Go to content

6 rzeczy, które wpływają na wielkość piersi

Kobiety bacznie przyglądają się swoim piersiom, wyłapując pewne zmiany, które zachodzą w ich wyglądzie. Po części podyktowane jest to troską o zdrowie, bo coraz więcej mówi się o zagrożeniu rakiem piersi. Innym powodem jest to, że nasze piersi zmieniają swoją wielkość, w zależności od pewnych czynników. 

Warto mieć świadomość, co może wpływać na zmiany wyglądu biustu. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokój z tym związany, zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Zmiany, które mogą niepokoić, mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że dzieje się z piersiami coś złego.


 

źródło: kobieta.wp.pl

Fot. iStock / artpipi

1/6 Cykl miesięczny

Między piątym a siódmym dniem po miesiączce, poziom estrogenów i progesteronu spada, a piersi zachowują swoją naturalną wielkość. Natomiast po owulacji poziom estrogenów i progesteronu wzrasta, a piersi mogą się powiększać, stawać bardziej tkliwe i guzkowate.

Fot. iStock/Anetlanda

2/6 Wahania masy ciała

Wahania masy ciała mają realny wpływ na wielkość i kondycję biustu. Zazwyczaj, gdy przybieramy na masie, rosną też piersi, gdy chudniemy, one również tracą na tym. Spowodowane jest to ich budową, czyli obecności tkanki łącznej, tkanki tłuszczowej, gruczołów i przewodów mlekowych. To właśnie ubytek lub wzrost tkanki tłuszczowej wpływ na wahania, choć u różnych kobiet może to przebiegać inaczej (te, które maja więcej tkanki łącznej, mogą nie zauważać istotnej różnicy).

ciąża bez ryzyka - czy to możliwe? Fot. iStock / PeopleImages

3/6 Ciąża

Podczas ciąży oraz okresu karmienia, piersi zazwyczaj rosną o jeden lub dwa rozmiary. Komórki i przewody mlekowe powiększają się i namnażają, co powoduje odczuwanie ciężkości i bolesności. Po okresie karmienia piersi nie tylko zmniejszają się, skóra może zwiotczeć, piersi mogą stracić na jędrności, zmienić kształt np. na bardziej gruszkowaty.

Fot. iStock/AndreyCherkasov

4/6 Pigułki antykoncepcyjne i leki

Leki zawierające estrogeny mogą wpływać na powiększanie się biustu oraz uczucie tkliwości, czy bolesności. Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne mają mniej skutków ubocznych, więc przy ich stosowaniu tendencja powiększania się piersi może nie zostać zaobserwowania.

Niektóre leki, zwłaszcza psychotropowe i przeciwdepresyjne, a także diuretyki mogą mieć wpływ na wielkość kobiecego biustu.

Fot. iStock/deepblue4you

5/6 Menopauza

Okres przekwitania nie jest łaskawy dla naszych biustów. Mniejsza ilość estrogenów sprawia, że piersi mogą stać się mniej jędrne, mniejsze. Lub odwrotnie, gdy kobieta zacznie przybierać na masie, jej piersi także mogą się powiększyć.

Fot. iStock/mihailomilovanovic

6/6 Ćwiczenia

Szczególnie ćwiczenia rozwijające mięśnie klatki piersiowej dobrze wpływają na podtrzymanie i kondycję biustu. Im silniejsze mięśnie podtrzymujące piersi, tym lepszy ich wygląd. Natomiast podczas ćwiczeń spalających tłuszcz efekt może być odwrotny. Piersi składają się w dużej mierze z tkanki tłuszczowej, więc spalanie jej na całym ciele, zajdzie również i w biuście, przez co może się on zmniejszyć.