Go to content

To nie jest egoizm, to troska o siebie. 10 sposobów na wzmocnienie samoopieki i miłości własnej

fot. Artem Belikaikin/Unsplash

Gotowa na kolejną lekcję? Zapraszam!

Usuń bałagan ze swojego życia

Chodzi o każdy rodzaj bałaganu – bałagan fizyczny, emocjonalny i interpersonalny – który jedynie odwraca uwagę od skupienia się na rozwoju osobistym. Dbanie o siebie i miłość do siebie wymagają przestrzeni i energii, aby się rozwijać, doskonalić i osiągać wyższy poziom duchowego i psychicznego dobrostanu. Nie da się tego osiągnąć dopuszczając do swojego życia niepotrzebny nadmiar. Oczyść fizyczne przestrzenie, w których mieszkasz, ponieważ bałagan fizyczny może wpływać na twój sposób myślenia każdego dnia. Uporządkowana przestrzeń życiowa może zdziałać cuda, poprawiając twój nastrój i pomagając szybciej wykonywać zadania, naprawdę. Ogranicz toksyczne interakcje z ludźmi, których nie potrzebujesz w swoim życiu, a które tylko cię przygnębiają. Przestań pozwalać negatywnym ludziom zajmować miejsce w twoim umyśle, sercu i duszy – nie należą tam, a rozmyślania, które na ich temat prowadzisz, są praktycznie bezużyteczne. Udoskonal swoją listę rzeczy do zrobienia — przestań próbować robić milion rzeczy każdego dnia i zamiast tego ustal priorytety głównych zadań, które są dla Ciebie najważniejsze i najbliższe temu, co cenisz w życiu. Pamiętaj, że jeśli chodzi o dbanie o siebie, jakość przewyższa ilość, więc inwestuj tylko w relacje i przyjaźnie, które czynią cię szczęśliwszą, dąż tylko do celów zgodnych z twoimi najgłębszymi pragnieniami i oszczędzaj swoją energię i talent dla tych, którzy są ciebie godni.

Daj sobie bezwarunkową miłość każdego dnia, bez względu na wszystko

Niestety, tak naprawdę nikt nie może ci tego dać, z wyjątkiem ciebie samej. Ludzie, choć zdolni do niezwykłej miłości i współczucia dla innych, nadal kochają innych warunkowo. Kiedy mówimy o miłości bezwarunkowej, naprawdę mamy na myśli miłość bezwarunkową, nieograniczoną i nieskończoną. Może się to wydawać niemożliwe do osiągnięcia, ale rób wszystko, co w twojej mocy, aby kochać siebie, niezależnie od okoliczności, jakie możesz napotkać w swojej karierze, związkach, statusie, finansach i tak dalej. Bezwarunkowa miłość do siebie oznacza kochanie swoich wad, mocnych stron, sekretów i słabości. Każda część ciebie jest ważna, wyjątkowa i warta miłości. Kiedy dajesz sobie bezwarunkową miłość, rozpoznajesz ludzi, którzy nie dają ci pełnej akceptacji, na jaką zasługujesz, co ułatwia uporządkowanie interpersonalnego bałaganu, jak wspomniano powyżej.

Dbaj o siebie, holistycznie

Zapewnienie równowagi między pracą a odpoczynkiem jest niezbędne do utrzymania holistycznej samoopieki. Jeśli chodzi o dbanie o siebie, nie skupiaj się tylko na jednym aspekcie swojego życia. Dodaj energii swojemu ciału, odżyw ducha i oświeć umysł. Medytacja jest ważna dla dobrego samopoczucia duchowego, emocjonalnego i psychicznego. Joga, pilates, taniec, cardio i bieganie to świetne sposoby na poprawę formy i nastroju. Uważne odżywianie pomoże ci również osiągnąć optymalny poziom energii i sprawności, jednocześnie czyniąc organizm mniej podatnym na choroby. Pisanie, czytanie i uczęszczanie na zajęcia, które cię interesują, sprawią, że twój umysł będzie ostry, czujny i stale się uczy. Nie zapomnij o utrzymaniu aktywnego życia społecznego w formie zdrowych relacji i przyjaźni, ponieważ są to niezbędne zasoby psychospołeczne, które będą kluczowym źródłem wsparcia i zwiększą twoją radość życia.

Miej wysokie standardy i trzymaj się ich

Szacunek do samej siebie ma kluczowe znaczenie w dbaniu o siebie, ponieważ chroni cię przed zadowalaniem się minimum, gdy zasługujesz na to, co najlepsze. Jest to toksyczne dla tego, jak siebie postrzegasz i jak pozwalasz innym traktować siebie, swoje wartości i granice. Jeśli pozwalasz innym nieustannie deptać twoje oczekiwania, poniżasz swoją wartość i odcinasz poczucie własnej wartości. Posiadanie wysokich standardów w swojej karierze i związkach chroni cię na dłuższą metę przed oszustami, emocjonalnymi drapieżnikami i wyzyskiwaczami, którzy wysysają cię do sucha i pozostawiają wyczerpaną. Pomyśl o rzeczach, które odbiegają od twoich standardów, jako o złym interesie. Nie dostaniesz tego, czego potrzebujesz i czego pragniesz, ale osoba po drugiej stronie tak. Nie warto inwestować, jeśli nie będzie z tego korzyści.

Możesz obawiać się, że jeśli będziesz mieć wobec siebie wysokie wymagania, ludzie mogą postrzegać cię jako osobę wymagającą i być może nawet cię opuszczą. Pozwól im. To nie ma znaczenia – właściwie to chyba dobrze, że cię porzucają i ujawniają swoje prawdziwe oblicze. Ostatecznie w życiu liczy się tylko twoja opinia o sobie i o tym, na co zasługujesz.

Realizuj swoje prawdziwe pasje

Życie jest zbyt krótkie, aby marnować energię na cele, które tak naprawdę nie są twoje. Dbanie o siebie oznacza zachowanie autentyczności i rozpoznawanie naszych prawdziwych pasji. Nie ulegaj presji wybrania określonej ścieżki kariery tylko dlatego, że ktoś twierdzi, że jest ona dla ciebie właściwa. Czasami będziesz musiała zadowolić się tym, co masz, aby przetrwać, ale upewnij się, że nadal szukasz sposobów na ulepszenie siebie i postęp w kierunku czegoś lepszego i czegoś, co tak naprawdę chcesz robić. Poświęcenie czasu na realizację swoich marzeń jest ważne, ponieważ są to rzeczy, których nikt nie może ci odebrać. Masz prawo do wszystkich swoich marzeń i możliwości ich urzeczywistnienia. Czy wolałabyś siedzieć i żyć w żalu, że nie wiedząc, co by się stało, gdybyś spróbowała, czy wolisz prowadzić ekscytujące życie, podejmując ryzyko i wyzwania, które ostatecznie doprowadzą cię do tego, co miałaś zrobić?

Minimalizuj potrzebę zadowalania innych ludzi

W grze na „zadowolenie kogoś innego” wygrywa tylko osoba zadowalana. Skłonność do zadowalania ludzi odrywa cię od twojego autentycznego „ja”, wysysa z ciebie energię i pozbawia cię zdolności do dbania o siebie. Tworząc kłamstwa w naszych relacjach i interakcjach z innymi, umniejszamy to, kim jesteśmy i wpychamy się w bycie tym, kim nie jesteśmy tylko po to, by zadowolić innych. Bądź pewna, że to, kim jesteś oraz to, czego chcesz, czujesz i czego doświadczasz, jest całkowicie uzasadnione. Nie musisz się zmieniać, aby zyskać czyjąś aprobatę. Jeśli ktoś cię nie akceptuje, to ok. W odrzuceniu nie chodzi o poczucie własnej wartości – chodzi o pragnienia, potrzeby i preferencje innej osoby. To nie jest egoizm, to troska o siebie i miłość do siebie.

Bądź uważna

Wielu z nas idzie przez życie bezmyślnie, co umniejsza nasze doświadczenie obecnej radości. Tę bezmyślność pogłębia nasze szybkie, zaawansowane technologicznie społeczeństwo. Jesteśmy tak pochłonięci mediami społecznościowymi i szumem telefonu, że zapominamy docenić codzienne, proste przyjemności, które pojawiają się na naszej drodze. Brzęczenie ptaków, kolor nieba, piękno czyjegoś uśmiechu, kolorowe i pyszne jedzenie przed nami – to wszystko, czym powinniśmy się świadomie cieszyć, a badania neurologiczne potwierdzają, że uważność może wzmacniać części naszego mózgu. mózgi, które przyczyniają się do lepszej regulacji emocjonalnej. Bycie uważnym, świadomym i wyczulonym na otoczenie i chwilę obecną jest niezbędne, aby pełniej doświadczać każdej chwili życia i zwiększać jej radość. Dlatego pamiętaj, aby każdego dnia poświęcić co najmniej kilka godzin na uwolnienie się od rozpraszaczy technologii i cieszenie się przyrodą, kontakt z kimkolwiek jesteś i zanurzenie się w prowadzonej rozmowie.

Jeśli wydaje ci się to zbyt trudne, zacznij zapisywać w dzienniku różne rzeczy, które zaobserwowałaś w ciągu dnia i jak bardzo na nie zwracałaś nie wcześniej uwagi. Bycie bardziej uważnym w codziennym życiu wymaga praktyki, ale znacznie poprawia twoje doświadczenie codziennych chwil.

Pielęgnuj nawyk wdzięczności

Bycia wdzięcznym nie należy odkładać na święta, to powinien być sposób na życie. Pomyśl o wdzięczności jako o kolejnym ważnym elemencie uważności i jako nawyku na całe życie, który należy praktykować każdego dnia. Uczy cię, jak zwracać uwagę na rzeczy, które na co dzień uważasz za oczywiste, począwszy od podstawowych rzeczy, takich jak zdolność widzenia i chodzenia, po większe osiągnięcia, takie jak dobra praca, dostęp do edukacji lub wspierająca sieć przyjaciół. Niezależnie od tego, czy w chwilach konfliktów, czy w chwilach błogości pomocne jest pisanie dziennika wdzięczności i zapisywanie wszystkich rzeczy, które masz w swoim życiu — pamiętaj, że są to te same rzeczy, o które mogą modlić się inni ludzie.

Odwdzięcz się światu, w którym żyjesz

Jesteś częścią większego świata, który potrzebuje twojej pomocy. Wolontariat, badania, aktywizm czy nauczanie – jest tyle sposobów dawania siebie światu. Znajdź kreatywne i angażujące sposoby pomagania innym, gdy tylko jest to możliwe, niezależnie od tego, czy chodzi o dzielenie się zasobami, czy inwestowanie czasu i energii w sprawę, na której ci zależy. Jesteś tu w pewnym celu, a ten cel jest powiązany z przynoszeniem korzyści temu światu w pozytywny sposób. Kiedy nauczysz się lepiej kochać i dbać o siebie, będziesz mieć więcej pozytywnej energii, miłości i współczucia, które możesz dawać osobom wokół ciebie. Zmieniaj świat, rób dobro.

Szanuj i potwierdzaj swoje uczucia. Wszystkie

Trudno jest szanować i potwierdzać swoje uczucia w świecie, który staje się wysoce znieczulony na emocje i znaczące relacje. Jednak to ostatnie przykazanie dotyczące dbania o siebie jest być może najważniejsze ze wszystkich. Jeśli nie potrafisz szanować i potwierdzać własnych emocji, pozwolisz innym je umniejszać i unieważniać, co oznacza, że ​​pozwalasz toksycznym osobom wejść do swojego życia bez zastanowienia. Narazisz się na gaslightning, manipulację, przymus i nadużycia. Uwierzysz, że twoje uczucia nie mają znaczenia. Każdego dnia trzeba żyć ze swoimi emocjami. Dlatego tak ważne jest, abyś nauczył się je szanować.