Lifestyle Zdrowie

6 produktów, których lepiej unikać przed bieganiem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2018
Fot. iStock/freemixer
 

Wakacyjny czas zachęca do wyjścia na powietrze i uprawianie sportu. Coraz częściej na ścieżkach pojawiają się biegacze. Jedni biegają rekreacyjnie, dla przyjemności i zdrowia, inni natomiast pracują nad formą do zawodów. Obie grupy muszą tak samo zwracać uwagę na to, co jedzą, szczególnie przed treningami.

Biegacze potrzebują dużej ilości energii, którą należy dostarczyć sobie z różnymi produktami. Ale wielu z nich popełnia błędy wpływające na ich samopoczucie podczas treningu. Zaszkodzić może nie tylko zbyt późne lub wczesne zjedzenie posiłku, ale także to, co ląduje na talerzach przed wysiłkiem fizycznym.

6 produktów, których lepiej unikać przed bieganiem

1. Warzywa strączkowe, hummus

Białko jest ważne w diecie sportowców, ale zjadanie przed treningiem sporej ilości roślin strączkowych, które dostarczają tego budulca, nie jest najlepszym pomysłem. Warzywa strączkowe są ciężkostrawne i niedługo po spożyciu mogą powodować dyskomfort trawienny, obciążenie żołądka, mogą również fermentować w jelitach. Hummus dodatkowo zawiera ciężką oliwę, która nie ułatwia zdania układowi pokarmowemu.

2. Słodkie batony

Zjedzenie przed biegiem słodkiego batonika wydaje się dobrym sposobem na zaspokojenie głodu i dostarczenie potrzebnej energii. Jednak słodkie przekąski gwarantują jedynie chwilowy zastrzyk energii, która szybko spada i pojawia się zmęczenie. Owsianka z bananem i łyżką masła orzechowego jest znacznie lepszym pomysłem.

3. Smażone potrawy

Smażone potrawy bardzo obciążają układ pokarmowy, sprawiają, że stajemy się ciężcy i pozbawieni energii. Organizm spożytkuje ją na żmudny proces trawienia smażonego, więc brak ochoty przed ruszeniem się z kanapy nie może dziwić.

4. Pikantne dania

Kochamy pikantne dania o wyrazistym smaku, jednak przed zaplanowanym treningiem nie jest to najlepszy wybór. Ostre przyprawy w  mogą spowodować kolki i ból żołądka.

5. Produkty mleczne

Produkty zawierające laktozę bywają zdradliwe nie tylko dla biegaczy. W wielu przypadkach powodują ból brzucha i fermentują w jelitach, co wiąże się z dyskomfortem i koniecznością częstych wizyt w toalecie.

źródło:  www.elle.pl

 


Lifestyle Zdrowie

Czy introwertycy i ekstrawertycy wydają pieniądze inaczej. W której sytuacji ty jesteś?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2018
Fot. iStock/GeorgeRudy
 

Ekstrawertycy i introwertycy postrzegają świat inaczej. Wiadomo, że ci pierwsi najczęściej są przebojowi, bardzo otwarci na innych, nie boją się nowych wyzwań, podchodzą z radością do życia i otaczających ich rzeczy. Introwertycy natomiast postrzegani są jako osoby zamknięte w sobie, nieufne i podchodzące do innych bardzo ostrożnie. Przypisuje się im również nadmierną wrażliwość i tendencję do zamykania się w swej skorupie.

Te dwie osobowości podchodzą do wielu rzeczy inaczej, co wynika z ich charakteru. Czy jest to zauważalne także w materii zarządzania finansami?

Kto wydaje więcej pieniędzy?

Naukowcy zajęli się zbadaniem prawdziwości tezy, zgodnie z którą introwertycy wydają pieniądze zupełnie inaczej niż ekstrawertycy. W pewnym badaniu przez ponad rok analizowano 1000 transakcji od 718 klientów w międzynarodowym banku. Okazało się, że niezamożne osoby wydawały różne sumy w zależności od poziomu ekstrawersji.

Niezamożni ekstrawertycy wydawali znacznie więcej pieniędzy na przedmioty luksusowe w porównaniu do introwertyków o niskich dochodach, natomiast bogaci ekstrawertycy wydawali mniej więcej tyle samo pieniędzy, co introwertycy o wyższych dochodach. Naukowcy stwierdzili, że zależnie od osobowości różnice w wydatkach zmniejszyły się wraz ze wzrostem dochodów.

Dlaczego niezamożni introwertycy wydają najmniej pieniędzy? Być może przyczyną jest to, że spędzają oni więcej czasu samotnie lub w środowisku, które nie zachęca ich do konsumpcji produktów i usług.

Po drugiej stronie barykady znaleźli się ekstrawertycy o niskich dochodach, którzy wydają więcej na rzeczy luksusowe, ponieważ rekompensują sobie ten sposób niskie dochody, podbijając w ten swój niski status społeczny.


 

źródło:  introvertdear.comheyintrovert.com


Lifestyle Zdrowie

6 sposobów na podkreślenie kuszącej, letniej opalenizny

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2018
Fot. iStock/Jasmina007

Latem chętnie korzystamy z ciepłych, słonecznych dni, więcej czasu spędzając na świeżym powietrzu. Zyskuje na tym i nasze zdrowie i uroda, bo przy okazji różnych aktywności, opalamy odkryte ciało. 

Aby efekt opalonego ciała był naprawdę spektakularny, warto podkreślać ciemniejszy odcień skóry na kilka sprawdzonych sposobów.

6 sposobów na podkreślenie kuszącej, letniej opalenizny

1. Rozświetlający makijaż

Odpowiedni makijaż działa cuda. I wcale nie trzeba nakładać tony kosmetyków, szczególnie latem, które sprzyja bardziej naturalnej odsłonie kobiecej twarzy. Dzięki zastosowaniu jasnych, perłowych cieni, rozświetlacza, broznera lub błyszczyka do ust, łatwiej jest wymodelować twarz i rozjaśnić ją wybranych przez siebie punktach. To podkreśli opaleniznę i nada twarzy lekkości i świeżości.

2. Przyciągające uwagę ciało

Koniecznie pamiętaj o zapewnieniu skórze odpowiedniego nawilżenia! Sucha, łuszcząca się skóra nie doda uroku nawet przy najlepszej opaleniźnie. Ponadto wsmarowanie w ciało balsamu z drobinkami rozświetlającymi jest świetnym sposobem na podkreślenie ciemniejszego koloru. Maleńkie, ale przyciągające wzrok mieniące się drobinki, podkreślają kuszący kolor skóry.

3. Piękny uśmiech

Białe, zadbane zęby są pierwszym, co kontrastuje z kolorem karnacji. Do tego nałożony błyszczyk lub szminka z błyszczącymi drobinkami zdecydowanie przyciągają uwagę. Oczywiście nie musisz biec od razu do specjalisty, by natychmiast rozjaśnić zęby, ale wybór dobrej, wybielającej pasty do zębów pomoże w bezpieczny sposób rozjaśnić uśmiech.

4. Podkreślone paznokcie

Zapomnij o ciemnych kolorach paznokci. Lakiery w kolorach jasnych, pastelowych lub też ostrych – neonowych, również podkreślają ciemniejszy kolor skóry.

5. Ubrania w jasnych kolorach

Piękną opaleniznę doskonale podkreślają ubrania w jasnych kolorach i wcale nie musi to być klasyczna biel. Efekt WOW latem zagwarantują szczególnie zwiewne dziewczęce sukienki.

6. Biżuteria

Biżuteria również przyciąga wzrok i może pomóc w podkreśleniu opalonego ciała. Wszelkie błyszczące dodatki, srebro, złoto i jasnej barwy kamienie czy aplikacje doskonale komponują się z ciemniejszą skórą.

źródło:  wizaz.plpolki.pl


Zobacz także

Kilka mitów urodowych – jeśli w nie wierzysz i praktykujesz – wyglądasz gorzej

Rozmiar nie ma znaczenia

Pora na nagą prawdę! Rozmiar nie ma znaczenia, chcemy być szczęśliwe!

Dlaczego właściwie pijemy kawę? Akcja #30dnibezkawy, wyzwanie #7