Lifestyle

Dążysz do perfekcjonizmu? Odpuść. Nikomu się to nie udało, a ty tylko sobie szkodzisz

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 sierpnia 2019
Fot. iStock/Poike
 

Perfekcjonizm rzadko kiedy jest dobry dla kogokolwiek. Choć wielu z nas stara się go osiągnąć, to chyba nie znam nikogo, komu by się udało. Nie można stać się ideałem, bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać. Więc po co dążyć do doskonałości, ścigać się z czymś, co jest nomen omen niedoścignione.

Jasne, że chcemy być dobrzy w wielu kwestiach, ważne jednak by nie popaść w obsesję bezbłędności, z której często nie zdajemy sobie sprawy.

Każdy z nas zna kogoś (a może sam tako jesteś), kto bez względu na to, co robi, nie czuje się wystarczająco dobry. Oczekuje od siebie więcej, niż może dać. Stara się i stara i tak naprawdę nigdy nie przestaje. Jasne, że dobrze dążyć do tego, by być lepszym, tyle że istnieje cienka granica między stawianiem na samorozwój a perfekcjonizmem, który na dłuższą metę może bardziej cię skrzywdzić niż pomóc.

Dlaczego perfekcjonizm jest szkodliwy?

Podświadoma obsesja

Uważasz, że tylko ty możesz zrobisz wszystko najlepiej. Ponieważ tak myślisz, nikt nie pomoże ci ani nie wykona za ciebie obowiązków czy to w pracy czy w domu. To forma perfekcjonizmu. Jednak ciągłe odmawianie pomocy jest dla ciebie krzywdząca, ponieważ nie możemy funkcjonować bez wsparcia innych. Pytanie czy zdajesz sobie w ogóle z tego sprawę, czy może jest to podświadoma obsesja – zrobię wszystko sam, bo tylko ja zrobię to tak jak powinno być. Pomyśl o tym.

Frustracja

Dotyczy ona zarówno tych, którzy próbują być idealni, jak osób z najbliższego otoczenia takiego człowieka. Kiedy próbujesz być doskonały, bezrefleksyjnie zaczynasz odpychać innych, ponieważ uważasz, że nie byliby w stanie ci pomóc, nadążyć za tobą. Siejesz chłód, co bywa irytujące.

Bliskie ci osoby czują się stale odrzucani, zranieni, dochodzą do wniosku, że lepiej nie pytać, czy w czymś ci pomóc, czy masz z czymś problem. Co jest dla ciebie ważniejsze – bycie idealnym czy posiadanie przyjaciół?

Więcej szkody niż pożytku

Taka jest prawda o perfekcjonizmie. Jeśli nie możesz czegoś zrobić perfekcyjnie, rezygnujesz, odpychasz ludzi, nie masz przyjaciół, pasji. Zostajesz całkiem sam. Taki jest koszt pokusy bycia idealnym, co jak ustaliliśmy jest niemożliwe. Nikt nie sięgnął ideału, więc dlaczego ty próbujesz? Po prostu staraj się jak najlepiej umiesz, potrafiąc też odpuścić, a ludzie docenią cię bardziej niż gdy dążysz do perfekcjonizmu.


Lifestyle

„Bo on jest taki tajemniczy”, czyli dlaczego kobiety kochają introwertyków

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 sierpnia 2019
Fot. iStock/Milan_Jovic
 

Zdarza się dość często, że naszą uwagę przykuwają osoby, które wydają się nieśmiałe, milczące, takie, które wolą obserwować wszystko z daleka i roztaczać wokół siebie aurę tajemniczości. Taka postawa zdecydowanie pobudza naszą wyobraźnię, sprawia, że chcemy kogoś lepiej poznać, odkryć ten „sekret”. Skłonność do introwertyzmu wydaje nam się szalenie pociągająca, zwłaszcza na początku relacji. Dlaczego?

Mężczyzna – introwertyk posiada pewne cechy, które w początkowej fazie relacji czynią go szczególnie atrakcyjnym:

Umiejętność słuchania

Introwertycy są zwykle lepszymi „słuchaczami”. Nie tylko słuchają tego, co się mówi, ale też myślą o tym, analizują, parafrazują to, co zostało powiedziane, aby rozmówca czuł się słuchany i rozumiany. To bardzo ważna umiejętność w miłości, Bezowocne jest wchodzenie w relacje, które nie będą trwać. Słabe umiejętności słuchania szybko zabiją związek, pamiętajmy o tym.

Tajemnica do odkrycia

Ktoś, kto nie wpuszcza do swojego świata natychmiast wszystkich nowych znajomych, kto zachowuje dystans i wyraznie stawia granice, intryguje i wzbudza ciekawość.  Wiele z nas daje się złapać na ten „wabik”. Jeśli mężczyzna nie mówi wiele o sobie, nie chce się od razu „odkryć”, wyobrażamy sobie to, co nie zostało powiedziane. Bywa, że to staje się początkiem katastrofy, kiedy on okazuje się kimś zupełnie innym, niż myślałaś…

Poważna postawa i uczciwość

Jako, że żyje trochę „wewnątrz siebie”, mężczyzna – introwertyk ceni sobie prostolinijność i szczerość  – zwłaszcza wobec samego siebie. Ma kilka cech, które sprawiają, że uczciwość jest dla niego podstawową wartością. Bycie samoświadomym, rozumienie osobistych mocnych i słabych stron, brak potrzeby imponowania innym, docenianie wysokiej jakości relacji… Introwertycy są zazwyczaj uczciwi w tym, co robią, o czym myślą, jak się czują i udzielają uczciwych informacji zwrotnych.

Zmysł obserwacji

Introwertyk przygląda się ludziom i sytuacjom z dystansu, zatem widzi więcej. Jeśli podzieli się z tobą swoimi wnioskami, może cię naprawdę zaskoczyć. Zobaczysz w nim kogoś, kto z uwagą patrzy na innych i potrafi ich zrozumieć. Takie cechy u mężczyzny, wraz z jego „niedostępnością” i zdystansowaniem stanowią bardzo interesującą mieszankę.

Umiejętność sprawienia, że poczujesz się wyjątkowo

Jakże mogłoby być inaczej, skoro mimo całej jego skomplikowanej natury, to ciebie właśnie zapragnął poznać lepiej i, co ważniejsze to tobie postanowił dać się „odkrywać”?…

Jak rozwinie się dalej ta znajomość? Wszystko pozostaje sprawą indywidualną, warto jednak pamiętać, że żadna relacja nie ma przyszłości, jeśli nie ma w niej dobrej komunikacji między partnerami. W miłości introwertyk musi zatem nauczyć się mówić więcej o swoich uczuciach i myślach, choćby jedynie z uwagi na swoją partnerkę i dobro związku.


Lifestyle

Piękne, idealnie gładkie nogi na stałe – to łatwiejsze niż myślisz!

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2019
Fot. Materiały prasowe

Spieszysz się do pracy? Chcesz wyjść z domu i założyć sukienkę lub szorty? Jesteś na wakacjach i właśnie przebierasz się w kostium kąpielowy? Świetnie, a czy zdążyłaś wydepilować nogi? Codzienna, uciążliwa depilacja to zmora kobiet na całym świecie. A co, jeżeli w zasięgu ręki istnieje inne, o wiele lepsze rozwiązanie?

Strata cennego czasu – depilacja

Codziennie depilowanie nóg to pożeracz czasu – czy wiesz, że ten domowy zabieg zabiera średnio… 72 dni życia? A mowa o samej depilacji, bez uwzględnienia walki z dodatkowymi problemami, które wynikając z regularnej depilacji mechanicznej. Wiele kobiet pragnie mieć idealnie gładką skórę już w okresie dojrzewania, a to sprawia, że z czasem włoski zaczynają odrastać coraz mocniejsze, grubsze i ciemniejsze. Zasada jest prostsza – kto raz wydepilował łydki maszynką, ten już zawsze będzie musiał powtarzać ten zabieg, codziennie lub co drugi dzień, przez cały rok.

Konsekwencje depilacji mechanicznej

Zarówno depilacja maszynką, jak i woskiem wiąże się z różnymi problemami. Bardzo częstym utrapieniem będą wrastające włoski, które po depilacji są za słabe, by przebić skórę, więc zwijają się i rosną w kierunku meszka włosowego. Na skórze powstaje guzek, który swędzi i boli, a z czasem może doprowadzić do stanu zapalnego. W takim wypadku trzeba będzie udać się do dermatologa.

To jednak nie jedyne problemy związane z depilowaniem nóg tradycyjną maszynką lub woskiem. Podrażnienia, zwłaszcza w okolicy łydek i ud, to nic przyjemnego. Nie wyglądają estetycznie, pieką i swędzą. Równie uciążliwe są zacięcia, które tylko przedłużają pobyt w łazience.

Gładkie nogi, czyli marzenie każdej kobiety

Dlaczego tak nam na tym zależy? Nogi to kobiecy atut, jedna z najseksowniejszych części ciała, którą z przyjemnością eksponujemy nie tylko w lecie. Aby jednak mogły w pełni zachwycać i imponować – muszą być gładkie i zadbane. To ogólnie przyjęty kanon piękna, przeciw któremu można się buntować, ale ostatecznie każda kobieta, prędzej czy później, usuwa owłosienie nie tylko z nóg, ale również okolic bikini, pach, a nawet rąk. Czy to oznacza, że każda z nas staje się niewolnikiem codziennej depilacji? Niekoniecznie!

Depilacja laserowa, czyli rozwiązanie idealne dla każdej kobiety

W pełni bezpieczna, a równocześnie niezwykle efektywna i długotrwała depilacja laserowa to wyłącznie korzyści. Przede wszystkim – koniec z podrażnieniami i problemem wrastających włosków. Zaoszczędzimy na wizytach u dermatologa, a gładkie nogi nie będą się wiązały z żądnymi dodatkowymi niedogodnościami. To nie jedyna oszczędność! Zniknie potrzeba kupowania maszynek lub regularnego płacenia za depilację woskiem. Czy wiecie, że w ciągu całego życia na depilację mechaniczną możecie wydać nawet… 32 000 zł? Łatwo wyeliminować ten koszt.

Warto zwrócić uwagę na ekologię – plastikowe, jednorazowe maszynki to zbędne gromadzenie śmieci.

Jeżeli często zacinacie się maszynką, depilacja laserowa łydek będzie dla was idealnym rozwiązaniem. Żadnych krwawiących ran i golenia nóg w pośpiechu!

Depilacja laserowa LightSheer Duet

Dlaczego warto? To oczywiste – kilka zabiegów, a aż 95% owłosienia zostaje usunięte. Pozostałe 5% to jasne, niewidoczne włoski, które trudno wyczuć pod palcami. Już po 7 zabiegach można się cieszyć efektem idealnie gładkiej skóry. Laser LightSheer Duet firmy Lumenis to obecnie najskuteczniejsze narzędzie, dzięki któremu depilacja laserowa nóg jest bezpieczna, niemal bezbolesna i bardzo efektywna. Zabieg jest szybki, bezinwazyjny i nie powoduje uszkodzeń skóry.

Co ważne – to jednorazowa, opłacalna i wcale niedroga inwestycja, która pozwoli zaoszczędzić, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Z resztą, w porównaniu do kosztów, jakie ponosimy przez całe życie – to się naprawdę opłaca!


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Czy kobiety powinny dostawać wynagrodzenie za siedzenie w domu?

Czy kobiety powinny dostawać wynagrodzenie za siedzenie w domu?

Przytłaczają cię brak pracy i długi? Na pewno jest lepiej, niż myślisz

Antonina Kondrat: jeśli się kogoś kocha, decyzja, że chce się z tą osobą związać, jest najprostsza na świecie