Go to content

Jak wybrać odkurzacz automatyczny – czym kierować się przy zakupie?

Fot. Materiały prasowe

Odkurzanie nie jest zbyt lubianą czynnością. Tak przynajmniej twierdzi wiele osób. Głównie dlatego, iż zajmuje dość dużo czasu oraz bywa często męczące. Zwłaszcza jeśli odkurzyć należy duże mieszkanie bądź cały dom. Wyjścia jednak nie ma i sprzątać trzeba. Nikt przecież nie chce żyć w zabrudzonych wnętrzach. Dziś jednak w odkurzaniu znacznie pomóc może technologia. Ręczne odkurzacze przechodzą bowiem powoli do przeszłości. Coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze automatyczne. To urządzenie, które jest w stanie za nas wykonać niemal całą pracę. Na rynku dostępne są jednak różne modele odkurzaczy automatycznych, dlatego wybór nie jest łatwy. Czym zatem kierować się przy wyborze odkurzacza automatycznego?

Czym jest odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz automatyczny jest niewielkim robotem, który porusza się po pomieszczeniu w sposób samodzielny i zbiera wszelkie zabrudzenia z podłogi. Sposób pracy takiego odkurzacza może być różny. Są urządzenia, które pracują według wcześniej określonej trasy. Są także i takie, które przemieszczają się i odkurzają metodą chybił – trafił. Dostępne na rynku odkurzacze automatyczne różnią się od siebie pod wieloma względami. Zatem jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Uwagę zwrócić należy na takie parametry jak moc oraz układ czyszczący, tryb pracy oraz nawigacja, a także akumulator.

Moc odkurzacza oraz układ czyszczący

Wybierając automatyczny odkurzacz bardzo ważne jest, aby sprawdzić jego moc oraz rodzaj układu czyszczącego. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ to właśnie te dwa elementy odpowiedzialne są na efektywność pracy odkurzacza. Innymi słowy, od mocy i układu czyszczącego zależy jak dokładnie robot będzie odkurzał. Jasne jest zatem, że im większą moc odkurzacz posiada tym lepszy efekt czyszczenia. Nie jest jednak tak, że wybór odkurzacza o największej mocy zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Ważny jest tu również układ czyszczący. Najczęściej układ ten stanowią szczotki, które podsuwają zanieczyszczenia do dyszy. Ważne jest tu ile takich szczotek jest, jakiego są rodzaju oraz jak są ułożone. Mała liczna szczotek i ich złe ułożenie może sprawiać, że odkurzacz może nie być odpowiednio efektywny podczas pracy na dywanie lub przy rogach pomieszczeń. Dobrze jest również, aby odkurzacz automatyczny posiadał funkcję mopa. Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze i lepsze czyszczenie.

Tryb pracy oraz nawigacja

Drugim ważnym kryterium przy wyborze odkurzacza automatycznego jest tryb pracy oraz nawigacja. Dobre modele odkurzaczy automatycznych posiadają tryb pracy pozwalający na to, aby odkurzacz zapamiętał układ pomieszczenia czy całego mieszkania. Przykładem takiego urządzenia może być odkurzacz automatyczny iRobot (sprawdź opinie o iRobot Roomba i7). Dzięki temu można mieć pewność, że odkurzanie będzie odpowiednio efektywne. Urządzenie poodkurza wszystkie miejsca, które poodkurzać powinien. Tryb pracy można również ustawić tak, aby odkurzacz czyścić całe mieszkanie, ale za wyjątkiem kilku wyznaczonych miejsc. Innymi słowy, możliwe jest ograniczenie strefy czyszczenia. Aby taka praca była możliwa, odkurzacz musi być wyposażony w odpowiednie czujniki. W zależności od modelu odkurzacza czujniki tego mogą być różnego rodzaju oraz ich ilość może być różna. Najważniejsze, aby robot posiadał czujki pozwalające na uniknięcie kolizji z różnego rodzaju przeszkodami, jakie odkurzacz może napotkać na swojej drodze. Zaawansowane czujniki pozwalają na mapowanie pomieszczeń.

Akumulator

Robot odkurzający musi być oczywiście wyposażony w akumulator oraz stację dokującą. Kupując odkurzacz automatyczny dobrze jest wybrać model, który posiada funkcję automatycznego powrotu urządzenia do stacji dokującej w celu naładowania akumulatora. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie sprawdzać czy odkurzacz jest odpowiednio naładowany. Jeśli ktoś posiada duży dom, a tym samym sporą powierzchnię do czyszczenia, to dobrym wyborem będzie odkurzacz o długim czasie pracy.

Wybór odkurzacza automatycznego

Jak wspomniano, na rynku jest wiele modeli odkurzaczy automatycznych. Różnią się funkcjami oraz możliwościami. Także cena odkurzacza automatycznego jest zróżnicowana. Dlatego jeśli ktoś nie może zdecydować się na konkretny model, to zapoznać może się z opiniami innych konsumentów. Opinie o odkurzaczach automatycznych znaleźć można m.in. w serwisie BurnPC.pl. Recenzje z pewnością pomogą w podjęciu dobrej decyzji!


Artykuł sponsorowany