Go to content

Jak dać sobie nowe życie i „wypuścić” tego, kto cię krzywdzi?

fot. Zane Grunska/Unsplash

„Miłość boli”, mawiamy. Wielu z nas pewnie się z tego śmieje, ale niestety to prawda. Kiedy jesteś zakochana w toksycznej osobie, najgorszą rzeczą, jaka dzieje się z tobą w tym czasie, jest to, że… nie możesz przestać kochać tej osoby. I nie mówimy tu wyłącznie o intymnej miłości. Ta miłość może dotyczyć przyjaciół, rodziców czy rodzeństwa. Wielu z nas przeszło przez takie relacje, w których zostaliśmy poważnie zranieni. To ból niekoniecznie fizyczny, najczęściej emocjonalny. Trzeba się z tego wyzwolić. Nie jest to łatwe. Często trudniejsze, niż pozostanie w tej toksycznej relacji. 

1. Pamiętaj, nie musisz się spieszyć

Pomyśl i odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy chcę zostać czy odejść? Teraz pierwszym, najważniejszym krokiem jest decyzja. Podejmując decyzję, musisz obliczyć potencjalne ryzyko i potencjalne straty. Musisz znaleźć odpowiedni moment na oznajmienie tej drugiej osobie, że to koniec. Najlepiej usiądź w absolutnej ciszy, dopilnuj, żeby nikt i nic ci nie przeszkadzało. Cisza i ty – tego potrzebujesz. To nie żarty.

2. Uwierz, że to nie jest twoja wina

Jeśli odczuwasz ciągły ból, będąc w związku, to jest to wina tej osoby, a nie twoja. Po prostu chcesz być wolna, co jest twoim podstawowym prawem. Chcesz być wolna od całego fizycznego i psychicznego bólu. Nie ma nic złego w chęci uwolnienia się.

3. Pozwól sobie na żałobę

Upewnij się, że pozbyłaś się wszystkich zdjęć i pamiątek. Zacznij od usunięcia wszystkich zdjęć z telefonu komórkowego i laptopa. Przypominaj sobie o wszystkich złych chwilach. Żałoba jest bardzo ważna, ponieważ jest jak katharsis. Zadbaj o to, by ją przeżyć.

4. Ogranicz kontakt

Zmiana numerów telefonów może być trudna, choćby z powodów zawodowych i osobistych, ale jeśli możesz, zrób to. Osoby, których chcesz się pozbyć ze swojego życia, będą miały utrudniony kontakt. A może się przecież zdarzyć, że w chwili słabości będą chciały wysłać ci coś, co wyśle cię z powrotem do piekieł. To z kolei może spowodować, że najdzie cię ochota, żeby się poddać i wrócić.  Nie możesz pozwolić, aby to się stało, ponieważ kiedy już podejmiesz decyzję, przejdziesz najtrudniejsze chwile, a potem pozwolisz przekonać cię do powrotu, cała ciężka praca pójdzie w błoto.

Jeśli trzeba, zablokuj te kontakty również w mediach społecznościowych.

5. Zrozum, że nie musisz myśleć o przeszłości jako o czymś, co było dobre

 Zrób raczej na odwrót. Postaraj się, aby nie pamiętać dobrych rzeczy i myśl tylko o złych rzeczach. Oczywiście każda relacja ma swoje dobre strony, fajne momenty. Ale teraz potrzeba ci raczej myśleć o tych złych. To zdrowy rozsądek.

6. Poproś o wsparcie

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, rany emocjonalne i fizyczne zawsze pozostawiają w nas ślad. Aby je złagodzić potrzebna jest pomoc i wsparcie, spojrzenie z dystansu. Profesjonalista pomoże Ci zacząć od nowa i iść naprzód.

7. Znajdź nowych znajomych

Otwórz się na innych, znajdź poczucie bezpieczeństwa w relacjach z nowymi przyjaciółmi. Zajmij się czymś, co zawsze lubiłaś, albo znajdź nowe hobby.

8. Postaw sobie nowe cele w życiu

Następnie ciężko pracuj, aby je osiągnąć. To może być przebiegnięcie maratonu, przeczytanie 52 książek w rok, albo odłożenie pieniędzy na podróż do Stanów.

9. Powtarzaj sobie, że zasługujesz na coś lepszego

Niekoniecznie na lepszą osobę w życiu, ale  także na przerwę, odpoczynek. Zasługujesz na to, by dać sobie przyjemność. Wybierz się na wakacje i uwolnij się na chwilę. Doświadczaj nowych rzeczy, eksperymentuj, a nawet działaj trochę lekkomyślnie. Pod koniec dnia twoim głównym zmartwieniem i głównym celem jest uświadomienie sobie, że zasługujesz na to, co najlepsze.

10. Zacznij akceptować zmiany

Kiedy czegoś się pozbywasz, robisz miejsce na to, by inne rzeczy mogły pojawić się w twoim życiu.  Doświadczysz zmian. Tylko upewnij się, że nie denerwują Cię te zmiany. Naucz się je akceptować.

11. Ostatnią rzeczą jest wiara

Miej wiarę w to, że wszystko będzie dobrze.