Go to content

Jak sprawić, by życie było warte… życia? 7 rzeczy, których nie chcemy żałować na starość ❤

fot. Edu Carvalho/Pexels

Dotrzemy tam pewnego dnia. Prędzej czy później staniemy u kresu naszych dni. Nie wiemy kiedy, gdzie i jak, ale jest to jedyna gwarancja, jaką mamy w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać to życie jak najlepiej, ponieważ zanim się zorientujemy, zestarzejemy się i pożałujemy szans, które przegapiłyśmy. Bez względu na to, gdzie jesteś w swoim życiu, pamiętaj o tych 7 rzeczach i upewnij się, że nigdy ich nie pożałujesz.

Podróże

Jednym z najczęstszych żalów, o jakich wspominają seniorzy są podróże. Podróż to coś więcej niż tylko odwiedzenie nowego miejsca. Podróże to wzbogacające doświadczenia, zderzenia kultur i odkrywanie siebie. Nie tylko możemy zobaczyć piękne miejsca, które same w sobie są satysfakcjonujące, ale poszerzamy własne perspektywy i rozwijamy inteligencję emocjonalną. Dodatkowo podróżowanie z bliskimi wzmacnia więzi i sprawia, że życie wydaje się jedną wielką wspólną przygodą. Świat jest duży i nie możemy ograniczać się do tej samej rutyny, w której codziennie podróżujemy z domu do pracy, ewentualnie po drodze zahaczając o bazarek, gdy jest tak wiele do zobaczenia i doświadczenia.

Żale w związku

Żale w związku są dość powszechne w starszym wieku. Kiedy jesteśmy młodzi, przekonujemy samych siebie, że pozostawanie nawet w złym związku opłaci się w przyszłości. Wciąż pokutują w nas myśli o potencjale, naiwne idee romantycznej miłości czy zwykły ludzki lęk o przyszłość i o to, czy „na starość będzie miał nam kto podać szklankę wody”. Prowadzi to jednak do życia w rozczarowaniu i nieszczęśliwych małżeństwach. To, co czyni ten świat wyjątkowym, to ludzie w nim, więc otaczanie się odpowiednimi ludźmi jest tym, co robi różnicę. Daje lub ujmuje jakości naszemu życiu. Właściwi ludzie mają moc, aby cię podnieść, wprowadzić na właściwą ścieżkę do spełnienia i sukcesu, dzielić się swoją pracą i smutkami, a także sprawić, by życie było warte… życia. Wybierz ostrożnie, komu oddajesz swoją energię.

Poddawanie się strachowi

Ludzie żałują, że pozwolili, aby strach powstrzymał ich przed spróbowaniem czegoś nowego. Strach przed nieznanym jest rzeczą normalną. Ale zupełnie inaczej poczujemy się, jeśli go pokonamy, zaryzykujemy, spróbujemy, nawet jeśli nam się nie uda, niż jeśli poddamy mu się i pozostaniemy w miejscu z niespełnionym pragnieniem. Błędy zawsze można naprawić. Ryzyko to sposób, w jaki idziemy naprzód i jak zapobiegamy stagnacji. Łatwo jest czuć się komfortowo, ale ten trudniejszy wybór jest tym, co popycha cię na wyższy poziom. Jeśli się nad tym zastanowić, następny poziom zawsze będzie poza twoją strefą komfortu, ale z wysokim ryzykiem wiąże się też wysoka nagroda. Każda nowa zmiana to ryzyko, niezależnie od tego, czy oznacza to wskoczenie w nowy związek, przeprowadzkę do innego miasta, czy zmianę pracy. Musisz spróbować, aby się dowiedzieć, jak to jest.

Niedbanie o zdrowie

Zdrowie nie jest świadomym priorytetem dla wielu z nas i ostatecznie za niedbałość w tym względzie płacimy cenę w późniejszym życiu. Chociaż wyniki mogą nie być natychmiastowe, są warte czasu i środków, które zdrowiu poświęcamy. Trzy najczęściej zaniedbywane obszary to zęby, stosowanie kremów przeciwsłonecznych i ćwiczenia. Higiena jamy ustnej zapewni ci radość ze smakowania polskich jabłek do późnej starości, krem przeciwsłoneczny zapobiegnie zmarszczkom (i rakowi), ćwiczenia – udowodniono to naukowo – zapobiegają chorobom, zmniejszają ryzyko upadków, poprawiają zdrowie psychiczne i samopoczucie, wzmacniają więzi społeczne i poprawiają funkcje poznawcze.

Ciepła posadka

Jednym z największych życiowych żalów, o jakim mówią seniorzy, jest nadanie karierze priorytetu, nawet jeśli nie była zdrowa lub satysfakcjonująca. Ludzie często żałowali, że nie kontynuowali edukacji lub nie uczęszczali na kursy związane z ich pasją. Ludzie, którzy byli pracoholikami, żałowali, że przez pracę przegapili życie. Chodzi o równowagę.

Krytykowanie samego siebie

Ludzie w podeszłym wieku żałują, że byli dla siebie bardzo surowi. Już nigdy nie będziesz tak młoda jak teraz, więc wykorzystaj to jak najlepiej. Marnujesz czas i poświęcasz własne szczęście, spędzając zbyt dużo czasu na zamartwianiu się o np. wizerunek. Niech cię nie obchodzi, co myślą o tobie inni, skoro jesteś szczęśliwa? Żyj zgodnie z własnymi standardami. Tak, po drodze popełnisz błędy, ale wybacz sobie i idź dalej. Kontroluj to, co możesz i zaakceptuj resztę. W ten sposób uwalniasz się od presji społecznej i utrzymujesz poziom pewności siebie, który sprawia, że czujesz się dobrze. Dodatkowo, im bardziej czujesz się dobrze, tym bardziej będziesz to projektować.

Za mało słów „kocham cię”

Mamy tendencję do przyjmowania siebie nawzajem za pewnik, nie zdając sobie sprawy z wpływu, jaki mamy na siebie nawzajem. Orientujemy się, kiedy jest już za późno. To proste rzeczy, takie jak przypadkowe uściski, przytrzymanie drzwi nieznajomym i częste mówienie „kocham cię” – nierobienia tego ludzie żałują bardzo często. Boimy się okazywać zbyt wiele miłości, kiedy tak naprawdę powinniśmy ją normalizować. Życie jest krótkie, więc nie ma powodu, aby puszczać ludzi bez pokazywania im, jak wyjątkowi są przy każdej okazji. Gdybyśmy wszyscy to robili, wszyscy bylibyśmy szczęśliwsi.

Omijanie drobnych przyjemności

Nie ma sposobu, aby przewidzieć, jak dużo czasu ci zostało i bez względu na to, ile masz teraz lat. Przestań naciskać na to, co naprawdę chcesz zrobić na jutro, niech priorytetem będzie to, co powinnaś zrobić dzisiaj. Jutro może nigdy nie nadejść. Nie bój się sięgać po swoje pasje, podążać za marzeniami i podejmować ryzyko, aby kiedy nadejdzie czas, nigdy nie żałować.