Go to content

Naucz się odpoczywać. To wcale nie takie proste

Przez cały tydzień myślałeś tylko o tym, żeby wreszcie odpocząć, żeby był już weekend… ale gdy przychodzi do realizacji, okazuje się, że czeka cię prawdziwe wyzwanie.

Odpoczywać trzeba się nauczyć. I choć to niezmiernie trudne, naprawdę warto.

Dlaczego nie potrafimy odpocząć?

Tak bardzo czekamy na dzień wolnego, że gdy wreszcie nachodzi czujemy ogromną presję, żeby jak najlepiej wykorzystać każdą minutę. Zrobić jak najwięcej, wycisnąć każdą chwilę jak cytrynę. Tyle, że z odpoczywaniem nie ma to zbyt wiele wspólnego.

Według ekspertów, wymuszony odpoczynek może okazać się niezwykle męczący! Bo jeśli na co dzień, nie masz dla siebie w ogóle czasu, trudno wszystkie przyzwyczajenie przełamać jednym postanowieniem. Gotowi na trening odpoczywania?

Jest kilka trików, które pomogą nam zacząć odpoczywać naprawdę.

Zanim zaczniecie marzyć o zdobyciu szczytów mindfulness spróbujcie popracować nad rzeczami drobnymi, osiągalnymi, tymi, które zdarzają się każdemu z nas. Bo umiejętność

Szybka ściągawka dla Pracusia 😉

Naucz się odpoczywać

1. Zaplanuj czas na odpoczywanie, ale nie planuj wszystkich zajęć

2. Sprawdź, czy potrafisz się odłączyć

3. Znajdź sobie kryjówkę

4. Posprzątaj

5. Zastanów się, co naprawdę lubisz robić?

Naucz się odpoczywać

Fot. iStock / pixdeluxe

naucz się odpoczywać Fot. iStock / pixelfit

1/5 1. Zaplanuj czas na odpoczywanie, ale nie planuj wszystkich zajęć

Wyznacz sobie swój mały weekendowy dealine.

Wyznacz, kiedy możesz poświęcić sobie czas. Niech to nie będzie moment wybrany na siłę. Chodzi przecież o to, by nie uciekać stale myślami do tych wszystkich czekających obowiązków, zadań i terminów.

Zamiast tracić energię na próby walki o własną uwagę, wybierz dogodny moment. Gdy trochę potrenujesz umiejętność gospodarowania czasem dla siebie, nauczysz się znajdywać parę minut na relaks nawet w natłoku codziennych spraw.

Daj sobie na to czas. Wszystko po kolei.

Naucz się odpoczywać Fot. iStock / Martin Dimitrov

2/5 2. Sprawdź, czy potrafisz się odłączyć

Żeby skutecznie odłączyć głowę, trzeba odłączyć telefon! A w raz z nim całą resztę przeszkadzaczy, które odciągają twoją uwagę. Nie mów tylko, że wypoczywasz czytając newsy i śledząc nowinki na Facebooku.

Sprawdź, czy potrafisz odłożyć elektronikę na bok – na 10, 30 czy 60 minut. Wbrew pozorom, czas spędzony w sieci, nawet na pozornej rozrywce, dalej mocno angażuje twoją głowę – przetwarzasz setki niepotrzebnych ci informacji. Żeby odpocząć naprawdę, trzeba pozwolić odpocząć głowie!

Wybierz to, co lubisz i coś co dostatecznie cię zajmie – żebyś co chwila nie zerkał na zegarek. Książka, gazeta, kolorowanka, a może zamknij się w łazience i zrób coś dla swojej urody. Spędź ten czas na jednej czynności, bez pośpiechu.

Naucz się odpoczywać Fot. iStock / Givaga

3/5 3. Znajdź sobie kryjówkę

Miejsce, do którego chętnie uciekasz przed resztą świata. To może być twoje miejsce na ziemi, gdzieś hen daleko za miastem, albo ulubiona ławka w parku, miejsce skąd możesz obserwować rzekę, miasto – cokolwiek. Wreszcie twój pokój, sypialnia lub taras.

Jest tylko jeden warunek, musisz czuć się tam dobrze, stworzyć sobie mały azyl – choćby i na 5 minut.

Fot. iStock / _IB_

4/5 4. Posprzątaj

Choć wyda ci się to zaprzeczeniem odpoczynku, warto przed czasem na relaks zadbać o uporządkowanie przestrzeni.

Nic tak nie rozprasza jak natłok rzeczy i bałagan. Czy naprawdę potrafisz odpocząć, kiedy wokół ciebie przedmioty krzyczą: „nie sprzątnęłaś, a teraz się lenisz”, „ale masz bałagan, a ty tak sobie siedzisz”, „kiedy to zrobisz???!!!”?

Spraw, by miejsce, w którym odpoczywasz nie przysparzało ci dodatkowego stresu i nie wyganiało znów do obowiązków.

 

Fot. iStock / mihtiander

5/5 5. Zastanów się, co naprawdę lubisz robić?

Bardzo często okazuje się, że nie potrafimy odpocząć, bo wybieramy dla siebie złą formę odpoczynku. Podążamy za przekonaniami, które siedzą w nas od lat.

Jedni żyją w przekonaniu, że odpoczywać można tylko na wyjazdach – i jeżdżą, choć w ostatecznym rozrachunku, okazuje się, że każda wyprawa kosztuje ich wiele emocji i nerwów, jest powodem napięcia i stresu. Inni nauczeni zostali, że odpoczywanie to nic-nie-robienie – i do tego się zmuszają, choć jest to całkiem sprzeczne z ich naturą.

Zapytajcie siebie, co naprawdę lubicie robić, co sprawia wam przyjemność, odpręża – być może dotychczas zamiast odpoczywać, nieświadomie ciężko harowaliście?

Spróbujcie to zmienić!

Warto przyjrzeć się swojemu odpoczywaniu, szczególnie, gdy zbliża się wyczekiwany cały rok urlop. Pamiętajcie, odpoczynek to przyjemność, jeśli jest inaczej, oznacza to, że na jakimś kroku dokonaliśmy złego wyboru. Na szczęście, to zawsze można zmienić 😉