Zdrowie

Zespół policystycznych jajników – podejrzewasz go u siebie? Koniecznie dowiedz się o tym więcej!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2016
zespół policystycznych jajników
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
 

Zespół policystycznych jajników jest najczęstszą endokrynopatią (zaburzeniem wydzielania hormonów). Gdy kobiety z początku obserwują u siebie różne niepokojące objawy, nie do końca potrafią przyporządkować je wadliwemu działaniu układu rozrodczego. Gdy nieprawidłowości nakładają się jedna na drugą, wędrujemy do lekarza specjalisty. Wtedy też okazuje się, że nadmierne owłosienie, nieregularne miesiączki i problemy z poczęciem dziecka, to efekt zespołu policystycznych jajników (ang. polycystic ovarian syndrome, PCOS). Ginekolog z reguły udziela podstawowych informacji na temat tej choroby, jednak to często jest zbyt mało i kobiety przeszukują dziesiątki stron w internecie, by zdobyć wiadomości o przyczynach, objawach i sposobach radzenia sobie z PCOS.

Zespół policystycznych jajników – kto może zachorować?

Nie ma reguł, PCOS to zaburzenie hormonalne, które dotyka 10–15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Występuje aż u 90-95% kobiet z zaburzeniami owulacji szukających pomocy w ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności. U niemal 40 procent z nich zespół policystycznych jajników jest powodem niepłodności ze względu na zaburzenia owulacji.

PCOS rozwija się, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów , w szczególności testosteronu. Przyczyną bywa także nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego lub wysoki poziom insuliny we krwi, może być również uwarunkowana genetycznie. Występuje u kobiet na całym świecie, wykazując różnorodne objawy, które mają różny stopień natężenia.

Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników?

Diagnoza zespołu policystycznych jajników wcale nie należy do najłatwiejszych, ponieważ sama choroba nie daje jednoznacznych objawów. Tak jak różne są kobiety, tak różnorodnie mogą się objawiać w zauważalny przez kobietę sposób. Co więc powinno was zaniepokoić?

 • rzadkie, nieregularne miesiączkowanie lub jego brak
 • niepłodność wynikająca głównie z braku owulacji
 • nadmierne owłosienie typu męskiego -hirsutyzm
 • otyłość brzuszna
 • łysienie typu męskiego
 • trądzik, przetłuszczająca się skóra, łojotok
 • ciemne plamki na skórze
 • przedłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 • chroniczny ból w miednicy, prawdopodobnie z powodu ucisku w miednicy, przez powiększone policystyczne jajniki

Dla kobiet szczególnie dotkliwe są te z objawów, które bezpośrednio wpływają na ich wygląd, oraz samopoczucie. Próby walki z otyłością, nadmiernym owłosieniem pojawiajacym się często w krępujących dla kobiety obszarach, czy niedoskonałościami skóry wynikającymi z PCOS wcale nie są łatwe i nie przynoszą spektakularnych efektów. Kobiety nie znajdując przyczyny, nie mają szans samodzielnie wpłynąć na swoje zdrowie i urodę.

Powyższe objawy możemy widoczne są gołym okiem, jednak tylko specjalista może dojść do szeregu innych nieprawidłowości pojawiających się przy PCOS podczas badań, służących postawieniu diagnozy. Do tych, które mogą wskazywać na wystąpienie PCOS zalicza się  zaburzenia gospodarki węglowodanowej, lipidowej, podwyższony poziom insuliny w surowicy krwi i/lub insulinooporność tkankowa, niski poziom białka wiążącego hormony płciowe.

Poza badaniami które wykazują nieprawidłowości w występowaniu hormonów w organizmie, podstawowym sposobem na postawienie diagnozy jest USG. Podczas badania ultrasonografem można zaobserwować zmiany w wyglądzie jajników. Na pierwszy plan wysuwają się liczne torbiele w jajnikach, oraz powiększenie samych jajników, co jest spowodowane licznymi torbielami. Taka zmiana wyglądu wynika z tego, że w jajnikach zwiększa się ilość drobnych, niedojrzałych pęcherzyków Graafa i nie dochodzi do owulacji. Przez cały czas pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Jajniki pełne są takich pęcherzyków, które zamieniają się w cysty.

Zobacz również: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Jaki ma wpływ na życie?

PCOS warto leczyć!

Lekarze podchodzą do pacjentek w sposób indywidualny, dostosowując rodzaj terapii do jej problemów i potrzeb. Panie szukające sprawdzonych sposobów, by wesprzeć metody proponowane przez lekarzy, mają do dyspozycji Miositogyn.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jest to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania u kobiet w  zespole policystycznych jajników (PCOS) a także zaburzenia miesiączkowania. Miositogyn pomoże złagodzić te dolegliwości, dzięki temu że zawiera między innymi mio-inozytol, kwas foliowy i N-acetylo-cysteinę, czyli substancje o potwierdzonym korzystnym działaniu w przypadku PCOS i zaburzeń miesiączkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy jedną saszetkę dziennie rozpuścić w 150 ml wody, pijąc zaraz po przyrządzeniu roztworu.

Leczenie pod okiem fachowca pozytywnie wpływa na poprawę stan zdrowia kobiety, a także jej samopoczucia, warto więc sprawdzić różne sprawdzone możliwości jakie pojawią się w dyspozycji pacjentki.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Miositogyn


Zdrowie

Cierpisz na zespół policystycznych jajników? Sprawdź jak możesz sobie pomóc

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2016
zespół policystycznych jajników
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
 

Zespół policystycznych jajników to choroba która dotyka wiele kobiet. Często jej objawy można zaobserwować w wyraźny sposób. Młoda kobieta, która dojrzewa i wchodzi w wiek zdolności do reprodukcji, zauważa u siebie niepokojące objawy, którym winny jest właśnie zespół policystycznych jajników, czyli PCOS.

A gdy do nieprawidłowości w miesiączkowaniu, wystąpienia nadmiernego owłosienia, a także w wielu przypadkach nadmiernej tuszy, dochodzą problemy z zajściem w ciążę, kobiety trafiają do lekarzy, diagnoza staje się jasna. PCOS to niełatwy przeciwnik, z którym warto jednak podjąć walkę, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty zarówno jeśli chodzi o zdrowie, możliwość posiadania potomstwa, wygląd i samooceny. Łatwiej jest przeciwdziałać temu, co się już zna.

Jak zdiagnozować wielotorbielowatość jajników?

To może zrobić jedynie specjalista, na podstawie wielu nadań. Kobiety obserwując u siebie wystąpienie pewnych objawów, są wstanie naprowadzić przez wywiad z lekarzem, na kierunek poszukiwanej diagnozy. Ponieważ PCOS daje tak zróżnicowane objawy, czasem konieczna jest wizyta u różnych specjalistów, którzy przebadają pacjentkę również pod kątem możliwości wystąpienia innych chorób.

Lekarze stosują tzw. Kryteria Rotterdamskie, będące pomocne w rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników:

 • rzadkie owulacje lub brak owulacji
 • objawy nadmiaru androgenów
 • torbielowate jajniki – co najmniej 12 powiększonych pęcherzyków w jajniku

Poza tym, do dyspozycji pacjentki pozostają możliwości przeprowadzenie innych badań, dających dokładny ogląd na stan zdrowia. Proponuje się diagnostykę endokrynologiczną (specjaliści ginekolodzy endokrynolodzy) i biochemicznej (badania mające na celu określanie składu i parametrów krwi lub innych materiałów)

Dużą rolę w diagnostyce syndromu ma badanie USG. Podczas niego, lekarz otrzymuje zmieniony obraz jajników, które wyglądają, jakby w ich obrębie znajdował się „sznur paciorków”, lub objętość jajników większa niż 10 cm3. To zdecydowanie ułatwia i pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie leczenia, które będzie jak najbardziej dopasowane do potrzeb pacjentki.

Jak leczyć PCOS?

Wielotorbielowatość daje różne objawy o różnym natężeniu u kobiet. Nie ma jednego wzorca, wg. którego ustawia się leczenie pod pacjentkę. Ale można podejmować różne działania, które spowodują poprawę stanu zdrowia kobiety. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Ćwiczenia i dieta

Są one konieczne by ustabilizować wagę pacjentki. Występująca w takich przypadkach otyłość brzuszna jest zagrożeniem dla kobiety, ponieważ prowadzi do nadciśnienia tętniczego, dyslipidemię (nieprawidłowe stężenie cholesterolu lub trójglicerydów), choroby układu sercowo-naczyniowego. Ćwiczenia nie powinny być zbyt forsowne, lecz dobrane pod kątem możliwości kobiety. To ma na celu nie tylko wsparcie walkę o lepszą sylwetkę, ale zniwelowanie zagrożeń dla zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Schudnięcie zmniejsza poziom insuliny, normalizuje gospodarkę cukrową, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Często też skutkuje spontanicznym powrotem miesiączek i owulacji.Dieta powinna zostać ułożona w ten sposób, by redukcja masy ciała szła w parze z dostarczaniem organizmowi istotnych składników mineralnych i witamin tak, by go wzmocnić.

Leczenie hormonalne

Ten rodzaj leczenia stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli nie jest ono konieczne, specjalista dobiera dla pacjentki leki i mikroelementy.

Możliwe jest zastosowania także wsparcia przy pomocy Miositogyn

Jest to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania u kobiet w  zespole policystycznych jajników (PCOS) a także zaburzenia miesiączkowania. Miositogyn pomoże złagodzić te dolegliwości, dzięki temu że zawiera między innymi mio-inozytol, kwas foliowy i N-acetylo-cysteinę, czyli substancje o potwierdzonym korzystnym działaniu w przypadku PCOS i zaburzeń miesiączkowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wystarczy jedną saszetkę dziennie rozpuścić w 150 ml wody, pijąc zaraz po przyrządzeniu roztworu. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wizyta u terapeuty. Niekiedy kobieta potrzebuje szczególnego wsparcia ze strony specjalisty, tak by przez cały czas znajdowała siłę do walki o lepszy wygląd i zdrowie. Wizyty w gabinecie terapeuty pomagają nie tylko wzmocnić wiarę we własne siły, ale czasem też rozwiązać problemy, które blokowały do tej pory pacjentkę przez pełnym zaangażowaniem w leczenie PCOS.

Warto podjąć różne rodzaje leczenia i terapii, bo przy wzmożonym wysiłku i współpracy ze specjalistą, pacjentka szybciej osiągnie zamierzony cel w poprawie wyglądu i stanu zdrowia.


Artykuł powstał we współpracy z marką Miositogyn 


Zdrowie

Pomysły na domowe maseczki dla cery tłustej

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2016
Fot. Flickr / Zenspa1 / CC BY

Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, widzisz to na co dzień w lustrze. Cera błyszczy się, możesz narzekać na rozszerzone pory, częste wypryski, a nawet trądzik. Jej wygląd i stan jest wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. O skórze tłustej można powiedzieć także, że poza kłopotami jakie sprawia, jest grubsza od pozostałych typów cery co ma swoje pozytywy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne i zmiany temperatury nie wyrządzają jej wielkiej szkody, przez co wolniej się starzeje. Cera tłusta wymaga użycia kosmetyków przeznaczonych specjalnie do tego typu cery, najlepiej nie zawierających alkoholu, a także zabiegów oczyszczających i zamykających jej pory.

Wypróbuj sprawdzone sposoby na domowe maseczki dla cery tłustej

Jogurtowa maseczka. Wyjątkowo prosta, wystarczy pół filiżanki gęstego jogurtu naturalnego nałożyć na twarz i trzymać na twarzy do wyschnięcia jogurtu, po czym zmyć z twarzy.

Ogórek w natarciu. Najprościej plastry ogórka położyć na oczyszczoną twarz. Można też podnieść poprzeczkę: średni ogórek zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i dodać do niego 2dag serka tofu oraz 2 dag drożdży piekarskich. Składniki należy ze sobą wymieszać i nałożyć na twarz. Po 20 minutach zmyć maseczkę ciepłą wodą.

Jabłko dla twarzy. Duże jabłko obrać ze skórki i utrzeć na tarce o drobnych oczkach, a następnie dodać do niego 1 łyżkę płynnego miodu naturalnego i 5 kropli olejku lawendowego. Składniki wymieszać i nałożyć maseczkę na twarz i szyję, a po 20 minutach zmyć letnią wodą.

Drożdże piwne. 4 łyżki drożdży wymieszać z łyżeczką płynnego miodu i dodać wodę by uzyskać pastę. Po nałożeniu odczekać 15 min., zmyć letnią wodą.

Zielona herbata. 2 łyżeczki zielonej herbaty zalać 3 łyżkami wrzątku. Po przestygnięciu dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej, wymieszać. Nałożyć na twarz na 20 min.

Maseczka z białka kurzego. Surowe białko ubij z łyżką płynnego miodu naturalnego, po czym dodaj kilka kropli naturalnego olejku pomarańczowego. Wszystko dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz na 20 minut. Zmyj zimną wodą.

Skrzy polny. Zmiel łyżkę płatków owsianych, dodaj łyżkę sproszkowanego skrzypu polnego. Wlej do tego wodę i zmieszaj by powstałą papka, dodaj kilka kropli soku z cytryny, nałóż na twarz i zmyj po kwadransie.

Natka pietruszki. Pół pęczka świeżej natki pietruszki posiekać i wymieszać na gęstą masę z serkiem homogenizowanym i łyżką oliwy. Zmyć po 15 min. letnią wodą.


Zobacz także

Wypadanie rzęs - przyczyny i leczenie problemu

O czym może świadczyć wypadanie rzęs? Sprawdź, kiedy warto udać się do lekarza i jak poprawić kondycję rzęs

Jak zadbać o zbilansowaną dietę wegańską?

Mroczki przed oczami, męty i błyski

Mroczki przed oczami, męty i błyski. O czym mogą świadczyć i kiedy trzeba udać się do lekarza?