Depresja u mężczyzn to temat, o którym dotychczas nie mówiło się zbyt wiele, ale to zaczyna się zmieniać. Mimo iż zaburzenie to dwukrotnie częściej dotyka kobiet, mężczyźni też cierpią z jego powodu. Objawy męskiej depresji mogą być inne, ale tak samo wymagają reakcji, leczenia, które umożliwia przywrócenie życia na dawne tory. Jak przebiega depresja u mężczyzn, co trzeba o niej wiedzieć?
Depresja u mężczyzn i u kobiet
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Chorują na nią dwa razy częściej kobiety niż mężczyźni. Ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych u kobiet sięga 20 – 25%, natomiast u mężczyzn wynosi 7 – 12%. Według statystyk WHO ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją tylko połowa leczona jest prawidłowo. Statystyki dotyczące rodzimego podwórka wskazują, że z depresją zmaga się półtora miliona Polaków.
Depresja u mężczyzn może rozwijać i objawiać się inaczej, niż u kobiet. Pierwszy epizod depresyjny u mężczyzn pojawia się później, trwa krócej, a ryzyko nawrotu choroby jest mniejsze niż u kobiet. Znamienne jest to, że mężczyźni znacznie rzadziej szukają pomocy i później rozpoczynają leczenie.
Z czego wynikają takie różnice? Naukowcy zajmujący się tym problemem uważają, że wpływ na przebieg, ale także objawy depresji mogą być różne, i wynikają z różnych czynników biologicznych, psychologicznych, oraz społecznych.
Przyczyny pojawienia się depresji u mężczyzn
Depresja może być zaburzeniem endogennym lub egzogennym. Depresja endogenna jest efektem zaburzeń czynności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Depresja egzogenna wynika z czynników zewnętrznych, np. traumatycznych doświadczeń, choroby czy śmierci bliskiej osoby. Mówiąc o tych dwóch powodach wystąpienia depresji, trzeba zaznaczyć, że granica pomiędzy nimi bywa czasem niełatwa do określenia.
Z jakiego powodu może rozwinąć się depresja u mężczyzn?
Czynników zwiększających ryzyko pojawienia się depresji jest kilka. Zaliczmy do nich:
- czynniki biologiczne – np. czynniki genetyczne, zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, stan zdrowia somatycznego, choroby przewlekłe, uzależnienia;
- czynniki psychologiczne – np. stresujące wydarzenia życiowe, problemy małżeńskie, rodzinne i relacje z innymi osobami;
- czynniki społeczne i kulturowe – np. sieć wsparcia społecznego, sytuacja zawodowa, szkolna, materialna, mieszkaniowa.
Często poszczególne czynniki występują równocześnie.
Depresja u mężczyzn może objawiać się inaczej, niż u kobiet
Depresja u mężczyzn jak i u kobiet jest zaburzeniem, które w negatywny sposób wpływa na życie, utrudnia codzienne funkcjonowanie, bywa również przyczyną podejmowania prób samobójczych. Mężczyźni mogą, choć nie jest to reguła, inaczej reagować na depresję niż kobiety.
Męska depresja może manifestować się przez objawy takie jak:
- zaburzenia snu, łaknienia, drażliwość;
- bóle głowy;
- zaburzenia trawienia;
- problemy ze snem;
- przewlekłe zmęczenie;
- rozdrażnienie, rozkojarzenie i przygnębienie;
- poczucie braku sensu;
- niezadowolenie z siebie;
- impulsywne zachowanie, nagłe wybuchu złości i agresja;
Depresja u mężczyzn może wiązać się także z nadużywaniem alkoholu, podejmowaniem ryzykownych działań, uzależnieniem od internetu, czy seksu. Nadużywanie alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych może stanowić sposób na rozładowanie trudnych emocji. Przejawiają oni częściej zachowania autodestrukcyjne i częściej podejmują próby samobójcze.
Depresja powoduje, że mężczyźni, uczeni od małego samodzielnego radzenia sobie z problemami, rzadko szukają pomocy, odsuwają się od rodziny i przyjaciół, ranią bliskich. Mogą też iść w innym kierunku, rzucając się w wir pracy, co nie pozostawia czasu na myślenie o problemach. Oddawanie się obowiązkom ma stworzyć wrażenie, że wszystko jest w porządku, pod ścisłą kontrolą.
- Zobacz również: Objawy depresji – tych sygnałów alarmowych nie wolno ignorować
Leczenie depresji
Zaburzenia depresyjne u mężczyzn są nadal tematem tabu, co wynika z nadal funkcjonujących stereotypów o silnych facetach, którzy z problemami radzą sobie sami. M.in. dlatego mężczyzna sam często nie szuka pomocy specjalisty, która przy depresji jest nieodzowna. A specjaliści podkreślają, że depresja jest chorobą, którą można i należy leczyć.
Leczenie ma ogromny wpływ na poprawę komfortu życia pacjenta. Szczególnie polecane jest leczenie kompleksowe, tzn. łączące metody farmakologiczne oraz psychoterapię i psychoedukację. Leki stosowane podczas leczenia depresji przynoszą poprawę zauważalną po 2–4 tygodniach stosowania. Farmakologia pozwala na uzyskanie zadowalającej poprawy u ok. 70% pacjentów już po pierwszej kuracji. Gdy jednak nie przynosi efektów, pacjentowi zmienia się lek przeciwdepresyjne i, gdy jest taka potrzeba, wprowadza się leki wspomagające z innych grup. W leczeniu depresji szczególnie zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zastąpić dotychczas niesprawdzające się sposoby myślenia, odczuwania i zachowania takimi, które bardziej sprzyjają pacjentowi.
Ponieważ leczenie depresji u mężczyzn jak i kobiet jest długotrwałe, niezwykle istotna jest współpraca ze specjalistą i przestrzeganie jego zaleceń. Depresja u mężczyzn