Planując zrzucenie ponadprogramowych kilogramów należy uzbroić się w cierpliwość i wiedzę. Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne w tym procesie, ale bez zachowania odpowiedniej diety i zmiany nawyków żywieniowych nie dadzą pożądanych efektów. Podjęcie ćwiczeń jest tylko jednym z aspektów zdrowego stylu życia.
Ważną kwestią są wybory żywieniowe i świadomość tego, jakie produkty pomogą nam, a jakie utrudnią odchudzanie. Gdy dopada nas nagły głód, pojawia się problem sięgania po szybkie przekąski. Zazwyczaj nie mamy aż tyle czasu, by z marszu przygotować zdrowe posiłki. Im mocniej odczuwamy głód, tym bardziej prawdopodobne, że złapiemy coś łatwo dostępnego i niezdrowego.
Nieważne jest to ile zjadamy, ale to, co jemy
Zakładając, że ograniczamy ilość spożywanych pokarmów, których jakość pozostaje bez zmian, np: o połowę obcięta porcja obiadu czy pominięte śniadanie, z głodu sięgamy po przekąski. Samo obcięcie kalorii nie jest kluczem do sukcesu. Gdy jemy mniej, ale nadal niezdrowo, zapewne już godzinę po przekąszeniu czegoś niewielkiego pojawi się głód, bo spadnie poziom cukru we krwi. Należy zmienić zupełnie podejście do jedzenia i pamiętać, że są rzeczy, których szczególnie należy się wystrzegać podczas diety, i takie, po które warto sięgać dla zdrowia.
4 produkty, których należy bezwzględnie unikać na diecie
1. Sztuczne słodziki
Wbrew pozorom słodziki, które wydają są zdrowsze od cukru, nie zawsze działają na naszą korzyść. Mogą zawierać szkodliwe substancje, a także zaspokajają głód kubków smakowych, ale nie oszukują mózgu. Z tego powodu mogą nakręcać apetyt.
2. Soki
Warto sięgać po soki, o ile są to soki wyciskane w domu lub kupne jednodniowe. Jeśli sama robisz sok i wyciskasz go z kawałka owocu, dodajesz cukier aby podkręcić smak i wyrzucasz włókno, które pozostaje, pozbywasz się najlepszych substancji, które pomagają w chudnięciu i dostarczasz sobie dodatkową dawkę kalorii.
3. Fast foody
Fast foody to klasyka niezdrowego jedzenia. Nie od dziś wiadomo, że one szkodzą najbardziej. Są tak nasycone solą, tłuszczami trans i sztucznymi składnikami, że trudno mówić o nich w kontekście zdrowego jedzenia.
4. Biały chleb
Chleb wypiekany z oczyszczonej mąki pozbawiony jest bezcennego podczas odchudzania błonnika i ważnych składników odżywczych, pochodzących ze zbóż. Białe pieczywo daje zastrzyk energii, ale ma wysoki indeks glikemiczny i dużą ilość węglowodanów, z którymi organizm musi sobie poradzić.
5. Słone przekąski
Najczęściej sięgamy po nie podczas oglądania filmów czy na imprezie ze znajomymi. Lubimy sobie pochrupać i lubimy słone, intensywne smaki. Trzeba pamiętać, że duża ilość soli w tego rodzaju pokarmach może oszukać organizm i zamiast zamiast szklanki wody, której powinnaś się napić, szukasz czegoś do zjedzenia.
Gdy wiadomo czego należy bezwzględnie unikać w diecie, warto sięgać po pokarmy, które będą skarbnicą cennych składników odżywczych dla naszych ciał. Zmieniając nawyki żywieniowe, sprawiamy, że organizm nie odczuwa skoków cukru we krwi, dzięki czemu nie potrzebujemy więcej dodatkowych kalorii.
Żywność bogata w błonnik pomaga wymiatać zalegające resztki z jelit, usprawnia procesy trawienne, pomaga regulować poziom cukru we krwi, który stopniowo wzrasta i pozostaje stabilny przez dłuższy czas. Jeśli lubisz przekąski, z których trudno zrezygnować, koniecznie sięgaj po te, które nie staną się bombą kaloryczną.
strona 1 z 2