Go to content

Objawy ciąży – jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że kobieta jest we wczesnej ciąży?

Objawy ciąży prawidłowej i pozamacicznej
Fot. iStock

Objawy ciąży to temat bliski kobietom starającym się o dziecko. Próbując wyłapać „ten” moment, panie bacznie obserwują swoje ciała, wsłuchując się w każdy sygnał. Wiadomo, że nie tylko przysłowiowa ochota na śledzika z dżemem pozwala zauważyć, że dzieje się coś innego niż zawsze. Jakie są wczesne objawy ciąży, co może dawać nadzieję na błogosławiony stan?

Wczesne objawy ciąży mogą być tak różne, jak różne są organizmy kobiet. Nie wszystkie objawy ciąży muszą pojawiają się u każdej kobiety. W dodatku wiele z nich można pomylić z różnymi dolegliwościami, mogącymi mieć związek zupełnie z czym innym. Niemniej jednak można wskazać te objawy ciąży, które pojawiają się w większości przypadków, dając jasno do zrozumienia, że nadszedł właśnie ten czas. Wiele z pań tak dobrze zna swoje ciała, że mają tę pewność jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego.

Fot. iStock

Wczesne objawy ciąży

Objawy ciąży mogą być subiektywne, oparte na odczuciach kobiety, np. osławione zachcianki, lub obiektywne, czyli np. powiększenie piersi czy macicy. Sygnałów świadczących o rozwijającej się ciąży jest kilka i najczęściej to one dają do zrozumienia kobiecie, że coś ważnego dzieje się w organizmie.

Ból i obrzęk piersi

Wiele kobiet zauważa u siebie opuchnięte i cięższe niż zazwyczaj piersi. Część z nich twierdza także powiększenie i zaciemnienie obszaru sutków, co spowodowane jest rosnącym poziomem progesteronu. Zauważalne stają się powiększone żyłki na piersiach, które świadczą o zwiększonym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych.

Bóle brzucha

Bóle brzucha podobne do tych miesiączkowych powoduje rosnąca macica. Mogą być dokuczliwe, ale o ile nie towarzyszy im krwawienie lub inne niepokojące objawy, na początku ciąży są one zupełnie normalne. Na bóle brzucha uskarża się nawet 80% kobiet w ciąży.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Plamienie implantacyjne i brak miesiączki

To wczesne objawy ciąży, które dają kobietom do myślenia. Plamienie (krwawienie) implantacyjne, w przeciwieństwie do zatrzymania miesiączki, nie występuje jednak u wszystkich kobiet. Plamienie implantacyjne wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy, jest zauważalne mniej więcej ok. tygodnia po zapłodnieniu. Wiele kobiet myli je z miesiączką, choć jest od niej o wiele krótsze i bardziej skąpe. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, w każdym przypadku miesiączka zanika. Jakiekolwiek późniejsze krwawienia i plamienia po potwierdzeniu ciąży powinny wzbudzać niepokój i skłonić do wizyty u lekarza ginekologa.

Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

Rozwijająca się ciąża powoduje zmiany także w wyglądzie śluzu z pochwy. Większa ilość śluzu to wynik zwiększonego wydzielania estrogenów oraz bardziej intensywnego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych. Prawidłowa wydzielina w ciąży powinna być gęsta, o mlecznej barwie. Jeśli barwa się zmienia, dochodzi do tego przykry zapach i swędzenie czy pieczenie miejsc intymnych, to nie są już tylko zwykłe objawy ciąży, natomiast mogą świadczyć o infekcji intymnej, która wymaga kontroli lekarza.

Potrzeba częstego oddawania moczu

Nerki kobiet ciężarnych produkują więcej moczu, a rosnąca macica naciska na pęcherz. Stąd częsta konieczność oddawania moczu.

Zawroty głowy, senność i problemy z koncentracją

To częste objawy ciąży pojawiające się u większości kobiet. Wiele z nich skarży się na zmęczenie łapiące je o różnych porach dnia. Przyszłe mamy przez zmiany hormonalne są w stanie dosłownie zasnąć na stojąco. Wiele kobiet skarży się także na kłopoty z koncentracją i pamięcią, brak energii, co można tłumaczyć gorszym zaopatrzeniem mózgu w składniki odżywcze, które w pierwszej kolejności trafiają do rozwijającego się płodu. Bardzo często pojawiają się także zawroty głowy, które najczęściej pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji. W tym przypadku wysoki poziom progesteronu wpływa na rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych, więc pojawiają się spadki ciśnienia krwi, a co za tym idzie – zawroty głowy.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Objawy ciąży a zmiany nastroju

O śmiechu do płaczu w jedną chwilę – wiele ciężarnych zauważa u siebie tendencję do płaczu lub drażliwość, co spowodowane jest zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Wahania nastrojów zazwyczaj wyciszają się po 16 tygodniu ciąży.

Zaparcia

Zaparcia i towarzyszące im wzdęcia to kolejne, subiektywne objawy ciąży. Wynikają one ze zwiększonego poziomu progesteronu, który zmniejsza perystaltykę jelit oraz rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego.

Wrażliwość na zapachy; mdłości i wymioty

Te objawy ciąży najczęściej pojawiają się między 4 a 6 tygodniem, z powodu zmian hormonalnych. Ich pojawienie się i nasilenie jest sprawą indywidualną każdej ciężarnej. W jednym przypadku kobieta może nie odczuwać zmian w apetycie, a w innym pojawia się niechęć do pewnych produktów spożywczych, a czasem już sam zapach może spowodować mdłości i wymioty.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Objawy ciąży pozamacicznej 

Do ciąży pozamacicznej (ektopowej) dochodzi w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, ale najczęściej w jajowodzie. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego umiejscowienia zarodka są problemy z budowie anatomicznej dróg rodnych, zrosty, infekcje czy też w pewnych przypadkach założona wkładka wewnątrzmaciczna (spirala antykoncepcyjna). Kobieta będąca w ciąży pozamacicznej również obserwuje u siebie objawy, choć są one inne, niż przy prawidłowo zagnieżdżonym zarodku.

Objawy ciąży pozamacicznej pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 6 a 10 tygodniem jej trwania. W tym przypadku pojawia się pojawia się silny ból, który najczęściej z jednego miejsca rozszerza się na jamę brzuszną. Takie dolegliwości nasilają się w trakcie kaszlu lub przy poruszaniu się. Kobiety obserwują u siebie omdlenia, bóle i zawroty głowy, wyczuwalny bywa bolesny guz na przydatkach. Może pojawić się ból okolicy barku wynikający z podrażnienia przepony przez krew z pękniętego jajowodu, krwawienia z pochwy. Pęknięty jajowód może przyczynić się do krwotoku i być przyczyną wstrząsu. Ciąża pozamaciczna wymaga usunięcia, najlepiej zanim nastąpi pęknięcie jajowodu.

Objawy ciąży a badanie beta HCG i testy ciążowe

Objawy ciąży, szczególnie wczesne, mogą być różne i mylące. Najdokładniejszą metodą stwierdzenia, czy ciąża rozwija się, czy nie, jest oznaczenie poziomu hormonu beta hCG. Beta hCG to hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej wydzielanej przez trofoblast i łożysko, który jest obecny we krwi i w moczu wyłącznie w okresie ciąży. Może się pojawić również w innym czasie, ale wtedy sygnalizuje od sytuacji patologicznej w organizmie, np. o rozwoju nowotworu.

Fot. iStock

Nie każda kobieta jednak  ma możliwość lub ochotę stawiać się za każdym razem w laboratorium, by sprawdzać, czy doszło do zapłodnienia. Domowe testy ciążowe mają wysoką czułość, choć nie gwarantują takiej dokładności i pewności, jak badanie wykonane z krwi. Znacznie częściej zdarza się, że kobieta najpierw zauważa u siebie pewne objawy ciąży, a dopiero wykonuje test lub badanie krwi, które zazwyczaj rozwiewają wątpliwości. Następnie badanie USG u ginekologa, bez żadnych wątpliwości pozwala naocznie stwierdzić, co się dzieje w macicy.


źródło: www.gyncentrum.pl ,zdrowie.wprost.pl