Go to content

Jak wzmocnić zdrowie psychiczne? Jest na to 5 sposobów

Jak wzmocnić zdrowie psychiczne
Fot. iStock/Sergey_Peterman

Współczesność narzuca konieczność dostosowania się do pewnego trybu życia. Ciągły pośpiech, nadmiar pracy,  stale napięty grafik i brak czasu na odpoczynek powodują, że codzienność czasem nas przygniata. Stajemy się  sfrustrowani, zestresowani i dopadają nas wyrzuty sumienia, nawet gdy tylko próbujemy usiąść z filiżanką gorącej kawy. Jak wzmocnić zdrowie psychiczne?

Podejmowanie się wielu obowiązków w krótkim czasie nie jest dobre ani dla organizmu, ani dla zdrowia psychicznego. Przez nadmiar obowiązków i brak możliwości realnego odpoczynku tracimy kontrolę nad samopoczuciem, poddajemy się depresyjnemu nastrojowi i poczuciu beznadziei. Żeby pomóc sobie wyjść z dołka warto wypróbować metody dostępne na wyciągnięcie ręki.  One w sposób łagodny pozwalają odzyskać kontrolę nad  zdrowiem psychicznym.

Jak wzmocnić zdrowie psychiczne

1. Otaczaj się roślinami

Nie trzeba mieszkać w środku lasu, by czerpać korzyści z otaczającej nas natury. Pielęgnowanie zielonych roślin w doniczce, spacer po parku, czy nawet nasycenie oczu widokiem w drzew pod domem, działa łagodząco. Mówi się o tym, że wystarczy przez 2 minuty patrzeć na drzewo, by psychicznie odpocząć, poczuć się lepiej. Objęcie drzewa pozwala zupełnie poczuć głębszą relację z naturą, zaczerpnąć spokoju i dobrej energii.

2. Skup się na teraźniejszości

Praktykuj uważność, czyli skupianie się na tym, co jest tu i teraz. Ciągłe rozmyślanie o przyszłości nakręca niepokój o to na co być może nie mamy wpływu. Nakręcamy negatywną spiralę myśli, która wpływa na obniżenie nastroju, co zagraża depresją. Jedno z  badań wykazało, że osoby, które ukończyły 8 tygodniowy kurs technik uważności i redukcji stresu, stały się o 10% mniej narażone na nawrót depresji, niż osoby przyjmujące wyłącznie leki przeciwdepresyjne.

3. Poświęcaj czas na hobby

Warto przypomnieć, że posiadanie zainteresowań doskonale wpływa na naszą psychikę. Czynności, które sprawiają nam autentyczną przyjemność, są zupełnie czymś innym, niż praca, którą wykonujemy wyłącznie dla zarobku. W zależności od rodzaju hobby odczuwamy wiele pozytywnych emocji: satysfakcję, radość, spokój, głęboki relaks.

4. Ćwicz

Aktywność fizyczna fantastycznie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a także na zdrowie psychiczne. Ruch wpływa na produkcję endorfin, które poprawiają samopoczucie.

5. Sięgnij po pomoc

Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemami, które nas przytłaczają. Zwrócenie się z problemem do bliskiej osoby czy grupy wsparcia lub terapeuty powoduje, że dajemy sobie większe szanse na utrzymanie stresu w ryzach. Oswojenie tematu i wsparcie innych osób pomaga na umiejętne stawianie czoła wymagającej codzienności.


źródło:  www.menshealth.com