Psychologia

Jak sprawić, by życie było warte… życia? 7 rzeczy, których nie chcemy żałować na starość ❤

Psychologia Pozytywna
Psychologia Pozytywna
11 października 2022
fot. Edu Carvalho/Pexels
 

Dotrzemy tam pewnego dnia. Prędzej czy później staniemy u kresu naszych dni. Nie wiemy kiedy, gdzie i jak, ale jest to jedyna gwarancja, jaką mamy w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać to życie jak najlepiej, ponieważ zanim się zorientujemy, zestarzejemy się i pożałujemy szans, które przegapiłyśmy. Bez względu na to, gdzie jesteś w swoim życiu, pamiętaj o tych 7 rzeczach i upewnij się, że nigdy ich nie pożałujesz.

Podróże

Jednym z najczęstszych żalów, o jakich wspominają seniorzy są podróże. Podróż to coś więcej niż tylko odwiedzenie nowego miejsca. Podróże to wzbogacające doświadczenia, zderzenia kultur i odkrywanie siebie. Nie tylko możemy zobaczyć piękne miejsca, które same w sobie są satysfakcjonujące, ale poszerzamy własne perspektywy i rozwijamy inteligencję emocjonalną. Dodatkowo podróżowanie z bliskimi wzmacnia więzi i sprawia, że życie wydaje się jedną wielką wspólną przygodą. Świat jest duży i nie możemy ograniczać się do tej samej rutyny, w której codziennie podróżujemy z domu do pracy, ewentualnie po drodze zahaczając o bazarek, gdy jest tak wiele do zobaczenia i doświadczenia.

Żale w związku

Żale w związku są dość powszechne w starszym wieku. Kiedy jesteśmy młodzi, przekonujemy samych siebie, że pozostawanie nawet w złym związku opłaci się w przyszłości. Wciąż pokutują w nas myśli o potencjale, naiwne idee romantycznej miłości czy zwykły ludzki lęk o przyszłość i o to, czy „na starość będzie miał nam kto podać szklankę wody”. Prowadzi to jednak do życia w rozczarowaniu i nieszczęśliwych małżeństwach. To, co czyni ten świat wyjątkowym, to ludzie w nim, więc otaczanie się odpowiednimi ludźmi jest tym, co robi różnicę. Daje lub ujmuje jakości naszemu życiu. Właściwi ludzie mają moc, aby cię podnieść, wprowadzić na właściwą ścieżkę do spełnienia i sukcesu, dzielić się swoją pracą i smutkami, a także sprawić, by życie było warte… życia. Wybierz ostrożnie, komu oddajesz swoją energię.

Poddawanie się strachowi zamiast ryzyku

Ludzie żałują, że pozwolili, aby strach powstrzymał ich przed spróbowaniem czegoś nowego. Strach przed nieznanym jest rzeczą normalną. Ale zupełnie inaczej poczujemy się, jeśli go pokonamy, zaryzykujemy, spróbujemy, nawet jeśli nam się nie uda, niż jeśli poddamy mu się i pozostaniemy w miejscu z niespełnionym pragnieniem. Błędy zawsze można naprawić. Ryzyko to sposób, w jaki idziemy naprzód i jak zapobiegamy stagnacji. Łatwo jest czuć się komfortowo, ale ten trudniejszy wybór jest tym, co popycha cię na wyższy poziom. Jeśli się nad tym zastanowić, następny poziom zawsze będzie poza twoją strefą komfortu, ale z wysokim ryzykiem wiąże się też wysoka nagroda. Każda nowa zmiana to ryzyko, niezależnie od tego, czy oznacza to wskoczenie w nowy związek, przeprowadzkę do innego miasta, czy zmianę pracy. Musisz spróbować, aby się dowiedzieć, jak to jest.

Niedbanie o zdrowie

Zdrowie nie jest świadomym priorytetem dla wielu z nas i ostatecznie za niedbałość w tym względzie płacimy cenę w późniejszym życiu. Chociaż wyniki mogą nie być natychmiastowe, są warte czasu i środków, które zdrowiu poświęcamy. Trzy najczęściej zaniedbywane obszary to zęby, stosowanie kremów przeciwsłonecznych i ćwiczenia. Higiena jamy ustnej zapewni ci radość ze smakowania polskich jabłek do późnej starości, krem przeciwsłoneczny zapobiegnie zmarszczkom (i rakowi), ćwiczenia – udowodniono to naukowo – zapobiegają chorobom, zmniejszają ryzyko upadków, poprawiają zdrowie psychiczne i samopoczucie, wzmacniają więzi społeczne i poprawiają funkcje poznawcze.

Ciepła posadka

Jednym z największych życiowych żalów, o jakim mówią seniorzy, jest nadanie karierze priorytetu, nawet jeśli nie była zdrowa lub satysfakcjonująca. Ludzie często żałowali, że nie kontynuowali edukacji lub nie uczęszczali na kursy związane z ich pasją. Ludzie, którzy byli pracoholikami, żałowali, że przez pracę przegapili życie. Chodzi o równowagę.

Krytykowanie samego siebie

Ludzie w podeszłym wieku żałują, że byli dla siebie bardzo surowi. Już nigdy nie będziesz tak młoda jak teraz, więc wykorzystaj to jak najlepiej. Marnujesz czas i poświęcasz własne szczęście, spędzając zbyt dużo czasu na zamartwianiu się o np. wizerunek. Niech cię nie obchodzi, co myślą o tobie inni, skoro jesteś szczęśliwa? Żyj zgodnie z własnymi standardami. Tak, po drodze popełnisz błędy, ale wybacz sobie i idź dalej. Kontroluj to, co możesz i zaakceptuj resztę. W ten sposób uwalniasz się od presji społecznej i utrzymujesz poziom pewności siebie, który sprawia, że czujesz się dobrze. Dodatkowo, im bardziej czujesz się dobrze, tym bardziej będziesz to projektować.

Za mało słów „kocham cię”

Mamy tendencję do przyjmowania siebie nawzajem za pewnik, nie zdając sobie sprawy z wpływu, jaki mamy na siebie nawzajem. Orientujemy się, kiedy jest już za późno. To proste rzeczy, takie jak przypadkowe uściski, przytrzymanie drzwi nieznajomym i częste mówienie „kocham cię” – nierobienia tego ludzie żałują bardzo często. Boimy się okazywać zbyt wiele miłości, kiedy tak naprawdę powinniśmy ją normalizować. Życie jest krótkie, więc nie ma powodu, aby puszczać ludzi bez pokazywania im, jak wyjątkowi są przy każdej okazji. Gdybyśmy wszyscy to robili, wszyscy bylibyśmy szczęśliwsi.

Omijanie drobnych przyjemności

Nie ma sposobu, aby przewidzieć, jak dużo czasu ci zostało i bez względu na to, ile masz teraz lat. Przestań naciskać na to, co naprawdę chcesz zrobić na jutro, niech priorytetem będzie to, co powinnaś zrobić dzisiaj. Jutro może nigdy nie nadejść. Nie bój się sięgać po swoje pasje, podążać za marzeniami i podejmować ryzyko, aby kiedy nadejdzie czas, nigdy nie żałować.


Psychologia

„To dobry znak mieć złamane serce. Oznacza, że czegoś próbowaliśmy”. Inspirujące cytaty z „Jedz, módl się i kochaj”

Psychologia Pozytywna
Psychologia Pozytywna
14 października 2022
fot. Julia Abramova/Unsplash
 

Nieszczęśliwa Elizabeth Gilbert postanawia zmienić swoje życie. Bierze rozwód i wyrusza w podróż do Włoch, Indii oraz Indonezji. Pamiętacie tę książkę? A może widziałyście film. Kobiety na całym świecie dosłownie zwariowały na punkcie tej narracji. To niesamowite, jak prostymi zdaniami, prostymi prawdami, prostym przekazem celnie trafia się prosto w serca. Dziś mamy dla Was najbardziej inspirujące cytaty z „Jedz, módl się i kochaj”. 

„Nie przepraszaj za płacz. Bez takich uczuć jesteśmy tylko robotami”

❤

„Rozpaczliwie zakochani wymyślamy sobie postaci naszych partnerów, żądając od nich, by byli tacy, jacy nam są potrzebni, a potem załamujemy się, kiedy nie chcą odgrywać roli, jaką im przydzieliliśmy”

❤

„Kiedy uczysz się czegoś nowego, musisz być dla siebie bardzo uprzejma”

❤

„’ Samotność ’ patrzy i wzdycha, a potem całkowicie ubrana, w butach na nogach, kładzie się na moim łóżku i przykrywa pod samą brodę. Zmusi mnie, żebym z nią spała, ja to wiem.”

❤

„Jeśli cię kocham, możesz mieć wszystko. Mój czas, moje oddanie, mój tyłek, pieniądze, rodzinę, psa, pieniądze mojego psa…”

❤

„(…) Kiedy człowiek zagubi się w takim gąszczu, czasami zajmuje mu dłuższą chwilę, nim uświadomi sobie, ze się zgubił. Bardzo długo jesteśmy przekonani, że zboczyliśmy ze ścieżki tylko odrobinę, że już lada moment znajdziemy się z powrotem na szlaku. A potem przychodzi jedna noc za drugą i nadal nie mamy pojęcia, gdzie się znajdujemy, i wreszcie musimy przyznać, ze tak daleko odeszliśmy od ścieżki, ze już nawet nie wiemy , po której stronie wschodzi słońce”

❤

„Szczęście jest rezultatem naszego osobistego wysiłku. Trzeba o nie walczyć, dążyć do niego, upierać się przy nim, a czasami nawet szukać go na drugim końcu świata”

❤

„Dostałeś życie, jest Twoją powinnością (a także Twoim prawem jako istoty ludzkie) znaleźć w nim coś pięknego, nawet gdyby było to bardzo małe”

❤

„Skradają się cicho, groźnie niczym detektywi Pinkertona, biorą mnie między siebie – Przygnębienie ustawia się z lewej, Samotność z prawej. Nie muszą mi pokazywać odznak. Dobrze znam tych agentów. Od lat gramy ze sobą w kotka i myszkę”

❤

„Zgoda, może nie we wszystkim wyglądam fantastycznie, ale nie przeszkadza mi to kochać samej siebie”

❤


Psychologia

Lepiej bądź sama, zamiast tkwić w niby-związku. Zasługujesz na znacznie więcej niż „prawie”

Psychologia Pozytywna
Psychologia Pozytywna
5 października 2022
fot. Lyndon Stratford/iStock

Ty kochasz, a w każdym razie bardzo byś chciała kochać. Tak bardzo, że nie zauważasz, że to pragnienie przysłania ci prawdę. Tymczasem lepiej nie być z nikim, niż z byle kim.


Lepiej nie mieć do kogo wysłać SMS-a, niż wysłać komuś wiadomość, a potem uświadomić sobie, że przeczytał ją dwadzieścia minut temu i nadal nie wysłał Ci odpowiedzi.

Lepiej siedzieć samotnie w domu w piątkowy wieczór, oglądając Netflixa, niż spędzać godziny na ubieraniu się, tylko po to, by on w ostatniej chwili wszystko odwołał.

Lepiej wyjść i bawić się ze znajomymi, niż czekać i sprawdzać co chwilę, czy nie napisał, żebyś do niego przyszła.

Lepiej mieć swobodę flirtowania z innymi, niż pozostawać lojalną wobec tego, który flirtuje z innymi dziewczynami za twoimi plecami.

Lepiej się wyspać, niż siedzieć całą noc, czekając, aż przyjdzie jego następna wiadomość.

Lepiej nie mieć o kim marzyć, niż gonić za kimś, kto gra na boisku, wypatrując innych opcji, ponieważ nie chce się jeszcze ustatkować.

Lepiej dotykać się własnymi rękami niż spać z kimś, kto wykorzystuje cię tylko dla twojego ciała, nawet jeśli wie, że chcesz od niego więcej.

Lepiej skupić się na swoich przyjaciołach i pracy, niż poświęcać cały czas na analizowanie wysyłanych przez niego tekstów i zdjęć, które wrzucał na Instagram.

Raczej przyznaj, że jeszcze nie znalazłeś dla siebie odpowiedniej osoby, zamiast wmawiać sobie, że toksyczny chłopiec to chłopiec, z którym masz być.

Lepiej dać sobie miłość, której potrzebujesz, niż oddać całe serce komuś, kto spotka cię tylko w połowie drogi.

Lepiej powiedzieć, że jesteś singlem, niż jest to skomplikowane. Lepiej być szczęśliwym na własną rękę niż nieszczęśliwym z kimś innym.

Lepiej być singlem niż być w prawie związku, bo prawie nie wystarczy. Zasługujesz na więcej. Zasługujesz na rzetelność, konsekwencję, miłość.

fot. Brittani Burns/Unsplash


Zasługujesz na kogoś, kto będzie planował z Tobą z tygodniowym wyprzedzeniem, bo chce mieć czas na posprzątanie swojego mieszkania i zaplanowanie idealnej randki, żeby Ci zaimponować. Kogoś, kto odpowie na Twoje SMS-y alarmowe, nawet jeśli jest druga w nocy i musi wstać do pracy o szóstej.

Zasługujesz na kogoś, kto jest nie tylko chętny, ale także chętny do zaangażowania się w tobie. Kogoś, kto poświęci się Tobie i nie będzie miał żadnych wątpliwości, że podejmuje właściwą decyzję.

Zasługujesz na kogoś, kto sprawi, że zobaczysz, że jesteś warta odesłania SMS-a, jesteś warta etykiety związku, jesteś warta całego jego czasu i uwagi.

Zasługujesz na znacznie więcej niż prawie. Zasługujesz na kogoś, kto mówi to, co myśli, kto daje tyle, ile akceptuje, kto dotrzymuje każdej obietnicy i nigdy Cię nie zawodzi.
Więc dopóki nie znajdziesz takiego związku, pozostań singlem.