Psychologia

Czy masz „starą duszę”?

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2019
Fot. iStock / freemixer
 

„Stara dusza” nie brzmi zbyt dobrze, ale wcale nie musi mieć pejoratywnego zabarwienia. Z pewnością słyszeliście o „starych duszach”, być może mówicie tak o sobie, albo w pobliżu macie kogoś, kto uważa, że jego dusza jest stara. „Stara dusza” to pojęcie, które odnosi się do tych, którzy mają pewne cechy odróżniające i wyróżniające się od reszty. Może to być szczególny talent do muzyki, matematyki, pewnych rozwiniętych wrażliwości … W tym wszystkim istnieją pewne punkty wspólne dla wszystkich „starych dusz”.

Wysoka dojrzałość

Jeśli czujesz się dużo starszy niż jesteś w rzeczywistości, może to wskazywać na „starą duszę”. Wysoka dojrzałość charakteryzuje się tym, że czujesz się bardziej komfortowo wśród osób starszych od siebie, masz z nimi wspólne tematy, poziom zrozumienia, zupełnie inaczej niż twoi rówieśnicy.

Dużo myśli

Korzystasz z każdej chwili, aby analizować i zastanawiać się. Zawsze zagłębiasz się we wszystko, co ci się przydarza, we wszystko, co mówisz, jak się zachowujesz. Zastanawiasz się nad zaletami i wadami swoich działań, próbując zrozumieć i nadać temu sens na podstawie konsekwencji i refleksji.

Wysoki poziom empatii

Doskonale potrafisz wczuć się w sytuację innych i ją zrozumieć. To sprawia, że zyskujesz zaufanie wielu osób, które mówią ci o swoich problemach. Wiedzą, że słuchasz bez oceniania i jesteś w stanie udzielić im obiektywnej rady.

Silny instynkt

Ta funkcja ma dwa aspekty. Pierwszy odnosi się do pewnego „uczucia”, które pomaga ci podejmować decyzje. Instynkt podpowiada ci, czy dana osoba jest godna zaufania, czy podjęcie ryzyka jest dla ciebie bezpieczne. Twój instynkt rzadko cię zawodzi, choć oczywiście zawsze istnieje możliwość błędu.

Innym aspektem jest instynkt w kierunku niektórych umiejętności, które są nad wyraz rozwinięte w porównaniu z wiekiem.

Małe znaczenie dla rzeczy materialnych

Nie jest tak, że odrzucasz rzeczy materialne, ale zwyczajnie nie zwracasz na nie specjalnej uwagi. Zdecydowanie przywiązujesz większą wagę do osobistych relacji i doświadczeń niż do życia pełnego rzeczy o dużej wartości materialnej. Dla ciebie gromadzenie pieniędzy nie jest celem twojego życia. Zgadzasz się na to, co masz i umiesz oszczędzać.

 


Psychologia

Kilka znaków, że osoba z którą się spotykasz, była w poprzednim związku skrzywdzona emocjonalnie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 kwietnia 2019
Fot. iStock / StockPlanets
 

Im lepiej zrozumiesz swojego partnera (lub przynajmniej im mocniej będziesz się starał go zrozumieć), tym silniejszy będzie twój związek. Musisz podjąć wysiłek, bez wysiłku żadna relacja nie przetrwa. Pomoże ci uważność i chęć poznania tego, co jest dla partnera emocjonalnie trudne. A jak rozpoznać, że ukochana osoba została zraniona emocjonalnie w przeszłości? Nie wszyscy z nas są na tyle otwarci, by z łatwością dzielić się takimi informacjami.

Kilka sygnałów, że twój partner został skrzywdzony emocjonalnie w poprzednim związku

Nie czuje się całkowicie komfortowo, „otwierając się” na ciebie

Jest to klasyczny przypadek osoby, która doznała traumy związanej ze zdradą – niekoniecznie fizyczną. Otwierasz się na kogoś, decydujesz się zaufać i okazuje się, że popełniłeś błąd. W efekcie zamykasz się jeszcze mocniej w swojej skorupce, a w każdej następnej relacji trudniej ci uwierzyć, że nie zostaniesz ponownie skrzywdzony.

Kwestionuje wszelkie twoje wysiłki, jakie wkładasz z związek

To nie jest łatwe. Partner nie będzie ufać jakimkolwiek pozytywnym zachowaniom, ponieważ prawdopodobnie kojarzy je z manipulacją. Dla niego jest „zbyt dobrze”, „zbyt pięknie”, „zbyt miło”.

Wspomina ci, że jesteś dla niego za dobry

Być może w swoim poprzednim związku zawsze był przekonany, że ​​nie jest wystarczająco dobry. Może zawsze przypominano mu o wielu słabych stronach jego osobowości, ale nigdy o mocnych.

Ma tendencję do „rozdmuchiwania” nieistotnych, małych rzeczy

Takie „przesadzanie” jest mechanizmem obronnym, defensywą. Odwraca uwagę od istoty problemu – lęku, osamotnienia, poczucia, że cokolwiek zrobimy, nie zasłużyliśmy na tę miłość.

Zawsze przeprasza, za wszystko

Twój partner zdaje się uważać, że ​​wszystko, co robi, jest złe, że z niczym nie daje sobie rady, że jest do niczego.

Odczuwa dyskomfort związany z bliskością fizyczną

Być może zdrada fizyczna sprawiła, że teraz stara się unikać intymności fizycznej. Boi się, że zostanie wykorzystany, oszukany, że zaangażuje się mocno i zostanie z niczym.

Unika udzielania bezpośrednich odpowiedzi na poważne tematy

Może to być znak, że tak naprawdę nie pogodził się z tym, co czuje. Oznacza to, że nadal odczuwa dyskomfort w konfrontacji ze swoimi emocjami i swoim postrzeganiem swojej roli w związku.


Na podstawie: thewildchild.co.za


Psychologia

Jeśli zauważysz te 5 sygnałów, nie wychodź za niego za mąż

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 kwietnia 2019
Fot. iStock/BraunS

Nie ma nic złego w naszych marzeniach o związku, który będzie trwał do końca życia. Prawda jest jednak taka, że zbyt pochopnie podejmujemy decyzję o zawarciu małżeństwa. Niewiele o sobie nawzajem wiemy przyrzekając sobie wierność lub składając podpisy w urzędzie. Wydaje nam się, że miłość pokona wszystkie problemy, że „jakoś to będzie”. Ale prawda jest taka, że życie weryfikuje nasz entuzjazm i testuje nasz związek.

Oczywiście, zawsze można wziąć rozwód. Dobrze byłoby jednak unikać tak dramatycznych zwrotów akcji w naszym życiu, żeby chronić siebie i naszych bliskich przed szkodliwymi przeżyciami. Jeśli więc jesteś w związku i masz przed sobą poważną decyzję dotyczącą waszej przyszłości, zwróć uwagę na następujące sygnały:

Twój partner częściej łamie obietnice i nie dotrzymuje zobowiązań, niż możesz na nim polegać  

I to jest poważny problem, ponieważ jeśli już teraz nie możesz mu zaufać w drobniejszych kwestiach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawiedzie cię w sytuacjach kluczowych. Bycie słownym nie leży w jego naturze.

Zdarza mu się cię obrażać i poniżać

W żadnym związku nie powinno być miejsca na brak szacunku. Jeśli decydujesz się spędzić z kimś resztę życia, musisz być pewna, że jesteś bezpieczna. Nie chcesz być związana przez większość życia z człowiekiem, który tylko karmi się twoją niepewnością i sprawia, że ​​czujesz się źle z powodu tego, kim jesteś.

Sprawia, że odczuwasz ból psychiczny i emocjonalny

Istnieją pewne rodzaje bólu, które wykraczają doznania fizyczne. Przemoc psychiczna jest podstępna, często trudno ją zdefiniować w relacji z osobą, którą kochamy. Trudno powiedzieć sobie, że ten, który „nie pije i nie bije” potrafi nas skrzywdzić w inny sposób.

Utrzymuje waszą relację „w zawieszeniu”

Zawsze zadowolony z tego, gdzie jesteście teraz, ale nigdy entuzjastycznie nastawiony do tego, dokąd zmierzasz… Jeśli jesteś jedyną osobą w tym związku, która planuje wspólną przyszłość, nie łudź się, że on również jej pragnie. Może jest niedojrzały, a może po prostu nie dopuszczasz do siebie myśli, że on ma inne podejście do związku i całego tego „bycia razem”.

Zdradza cię

Wiele osób popełnia niewybaczalny błąd, uważając, że małżeństwo może kogoś zmienić, „wyleczyć” z wad. To bardzo mało prawdopodobne. Są rzeczy, które się nie zmieniają. Niewierność bywa uzależnieniem, kłamstwo wchodzi w krew. A ty nie jesteś czarodziejką, która swoją miłością uleczy biedną, chorą duszyczkę…


Na podstawie: www.relrules.com


Zobacz także

Dobre relacje to nie kwestia przypadku czy szczęścia. Oto 9 zasad, które pomogą ci w ich zbudowaniu

Rycz, mała rycz! W końcu płacz ma wiele korzyści

60 sposobów, by uprościć swoje życie