Zdrowie

10 zalet picia czerwonego wina. Trzecią będziecie zaskoczeni…

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 maja 2016
Sprawdź, korzyści dla zdrowia z picia czerwonego wina.
Fot. Pexels / stock.tookapic.com / CC0 Public Domain
 

Czerwone wino to wyjątkowy w smaku trunek, który chętnie jest wypijany przez panie, nie tylko przy okazji kolacji dla dwojga. Spożywany okazjonalnie, pomaga się zrelaksować, umila chwile przy książce lub dobrym filmie, dzięki niemu łatwiej oderwać się od kłopotów czy wprowadzić romantyczny nastrój. Oczywiście, nie można pić dużych ilości czerwonego wina, podobnie jak innych trunków bezkarnie. Wiemy czym jest kac, i żadna z nas nie marzy o porannym bólu głowy.

Wino ma wiele zalet dla zdrowia, dlatego warto je pić częściej, lecz z głową

Amerykańscy naukowcy, którzy przodują w prowadzeniu różnych badań, wykazali, że wino dla ludzkiego organizmu ma wiele cennych zalet, szczególnie dzięki zawartości resweratrolu. Jest to wyjątkowo silny antyoksydant zwalczający wolne rodniki, które wpływają na przedwczesne starzenie się i występowanie wielu chorób. Nikt nie zachęca do popadania w alkoholizm, i picia litra wina każdego dnia. Wystarczy, że panowie pozwolą sobie maksymalnie na dwie lampki wina w ciągu dnia, a panie jedną. Umiarkowane spożycie tego typu alkoholu, ma wiele korzyści.

Za to powinnyśmy pokochać czerwone wino

wino


Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

1. Chroni serce 

Tak,  procyanidiny które zawiera czerwone wino, poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego, uniemożliwiając przekształcenie cholesterolu do bardziej niebezpiecznej dla tętnic formy. Związki fitochemiczne wspomagają produkcję dobrego cholesterolu, a przeciwutleniacze chronią śluzówkę naczyń wieńcowych.

2. Przedłuża młodość

Resweratrol zawarty w czerwonym winie stymuluje gen długowieczności – SIR2,  przyspiesza produkcję białek, które chronią ludzkie ciało przed starzeniem. Czerwone wino zawiera pięć razy więcej resweratrolu niż wino białe.

3. Chroni zęby

Antyoksydanty hamują rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania ubytków w zębach, występujących w jamie ustnej. Picie czerwonego wina, po prostu likwiduje te bakterie.

4. Wpływa na poprawę pamięci

Czerwone wino poprawia krążenie krwi, a tym samym odżywienie mózgu, a  resweratrol korzystnie wpływa na pamięć krótkotrwałą.

5. Poprawia trawienie

Zwiększa wydzielanie śliny i produkcję enzymów trawiennych, oraz rozszerza naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie, dzięki czemu podczas posiłków popijanych winem, substancje odżywcze szybciej trafiają do krwiobiegu. Kwas cynamonowy wspiera wydzielanie żółci, więc szybciej trawimy tłuszcz.

6. Odsuwa ryzyko udaru

Jego działanie polega na rozrzedzaniu krwi, co przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów i gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach. Z kolei resweratrol pozwala zapobiegać uszkodzeniom neuronów w mózgu, co chroni mózg.

7. Zapobiega nowotworom

Resweratrol blokuje w komórkach rakowych zdolność wytwarzania kluczowego białka, z którego nowotwory są zbudowane, a apigenina obecna w winie, może powstrzymywać wzrost nowotworów.

8. Chroni przed cukrzycą typu 2

Panie spożywające dużą ilość flawonoidów, maja większe szanse uniknąć cukrzycy. Wino wspiera reakcję organizmu na insulinę, która jest narzędziem regulującym poziom cukru we krwi.

9. Wzmaga libido

Antyoksydanty korzystnie wpływają na naczynia krwionośne, rozszerzając je i polepszając dopływ krwi. W dodatku,  może minimalizować ryzyko powstawania zaburzeń produkcji spermy u mężczyzn, co jest ważne dla par starających się o potomstwo.

10. Wzmacnia wzrok

Naukowcy z Islandii wykazali, że osoby pijące umiarkowane ilości czerwonego wina, mają aż o 32 proc. większą szansę na uniknięcie wystąpienia katarakty, niż abstynenci.

 

linia 2px
Oczywiście, zalety czerwonego wina, nie powinny powodować, że będzie ono nadużywane. Mimo tego, jak wiele dobroczynnego działania wykazuje wino, to jednak nadal jest alkohol, który w nadmiarze powoduje poważne konsekwencje zdrowotne.


Zdrowie

Anita Lipnicka: „Kochałam, szalałam, płakałam… To wszystko człowieka zmienia”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 maja 2016
Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej
 

„…Wszystko człowieka zmienia. Choć wewnątrz pozostaję taka sama. Jak woda w rzece, która czasem się podnosi, czasem opada, drąży nowe koryta, zmienia bieg i przyjmuje nowe oblicze, – w istocie jednak to ta sama rzeka… „ . O tym, jak oswoić zmiany i czy warto dziś roztrząsać czym jest kobiecość, a czym męskość rozmawiamy z cudowną Anitą Lipnicką.

Anna Frydrychewicz: Życie jest zmianą, zaskakuje i sprawia, że raz mamy go dość, a raz chcemy go jeszcze więcej. Jak osiągnąć równowagę?

Anita Lipnicka: Nie da się! Chyba, że jest się mistrzem ZEN, albo żyje się w oderwaniu od rzeczywistości. Życie jest ciągłym balansowaniem na linie, nie sposób uniknąć zawahań, przeciążeń, upadków czasami… Naturalnym stanem rzeczy nie jest constans tylko sinusoida. Gdy jesteśmy w dole, nic nie układa się po naszej myśli,  wszystko idzie jak po przysłowiowej grudzie, warto pamiętać, że ta faza przejściowa nie będzie trwać wiecznie. Natomiast gdy szybujemy wysoko, unosimy się na fali sukcesu, czy przysłowiowego szczęścia, należy mieć tę świadomość, że to też raczej wiecznie nie potrwa i że mimo wszystko przydałby się jakiś spadochron, na wypadek nagłej zmiany pogody….

Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej

Nie każdy ma taki spadochron…

Moja filozofia jest taka, by nie robić w życiu niczego wbrew sobie – to się zazwyczaj sprawdza, choć czasem prowadzi nas do celu okrężną, trudniejszą drogą. Istotne jest też, by żyć czujnie i wykorzystywać szanse, które los nam podsuwa. Szczęściu trzeba trochę pomóc i nie bać się zmian, bo one nas rozwijają, pchają sprawy do przodu. Chociaż bywa też, że bierność jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Czasem nie da się nic zrobić. Należy wtedy czekać….

Muzyka, chęć artystycznego spełnienia czy drugi człowiek? Co najlepiej motywuje do zmian, do walki o siebie?

Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w oderwaniu od tych dwóch elementów na dłuższą metę. Istotne jest dla mnie równoczesne spełnianie się na wszystkich obszarach życia. Ważny jest związek, rodzina, macierzyństwo, jednak wypełnianie tych ról nie wystarczy do pełni szczęścia. Ja muszę też pracować zawodowo, tworzyć, grać muzykę po to, by pozostać z kontakcie z samą sobą i czerpać z tego siłę poczucie własnej wartości. Wtedy dopiero jestem w stanie być pełnowartościową partnerką, przyjaciółką, mamą…

Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej


Pomówmy więc o byciu mamą… Czego można nauczyć córkę o kobiecości?

Już mnie zaczynają drażnić te wszystkie zmowy o tym czym jest dzisiaj kobiecość, czym męskość… Co to znaczy być „prawdziwą” kobietą, kim jest „prawdziwy” mężczyzna? Ważne jest aby być w porządku człowiekiem. Czy kobieta, która nie chce mieć dzieci to „nieprawdziwa” kobieta? Czy mężczyzna, który lubi malować paznokcie i trzymać w wazonie kwiaty, to „nieprawdziwy” facet? Jedyna rzecz, którą chciałabym aby moja córka zabrała ze sobą w przyszłość, to przekonanie, że warto być uwrażliwionym na innych, stąpać odważnie swoją ścieżkę ale w taki sposób, by nie deptać innym po stopach.

Być dobrym po prostu?

Być dobrym dla siebie i dla tych, których spotykamy po drodze. W zasadzie to są bardzo proste rzeczy. Nie ma w tym żadnej filozofii. Wszystkie zasady przyzwoitości zostały już dawno temu wymyślone i są dosyć uniwersalne, bez względu na to jak zmieniają się czasy. Chciałabym, by moja córka była przyzwoitym oraz spełnionym w sobie człowiekiem. Kto tam wie co w jej czasach będzie męskie a co kobiece? To są kwestie zmienne i raczej drugorzędne.

Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej

Matka i córka mają ze sobą jakieś szczególne, magiczne porozumienie?

Mogę tylko mówić o własnym doświadczeniu. Jako córka z wiekiem odnajduję co raz więcej cech wspólnych z własną mamą, których wcześniej nie widziałam. Nasza relacja przybierała na przestrzeni lat przeróżne postacie – od totalnej symbiozy, po skrajną oziębłość, wyobcowanie…To chyba jest zjawisko naturalne. Jednak zawsze odczuwałam, odczuwam jej nastroje, i mam wrażenie że ona też inaczej funkcjonuje w zależności od tego, czy mi się w danej chwili układa, czy  zapadam się w czarną otchłań.

Kiedy byłam w ciąży z moją córeczką, pamiętam, że wizualizowałam ją sobie jako taką mini mnie, i że jak się urodzi, wreszcie będę miała na świecie istotę, z którą będę się mogła porozumieć bez słów, bez wysiłku. A tu proszę!  Na świat przyszła odrębna jednostka, ze swoim osobistym zestawem cech charakteru, z obcym mi temperamentem i upodobaniami! Wtedy przekonałam się jak zwodnicze mogą być przekonania o tej mitycznej więzi matką a córką. To są więzy krwi, ale poza tym także żywa relacja dwojga ludzi, która jak każda ewoluuje, zmienia się, dojrzewa. Z pewnością oddałabym życie za moje dziecko w sytuacji gdyby zaistniała taka potrzeba, to jest jakaś atawistyczna instynktowna siła, coś poza naszą świadomością, odzwierzęce dziedzictwo, które dopóki w sobie czujemy, decyduje o przetrwaniu naszego gatunku.

Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej


Wróćmy jeszcze na chwilę do tych zmian… Anita Lipnicka, śpiewająca „Zbieram dowody istnienia, czegoś więcej  niż rzeczy w biegu i czasu w locie” bardzo różni się od tej Anity, która śpiewała „Moje oczy są nadal zielone”?

Trudno mi wysnuwać jakieś konkretne podsumowania… Z pewnością życie dało mi zwyczajnie w kość przez te wszystkie lata. Doświadczyłam śmierci bliskich, narodzin własnego dziecka, choroby psychicznej w rodzinie, własnych kłopotów ze zdrowiem, przeżyłam kilka wypadków….

Kochałam?

Kochałam, szalałam, płakałam… To wszystko człowieka zmienia. Choć wewnątrz pozostaję taka sama. Jak woda w rzece, która czasem się podnosi, czasem opada, drąży nowe koryta, zmienia bieg i przyjmuje nowe oblicze,- w istocie jednak to ta sama rzeka…


Którędy ona teraz popłynie? Dokąd Panią zaprowadzi zawodowo, a gdzie życiowo?

Tak się złożyło, że od września tego roku przeprowadzam się z córką do Anglii, zostawiam swoje stare życie za sobą – przyszła pora na kolejne zmiany! Wiec chciałabym, aby wszystko się dobrze poukładało, aby te plany osobiste powypalały jak wesołe noworoczne fajerwerki, ha, ha! Natomiast zawodowo jestem przed premierą nowego singla i jesienną dużą trasą podsumowującą w jakiś sposób 22 lata mojej działalności scenicznej i zarazem zapowiadającej „nowy początek” w moich poczynaniach fonograficznych. Więc marzeń do spełnienia się nazbierało!

linia 2px

 

Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej

Fot. Materiały promocyjne Anity Lipnickiej

Anita Lipnicka – piosenkarka, autorka muzyki i tekstów. Początkowo związana była z legendarną grupą Varius Manx, następnie rozpoczęła działalność solową, wydając płyty: Wszystko się może zdarzyć (1996), To, co naprawdę (1998) i Moje oczy są zielone (2000). wydala W 2002 roku Anita całkowicie zawiesiła działalność solową i nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Jej owocem są albumy: Nieprzyzwoite piosenki (2003), Inside story (2005) i Goodbye (2008). 13 listopada 2009 odbyła się premiera pierwszego od 9 lat solowego albumu Anity Lipnickiej – Hard Land of Wonder. W 2012 roku wokalistka wzięła udział w projekcie „Morowe panny” realizowanym przez Muzeum Powstania Warszawkiego. Lipnicka, wspólnie z Johnem Porterem, napisała piosenkę „Jeśli nie wrócę”. Tego samego roku, nagrała partie wokalne dla tytułowej bohaterki animowanego „Merida Waleczna”. 2 października 2013 ukazała się polskojęzyczna płyta artystki Vena Amoris. Jesienią 2016 roku planowana jest jubileuszowa trasa koncertowa artystki.


Zdrowie

Scrub z aspiryny na dwa sposoby i aspirynowa maseczka. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #21 [11.05]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 maja 2016
peeling z aspiryny
Fot. iStock / Materiały prasowe Bayer

Dziś walczymy o piękną i zdrową skórę twarzy za pomocą… popularnej aspiryny. Ale nie łykajcie jej! Okazuje się, że popularny proszek na ból głowy jest doskonałym składnikiem domowych peelingów i maseczek. Sprawdźcie proste przepisy na aspirynową pielęgnację. Kwas salicylowy zawarty w aspirynie to doskonały peeling chemiczny.

Przepis na scrub z aspiryny

4-8 tabletek rozpuść w kilku łyżkach wody, poczekaj aż tabletki zmiękną, żeby zrobić  z nich papkę.

  • scrub przeciwzapalny: dodaj do papki kilka kropel olejku drzewa herbacianego, białko jaja i sok z cytryny.
  • scrub odmładzający:  dodaj odrobinę miodu lub oliwę oraz zmiażdżonego banana.

Przepis na maseczkę z aspiryny – na przebarwienia i zaskórniki

  • 3-4 tabletki aspiryny lub (6-7 tabletek jeśli korzystacie z polopiryny)
  • mała łyżeczka wody
  • mała łyżka jogurtu naturalnego bez cukru

Tabletki zalać letnią wodą, odczekać chwilę i rozgnieść na papkę. Dodać jogurt i wymieszać. Maseczkę zostawiamy na skórze na 10-15 minut i zmywamy letnia wodą.

Przeciwwskazania: Maseczki czy scrubu z aspiryny nie powinny stosować kobiety w ciąży lub gdy mamy na skórze otwarte ranki czy ciężką postać trądziku.

 Akcja „Bądź piękna każdego dnia”

Do 18 maja będziemy codziennie umieszczać dla was wpisy dotyczące urodowych wyzwań. Będziemy was namawiać do odrobiny szaleństwa, do zadbania o to, by wasza uroda była tej wiosny widoczna w wyjątkowy sposób.

Co trzeba zrobić? Pod codziennym wpisem dotyczącym naszej akcji zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego dzisiaj zrobiłaś dla swojej urody. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.


A poniżej na zachętę przypominamy o wyjątkowych nagrodach ufundowanych przez BaByliss.

Depilator IPL

Depilator IPL BaByliss | Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Mat. prasowe

Prostownicę 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Lokówkę

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czas trwania: 20.04.2016 – 18.05.2016. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.05.2016

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wyzwania w naszej akcji


źródło: poradnikzdrowie, ofeminin, Youtube.


Zobacz także

Tańcz, kiedy tylko możesz! Taniec pomaga zachować sprawny umysł na dłużej

Dieta Montignaca - zasady, efekty, wady i zalety

Dieta Montignaca – świadome odżywianie, które pozwoli schudnąć i zadba o zdrowie

10 letnich nawyków, które powinnaś stosować przez cały rok