Go to content

11 oznak, że jesteś o wiele bardziej zestresowana, niż ci się wydaje i jak sobie z tym poradzić

fot..VikaValter/iStock

Czasy są trudne, dużo się dzieje – czy ty też masz trudności z zaspokojeniem swojej potrzeby bycia na bieżąco? Czy wciąż zerkasz do telefonu, a może cały czas w tle włączona jest telewizja informacyjna? Nie jesteś sama. Wszyscy się z tym zmagamy, wszyscy śledzimy wydarzenia w Ukrainie i całym sercem przeżywamy cierpienie Ukraińców. Do tego czujemy lęk, że mogłoby nas spotkać to samo. Towarzyszy nam szereg emocji połączony z silnym, impulsywnym pragnieniem bycia na bieżąco. Taka sytuacja bardzo szybko powoduje poczucie przytłoczenia. Czas ustalić własną granicę przyjmowania tego tematu. Dla własnego dobra. Jak to zrobić?

Spróbuj wybrać konkretną porę dnia, aby obejrzeć jeden program informacyjny lub przeczytać newsy i artykuły, zamiast wracać do Twittera, Instagrama, Apple News i portali o losowych porach dnia, wywołanych nudą, niepokojem lub nawykiem. Dlaczego to ważne? Wiadomości mogą być emocjonalnie obciążające, całkowicie normalne jest doświadczanie stresu, smutku i niepokoju. Są to częste reakcje, gdy czujemy, że sprawy wokół nas wymykają się spod kontroli. To sposób, w jaki ciało mówi ci, że coś jest nie tak.

Strach pojawia się, gdy boisz się kogoś lub czegoś, co jest prawdopodobnie niebezpieczne, bolesne lub zagrażające. Jest to więc oczekiwana emocjonalna reakcja na to, co dzieje się na Ukrainie. Ważne jest, aby pamiętać, że te uczucia niepokoju, niezależnie od tego, jak się u ciebie pojawiają, są normalne. Każdy inaczej reaguje na stresujące sytuacje. Niektórzy ludzie mogą wcale nie wydawać się zaniepokojeni lub zestresowani, a tak naprawdę mogą próbować to ukryć. Ukrywanie emocji zazwyczaj nie działa na dłuższą metę, ponieważ często pojawiają się one nieoczekiwanie. Kiedy czujesz, że rzeczy wymknęły się spod kontroli, możesz zrobić krok w tył, wziąć głęboki oddech i znaleźć rzeczy, nad którymi masz kontrolę.

Oto 11 oznak stresu i niepokoju, które mają na ciebie wpływ

fot. Kayoko Hayashi/iStock

1. Nadmierne zamartwianie się. Czujesz, że nie możesz przestać.

2. Zauważasz, że szybko wpadasz w złość, puszczają ci nerwy.

3. Niepokój. Nerwowo kiwasz nogą pod biurkiem, stukasz placami o blat, obgryzasz paznokcie. Nie możesz nad tym zapanować.

4. Uczucie nadmiernego zmęczenia. Może się okazać, że będziesz chciała więcej spać lub poczujesz się zbyt zmęczona, aby robić rzeczy, które zwykle pomagają Ci czuć się dobrze.

5. Trudności z koncentracją. 

6. Drażliwość. Bez wyraźnego powodu czujesz, że jesteś na krawędzi.

7. Napięte mięśnie. Zauważasz, że masz zgięte ramiona, zaciśniętą szczękę, zmarszczone czoło, napiętą klatkę piersiową, brzuch lub plecy.

8. Kłopoty z zasypianiem lub snem. Odczuwasz objawy podobne do bezsenności, którym mogą towarzyszyć gonitwy myśli.

9. Ataki paniki. Masz nagły epizod intensywnego strachu, który wywołuje silne reakcje fizyczne, gdy nie ma realnego niebezpieczeństwa ani widocznej przyczyny.

10. Unikanie sytuacji towarzyskich. Wybierasz pozostanie w domu lub odosobnienie, unikasz typowych kontaktów towarzyskich.

11. Irracjonalne obawy. Boisz się rzeczy, które się nie wydarzyły i być może nigdy się nie wydarzą. Jeśli możesz odnieść się do tych uczuć, pamiętaj, że większość z nich to normalne reakcje na stres.

Miejsce, które mam w sobie. Ale to nic wielkiego przecież – oddech. On zawsze jest. Do samego końca. Zawsze

A oto 14 sposobów radzenia sobie ze stresem i lękiem w trudnych czasach

Fot. istock/kupicoo

Poświęć trochę czasu na stworzenie własnej listy umiejętności radzenia sobie, które są dla ciebie znaczące i pomocne. Przechowuj ją lub opublikuj w łatwo dostępnym miejscu, aby w razie potrzeby móc łatwo przywołać pomocne alternatywne zachowania. Posiadanie listy pod ręką zwiększa prawdopodobieństwo, że użyjesz jej, aby pomóc sobie z narastającym niepokojem. Angażowanie się w czynności, które pomagają ci czuć się dobrze, może dać ci fizjologiczny impuls, który pomoże ci ograniczyć niepokój. Skoncentruj się na docenieniu teraźniejszości i tego, co dobrego jest przed tobą dzisiaj, tu i teraz. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Nie jesteś sama!

1. Jedz zdrowo. Dostarczanie organizmowi pełnowartościowych pokarmów pomoże zrównoważyć jelita, ciało i umysł od wewnątrz.

2. Ogranicz kofeinę. Zbyt dużo kofeiny może powodować drżenie, co z kolei może zaostrzyć niepokój.

3. Unikaj alkoholu. Alkohol jako depresant, którego częstym następstwem jest lęk, nie jest pomocną strategią radzenia sobie ze stresem. Często prowadzi do zaburzonego snu i mnóstwa innych negatywnych zachowań.

4. Ćwicz. Jest to naturalny sposób na zwiększenie poziomu hormonów szczęścia i walkę ze stresem.

5. Medytacja, uważność i joga. Poszukaj wskazówek w sieci, istnieje też wiele aplikacji, które mogą pomóc uspokoić ciało i umysł w pomocny sposób.

6. Oddech. Ćwiczenie wdechu, odlicz do czterech 5 razy. Może to pomóc uspokoić centralny układ nerwowy. Istnieje wiele innych przydatnych strategii oddychania, których możesz nauczyć się online i dzięki nim radzić sobie ze stresem.

7. Oddawaj się swojemu hobby. Bądź pozytywnie zaangażowana w to, co lubisz. Mogą to być ćwiczenia, sztuka, przyroda lub cokolwiek innego.

8. Zadbaj o prawidłowy sen. Wyłącz ekrany, przyciemnij światła i znajdź przyjemną rutynę przed snem, której będziesz się trzymać każdej nocy, aby dążyć do co najmniej 8 godzin snu.

9. Spotykaj się z ludźmi. Połączenie i czas z przyjaciółmi są niezwykle ważne.

10. Prowadź dziennik. Pisanie wykorzystuje zarówno prawą, jak i lewą półkulę mózgu. To dobre ćwiczenie do uzewnętrzniania twoich myśli.

11. Ćwicz samoopiekę. Czytanie, robienie herbaty, kąpiel. Po prostu sposoby okazywania sobie miłości.

12. Obejrzyj program lub film, który ma dobry przekaz. Trzymaj się lekkich treści, które sprawią, że poczujesz się dobrze.

13. Zrób dla kogoś coś miłego, tak po prostu. Akty życzliwości pomagają czuć się szczęśliwym i skutecznym.

14. Rozważ zaoferowanie wsparcia w sposób, który ma dla Ciebie znaczenie. Niezależnie od tego, czy przekazujesz pieniądze, czy angażujesz się poprzez usługi, oferowanie pomocy w złagodzeniu kryzysu może pomóc Ci poczuć, że masz pozytywny wpływ na rzeczywistość.

Mindfullness. 5 rzeczy, które ludziom praktykującym uważność przychodzi łatwiej