Lifestyle

Już płacimy za te wszystkie 500 plus. Czy my w końcu zaczniemy wybierać świadomie nie dając się omamić wyborczej kiełbasie?

Baba na wku_wie
Baba na wku_wie
27 maja 2019
Fot. iStock
 

Znajoma mojej mamy zagłosowała wczoraj na Liroya. Dlaczego? Bo widziała jakiś program o nim w telewizji i on taki fajny chłopak się okazał. Choć w ciągu ostatnich 30 lat wielokrotnie brała udział w wolnych wyborach, choć miała okazję się przekonać, że za każdym człowiekiem, czy to wujek, sąsiad, czy koleżanka z pracy, stoi jakaś partia, a za partią ideologia.

Za taki Liroyem, który kiedyś śpiewał o Scyzoryku z Kielc stoją nacjonaliści, stoją ci, którzy mówią, że lepiej się uczyć antysemityzmu niż socjalizmu, którzy uważają, że kobiety są mniej inteligentne, więc powinny mniej zarabiać. Czy ta znajoma o tym wie? Czy wie, sama będąc pielęgniarką, że Liroy popiera antyszczepionkowców? Chu*j wie, za przeproszeniem, bo jak większość naszego społeczeństwa nie ma wiedzy, nie ma ciekawości, nie ma chęci refleksji i pochylenia się choć przez chwilę nad swoją decyzją, by ta była świadoma i pełna odpowiedzialności.

No tak, ale wiedza zobowiązuje, wiedza to właśnie odpowiedzialność, a my nie lubimy brać na barki takiego ciężaru. My chcemy, żeby było miło, przyjemnie, bez kłopotów. Pakujemy w kieszenie 500 plus i uśmiechamy się na myśl, że nasz domowy budżet bez żadnego wysiłku się wzmocnił. I świetnie, pomoc socjalna jest ważna. Jest tylko jeden problem: „Demokracja skończy się wtedy, kiedy rząd zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze”, powiedział Alexis de Tocqueville, który uważał również, że demokracja nie jest zła, gdy nie zagraża autonomii i wolności jednostki. A ja mam poczucie, że zamieniamy się w szarą masę, która jak banda zombie, z wyciągniętymi po roszczenia rękami idzie za tym, którzy karmią ich pieniędzmi, wcale nie swoimi.

Nie wierzyłam, że PiS przegra wybory do europarlamentu, czułam, że dostanie żółtą kartkę, tymczasem dziś świętują triumf zdobywając największą w naszej demokratycznej historii liczbę głosów. Jestem w od wczoraj w szoku. Naprawdę. Jestem w szoku, bo w ostatnim czasie idąc do sklepu nie mogę się nadziwić słysząc, ile mam zapłacić. Stoję w mięsnym sklepie i z niedowierzaniem patrzę na cenę mięsa i wędlin. Za zakupy, za które średnio płaciłam 100 złotych, teraz muszę wydać ok 140 złotych. A kupuję to samo, jak to możliwe? Ano właśnie tak. Coś dajemy, ale coś odbieramy. A my jak taka bezmózga masa nie chcemy tego widzieć. Kupujemy dzieciom nowe buty, które są droższe, niż trzy lata temu i nie dlatego, że PKB, że inflacja. Płacimy już za to, co nam dano. I będziemy płacić coraz więcej. Kto idąc do wyborów wiedział, że dług naszego państwa w 2020 roku ma sięgnąć niemal 50%? Że w rządzie nikt nie myśli o przyszłości naszych dzieci? O tym, w jakim kraju im przyjdzie żyć. A przepraszam albo właśnie myślą, jak chcą, by nasz kraj za 10 lat wyglądał. Ja jestem, ku*wa, przerażona. I nie chodzi mi o kwestię wyborów. Głosujmy, jak chcemy, ale głosujmy i wybierajmy naprawdę zgodnie z naszym sumieniem. Bierzemy 500 plus do kieszeni? OK, ale uczciwie wiedzmy, jakie przesłanki niesie za sobą partia Jarosława Kaczyńskiego? Czy naprawdę jesteśmy tożsami z głoszonymi przez nimi poglądami? Podobnie z głosowaniem na pozostałe ugrupowania. Czy naprawdę tak trudno pomyśleć, a nie dać się omamić okrągłą gadką i rozmową z prezesem PiS w telewizji śniadaniowej o tym, czy lubi kiełbasę z grilla?

Czy kiedykolwiek dorośniemy do tego, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność za nasz kraj? Za przyszłość naszych dzieci? Za to, jaki my im zgotujemy los? Czy odważnie będziemy mówić – tak głosuję na tych – używając racjonalnych i rzeczowych argumentów, czy nadal będziemy unikać konfrontacji kryjąc się za płaszczykiem czczych obietnic, udając, że nie mamy, ku*wa, zielonego pojęcia czyim kosztem są one spełniane? I mówię o tym bez względu na to, kto te obietnice będzie dawał i chciał spełnić.

Na razie cieszę się, że w mojej rodzinie mamy wszyscy zrobione paszporty, bo nie wiem, czy za pięć lat nie przyjdzie nam uciekać z tego kraju, bo na Zachodzie Europy albo w jakiejkolwiek innej części świata, życie będzie przyjemniejsze, bo świadome konsekwencji tego, co robimy. I kto wie, może okazać się dla nas tańsze, Może znajdę kraj, w którym mieszkańcy nie dają się omamić wyborczą kiełbasą i mają wiedzę na temat tych, na których oddają swój głos, przynajmniej w większości. Gdzie nie usłyszę, że ktoś głosuje na byłego rapera, bo fajny program był o nim w telewizji, gdzie nie pokazano, że przyjaźni się z nacjonalistami.


Lifestyle

Przestańcie pieprzyć bez sensu: wszystko będzie dobrze, komuś, kto właśnie ląduje na dnie

Baba na wku_wie
Baba na wku_wie
1 lipca 2019
Fot. iStock/MarinaZg
 

Wiecie, czego nienawidzę? Jak wszyscy ci mówią: „będzie dobrze”, „będzie ok”, „wszystko się ułoży”. Do k*rwicy doprowadzają mnie te słowa, zwłaszcza gdy człowiek sam czuje się jak w potrzasku. Skąd, do cholery, ludzie wiedzą, że będzie dobrze. No dobra, może i wiedzą nauczeni własnym doświadczeniem, a może życzą człowiekowi dobrze i chcą, by jemu tak właśnie było. Ok. Ale czy muszą non stop to powtarzać, naprawdę nie ma innych słów?

Czasami się zastanawiam, że to „będzie dobrze” to wytrych uchylania się przed empatią, współczuciem, wzięciem na siebie bólu cierpienia, który tylko i tu jest istotny, w tym właśnie momencie. Wiem, mało nośny temat na wakacje, powinnam pisać raczej o śmierdzących olejach na nadmorskich promenadach, ale cóż, wk*rw nie wybiera i dziś obrał taki a nie inny temat.

No więc wracając do meritum. Rozmawiam ostatnio z ciężko chorym chłopakiem. Jakaś masakra, rak pożera całe jego ciało, ale on walczy, tfu – nie lubię w tym przypadku terminologii wojennej, nie poddaje się, całą swoją nadzieję pokłada w tym, że ktoś mu w końcu pomoże. Zastanawiałam się, ile razy ktoś mu powiedział: „stary, będzie dobrze, musi być”. Tja, jasne. Gość cierpi z bólu, ma wyrok zapisany w dokumentacji medycznej, ledwo chodzi, ciężko oddycha, ale musi być lepiej. Naprawdę nie stać nas na odrobinę współodczuwania. Wyjścia ze swoimi obawami i lękami na zewnątrz, powiedzenia: „przeraża mnie to, nie wiem, co powiedzieć”, zamiast pieprzyć trzy po trzy jakieś farmazony, w które i tak mało kto wierzy, a najczęściej my sami w tym przypadku łapiemy się na kłamstwie.

Podobnie jest z kobietami, które straciły dzieci, poroniły lub zmarły wcześniej chorując. Pamiętam, jak moja przyjaciółka słała mi rozpaczliwe maile po poronieniu, że rzygać jej się chce od tego: „jako się ułoży”, „z czasem będzie lepiej”. Jej było k*rewsko źle i ciężko. Była sama ze swoją stratą i żałobą, a świat kręcił się dalej w zupełnie niezrozumiały dla niej sposób. Chciała, by ktoś przy niej był, by choć trochę spróbował zrozumieć, co czuje, a nie nieustannie pocieszał, umniejszając ból, który ją toczył.

Tak samo jest z małżeństwami, przyjaźniami, pracą. Twój świat się wali, a ty od świata otrzymujesz komunikat: „nie dramatyzuj, wszystko się ułoży”. Serio? Ja to wiem, co ważniejsze, wiem, że to czy będzie ok, zależy tylko i wyłącznie ode mnie, a nie od pieprzonych farmazonów, które gada ktoś, by dzięki nim poczuć się lepiej. Bo chce odsunąć od siebie kłopoty innych. Nie ma czym się przejmować, przecież i tak będzie dobrze. I taka osoba zostaje sama z komunikatem, który rozrywa jej czaszkę i ciało. Bo ona tu i teraz tonie, leci głową w dół, nie wie, jak się zatrzymać, potrzebuje kogoś kto ją przytuli, przyniesie wino i nic nie powie, albo opowie żart, który na chwilę wyrwie cię z klatki własnych myśli i lęków. Ona ci nie powie, że wszystko się ułoży. Bo przecież i ona i ty to wiesz, bo to oczywiste, ale za chwilę, jeszcze za moment, nie teraz. Teraz nie chcesz tego słyszeć, teraz chcesz cierpieć, wyć do księżyca i wykrzyczeć światu, że jest ci tak cholernie źle. I masz prawo do tego krzyku, do tego uczucia zniewolenia i całkowitej bezsilności. Masz prawo przez chwilę nie myśleć nad rozwiązaniami, nad reakcją czy działaniem. Masz prawo nie wierzyć w to, że będzie dobrze, bo serce ci mówi, że tak już nigdy się nie stanie, bo twój świat runął z hukiem. Masz prawo myśleć, że chcesz umrzeć, przespać to wszystko, obudzić się w innej czasoprzestrzeni, gdy to wszystko będzie już daleko za tobą. I jak cudownie by było, gdyby się samo rozwiązało.

I naprawdę nie potrzebujesz klepanych bezmyślnie truizmów, bo one po to są truizmami, by dać innym od nich odpocząć. By poczuć się niedojrzale, niewystarczająco, by nie mieć siły wstać z łózka, czy odebrać telefonu. Kiedy mówisz komuś: „będzie dobrze”, wiedz, że on toczy właśnie ze sobą jedną z najcięższych bitew, gdzie szala nie przechyla się na żadną stronę, ale on wie, że musi w końcu podjąć jakąś decyzję, swoją, własną, za którą weźmie odpowiedzialność i poniesie jej konsekwencje. Jeśli nigdy tam nie byłeś, lepiej się zamknij i nic nie mów. Zniknij. Bo nie pomagasz. I błagam, nie mów nigdy: „wszystko się ułoży”, bo ta druga strona o tym wie, ale w tym momencie, nie ma najmniejszej ochoty tego usłyszeć.


Lifestyle

Przez wiele lat stałam po stronie nauczycieli. Dzisiaj mówię, że powinni się wstydzić. Wystarczy się rozejrzeć, jaki plon swojej pracy zbierają

Baba na wku_wie
Baba na wku_wie
22 marca 2019
Fot. iStock/fcscafeine

Mam wielu znajomych nauczycieli. Często przysłuchuję się ich rozmowom, bo wiadomo – jak większość znajomych to nauczyciele, to podczas spotkań temat jest jeden – praca. Ostatnio pytam, czy będą strajkować. Będą. Oprócz jednej, której córka w tym czasie przystępuje do egzaminów gimnazjalnych, a ona rozdarta nie wie, co robić.

Przez długi czas popierałam protest nauczycieli. Uważałam, że coś w ich sytuacji powinno się zmienić i nadal tak uważam, ale zaczęło mnie wku*wiać całe to ich gadanie, może dlatego, że sama jestem mamą dzieciaków, które chodzą do szkoły. I to nie są klasy jeden – trzy, ale te, od których zależeć będzie, co dalej. I powiem wam, im dalej w szkolny las, tym większego mam wku*wa właśnie na nauczycieli.

Ja rozumiem, że im się może nie chcieć, skoro nie są odpowiednio wynagradzani. Że mogą mieć wiele rzeczy w dupie, skoro z każdej strony dostają kopa w tyłek – od rodziców, którzy trzęsą się nad swoimi dziećmi coraz bardziej i wszystko chcą za nich załatwić, do ministerstwa, które wymyśla coraz więcej bzdurnych przepisów obarczając nauczycieli papierologią. Próbuję nawet postawić się w ich sytuacji, wyobrazić sobie, że jestem źle wynagradzanym pracownikiem, którego mało kto szanuje. Czy chciałoby mi się pracować, angażować, starać? No na litość boską, oczywiście, że nie. Różnica polega jednak na tym, że nie siedziałabym przez 20 lat z założonym rękami.

Tak naprawdę groźba strajku nauczycieli odkrywa dziś jedno – to wygodna grupa zawodowa. Uwaga – nie generalizuję, znam kilku fantastycznych nauczycieli, ale nie o nich dzisiaj piszę, proszę wziąć to pod uwagę. Piszę o większości, o tych, którzy uczyli mnie, uczą moje dzieci, którzy każdego dnia przemierzają tę samą drogę do pracy i przez 20 lat nie zmienili NIC w swoim systemie nauczania.

Mam przyjaciółkę – odeszła ze szkoły, nosiła się z tym zamiarem przez kilka lat. Mówiła: „szkoła daje mi poczucie bezpieczeństwa, mam etat, wakacje, to w końcu budżetówka”. To fakt, wypłata, choć niepowalająca, pierwszego każdego miesiąca jest na koncie, wolnego – nie ma co ukrywać, jest więcej niż w korpo. Ale mówiła coś jeszcze: „nauczyciele są jak beton, oni uważają się za pępek świata, nie chcą żadnych zmian, nie chcą się rozwijać”. Prowadziła szkolenia dla nauczycieli, z całą pewnością wiedziała, co mówi. I ja się z nią zgadzam, bo jak to jest, że lekcje na przykład z historii moich dzieci wyglądają dokładnie tak samo jak moje ponad 20 lat temu? Jak to jest, że ci nauczyciele, którzy mówią, że ich praca jest powołaniem, od lat tkwią w marazmie i rutynie, choć świat się zmienia, choć wszystko idzie do przodu, choć dzieciaki nie uczą się już tylko w szkole?

Dla nich szczytem urozmaicenia lekcji jest puszczenie filmu uczniom? Niosą oświaty kaganek, który niczego nie rozjaśnia. Ja bardzo przepraszam, ale powołanie kojarzy mi się z wypiekami na twarzy mojego dziecka, które wraca do domu i opowiada: „Mamo, wiesz, czego się dzisiaj dowiedziałem, co robiliśmy?”.

Drodzy nauczyciele, trzeba czasami przyjąć prawdę na klatę. To, w jakiej sytuacji jesteście dzisiaj, zawdzięczacie przede wszystkim sami sobie. Dlaczego ludzie za wami nie idą? Dlaczego, wasi przecież wychowankowie, nie stają za wami murem, nie mówią: „Tak, pamiętam swoich nauczycieli, ich sytuacja już dawno powinna się zmienić”. To nie jest tak, że rząd ma was w dupie, nie widzicie, że coraz mniej ludzi staje po waszej stronie? I nie wynika to z zazdrości czy zawiści tylko z własnego szkolnego doświadczenia, bo sami kończyli szkoły, do których teraz chodzą ich dzieci.

Chcecie szacunku? Na niego trzeba zapracować. Nie da się dziecku powiedzieć: „Szanuj nauczyciela”, podobnie jak rodzicowi. Co mam myśleć o nauczycielach, którzy wstawiają uwagi swoim uczniom za każdą pierdołę, którzy nie potrafią sobie poradzić z klasą, którzy potrafią powiedzieć klasie: „rodzice was nie kochają”. Uwierzcie, takich przykładów można by mnożyć. Ale wy nie chcecie tego widzieć, zasłaniacie się zmęczeniem, przepracowaniem, niedocenianiem.

Rozumiem i przez kilka lat przytakiwałam, że jesteście biedni, że coś powinno się zmienić, że tak nie może być, ale mówię pass. W naszym kraju nikt nie zadaje sobie podstawowego pytania: dlaczego? Czy jakiś nauczyciel spytał siebie, dlaczego dziś znajduje się w tym, a nie w innym miejscu? Dlaczego jest traktowany w taki sposób? Dlaczego musi posunąć się do strajku chcąc otrzymać podwyżkę, która swoją drogą, patrząc na wynagrodzenia w naszym kraju, mu się zwyczajnie należy?

Dlaczego nauczyciele nie widzą, że przez lata zapracowali sobie na takie, a nie inne postrzeganie ich zawodu? Tak, już widzę te głosy oburzenia, że nie wiem, co czym piszę, że nie zdaję sobie sprawy, itp. itd. Drodzy nauczyciele, nie jesteście urzędnikami. Podjęliście się cholernie trudnego i wymagającego zawodu, który ma wykształcić nasze społeczeństwo – jak kształci? Proszę się rozejrzeć, to zbieranie plonu wielu lat ignorancji, sztampy, rutyny, nudy, braku otwartości na dialog z dzieciakami, z rodzicami. Wielu lat zabetonowania. Braku wystarczającej chęci podjęcia zmian, zachęty uczniów do poszerzenia swojej wiedzy, kompetencji, rozwoju mocnych stron. W szkole tkwimy nadal w latach 80-tych. Co z tego, że są tablice interaktywne, że sale językowe, że duże hale sportowe. Co z tego? Skoro mój syn nadal uczy się o euglenie zielonej z podręcznika, a nauczycielka wymaga, żeby znał jej budowę, choć wie, że po ch*j mu to. Program, programem, powołanie i prawdziwy cel nauczania, to drugie.

Dzisiaj nauczyciele chcą strajkować, bo podwyżki. Ciekawe, czy kiedyś staną w obronie swojego zawodu? Będą strajkować chcąc mieć wpływ na program nauczania? Staną w obronie dzieci, które dzisiaj są narzędziem i kartą przetargową jednej i drugiej strony? Pierwszy raz żałuję, że nie mogę nie pracować, bo gdyby tak było, moje dzieci chodziłyby do szkoły tylko zaliczać materiał, a uczyłyby się w domu. Szkoła to zabetonowana przez nauczycieli instytucja. Życzę tym, którzy chcą ten beton rozbić od środka, żeby im się w końcu udało. To wam – nauczycielom, którzy zmianę zaczynają od siebie, należy się podwyżka i szacunek. Całą reszta powinna się wstydzić.