Go to content

Czego powinnaś doświadczyć, żeby poczuć, że naprawdę żyjesz?

Nie ma nic piękniejszego dla człowieka, niż doświadczanie życia w całej jego okazałości. Bronnie Ware, australijska pielęgniarka, która wiele lat spędziła przynosząc ulgę w cierpieniu swoim umierającym pacjentom, w ostatnich tygodniach ich życia i notowała ich zwierzenia. Każdego z nich pytała przede wszystkim – czego najbardziej żałują umierając. Okazało się, że często żałowali tych samych rzeczy, a na pierwszym miejscy był fakt, że nie mieli odwagi, by żyć w zgodzie ze sobą. Żałowali równie mocno, że za dużo pracowali…

Czego zatem powinniśmy doświadczyć, żeby naprawdę poczuć, że żyjemy?

Zakochać się bez wzajemności

Podobno nie ma miłości na całe życie, a człowiek nie może mieć wszystkiego i na zawsze. Lekcja trudna, ale dla wielu niezbędna do tego, by docenili sam dar miłości odwzajemnionej.

Spróbować czegoś nieoczywistego, co zmusiłoby nas do wyjścia ze strefy komfortu

Nie musi to być coś wielkiego i ryzykownego. Wystarczy sama świadomość, że „jestem w stanie pójść pod prąd, zmierzyć się z nowym wyzwaniem, dowiedzieć się czegoś więcej o sobie.

Przeżyć stratę bliskiej osoby

By doświadczyć pustki, docenić prostych rzeczy, zrozumieć, jak ważne jest to, ile dajemy drugiemu człowiekowi, kompletnie bezinteresownie.

Nie przestawać marzyć

A jak spełnimy jedno marzenie – wymyślać nowe. Człowiek nigdy nie powinien przestać marzyć. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego. To najpiękniejszy wyraz miłości do siebie samego.

Poznać smak zdrowego sukcesu

Zdrowy sukces, to sukces którego sam jesteś wykładnią, sam ustalasz, co jest jego miarą. Niech to będzie realizacja w życiu zawodowym lub osobistym. Samotne zdobycie szczytu lub założenie rodziny.  Ważne, że w zgodzie z tobą, uczciwe i szczere.

Nie przestawać poznawać ludzi

Tylko w taki sposób można rozwijać swoją empatię, tolerancję, współodczuwanie – przez ciągłe poznawanie nowych ludzi. Niech będą wyzwaniem, powodem, żebyś nie przestawał się rozwijać. I rozumieć innych.

Oswoić samotność, poznać siebie

W samotności słyszy się dużo więcej, słyszy się – siebie. Ile pięknych rzeczy rodzi się w samotności…

Doświadczajmy życia w każdym jego wymiarze. W trudnych momentach, w ich złożoności odnajdujmy piękno i sens. Tylko wtedy naprawdę doświadczymy życia.