Go to content

10 wskazówek, które mogą okazać się pomocne na każdym etapie życia

Fot. iStock/mammuth

W życiu każdego z nas przychodzą takie momenty, kiedy czujemy się zagubieni. Nie wiemy w jaką stronę powinnyśmy się udać, ani gdzie ta droga może nas poprowadzić. Warto wtedy przypomnieć sobie to, czego już się nauczyliśmy. Poszukać drogowskazów na dnie własnego serca, które nieustanie zdaje się udowadniać, że jest dla nas najlepszym GPS’em w życiowych sprawach. Oto 10 wskazówek od serca, które mogą okazać się pomocne na każdym etapie naszego życia:

1. Zaakceptuj fakt, że nie wszystko w życiu potoczy się tak, jakbyś tego chciała

Niektórzy z ludzi, których w tym momencie uważasz za swoich przyjaciół, odwrócą się do ciebie plecami, w chwili kiedy najbardziej będziesz tego potrzebowała. W całym życiu przydarzy ci się to więcej niż raz. Tak już po prostu jest i choćbyś bardzo chciała nie uda ci się tego zmienić. Zaakceptuj fakt, że twoje szczęście nie zależy od innych ludzi, ale ukryte jest gdzieś w środku ciebie samej. Ludzie mogą przynosić do naszego życia dużo radości, ale mogą też odchodzić i ranić. Za każdym zranieniem zawsze kryje się jednak dla nas jakiś większy sens – lekcja życia. Każdy człowiek zmienia też coś w naszym życiu. Jedni mogą motywować nas do zmiany na lepsze, a drudzy ciągnąć za sobą w dół. Zaakceptuj to. Akceptacja jest kluczem do szczęścia.

2. Prawdziwy świat, to dużo więcej niż kiedykolwiek mogłaś sobie wymarzyć

Nauczyliśmy się, że za wszelką cenę powinniśmy starać się wpasować w schemat. Najpierw dobre studia, potem jeszcze lepsza praca (która pozwoli nam na spełnienie kilku kolejnych punktów z listy), samochód, znalezienie „tego jednego”, ślub , dzieci, szczęśliwe życie rodzinne. Uff, nieźle. Tylko, że jakoś tak się dzieje, że im bardziej staramy się dopasować do tego „idealnego” życia w systemie, tym mniej jest w tym nas, tym mniej jesteśmy szczęśliwi.

Taki „przepis na życie” został nam wpojony przez społeczeństwo, które taki wzorzec traktuje równocześnie jako „przepis na sukces”. Jeśli w jakimś stopniu wykraczamy poza ustalone ramy to jesteśmy skończeni, przegrani.

Ale życie to coś więcej niż funkcjonowanie w społeczeństwie. To dokonywanie własnych wyborów i radzenie sobie z problemami, jakie przynoszą nam kolejne zmiany, etapy. Powinniśmy żyć według własnych reguł. Więc nie bój się odstawać od schematu, nie bój się być inna, nie bój się porażki. Przejmij kontrolę. Postaw siebie na pierwszym miejscu.

3. Nigdy nie błagaj o miłość

Jeśli on jasno daje ci do zrozumienia, że nie chce z tobą być, pozwól mu odejść. Nigdy nie proś kogoś o jego czas, zaangażowanie, miłość czy uwagę. Gdyby naprawdę cię kochał, nigdy nie dopuściłby do sytuacji, która by tego ciebie wymagała. Jeśli musisz prosić, on nie jest tego warty. Nikt nie zasługuje na twoje błaganie.

4. Czas kiedy potrzebujesz chwili dla siebie, to czas przemiany

W twoim życiu pojawią się takie momenty, kiedy ponad wszystko będziesz potrzebować czasu dla siebie. Nie będziesz miała ochoty na to, by z kimkolwiek rozmawiać. Ot, tak po prostu, bez większych powodów. Odetniesz się wtedy od zgiełku świata, staniesz się mniej aktywna, a wszystko dookoła zwolni swój bieg. Taka faza wewnętrznej hibernacji. Zarówno nasz umysł, jak i ciało potrzebują czasem chwili wytchnienia. Jeśli sami im go nie damy, znajdą swój sposób, aby do tego doprowadzić – po przez chorobę lub stan wyciszenia. To naturalny proces regeneracji. Spowalniamy wtedy aktywność ciała, by ożywić naszą duszę. Odnaleźć na nowo sens życia, wyznaczyć kolejne cele. Kiedy skończysz, poczujesz świeży przypływ energii do życia, w nowej, lepszej wersji siebie.

5. „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. Nie bardziej

Fot. iStock/pixelfit

Fot. iStock/pixelfit

Czasami oddajemy klucz do naszego serca w ręce innych ludzi. Kochamy ich tak bardzo, że zapominamy o własnych potrzebach. Wielu z nich wcale na to nie zasługuje i łamie nam serca. Często też nie zauważamy lub odrzucamy tych, którzy nigdy by do tego nie dopuścili. Życie. Niezależnie od tego jakie błędy popełnimy, zanim właściwie ulokujemy nasze uczucia, nigdy nie powinniśmy zapominać o miłości do samej siebie. Niech będzie taka, jak ta którą obdarowujemy ludzi w naszym otoczeniu. Ni większa, ni mniejsza.

6. Nie oczekuj, że ludzie zawsze będą cię ratować

Sama powinnaś wiedzieć jak to zrobić. Każdy ma swoje granice. Ludzie mogą mówić, że „zawsze możesz na nich liczyć”, ale to nie oznacza, że powinnaś korzystać z tej „boi ratunkowej” za każdym razem. Przestań oczekiwać, że gdy tylko powinie ci się noga, to ktoś złapie cię zanim upadniesz. Przestań polegać na innych i naucz się polegać na sobie. Koniec, końców może się okazać, że nikt nie uratuje cię przed pójściem na dno, bo wszyscy wokół będą zbyt zajęci ratowaniem samych siebie.

7. Miłość nie kończy się wraz z końcem związku

Ona nie umiera, ona ewaluuje. Nawet kiedy udało ci się w końcu pójść dalej. Nawet kiedy już dawno zdążyłaś pokochać kogoś innego. On zawsze będzie miał specjalne miejsce w twoim sercu i nie uda ci się go wypełnić nikim innym. Może nie będzie to już tak silne jak kiedyś. Może zmieni się to w coś na kształt przyjaźni czy wzajemnej troski, ale pozostanie w tobie na zawsze.

8.To, że widzisz kogoś każdego dnia, nie oznacza, że powinnaś się do niego od razu przywiązywać

Pewnego dnia ta osoba odejdzie, zabierając ze sobą cząstkę ciebie. Mniej pewność, że na pewno chciałaś jej ją dać.

9. Pamiętaj, że z tej drogi nie ma odwrotu

Im dalej jesteś w swojej wędrówce przez życie, tym dłuższą drogę masz już za sobą. W trakcie tej drogi przydażyły ci się różne rzeczy, które mogą cię spowalniać i utrudniać dalszą podróż. To bagaż przeszłych doświadczeń. Jeśli ciągle będziesz obracać się za siebie, nigdy nie dojdziesz tam, gdzie chciałabyś się znaleźć. Przeszkody, które pokonałaś sprawiły, że jesteś teraz silniejsza i widzisz świat z szerszej perspektywy. Nie obracaj się. Jesteś teraz na lepszym etapie swojego życia. Idź do przodu. A przeszłość zostaw tam, gdzie jej miejsce – daleko w tyle.

10. Nie musisz przyjaźnić się z każdym człowiekiem na ziemi

Nie musisz dodawać do grona swoich znajomych każdej osoby, która wysyła ci prośbę w społecznościowych mediach. Nie musisz karmić się całą masą negatywizmu, nieistotnych szczegółów i dramatów z ich życia, tylko po to, aby ktoś nie pomyślał o tobie źle. Życie ma w sobie więcej radości i prostoty, kiedy liczbę swoich przyjaciół możemy określić na podstawie wąskiego grona. Uważnie dobieraj ludzi, których postanawiasz obdarzyć swoim zaufaniem. Wybietaj tych, którzy motywują cię do zmiany na lepsze, podzielają twoje wizje, przynoszą pozytywną energię do twojego życia. Otaczaj się takimi osobami, jaką sama chciałabyś być. W końcu – z kim przystajesz, takim się stajesz – czyż nie? Wybieraj mądrze. Szanuj wszystkich, ale ufaj niewielu.


Źródło: themindsjournal.com