Dom i wnętrze Lifestyle

Obawiasz się smogu? 18 roślin domowych, które najlepiej, zdaniem ekspertów NASA, oczyszczają powietrze z toksyn

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 listopada 2017
Fot. iStock /
Następny

Sezon na strach przed smogiem zaczyna się rozpędzać. I choć nie należy bagatelizować tego problemu, okazuje się, że w naszych domach jesteśmy również narażeni na niebezpieczne toksyny zanieczyszczające powietrze. Na szczęście przed chemią, którą wdychamy skutecznie pomogą bronić się rośliny, które najlepiej, zdaniem ekspertów NASA, oczyszczają powietrze z toksyn. Zagraża nam nie tylko smog, co dzień, wdychamy chemiczną mieszkankę subsrancji takich, jak aldehyd mrówkowy, benzen, trichloroetylen, amoniak czy ksyleny – które w bardzo niewielkich ilościach wydostają się z farb, dymu tytoniowego, spalin czy barwników, a nawet elementów konstrukcyjnych pomieszczeń.

Badacze NASA już w takach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia postanowili wziąć na warsztat domowe, „naturalne filtry” powietrza, w 1989 roku NASA przeprowadziła dogłębne badanie sprawdzające wpływ roślin na czystość chemiczną powietrza, w wyniku których wytypowano 18 gatunków najkorzystniej działających roślin.

Będziecie zaskoczeni, bo jedna z tych roślin, istna królowa czystego powietrza to… chryzantema!

5 najczęściej występujących w powietrzu toksyn

Choć ich stężania są niewielkie, nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie – spędzamy w ich towarzystwie wiele godzin, dzień po dniu.

TRICHLOROETYLEN

Występuje: farby, lakiery, rozpuszczalniki oraz tusze do drukarek

Objawy zatrucia:ból głowy, otępienie, wymioty i nudności

ALDEHYD MRÓWKOWY

Występuje: papier woskowany, ręczniki papierowe, panele ścienne, torby papierowe

Objawy zatrucia: podrażnienie błon śluzowych (usta, nos, gardło), obrzęk krtani, płuc

BENZEN

Występuje: dym papierosowy, kleje, woski, materiały plastikowe, pestycydy, detergenty

Objawy zatrucia: ból i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nudności

KSYLENY

Występuje: spaliny, dym papierosowy, wyroby skórzane

Objawy zatrucia: podrażnienie błon śluzowych, wymioty i nudności

AMONIAK

Występuje: pasty do podłogi, środki do czyszczenia okien, nawozy do roślin

Objawy zatrucia:  podrażnienia oczu, kaszel, duszności

Co ciekawe, nie skupiajcie się jedynie na liściach ;), wbrew pozorom bardzo duży udział w całym procesie bierze system korzeniowy roślin.

PS: Pamiętajcie, że jeśli macie małe, ciekawskie dzieci lub zwierzęta, które lubią skubać rośliny, musicie zweryfikować swój wybór, niektóre z domowych roślin są bowiem trujące.


źródło: nasa.govgazeta.pl/wiadomosci

Dom i wnętrze Lifestyle

Matka bluszcz, czyli matka terrorystka. Z jej objęć tak łatwo się nie wydostaniesz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 listopada 2017
Fot. iStock/DragonImages
 

Jej miłość oplata tak mocno, że z uścisku wyrwać się prawie nie można. Jedynym ratunkiem przed jej chęcią zapanowania nad twoim życiem zdaje się być terapia lub zerwanie więzi. W skrajnych przypadkach, po prostu musisz wybrać siebie, bo nigdy nie osiągniesz szczęścia ani dojrzałości emocjonalnej. Ona ci na to nie pozwoli. Kim są matki-bluszcze?

Toksyczne matki lub matki – bluszcze to kobiety, które żyją życiem swoich dzieci (lub jedynie jednego z nich), a właściwie starają się całkowicie przejąć kontrolę nad wszystkimi jego aspektami. Podejmują za dorosłe córki decyzje, ingerują w związki swoich dorosłych synów, sterują jak „szara eminencja” codziennością najbliższych i nie pozwalają im na samodzielność. Kiedy próbujesz wyrwać się z ich uścisku, używają emocjonalnego szantażu, żeby wzbudzić w tobie poczucie winy.

Żeby je rozpoznać, wystarczy wykonać szybki test. Odpowiedz na te siedem pytań („tak” lub „nie”) – więcej niż 4 odpowiedzi twierdzące oznaczają, że masz do czynienia z matką-bluszczem.

Czy twoja matka lub matka twojego partnera:

1. Regularnie ingeruje w wasz związek, przyczyniając się do konfliktów i nieporozumień?

2. Uważa, że ma prawo krytykować cię w obecności innych ludzi i wyjawiać im twoje osobiste problemy?

3. Jawnie sprzeciwia się twoim wyborom dotyczącym życiowego partnera i otwarcie go nie akceptuje, okazując mu niechęć, a tobie powtarzając, że powinnaś być z kimś innym?

4. Szantażuje cię (rzekomo zapada na zdrowiu, popada w depresję), próbując wymusić na tobie decyzje, których byś nie podjęła, przez co masz ciągłe poczucie winy oraz odczuwasz coraz bardziej sprzeczne emocje, masz poczucie zagubienia, gniewu i lęku, że możesz ją skrzywdzić, choć nie robisz nic złego?

5. Stawia cię w niezręcznych sytuacjach, podejmując za ciebie lub w twoim imieniu decyzje, których ty byś nie podjęła?

6. Uważa, że potrafi lepiej wychować twoje dzieci i na każdym kroku ci o tym przypomina (dzieciom również)?

7. Uważa, że ma pełne prawo być obecna w twoim życiu na większych prawach niż twój partner, regularnie stara się przejąć kontrolę nad twoim (waszym) życiem?

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do zmiany tej niezywkle trudnej sytuacji jest szczera rozmowa. Najpierw z partnerem lub bliską osobą, potem – z mamą. Jeśli uznasz, że to nie przynosi oczekiwanego rezultatu, zasięgnij porady specjalisty – psychologa lub mediatora rodzinnego.


Na podstawie: „Antymatki” Grzegorz Łęcki, 2017

 

 


Dom i wnętrze Lifestyle

Większość z nas popełnia te błędy, robiąc pranie. Ty też?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 listopada 2017
Fot. iStock/SolStock

Jeżeli należysz do grona osób, które wrzucają do pralki wszystko jak leci, odmierzają proszek na oko i na ogół korzystają tylko z jednego trybu, ten tekst jest dla ciebie. Nie chodzi o to, żeby utrudnić ci życie. Przestrzegając kilku prostych zasad, przestaniesz w końcu kląć pod nosem, że znowu sweterek się skurczył, a białe zafarbowało. Oto kilka najczęstszych błędów, które popełniamy w trakcie robienia prania:

Nieumiejętne sortowanie

Segregacja na jasne i ciemne to absolutna podstawa. Dobrze, gdybyś sortowała również pranie pod kątem materiału – inaczej należy obchodzić się z wełną, kaszmirem i jeansem. Nawet jeśli wydaje się to nieekonomiczne, dzięki temu nie zniszczysz ubrań. Pamiętaj też, żeby ręczniki i poszewki prać osobno w wysokiej temperaturze.

Pranie ręczne

Większość z nas unika prania ręcznego ze zwykłej wygody. To czasochłonne i mało efektywne. Jeżeli nie lubisz tej czynności, zaopatrz się w specjalny woreczek, do którego można wrzucić rajstopy, skarpetki, pończochy i delikatną bieliznę. Dzięki temu nie zniszczą się w trakcie wirowania.

Sypanie na oko

Na opakowaniu każdego proszku do prania widnieje informacja, jak go stosować. Jeśli nasypiesz więcej, twoje pranie wcale nie będzie czystsze. Przygotuj się natomiast na białe zacieki, ponieważ detergent może nie zostać w pełni wypłukany w trakcie prania. Nie chce ci się odmierzać? Poszukaj środka do prania w kapsułkach.

Te cholerne metki

Na każdej z nich znajdziesz przydatne informacje, dotyczące sposobu czyszczenia. Rozpiskę, jak czytać poszczególne symbole znajdziesz w internecie. Możesz wydrukować sobie ściągę i powiesić obok pralki.

Wybielacze i zmiękczacze

W przypadku preparatów do usuwania plam, należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Sprawdź, do jakiego rodzaju zabrudzeń dedykowany jest dany produkt i na jakich materiałach może być wykorzystany. Nie wydłużaj i nie skracaj czasu działania produktu na plamę. Jeśli chodzimy o płyny zmiękczające tkaniny, nigdy nie wolno ich używać do prania ręczników. Na ich powierzchni osadzi się warstwa preparatu, która uniemożliwi wchłanianie wody. Ręcznik nie będzie miękki i puszysty, a twardy i szorstki.

Niedbałość

Jeśli nie chcesz zniszczyć ubrań, starannie wkładaj je do pralki. Sprawdź, czy w kieszeniach nie ma karteczek, chusteczek i monet. Zapnij wszystkie suwaki, żeby nie zaczepiały o inne materiały i porozpinaj guziki, żeby nie poluzowały się i nie odpadły w trakcie prania. Pamiętaj też, żeby wszystkie ubrania wywinąć na lewą stronę.

Konserwacja sprzętu

Żeby pralka mogła spełniać swoją funkcję, musi być sprawna. Przede wszystkim po każdym praniu trzeba ją przewietrzyć, dlatego pozostaw bęben otwarty na kilka godzin. Znajdź instrukcję obsługi i sprawdź, w jaki sposób należy dbać o twoją pralkę – jak uniknąć zakamienienia, jaka jest ładowność i kiedy należy wymienić uszczelki. Możesz też regularnie korzystać z dostępnym preparatów do czyszczenia pralek, żeby utrzymać sprzęt w dobrym stanie.


 

Źródło: Deccoria


Zobacz także

Facebookowi egocentrycy… Może też nim jesteś

Piotr Jacoń: Sędzia BGS napisała, że moja Córka jest… synem płci żeńskiej. Ja pie*dolę!

5 koniecznych zmian, które pozwolą zerwać z nałogową miłością