Go to content

6 powodów innych niż ciąża, przez które spóźnia ci się okres

Fot. iStck / pixdeluxe

Miesiączka to jedna z tych stałych w życiu kobiety, która wcale wybitnie nas nie cieszy, gdy pojawia się raz w miesiącu (w dodatku komplikując plany). Nie da się ukryć, że większość z nas cierpi z powodu nieprzyjemnych objawów PMS , a także bólu i złego samopoczucia podczas okresu. 

Fakt, że krwawienie miesięczne wyłącza wiele kobiet z normalnego funkcjonowania sprawia, że przyjmujemy jej regularność, jako konieczną przykrość. Ale gdy w oczekiwanym terminie nie pojawia się krwawienie, pierwsza myśl jaka do głowy przychodzi, to ciąża! I owszem, ciąża wyłącza normalne miesiączkowanie na wiele miesięcy, ale nie jest jedyną, tak oczywistą przyczyną jego braku. Więc co się z nami dzieje, gdy nie jesteśmy w ciąży, a miesiączka nadal się nie pojawia?

6 najczęstszych przyczyn opóźnień i braku miesiączki

1. Silny stres i życie w napięciu emocjonalnym 

Kobiety poddane silnemu, długotrwałemu stresowi mogą zaobserwować u siebie zatrzymanie się miesiączki. Wynika to z faktu, że nadnercza wydzielają hormony stresu takie, jak kortyzol i adrenalina, które pomagają nam radzić sobie z zagrożeniami. Przy okazji nadnercza wpływające na podwzgórze mózgu, opowiadają za regulację produkcji ilości hormonów. Podczas silnego napięcia, poziom kortyzolu wzrasta, opóźniając owulację lub zatrzymując ją zupełnie.

2. Problemy z tarczycą

Tarczyca jest częścią układu hormonalnego, ściśle związanego z układem rozrodczym. Jeśli poza brakiem okresu pojawia się nadmierne tycie lub chudnięcie, suchość skory, zmęczenie, ospałość lub nadpobudliwość, należy zwrócić się do endokrynologa. Te objawy wskazują na problemy z tarczycą, które wymagają kontroli lekarskiej i leczenia. Z zaburzeniami tarczycy może wiązać się również PCOS, który charakteryzuje się m.in. zaburzeniami miesiączkowania.

3. Zbyt niska masa ciała

Odchudzanie lub intensywne ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzić do osiągnięcia zbyt niskiej masy ciała (BMI). Jego spadek poniżej 18 lub 19 może spowodować problem z okresem, z powodu zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej. Estrogen jest przechowywany właśnie w niej, szczególnie w biodrach i piersiach. Gdy kobieta chudnie za bardzo, poziom hormonu ulega zmniejszeniu, stąd problemy.

4. Zbyt intensywne ćwiczenia

Poza redukcją masy ciała, intensywny wysiłek fizyczny wpływa na wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu, który wpływa na zatrzymywanie miesiączki. Poza tym, organizm ma za mało energii dla wszystkich funkcji, w tym. np. pracy układu rozrodczego, który przestaje produkować odpowiednią ilość hormonów.

5. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej

Podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych, zmienił się poziom hormonów i proporcje pomiędzy nimi. Tuż po odstawieniu hormonów, organizm musi mieć czas, by samodzielnie od nowa podjąć wydzielanie poszczególnych hormonów. Przez jakiś czas cykle mogą być nieregularne.

6.Korzystanie z antykoncepcji awaryjnej

Tabletko „po” opóźniają owulację. Jej zastosowanie może wpłynąć na cykl menstruacyjny, opóźniając miesiączkę nawet do tygodnia.

Poza tym, istnieją jeszcze inne powody kłopotów z okresem – uboga dieta, przyjmowanie leków, praca na zmiany, podróżowanie czy menopauza. Najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę problemów.


źródło: www.medicaldaily.comkobieta.wp.pl