Go to content

Czym jest intuicja i czy można nauczyć się ufać swoim instynktom

Fot. istock/SIphotography

„Postępuj zgodnie ze swoim instynktem. Tam właśnie manifestuje się prawdziwa mądrość” – powiedziała Oprah Winfrey. A jednak często w życiu wolimy kierować się rozsądkiem, rzadko słuchamy tego, co podpowiada nam serce. Wydaje nam się, że to jedynie nasze lęki, wewnętrzne ograniczenia albo niezdrowe popędy. Czy można nauczyć się słuchać swojego instynktu?

Czym jest intuicja?

Intuicją jest szept, a czasem nawet krzyk, który pojawia się gdzieś z tyłu twojej głowy, by przekazać ci ważną wiadomość. To jest twój wewnętrzny system GPS, który mówi „skręć w lewo”, kiedy wydaje się, że droga prowadzi zupełnie inaczej. To trochę połączenie duszy, emocji i logiki. Ma to do siebie, że nawet gdy pozornie zawiedzie, zawsze okazuje się, że jednak zdarzyło się to „w jakimś celu”.

Najczęściej nie słuchamy naszej intuicji. Mamy w głowie za duży chaos, żeby ją usłyszeć. Poza tym, obawiamy się tego, jak postrzegają nas inni ludzie,  tego co sobie o nas pomyślą, jeśli będziemy kierować się przeczuciem, a nie rozsądkiem.

Jak nauczyć się ufać intuicji?

Uwierzyć swoim przeczuciom nie jest łatwo, wymaga to praktyki, ciągłych ćwiczeń i obserwacji samego siebie.

Poznaj różnicę między mózgiem a intuicją

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że twój mózg jest tak zaprojektowany, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. To logiczne – on ma cię chronić przed tak zwanymi „zyciowymi błędami”.  Twoja intuicja natomiast jest jednak taką małą iskierką pasji. To iskra pożądania (niekoniecznie seksualnego), a czasem miłości, która, jeśli tylko dasz jej szansę, poprowadzi cię do celu szybciej niż rozsądek (i zapewne inną ścieżką).

Planuj, ale zostaw miejsce na chwilę „zapomnienia”

Dobrze jest mieć jakieś życiowe wytyczne, jakiś plan, który oczywiście stale trzeba będzie aktualizować, modyfikować.  Twój mózg poczuje się wtedy pewniej, a ty będziesz spokojniejszy i łatwiej ci będzie uwierzyć samemu sobie – tym samym usłyszeć swój wewnętrzny głos. To on podpowie, kiedy warto zboczyć z wyznaczonej ścieżki. A mózg zadba o to, by złagodzić rezultaty ewentualnych „głupstw”.

Dowiedz się, czego chcesz

Zapytaj siebie wprost czego pragniesz: na dziś i na jutro. Pomoże ci w tym medytacja lub modlitwa.

Zadaj sobie następujące pytania:

  • „Co przynosi mi radość?”
  • „Co porusza moją duszę?”
  • „Co chcę robić przez następne 6 miesięcy lub sześć lat?”
  • „Co sprawia, że ​​czuję się szczęśliwy?”
  • „Co daje mi energię do życia?”

Czy będziesz na tyle odważny, by pójść za tym, co usłyszysz?


Na podstawie: thelawofattraction.com