ odpornościowy.

3. Reguluje ciśnienie krwi

Potas zawarty w bananach reguluje gospodarkę wodną w organizmie, przez co utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi. Poza tym potas wpływa na pracę mięśni, lepszą koncentrację i zdolność do nauki.

energia

Fot. Pixabay / Bryanbeedit / CC0 Public Domain

4. Koi nerwy

Obecny w bananie kwas foliowy, witamina B6 i magnez uspakaja, odpręża i chroni układ nerwowy. Jeden banan dostarcza taką ilość magnezu, która zapobiega niedoborowi tego minerału.

5. Pomaga w profilaktyce nowotworów

Banany obfitują katechiny i delfinidyny, czyli naturalne antyoksydanty. Według badań banany zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i raka nerek.

6. Dodaje sił

Banan to doskonałe źródło cukrów, czyli szybkiej energii, a także bomba witaminowa, która karmi mięśnie. Dodatkowo obecność witamin C i E neutralizuje wolne rodniki powstające w czasie wysiłku fizycznego.

7. Ułatwia zasypianie

Z tryptofanu, czyli aminokwasu obecnego w bananach, w organizmie wytwarzana jest serotonina. To właśnie ona wpływa na polepszenie samopoczucia i regenerujący sen.

8. Wzmacnia kości

Średniej wielkości banan całkowicie zaspakaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na mangan, który jest niezbędny do prawidłowej budowy i funkcjonowania kości. Jest to istotne dla kobiet, szczególnie zagrożonych osteoporozą.

źródło: krokdozdrowia.com, gurbacka.pl


Zdrowie

Na myśl o kolejnych urodzinach robi ci się smutno? Zobacz, ile wraz z wiekiem zyskujesz

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
5 października 2017
Fot. iStock/AzmanL
 

Zapewne pamiętasz jeszcze, jak bardzo czekałaś na swoje 18. urodziny. Pełnoletność wydawała ci się wówczas taka fascynująca. Euforia z okazji każdych kolejnych urodzin trwała jeszcze pewnie jakieś 12 lat. Wszystko zmieniło się w okolicy 30-tki. Teraz liczba świeczek na torcie zamiast cieszyć, dołuje. Kiedy zalewałaś się łzami z powodu pierwszych zmarszczek wokół oczu i pojedynczych siwych włosów, zastanowiłaś się choć przez moment, jak bardzo zmieniłaś się wraz z wiekiem? Co z twoją psychiką i osobowością zrobiły zdobyte doświadczenia?

Cofnij się na chwilę do czasów, gdy miałaś 20, 25 lat. Pamiętasz, jak wtedy pochodziłaś do życia? Jakim byłaś człowiekiem? Jak reagowałaś w sytuacjach stresujących i co było wówczas na szczycie twoich priorytetów. Uśmiechnęłaś się teraz pod nosem, prawda? Nie powinnaś tęsknić za tym wszystkim, a jedynie wspominać ze świadomością, że dzięki tym wszystkim doświadczeniom jesteś dziś mądrą, dojrzałą kobietą. Wiesz, co dzieje się z tobą wraz z wiekiem?

Przestajesz się tak przejmować

Z biegiem lat coraz mniej interesuje cię, co myślą o tobie inni. Nie analizujesz tego, czy twój ubiór wzbudzi na ulicy zainteresowanie przechodniów i co powie twoja znajoma na wieść o tym, że znów wydałaś całą premię na buty. Zaczynasz po prostu żyć w zgodzie ze sobą.

Zaczynasz odnajdywać wewnętrzny spokój

W młodości chcemy otaczać się ludźmi, rozmawiać, bywać i eksplorować, ponieważ zewnętrzne bodźce dodają nam energii. Wraz z wiekiem coraz bardziej doceniamy samotność. Te momenty, gdy można skupić się na sobie i zajrzeć do własnego wnętrza.

Wzmacnia się twój system wartości

Najprawdopodobniej nie zmieni się on znacznie. Będzie za to bardziej zakorzeniony. Doświadczenia życiowe powodują, że łatwiej uświadamiamy sobie, czego od życia chcemy, co jest dla nas ważne i potrafimy w końcu to nazwać, choć zawsze gdzieś tam myśli te nam towarzyszyły.

Zaczynasz lubić niektóre swoje cechy

Wcześniej irytowało cię, że jesteś taką perfekcjonistką? Prawdopodobnie z wiekiem polubisz to i zaakceptujesz. Co więcej, będziesz potrafiła wykorzystać cechy, które do tej pory cię irytowały. Teraz już nie obawiasz się osądzenia ze strony innych ludzi więc łatwiej jest ci pokazać swoją prawdziwą twarz.

Potrafisz spojrzeć szerzej

To, co kiedyś wydawało ci się problem nie do przeskoczenia, dziś najprawdopodobniej uznałabyś to za drobiazg. Pamiętasz, jak wtedy rozpaczałaś? Z biegiem lat łatwiej nam ocenić, czy coś jest ważne czy nie.

Jesteś pewna siebie

Jako młoda dziewczyna bałaś się głośno wyrażać swoje zdanie? A może wydawało ci się, że nie masz racji lub to, co chcesz powiedzieć, nikogo nie zainteresuje? Spokojnie, wraz z wiekiem wszystko się zmieni. Im jesteś starsza, tym chętniej mówisz to, co myślisz i umiesz walczyć o swoje.

Nie zależy ci na popularności

Kiedy mamy dwadzieścia kilka lat, chcemy być lubiane. Zależy nam, by ludzie nas kojarzyli, a często też i doceniali. Dopiero po latach widzimy, co tak naprawdę się liczy. Że czasem lepiej nie być na świeczniku.

Przestajesz zdobywać za wszelką cenę

Cele, plany i marzenia nadal są dla ciebie ważne, ale już wiesz, kiedy lepiej po prostu odpuścić.

Jesteś otwarta na świat i zmiany

Doświadczenia życiowe, te osobiste i zawodowe, powodują, że łatwiej przystosowujemy się do nowych warunków. Już nie otwieramy tak szeroko oczu ze zdumienia jak kiedyś. Co więcej – chcemy poznawać i uczyć się nowych umiejętności.

Potrafisz panować nad emocjami

Znasz siebie już na tyle dobrze, że potrafisz przewidzieć swoje reakcje i w porę nad nimi zapanować. Nauczyłaś się już na chłodno oceniać i kalkulować. Dzięki temu znacznie lżej przechodzisz trudne momenty w życiu.

Radzisz sobie ze stresem

Już po prostu wiesz, że stres wpływa na twój organizm destrukcyjnie i potrafisz nad nim zapanować. Choć pewnych sytuacji nie da się uniknąć, potrafisz się odciąć i zrelaksować. Niestety, znalezienie odpowiedniej dla siebie metody musiało zająć kilka lat…

Masz więcej empatii

Wraz z wiekiem zaczynasz inaczej oceniać innych ludzi i stajesz się bardziej tolerancyjna. Potrafisz postawić się w czyjejś sytuacji, spojrzeć na problem pod różnymi kątami. Już tak łatwo nie osądzasz i nie skreślasz. Co ciekawe, chcesz też bezinteresownie uszczęśliwiać innych.

Zaczynasz czerpać z życia

Po prostu uświadamiasz sobie, że życie jest za krótkie, by zadowalać się nagrodami pocieszenia. Przestajesz robić rzeczy, które cię denerwują i zrywasz kontakty z ludźmi, których nie lubisz. Zaczynasz oddychać pełną piersią.

No i seks jest lepszy. Chyba sama przyznasz?


 

Źródło: Bustle


Zdrowie

5 chińskich przysłów o miłości, których piękno i prawda pozwolą ci lepiej zrozumieć samego siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 października 2017
Fot. iStock/Grandfailure

Chiny to kraj doświadczony przez wojny, konflikty i dyktatury, ale to również przepiękna, bogata kultura pełna symboli i mądrości. Chińskie przysłowa mówią głównie o miłości i relacjach międzyludzkich. Są skarbnicą ogromnej, dobrej wiedzy. Ich istotą jest ukazanie sensu życia albo wyjaśnienie złożoności ludzkiej natury. Dziś przedstawiamy wam kilka chińskich przysłów dotyczących miłości.

„Człowiek codziennie doprowadza swoje włosy do porządku. Dlaczego jednak nie serce?”

To przysłowie niesie w sobie ważne, symboliczne przesłanie. Łatwo jest spojrzeć w lustro i sprawdzić, czy wyglądasz dobrze. Uśmiechasz się, układasz włosy, zakładasz modne ubranie. Dbasz o to, co na zewnątrz. A ile czasu spędziłeś skupiając się na tym, co dręczy twoje serce? Skoncentruj się bardziej na twoim wewnętrznym świecie niż na tym, co widać na zewnątrz.

„Trwałe uczucia prowadzą do trwałych konsekwencji”

Życie mija szybko. Każdego dnia, z każdej strony „atakuje nas” ogromna ilość informacji i bodźców. Jest jednak jedna rzecz, która się nie zmienia: miłość. Im głębsze jest to uczucie, tym poważniejsze są jego konsekwencje.

Fot. iStock/pidjoe

Fot. iStock/pidjoe

„Serce nigdy nie mówi, ale musisz go słuchać, aby je zrozumieć”

To prawda, że nasze serce nie jest w stanie mówić, ale … dobremu obserwatorowi słowa nie są potrzebne. Często trudno nam pozwolić sobie na to, by kierować się uczuciami. Czasami jednak konieczne jest mniej racjonalne spojrzenie na siebie, na swoje emocje i świat. Potrzebna nam choć chwilowa ucieczka z więzów logiki, byśmy nie stracili istotnej części siebie.

„Nie można błagać o miłość, trzeba na nią zasłużyć”

Nie bądź żebrakiem, jeśli chodzi o miłość. Nie zmusisz nikogo do miłości, nie wybłagasz jej „na litość”. Na miłość trzeba zasłużyć – dobrym życiem, pięknem wewnętrznym i… miłością.

„Ten, kto boi się cierpienia, już cierpi –  ze strachu”

Ilu znasz ludzi, którzy nie odważy się rozpocząć nowego związku z obawy przed bólem i cierpieniem? Ilu tych, którzy nie zrealizowali życiowych celów i marzeń, bo bali się podjąć ryzyko? Strach jest źródłem cierpienia – ogranicza nas, zabiera nam wolność. I nie pozwala nam być sobą.


Na podstawie: exploringyourmind.com

 


Zobacz także

Co robić, kiedy partner chrapie?

Depresja zatrzymuje cię w miejscu, tkwisz w niej. Sport daje szansę na powrót do równowagi

9 potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy