Psychologia

„Uśmiechnięta” depresja. Można wyglądać na szczęśliwego, gdy nasza dusza cierpi

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2019
Fot. iStock / bedya
 

Określenie „uśmiechnięta depresja” , czyli sytuacja, w której osoby wyglądające w oczach innych na szczęśliwe, cierpią tak naprawdę na objawy depresyjne – staje się coraz bardziej popularne. Artykuły na ten temat pojawiły się w literaturze fachowej, choć niektórzy kwestionują, czy jest to rzeczywiście prawdziwy stan patologiczny.

„Uśmiechnięta depresja” nie należy do terminów technicznych, używanych przez psychologów, nie jest jednak tajemnicą, że  można być przygnębionym i skutecznie maskować objawy swojego cierpienia.

W rzeczywistości znacznej części osób, które odczuwają obniżenie nastroju i coraz większą obojętność wobec otoczenia udaje się ukryć swój stan. A osoby takie mogą być szczególnie podatne na myśli samobójcze.

„Uśmiechniętą depresję” nie łatwo zidentyfikować. Może ci się wydawać, że dana osoba nie ma powodu do smutku – ma pracę, mieszkanie, może nawet dzieci lub partnera. Uśmiecha się, gdy nie z nią widujesz i prowadzi łatwe, gładkie i przyjemne rozmowy. Krótko mówiąc, nakłada dla świata zewnętrznego maskę  prowadząc pozornie normalne i aktywne życie.

Co się dzieje wewnątrz jej duszy? Zagościł tam na stałe smutek i przekonanie, że trzeba „to wszystko” zakończyć. Bo siła, jaką trzeba w sobie mieć, żeby mimo depresji razić sobie w codziennym życiu, może sprawić, że jesteśmy szczególnie narażeni na realizację planów samobójczych. Kontrastuje to z innymi formami depresji, które sprawiają, że ludzie mogą mieć myśli samobójcze, ale nie mają wystarczającej ilości energii do realnego działania.

Inne objawy tego stanu obejmują kompulsywne objadanie się, uczucie ciężkości w ramionach i nogach oraz podatność na zranienie wywołane krytyką lub odrzuceniem. Ludzie z uśmiechniętą depresją częściej odczuwają cierpienie psychiczne wieczorem i dłużej śpią.

Uśmiechnięta depresja wydaje się być bardziej powszechna u osób o pewnych temperamentach. W szczególności wiąże się to z większą skłonnością do negatywnego nastawienia do przyszłości, trudnościami w radzeniu sobie z kłopotliwymi lub upokarzającymi sytuacjami oraz z tendencją do rozmyślania lub nadmiernego myślenia o negatywnych sytuacjach, które miały miejsce w przeszłości.


Na postawie: themindunleashed.com


Psychologia

12 zasad bogatych ludzi, które zmienią twoje życie

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2019
Fot. iStock / gilaxia
 

Jeśli masz poczucie, że mógłbyś w życiu osiągnąć o wiele więcej niż masz, ale „coś poszło po prostu nie tak”, zastanów się, co takiego robisz inaczej niż ci, którym się powiodło. Obserwując najbogatszych ludzi sukcesu, psychologowie biznesu opracowali listę 12 zasad, które pomogą ci osiągnąć życiowy i materialny sukces. To, co wydaje się najprostsze, zazwyczaj jest najtrudniejsze…

12 zasad bogatych ludzi, które zmienią twoje życie

Bogaci ludzie tworzą dobre nawyki

Bo stały punkt w życiu jak nic innego przywraca harmonię nawet podczas najtrudniejszych momentów. Cotygodniowy spacer z rodziną do lasu, wieczorna rozmowa o minionym dniu – cokolwiek, co wprowadza trochę dobrej rutyny do twojej codzienności, pomoże ci konsekwentnie dążyć do celu.

Bogaci ludzie dbają o zdrowie

Po pierwsze, trzeba być w formie, by dotrzeć na szczyt. Po drugie, po co ci ów szczyt, jeśli nie możesz się nim cieszyć, bo cierpisz z powodu choroby?

Bogaci ludzie nie trwonią pieniędzy

Nie znaczy to, że są skąpi, ale o to, że unikają ryzykownych inwestycji i wydatków niepotrzebnych. Bo przecież pieniądze, które się zarobi ciężką pracą i wysiłkiem, muszą

Bogaci ludzie ostrożnie wybierają inwestycje

To znaczy nie polegają jedynie na własnej wiedzy i doświadczeniu, ale również radzą się innych.

Bogaci ludzie (zazwyczaj) dużo czytają

Bogaci ludzie są zazwyczaj oczytani, a 88 procent z nich czyta co najmniej 30 minut dziennie. Oto kilka innych interesujących statystyk:

94 procent czyta regularnie o bieżących wydarzeniach
79 procent czyta na temat swojej pracy
63 procent słucha audiobooków podczas codziennych dojazdów do pracy.

Bogaci ludzie dobrze radzą sobie z emocjami

Jeśli trzeba, uczą się panować nad emocjami.

Bogaci ludzie unikają prokrastynacji

Po co odkładać i zwlekać? Nigdy nie wykorzystasz nadarzającej się okazji na znalezienie lepszej pracy, na lepszą inwestycję, na spotkanie z kimś wartościowym, na naukę.

Bogaci ludzie potrafią słuchać

Bo wiedza i doświadczenie innych to skarby nieocenione i niedoceniane.

Bogaci ludzie nie liczą na szczęście

Rozumieją, że sukces przychodzi zasłużenie do tych, którzy naprawdę ciężko na niego pracują. Nie licz na łut szczęścia, na wygraną na loterii, sprzyjające okoliczności. Oczekiwanie na cud hamuje nasze działania, sprawia, ze tracimy czas. Trzeba działać, by móc cieszyć się sukcesem.

Bogaci ludzie mają swojego mentora

Każdy z nas potrzebuje w życiu jakiegoś autorytetu, kogoś, kto stanowi punkt odniesienia, kogoś, kogo możemy się poradzić i komu możemy zadać nurtujące nas pytania.

Bogaci ludzie są silni psychicznie

Bo muszą być odporni na przeciwności losu, na zawiść innych, muszą radzić sobie z lękam i obawami o przyszłość, a także chwilami zwątpienia, które mogą się pojawić kiedy nic nie idzie tak, jak powinni.

Bogaci ludzie znają swój cel

Nie krążą bezwiednie w nieznanym kierunku, ale precyzują swoje dążenia i konsekwentnie mobilizują siły i zasoby, które pomogą im osiągnąć postawione sobie cele.

Odwiedź nas na Facebooku


Na podstawie: powerofpositivity.com


Psychologia

Niezdrowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 czerwca 2019
Uwolnij się od stresu. Najbardziej ograniczają cię przekonania
Fot. iStock / Vladimir Piskunov

Stres towarzyszy nam w życiu codziennie : w pracy, w domu, w urzędzie…  Kiedy mamy do czynienia z ogromną presją, nie zawsze potrafimy sobie z nią poradzić. Żeby załagodzić objawy stresu sięgamy po metody, które niekoniecznie wychodzą nam na zdrowie… To, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem, ma duży wpływ zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i na nasze samopoczucie fizyczne. Czy podejmujesz właściwe decyzje, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem? Czy wiesz, jakie wybory są złe?

Niezdrowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem

Nadmierne spożycie narkotyków / alkoholu lub nadużywanie owych substancji

Pamiętajcie, że  „nadmierna konsumpcja” i „nadużycie” to tutaj kluczowe terminy. Delektowanie się kieliszkiem wina od czasu do czasu, żeby się odprężyć nie jest niezdrowym nawykiem.

Upijanie się, palenie „jeden za drugim” lub zażywanie narkotyków jako formy ucieczki od radzenia sobie z obecnym poziomem stresu jest jednak niezdrowe i niebezpieczne. Te mechanizmy radzenia sobie mogą prowadzić do uzależnienia, poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Objadanie się „śmieciowym” jedzeniem

To naturalne, że sięgamy po słodkie lub słone, kiedy doświadczamy wysokiego poziomu stresu. Można obwiniać kortyzol za łaknienie tych śmieciowych produktów. Tymczasem nadmierna konsumpcja fast foodów może w rzeczywistości zwiększyć poziom stresu i negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Zbyt dużo snu lub zbyt mało snu

Podobnie jak używanie narkotyków lub alkoholu aby poradzić sobie z trudną sytuacją w twoim życiu, zasypianie jest inną formą eskapizmu, która pozwala uniknąć rozwiązywania problemu. Ale tylko na chwilę.  Odkryjesz szybko, że po przebudzeniu stresory są nadal obecne…

Zakupoholizm

Dobrze jest kupować rzeczy, które pomogą ci się zrelaksować. Lub sobie relaksującą sól da kąpieli, idz do kina na dobrą komedię. Zaopiekuj się sobą. Ale uważaj, by nie stracić kontroli nad wydatkami. Kupowanie, żeby „zapomnieć” to jeden z najbardziej niebezpiecznych i silnie uzależniających mechanizmów, prowadzących do spirali długów.

Karanie samego siebie

Wiele osób, czując się tak, jakby straciły kontrolę nad swoim życiem z powodu stresujących sytuacji, może zdecydować się na samookaleczenie lub głodzenie się, aby uzyskać jakąś formę wpływu na to, co się dzieje. To samo dotyczy samookaleczania psychicznego – wmawiania sobie, że jest się niewiele wartym lub, że przyciąga się to, co najgorsze.


Na podstawie: lifehack.org


Zobacz także

Co trzeba powiedzieć sobie na początku związku, by uniknąć przykrych niespodzianek

50 sposobów, by uspokoić zdenerwowane dziecko – sprawdzone!

Kto rywalizuje bardziej

Kto rywalizuje bardziej? Siostry czy bracia?