Jeśli w porę nie zauważymy niskiego poczucia własnej wartości, możemy przegapić wiele okazji lub nawet wpaść w dołek. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne cechy, które mogą wskazywać, że nie zawsze jesteś wystarczająco pewna siebie.
Zdrowie psychiczne jest ważne. Dlatego dobrze jest nauczyć się 8 oznak niskiej pewności siebie, aby je pokonać, zanim spowoduje jakiekolwiek problemy.
1. Jesteś przesadnie pozytywna
Chociaż dobrze jest być pozytywnym, czasami ludzie mogą ukrywać swoją niepewność emocjonalną właśnie za uśmiechem. Czasami używają go, by odwrócić uwagę od czegoś, co za wszelką cenę chcą ukryć. Na przykład, gdy miałaś ciężki dzień – jeśli jesteś wystarczająco pewna siebie, szczerze opowiesz o swoich problemach. Jeśli nie, skupisz się na dobrych rzeczach, które się wydarzyły, odwracając uwagę od rozwiązywania prawdziwych problemów.
2. Za każdym razem chcesz uzyskać doskonały rezultat
Perfekcjonizm może wynikać z niskiej samooceny. Osoba, która nigdy nie czuje się zadowolona z siebie, nie może zaakceptować wyników, które osiąga i może utknąć w zadaniu na długi czas, próbując uzyskać idealny wynik. Osoba z niską samooceną będzie się martwić, że pokój nie będzie wystarczająco czysty, a goście nie będą zadowoleni. Więc zamiast spędzać 30 minut na sprzątaniu, poświęci na to godziny, upewniając się, że wszystko lśni.
3. Nie potrafisz przyjąć opinii na swój temat/na temat swojej pracy
Jeśli nie czujesz się pewnie, gdy ktoś sprawdza Twoją pracę, możesz pomyśleć, że opinia dotyczy Ciebie osobiście, a nie zadania, które wykonałaś. W rezultacie informacja zwrotna może być bardzo trudna do zaakceptowania. Następnym razem, gdy ktoś przekaże Ci swoją opinię, spróbuj skupić się na otrzymanych cennych informacjach, na przykład na tym, co można zrobić lepiej. I nie zaprzeczaj swoim zasługom, gdy ktoś cię chwali.
4. Nie potrafisz odmówić
Ten typ osoby nie zastanawia się, tylko pędzi, aby opiekować się dziećmi swoich przyjaciół, nawet po długim, męczącym dniu w pracy. To wspaniale, jeśli chcesz pomagać innym, ale jeśli ludzie Cię wykorzystują, nadszedł czas, aby to zakończyć. Za każdym razem, gdy pomagasz komuś kosztem siebie, twój umysł myśli, że to, czego chcesz, jest nieważne. Wyobraź sobie, jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś przestała wyrażać zgodę na wszystkie te niepotrzebne przysługi. Ludzie nie tylko zaczną szanować Ciebie i Twoje granice, ale także będziesz mieć lepsze poczucie własnej wartości. Pomyśl też o całym tym dodatkowym czasie wolnym, który będziesz miała na swoje pasje, albo po prostu na słodkie lenistwo.
5. Potrzebujesz zapewnień
Niektórzy ludzie nie radzą sobie z krótkotrwałym niepokojem, więc nieustannie proszą innych o aprobatę i wsparcie. Czasami może to złagodzić Twoje zmartwienia, ale na dłuższą metę sygnalizuje, że nie możesz sobie z tym poradzić samodzielnie. Na przykład, jeśli ktoś właśnie kupił nowe ubrania i ma ochotę podzielić się zdjęciami z innymi i zapytać, jak w nich wyglądają, może to oznaczać niską samoocenę.
6. Masz tendencje do niepotrzebnego zamartwiania się
Każda z nas ma koleżankę, która za dużo myśli i irracjonalnie martwi się najgorszymi scenariuszami. Jej partner może po prostu spóźnić się 30 minut z pracy, ale niepewna osoba już sobie wyobraża, że może ją zdradza lub zginął w wypadku samochodowym. Myślenie katastroficzne to bardzo toksyczna cecha, nad którą należy zapanować jak najszybciej. Najpierw zacznij myśleć o najlepszych scenariuszach i spróbuj ocenić prawdopodobieństwo tych… mniej pożądanych.
7. Masz tendencję do obwiniania innych
Uważamy, że bycie krytycznym jest ważne, ale nie używaj krytyki, aby poczuć się lepiej. Dobrego samopoczucie powinno opierać się na zdrowych relacjach i myślach. Jeśli użyjesz krytyki wobec osoby, która na to nie zasługuje, na dłuższą metę sprawisz, że poczujesz się winna, co z kolei tylko pogorszy Twoją niepewność.
Źródło: https://brightside.me/