Go to content

Internet pod kluczem czy z mapą? Wskazówki, jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat wirtualny

internet
Fot. Pixabay / Icr3cr / CC0 Public Domain

We współczesnej cywilizacji dzieci od najmłodszych lat mają styczność internetem i nowymi technologiami. Najpierw poprzez zabawę, a nastęnie z upływem czasu poruszają się po świecie wirtualnym w konkretnym, wytyczonym sobie celu. Czy można zapobiec temu, by możliwości jakie oferuje internet nie przesłoniły dziecku świata realnego?

Rodzice, jako odpowiedzialni opiekunowie, powinni do każdej strefy życia, wprowadzać dziecko małymi krokami, objaśniając mu rzeczy do tej pory nieznane. Tak jak pomagają dziecku w nauce stawiania pierwszych kroków, jazdy na rowerze czy posługiwania się literami, powinni również objaśnić maluchowi, czym jest internet i jakie możliwości oraz zagrożenia ze sobą niesie.

Nie można zabronić dziecku korzystania z internetu

Błędne jest założenie, że jeśli rodzice nie dopuszczą do tego, by dziecko poznało i nauczyło się korzystać z internetu, będzie ono zupełnie bezpieczne, odcięte od źródła zagrożenia on-line.  Takie zachowanie nie jest dobre dla  rozwoju dziecka ani nie uchroni go przed zagrożeniami w sieci. Im bardziej będziemy zakazywać dziecku tej możliwości, tym bardziej dziecku będzie zależało, by móc tego spróbować bez nadzoru rodziców. Maluch widząc, że mama i tato chętnie korzystają z internetu, naturalnie będzie chciał wziąć z nich przykład. Popularność tabletów czy  smartfonów  sprawia, że sięganie po nie staje się codziennością. Powszechny dostęp do bezpłatnych sieci WiFi może dać dziecku złudne poczucie niezależności i zachęcać go do poznawania internetu na własną rękę. Warto pamiętać, że internet jest jedynie narzędziem i to w jaki sposób on będzie służył, zależy od tego, jakie podejście i zasady wpoimy dzieciom od najmłodszych lat.

Należy rozmawiać o możliwościach i zagrożeniach

Ten temat należy podjąć, gdy tylko dziecko wykazuje chęć poznania internetu. Należy od samego początku ustalić zasady, pozwalające dziecku na bezpieczne poruszanie się po cyberprzestrzeni. Zamiast zupełnie zabraniać korzystania z internetu, lub zostawiać ciekawe dziecko samemu sobie z włączonymi bajkami, umówcie się w jaki sposób dziecko powinno korzystać z sieci.

Stwórz dla dziecka mapę, zgodnie z którą dziecko nauczy się poruszania po świecie wirtualnym

Aby zapewnić dziecku możliwość rozwoju dzięki umiejętności poruszania się po internecie, jak i uzbroić je w wiedzę o zagrożeniach które mogą z tego wyniknąć, rodzic powinien podjąć pewne kroki. Mądre ograniczanie dostępu do treści, oraz uważne obserwowanie działań dziecka w przestrzenni wirtualnej, pozwoli zapobiec wielu problemom. Stwórzcie wspólnie z dzieckiem mapę, która pozwoli dziecku poruszać się bezpiecznie po nieznanej przestrzeni.

  • Przedszkolakowi w zupełności wystarczy korzystanie z internetu maksymalnie 20-30 minut w ciągu dnia, w towarzystwie opiekuna. By uczyć dziecko odpowiedzialności i przestrzegania reguł, ustawcie minutnik, żeby miało świadomość upływu czasu i nie zatracało się w cyberprzestrzeni. Rodzic również nie powinien kategorycznie odciągać dziecka sprzed komputera, przezywając bez ostrzeżenia jego zajęć.
  • Naucz malucha, że najpierw należy wykonać swoje obowiązki, by później móc cieszyć się czasem wolnym i zabawą np z użyciem komputera lub tabletu. Nie wolno zostawiać małego internauty samemu sobie, czujny rodzic powinien mieć kontrolę nad działaniami dziecka.
  • Warto skorzystać z programów umożliwiających kontrolę rodzicielską, nad treściami i stronami z jakich korzysta dziecko. Jednak bez wcześniejszego wyjaśnienia dziecku zagrożeń płynących z internetu, instalowanie tego rodzaju programu nie zdejmuje z opiekunów odpowiedzialności.
  • Wybierzcie wspólnie strony i gry, które są dostosowane do wieku dziecka. One zagwarantują zabawę na odpowiednim poziomie, pozwolą zrelaksować się dziecku oraz poszerzyć wiedzę i umiejętności.

Pamiętaj, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, oraz rozrywki, a właściwie użytkowany może przynieść wiele pożytku dla cyfrowej edukacji dziecka. Kontroluj poczynania twojego dziecka w sieci i dowiedz się więcej na temat jego bezpieczeństwa w internecie. Skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs.