Lifestyle Zdrowie

6 produktów, których lepiej unikać przed bieganiem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2018
Fot. iStock/freemixer
 

Wakacyjny czas zachęca do wyjścia na powietrze i uprawianie sportu. Coraz częściej na ścieżkach pojawiają się biegacze. Jedni biegają rekreacyjnie, dla przyjemności i zdrowia, inni natomiast pracują nad formą do zawodów. Obie grupy muszą tak samo zwracać uwagę na to, co jedzą, szczególnie przed treningami.

Biegacze potrzebują dużej ilości energii, którą należy dostarczyć sobie z różnymi produktami. Ale wielu z nich popełnia błędy wpływające na ich samopoczucie podczas treningu. Zaszkodzić może nie tylko zbyt późne lub wczesne zjedzenie posiłku, ale także to, co ląduje na talerzach przed wysiłkiem fizycznym.

6 produktów, których lepiej unikać przed bieganiem

1. Warzywa strączkowe, hummus

Białko jest ważne w diecie sportowców, ale zjadanie przed treningiem sporej ilości roślin strączkowych, które dostarczają tego budulca, nie jest najlepszym pomysłem. Warzywa strączkowe są ciężkostrawne i niedługo po spożyciu mogą powodować dyskomfort trawienny, obciążenie żołądka, mogą również fermentować w jelitach. Hummus dodatkowo zawiera ciężką oliwę, która nie ułatwia zdania układowi pokarmowemu.

2. Słodkie batony

Zjedzenie przed biegiem słodkiego batonika wydaje się dobrym sposobem na zaspokojenie głodu i dostarczenie potrzebnej energii. Jednak słodkie przekąski gwarantują jedynie chwilowy zastrzyk energii, która szybko spada i pojawia się zmęczenie. Owsianka z bananem i łyżką masła orzechowego jest znacznie lepszym pomysłem.

3. Smażone potrawy

Smażone potrawy bardzo obciążają układ pokarmowy, sprawiają, że stajemy się ciężcy i pozbawieni energii. Organizm spożytkuje ją na żmudny proces trawienia smażonego, więc brak ochoty przed ruszeniem się z kanapy nie może dziwić.

4. Pikantne dania

Kochamy pikantne dania o wyrazistym smaku, jednak przed zaplanowanym treningiem nie jest to najlepszy wybór. Ostre przyprawy w  mogą spowodować kolki i ból żołądka.

5. Produkty mleczne

Produkty zawierające laktozę bywają zdradliwe nie tylko dla biegaczy. W wielu przypadkach powodują ból brzucha i fermentują w jelitach, co wiąże się z dyskomfortem i koniecznością częstych wizyt w toalecie.

źródło:  www.elle.pl

 


Lifestyle Zdrowie

Czy introwertycy i ekstrawertycy wydają pieniądze inaczej. W której sytuacji ty jesteś?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2018
Fot. iStock/GeorgeRudy
 

Ekstrawertycy i introwertycy postrzegają świat inaczej. Wiadomo, że ci pierwsi najczęściej są przebojowi, bardzo otwarci na innych, nie boją się nowych wyzwań, podchodzą z radością do życia i otaczających ich rzeczy. Introwertycy natomiast postrzegani są jako osoby zamknięte w sobie, nieufne i podchodzące do innych bardzo ostrożnie. Przypisuje się im również nadmierną wrażliwość i tendencję do zamykania się w swej skorupie.

Te dwie osobowości podchodzą do wielu rzeczy inaczej, co wynika z ich charakteru. Czy jest to zauważalne także w materii zarządzania finansami?

Kto wydaje więcej pieniędzy?

Naukowcy zajęli się zbadaniem prawdziwości tezy, zgodnie z którą introwertycy wydają pieniądze zupełnie inaczej niż ekstrawertycy. W pewnym badaniu przez ponad rok analizowano 1000 transakcji od 718 klientów w międzynarodowym banku. Okazało się, że niezamożne osoby wydawały różne sumy w zależności od poziomu ekstrawersji.

Niezamożni ekstrawertycy wydawali znacznie więcej pieniędzy na przedmioty luksusowe w porównaniu do introwertyków o niskich dochodach, natomiast bogaci ekstrawertycy wydawali mniej więcej tyle samo pieniędzy, co introwertycy o wyższych dochodach. Naukowcy stwierdzili, że zależnie od osobowości różnice w wydatkach zmniejszyły się wraz ze wzrostem dochodów.

Dlaczego niezamożni introwertycy wydają najmniej pieniędzy? Być może przyczyną jest to, że spędzają oni więcej czasu samotnie lub w środowisku, które nie zachęca ich do konsumpcji produktów i usług.

Po drugiej stronie barykady znaleźli się ekstrawertycy o niskich dochodach, którzy wydają więcej na rzeczy luksusowe, ponieważ rekompensują sobie ten sposób niskie dochody, podbijając w ten swój niski status społeczny.


 

źródło:  introvertdear.comheyintrovert.com


Lifestyle Zdrowie

6 sposobów na podkreślenie kuszącej, letniej opalenizny

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2018
Fot. iStock/Jasmina007

Latem chętnie korzystamy z ciepłych, słonecznych dni, więcej czasu spędzając na świeżym powietrzu. Zyskuje na tym i nasze zdrowie i uroda, bo przy okazji różnych aktywności, opalamy odkryte ciało. 

Aby efekt opalonego ciała był naprawdę spektakularny, warto podkreślać ciemniejszy odcień skóry na kilka sprawdzonych sposobów.

6 sposobów na podkreślenie kuszącej, letniej opalenizny

1. Rozświetlający makijaż

Odpowiedni makijaż działa cuda. I wcale nie trzeba nakładać tony kosmetyków, szczególnie latem, które sprzyja bardziej naturalnej odsłonie kobiecej twarzy. Dzięki zastosowaniu jasnych, perłowych cieni, rozświetlacza, broznera lub błyszczyka do ust, łatwiej jest wymodelować twarz i rozjaśnić ją wybranych przez siebie punktach. To podkreśli opaleniznę i nada twarzy lekkości i świeżości.

2. Przyciągające uwagę ciało

Koniecznie pamiętaj o zapewnieniu skórze odpowiedniego nawilżenia! Sucha, łuszcząca się skóra nie doda uroku nawet przy najlepszej opaleniźnie. Ponadto wsmarowanie w ciało balsamu z drobinkami rozświetlającymi jest świetnym sposobem na podkreślenie ciemniejszego koloru. Maleńkie, ale przyciągające wzrok mieniące się drobinki, podkreślają kuszący kolor skóry.

3. Piękny uśmiech

Białe, zadbane zęby są pierwszym, co kontrastuje z kolorem karnacji. Do tego nałożony błyszczyk lub szminka z błyszczącymi drobinkami zdecydowanie przyciągają uwagę. Oczywiście nie musisz biec od razu do specjalisty, by natychmiast rozjaśnić zęby, ale wybór dobrej, wybielającej pasty do zębów pomoże w bezpieczny sposób rozjaśnić uśmiech.

4. Podkreślone paznokcie

Zapomnij o ciemnych kolorach paznokci. Lakiery w kolorach jasnych, pastelowych lub też ostrych – neonowych, również podkreślają ciemniejszy kolor skóry.

5. Ubrania w jasnych kolorach

Piękną opaleniznę doskonale podkreślają ubrania w jasnych kolorach i wcale nie musi to być klasyczna biel. Efekt WOW latem zagwarantują szczególnie zwiewne dziewczęce sukienki.

6. Biżuteria

Biżuteria również przyciąga wzrok i może pomóc w podkreśleniu opalonego ciała. Wszelkie błyszczące dodatki, srebro, złoto i jasnej barwy kamienie czy aplikacje doskonale komponują się z ciemniejszą skórą.

źródło:  wizaz.plpolki.pl


Zobacz także

Od tego, jaki rodzaj alkoholu lubisz, zależy to, jak będziesz się po nim zachowywać

Nikt nie chce żyć bez Mamy. Wciąż nie mogę pozbyć się tej myśli…

Patriotyzm wg MamyM&M