Go to content

Mindfullness. 5 rzeczy, które ludziom praktykującym uważność przychodzi łatwiej

Fot. iStock/AzmanL

Przyszła moda na mindfullness i co się z nią stało? Przycichła? Uważność stała się jednak zbyt wymagająca? A może korzystam z niej, kiedy nam wygodnie, a nie kiedy tak naprawdę powinniśmy? Szczerze – nie warto z niej rezygnować. Czy wiesz, że praktykowanie uważności może nas zmienić? Nie tylko ma wpływ na nasze emocje i nastrój, ale zmienia nasze zachowania, a także mózg.

5 rzeczy, które ludziom praktykującym uważność przychodzi łatwiej

Podejmują mądre decyzje

Jasne, że takie może podjąć każdy z nas. Jednak jeśli nie jesteśmy skupieni, nasze myśli błądzą, zalewają nam głowę, nie myślimy o plusach i minusach naszych wyborów. Praktykując uważność mamy większą samokontrolę, łatwiej nam się skoncentrować na tej jednej rzeczy, jednej decyzji i wyraźniej ją zobaczyć.

Produkują mniej kortyzolu

Uważność pomaga zmniejszyć odczuwanie niepokoju. Badania pokazują, że będąc uważnym produkujemy mniejszą ilość hormonu stresu – kortyzolu, to pomaga zachować spokój i lepiej radzić sobie z trudnościami.

Mają spójny, pozytywny sposób myślenia

Większość z nas w swoim zabieganiu doświadcza mimo wszystko nieregularnych pozytywnych uczuć i spokoju. Często jednak nasze emocje zależą od otoczenia. Badania pokazują, że potrzeba jedynie pięciu tygodni codziennej uważności – półgodzinnej sesji – aby czerpać korzyści z pewniejszego i spokojniejszego sposobu myślenia.

Cechuje ich wysoki poziom współczucia

Choćbyśmy nie wiem, jak byli empatyczni, bez uważności, skupienia się na sobie, ignorujemy cierpienie innych, gdy widzimy, że nikt nie reaguje. Uważność chroni nas przed stadnym bezuczuciowym zachowaniem, nie podążamy ślepo tą ścieżką co inni. Współczujcie staje się dla nas silniejsze, niż potrzeba podążania za tłumem.

Pamiętają

Jak jest z twoją pamięcią? Wiele osób uważa, że ich pamięć krótkotrwała pogarsza się wraz z wiekiem. Potrafią przywołać szczegóły z dzieciństwa, ale nie to, co wydarzyło się kilka dni temu. Uważność poprawia nasze zdolności poznawcze, w tym zdolność zapamiętywania.

Są wakacje, więcej mimo wszystko swobody i relaksu. Może wrócisz do myśli o tym, by zacząć ćwiczyć swoją uważność. Znajdź czas, a po kilku nawet dniach zauważysz różnicę w swoim zachowaniu, postrzeganiu rzeczywistości.


źródło: Psychocentral