Macierzyństwo

Internet pod kluczem czy z mapą? Wskazówki, jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat wirtualny

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
27 maja 2016
internet
Fot. Pixabay / Icr3cr / CC0 Public Domain
 

We współczesnej cywilizacji dzieci od najmłodszych lat mają styczność internetem i nowymi technologiami. Najpierw poprzez zabawę, a nastęnie z upływem czasu poruszają się po świecie wirtualnym w konkretnym, wytyczonym sobie celu. Czy można zapobiec temu, by możliwości jakie oferuje internet nie przesłoniły dziecku świata realnego?

Rodzice, jako odpowiedzialni opiekunowie, powinni do każdej strefy życia, wprowadzać dziecko małymi krokami, objaśniając mu rzeczy do tej pory nieznane. Tak jak pomagają dziecku w nauce stawiania pierwszych kroków, jazdy na rowerze czy posługiwania się literami, powinni również objaśnić maluchowi, czym jest internet i jakie możliwości oraz zagrożenia ze sobą niesie.

Nie można zabronić dziecku korzystania z internetu

Błędne jest założenie, że jeśli rodzice nie dopuszczą do tego, by dziecko poznało i nauczyło się korzystać z internetu, będzie ono zupełnie bezpieczne, odcięte od źródła zagrożenia on-line.  Takie zachowanie nie jest dobre dla  rozwoju dziecka ani nie uchroni go przed zagrożeniami w sieci. Im bardziej będziemy zakazywać dziecku tej możliwości, tym bardziej dziecku będzie zależało, by móc tego spróbować bez nadzoru rodziców. Maluch widząc, że mama i tato chętnie korzystają z internetu, naturalnie będzie chciał wziąć z nich przykład. Popularność tabletów czy  smartfonów  sprawia, że sięganie po nie staje się codziennością. Powszechny dostęp do bezpłatnych sieci WiFi może dać dziecku złudne poczucie niezależności i zachęcać go do poznawania internetu na własną rękę. Warto pamiętać, że internet jest jedynie narzędziem i to w jaki sposób on będzie służył, zależy od tego, jakie podejście i zasady wpoimy dzieciom od najmłodszych lat.

Należy rozmawiać o możliwościach i zagrożeniach

Ten temat należy podjąć, gdy tylko dziecko wykazuje chęć poznania internetu. Należy od samego początku ustalić zasady, pozwalające dziecku na bezpieczne poruszanie się po cyberprzestrzeni. Zamiast zupełnie zabraniać korzystania z internetu, lub zostawiać ciekawe dziecko samemu sobie z włączonymi bajkami, umówcie się w jaki sposób dziecko powinno korzystać z sieci.

Stwórz dla dziecka mapę, zgodnie z którą dziecko nauczy się poruszania po świecie wirtualnym

Aby zapewnić dziecku możliwość rozwoju dzięki umiejętności poruszania się po internecie, jak i uzbroić je w wiedzę o zagrożeniach które mogą z tego wyniknąć, rodzic powinien podjąć pewne kroki. Mądre ograniczanie dostępu do treści, oraz uważne obserwowanie działań dziecka w przestrzenni wirtualnej, pozwoli zapobiec wielu problemom. Stwórzcie wspólnie z dzieckiem mapę, która pozwoli dziecku poruszać się bezpiecznie po nieznanej przestrzeni.

  • Przedszkolakowi w zupełności wystarczy korzystanie z internetu maksymalnie 20-30 minut w ciągu dnia, w towarzystwie opiekuna. By uczyć dziecko odpowiedzialności i przestrzegania reguł, ustawcie minutnik, żeby miało świadomość upływu czasu i nie zatracało się w cyberprzestrzeni. Rodzic również nie powinien kategorycznie odciągać dziecka sprzed komputera, przezywając bez ostrzeżenia jego zajęć.
  • Naucz malucha, że najpierw należy wykonać swoje obowiązki, by później móc cieszyć się czasem wolnym i zabawą np z użyciem komputera lub tabletu. Nie wolno zostawiać małego internauty samemu sobie, czujny rodzic powinien mieć kontrolę nad działaniami dziecka.
  • Warto skorzystać z programów umożliwiających kontrolę rodzicielską, nad treściami i stronami z jakich korzysta dziecko. Jednak bez wcześniejszego wyjaśnienia dziecku zagrożeń płynących z internetu, instalowanie tego rodzaju programu nie zdejmuje z opiekunów odpowiedzialności.
  • Wybierzcie wspólnie strony i gry, które są dostosowane do wieku dziecka. One zagwarantują zabawę na odpowiednim poziomie, pozwolą zrelaksować się dziecku oraz poszerzyć wiedzę i umiejętności.

Pamiętaj, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, oraz rozrywki, a właściwie użytkowany może przynieść wiele pożytku dla cyfrowej edukacji dziecka. Kontroluj poczynania twojego dziecka w sieci i dowiedz się więcej na temat jego bezpieczeństwa w internecie. Skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs.

 

 


Macierzyństwo

Kontrakt na bezpieczne korzystanie z internetu. Jak umówić się dzieckiem, by przestrzegało zasad podczas korzystania z sieci?

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
27 maja 2016
umowa domowa
Fot. Pixabay / sharpemtbr / CC0 Public Domain
 

Rodzice, wyrażając zgodę na korzystanie przez dziecko z internetu, muszą w pierwszej kolejności ustalić zasady obowiązujące w tej materii. Trzeba poświęcić temu uwagę, ponieważ odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka w sieci jest ważne, a skutki niebezpieczeństw online mają jak najbardziej poza wirtualny wymiar. Tak jak nikt nie pozwala przedszkolakowi na samodzielne wycieczki po mieście, czy oddalanie się z nieznanymi dziecku osobami, tak samo młody człowiek nie powinien w sieci kontaktować się z osobami, których nie zna.

Rozwiązanie ma wielką szansę się sprawdzić i pozwala regulować zakres korzystania przez dziecko z internetu, to kontrakt na korzystanie z sieci, w którym powinny zostać zawarte zasady obowiązujące młodego internautę i jego rodzica.

Domowa umowa to nie wymysł, ale konieczność

Rodzice, którzy wkładają swoją energię, by wychować świadomego, mądrego człowieka, wiedzą, że wiele aspektów życia dziecka musi zostać objęte w pewne ramy. Stawianie granic, ustalanie zasad oraz zakazów jest konieczne, by wskazać dziecku drogę, jaką może bezpiecznie podążać. Nie można składać odpowiedzialności za działania podejmowane w świecie wirtualnym na barki dziecka, nawet, jeśli rodzic jest przekonany o jego dojrzałości.

To powinien zawierać kontrakt na bezpieczne korzystanie z sieci

Im młodszy internauta, tym mniej czasu powinien spędzać przy komputerze. Dzieci w wieku przedszkolnym przed ekranem tableta, komórki czy komputera mogą spędzać maksymalnie 30 min. Nie ma potrzeby, by dziecko spędzało więcej czasu on-line, nawet przy założeniu, że ma on pełnić rolę pomocy edukacyjnej.

Nie ma tajemnic, gdy dzieje się coś niepokojącego. Zachowanie podstawowych zasad prywatności dziecka i kontrola rodzicielska mogą iść w parze. Wytłumacz dziecku, że zawsze może się zwrócić do ciebie o pomoc, gdy dzieje się coś niepokojącego. A rodzic pomimo zaufania do swojego dziecka, powinien trzymać rękę na pulsie i zwracać uwagę oraz rozmawiać z dzieckiem o stronach internetowych które odwiedza, o aktywnościach które podejmuje w internecie, a w szczególności o osobach z którymi kontaktuje się w sieci.

Bez zgody rodziców, dziecko nie może przenosić znajomości wirtualnych do świata realnego. Nawet dzieci, które mają świadomość sytuacji jakie mogą im zagrażać, mogą zaprzyjaźnić się z osobą po drugiej stronie komputera tak bardzo, że pomimo ostrzeżeń rodziców będą chciały spotkać się z nią twarzą w twarz. Uczulcie dzieci, by nie zgadzały się na spotkania z osobami poznanymi w internecie i o każdej takiej propozycji spotkania was informowały. Jeśli dziecko nalega na spotkanie a wy wyrazicie zgodę, umówcie się w miejscu publicznym, z wami jako osobą towarzysząca dziecku. Nigdy nie wiadomo, czy 12 -letnia Ola, nie okaże się 40 – letnim Aleksandrem.

Określ, z jakich stron/treści/gier dziecko może korzystać. Poinformuj dziecko o tym, jakich stron należy unikać, oraz wyjaśnij tego powód. Zainstaluj na komputerze program antywirusowy i zaporę sieciową, oraz aktualizacje. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Upewnij się, że dziecko korzysta z gier odpowiednich do jego wieku, na podstawie oznaczeń PEGI, czyli ogólnoeuropejskiego systemu klasyfikacji gier komputerowych.

Kultura obowiązuje także w przestrzeni wirtualnej. Uświadom dziecku, że pozorna anonimowość nie oznacza zgody na jego niewłaściwe zachowanie. Przypominaj dziecku o szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet z pozoru niewinne żarty potrafią skrzywdzić. Uświadom, że nie powinno odpowiadać na agresywne lub obraźliwe zaczepki, ale zgłosić problemy wam, rodzicom.

Dziecko powinno dbać o prywatność. Niech młody internauta zapamięta, że warunkiem bezpiecznego korzystania z internetu, jest zachowanie danych poufnych dla siebie. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno podawać i upubliczniać nieznajomym osobom takich informacji jak na przykład numer telefonu, adres (także szkoły do której uczęszcza, oraz miejsc pracy członków rodziny). Nie powinno wysyłać poznanym w sieci osobom swoich zdjęć lub  publikować w sposób nieprzemyślany zdjęć w internecie.

Zasady obowiązują wszystkich domowników. Oczywiście czas spędzony podczas korzystania z internetu będzie inny u przedszkolaka, inaczej u maturzysty, a jeszcze inaczej rodzica, który np. pracuje przy komputerze. Jednak jeśli w domu panuje zasada, że podczas posiłku nikt nie korzysta z tabletów lub smartfonów z dostępem do internetu, nawet rodzic nie powinien jej łamać, tłumacząc się koniecznością pilnego sprawdzania maili.

Uwzględnienie powyższych wskazówek, sprawia, że ramy funkcjonowania dziecka w internecie zostaną jasno określone. A to jest pierwszy krok do tego, by młody internauta świadomie i odpowiedzialnie poruszał się w przestrzeni wirtualnej.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko było bezpieczne w sieci, wejdź na stronę Bezpiecznie Tu i Tam , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj z  porad przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.


Macierzyństwo

Twoje dziecko korzysta z internetu? Ustalcie więc granice i zasady bezpieczeństwa w świecie wirtualnym

Bezpiecznie Tu i Tam
Bezpiecznie Tu i Tam
26 kwietnia 2016
Fot. Pixabay / Nadine Doerle / CC0 Public Domain

Twoje dziecko jest młodym internautą, który może korzystać z komputera na wiele sposobów – wyszukiwać i wymieniać się informacjami, korzystać z gier online, komunikować się z rówieśnikami. Wraz z szerokimi możliwościami i wieloma pozytywami, wynikającymi z umiejętności poruszania się po świecie wirtualnym, pojawiają się także zagrożenia, przed którymi należy chronić młodych użytkowników. Aby ustrzec dziecko przed popełnianiem błędów i narażaniem się na niebezpieczeństwo, należy ustalić wspólnie zasady, które będą wyznacznikiem sposobu korzystania z internetu.

W dzisiejszych czasach niemożliwe jest izolowanie dziecka od dostępu do “sieci”, obecnie dzieci posiadają zarówno telefony czy tablety z dostępem do internetu. W wielu miejscach dostępna jest strefa darmowego internetu, więc możliwości są praktycznie nieograniczone. Tym bardziej warto ustalić zasady, zgodnie z którymi dziecko będzie poruszało się po świecie wirtualnym.

Warunkiem bezpieczeństwa dziecka w internecie jest zainteresowanie rodziców, a nie jedynie kontrola 

Większość niebezpieczeństw jakie może napotkać dziecko w internecie, można w znaczny sposób zmniejszyć a ich wpływ zminimalizować. Takie działanie nie polega jedynie na wydawaniu dziecku twardych zakazów, których być może ono nie będzie chciało respektować. Lepiej jest wprowadzić wspólne zasady, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa młodego internauty.

Dzięki ustaleniu zasad, dziecko wie czego może się spodziewać, budując przy okazji poczucie własności i odpowiedzialności za swoje decyzje. Aby rodzic mógł wesprzeć dziecko w ich poznawaniu i ustalaniu, musi sam wiedzieć, gdzie przebiegają granice i jak o nie zadbać.

Oto granice których nie wolno dziecku przekraczać:

  • podawanie informacji osobistych o sobie oraz członków rodziny, a także haseł do kont na różnych portalach
  • odpowiadanie na propozycję i zaczepki od osób nieznajomych
  • klikanie w nieznane łącza, otwieranie załączników z wiadomości otrzymanych od nieznanych nadawców, a także stron przeznaczonych dla osób pełnoletnich
  • spotykanie się ze znajomymi poznanymi w internecie, bez wiedzy i zgody, a niekiedy także obecności rodzica

Zasady oprzyj na współpracy i wzajemnym zaufaniu

Nie zabraniaj! Znajomość obsługi komputera i umiejętność poruszania się po świecie wirtualnym, przynoszą wiele pożytecznych umiejętności, bez których nie da się funkcjonować we współczesnym świecie.  Np. gry komputerowe stymulują rozwój umysłowy i powodują, że wzrasta tzw. aktywność poznawcza, dzięki której dziecko łatwiej przyswaja wiedzę. Korzystanie z internetu, a szczególnie z gier edukacyjnych i zręcznościowych, wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową, ponieważ dziecko musi skoordynować ruchy ręki z tym, co dzieje się na ekranie. Zamiast zabraniać dostępu do internetu, naucz dziecko jak korzystać z komputera i internetu w sposób rozsądny. Zainteresuj się tym, jak dziecko spędza ten czas (w jakie gry gra, na jakie strony wchodzi, z kim się kontaktuje),  reguluj czas jaki spędza przed monitorem.

Ustalaj reguły. Zrób to jak najszybciej, szczególnie ustalenie ograniczeń czasu spędzanego przez dziecko przed komputerem, tabletem czy smartfonem. Małe dzieci nie powinny spędzać przed komputerem więcej niż 15-20 minut dziennie. Jeśli dziecko jest starsze, wcale nie oznacza to że powinno spędzać przed komputerem więcej czasu. Ustal z dzieckiem, z jakich stron, gier czy komunikatorów może bezpiecznie korzystać. Pamiętaj, że dolna granica wieku korzystania z wielu portali społecznościowych to 13 lat. Przy wyborze gier czy aplikacji kieruj się kategorią wiekową sugerowaną przez producenta (oznaczenia PEGI). Wyjaśnij mu podstawy bezpieczeństwa w sieci, troskę o ochronę swojej prywatności, określ czego nie wolno mu robić. Upewnij się, że dziecko rozumie powody twojej troski, wtedy chętniej dostosuje się do ustalonych zasad.

Zachowaj umiar. Nie dopuść do tego, by dziecko z powodu nadmiernego używania komputera, tabletu czy gier wideo, ograniczało aktywność fizyczną, kontakty z rówieśnikami, rodziną, zaniedbało naukę. Pamiętaj że długie siedzenie przed komputerem źle wpływa na wzrok, a zbyt długie i nagminne korzystanie z pewnych funkcji internetu może uzależnić! Daj dziecku alternatywę, organizuj ciekawe zajęcia angażujące całą rodzinę. Rozmawiajcie na forum rodzinnym o złych i dobrych stronach korzystania z multimediów.

Nie zaglądaj dziecku nieustannie przez ramię, ale też nie zostawiaj mu pełnej swobody i raz na jakiś czas kontroluj poczynania dziecka. Maluchom do wieku wczesnoszkolnego rodzic powinien towarzyszyć podczas korzystania z internetu. Jeśli zależy ci na pełniejszym poczuciu bezpieczeństwa, załóż w komputerze blokadę na nieodpowiednie dla dzieci strony. Korzystaj z  narzędzi o charakterze kontroli rodzicielskiej, pomagającej chronić dziecko przed szkodliwymi treściami. Rozmawiaj z dzieckiem i obserwuj  jego zachowania, tak by w razie pojawienia się problemu móc mądrze  zareagować. Zwracaj również uwagę na gry i filmy, które dziecko pożycza od swoich kolegów. Weź pod uwagę, że może zaistnieć sytuacja, gdy dziecko jest za małe na dane treści czy rodzaj gdy- dziecko nie zrozumie – lub coś opacznie zrozumie. To może zmniejszać empatię na krzywdę i zdarza się, że  agresywne czy destruktywne zachowania powielają młodzi ludzie, u których występują dodatkowe problemy rozwojowe. 

Usiądź do komputera wraz z dzieckiem. Korzystajcie z programów edukacyjnych i gier umożliwiających wspólną zabawę, spędzajcie twórczo czas, rozmawiajcie, wymieniajcie uwagi na temat tego, co w danym momencie dzieje się na ekranie monitora. Wybierzcie razem bezpieczne aplikacje dla dzieci w wieku przedszkolnym na system Android,  które znajdziecie w katalogu BestApp.  Listę ciekawych stron dla uczniów szkół podstawowych, zawiera katalog BeST.

Czasem dziecko posiada umiejętności, którym rodzicom brakuje, warto więc pozwolić aby dziecko pokazało nam wirtualny świat, zostało w pewien sposób przewodnikiem. A rodzic może pokazać szanse i ryzyka, wspólnie z dzieckiem odkrywać ulubione i narzędzia, strony, aplikacje, bajki i gry. Dziecko poczuje się akceptowane.

Bądź dla dziecka przykładem. Jeśli ty budzisz się każdego dna i w pierwszym odruchu uruchamiasz komputer bądź internet w telefonie, dziecko może powielić to zachowanie. Przykład idzie z góry, nic dziwnego, że dzieci rodziców “przyklejonych” do monitora również potraktują to jak normę i nie będą chciały respektować zasad, których sam rodzic nie przestrzega.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa dziecka w internecie, skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs