Czerpanie z życia maksymalnych korzyści nie jest tak proste, jakbyśmy sobie tego życzyli. Często okazuje się, że nie tylko napotykamy na naszej drodze różne przeszkody, ale sami siebie ograniczamy na wiele sposobów. Wiele złego wyrządzamy sobie poprzez obawy, utarte schematy, które nie nadążają za zmianami w życiu i stają się czynnikami hamującymi rozwój. Z pomocą przychodzą reguły psychologii.
Nie zawsze wiemy w jaki sposób działać, by owe „żyj tak, byś była szczęśliwa” stało się naszym udziałem. Jak być szczęśliwą, spełnioną, gdy dopadają nas wątpliwości, słuchamy głosów i podpowiedzi udzielanych przez otoczenie, czy też wycofujemy się, z braku pewności siebie? W takim przypadku zrozumienie, że reguły psychologii w odniesieniu do postaw i zachowań własnych i innych osób, mogą odegrać ogromną rolę w kreowaniu naszego szczęścia.
Reguły psychologii, których świadomość pozwoli ci żyć łatwiej
1. Nie powinnaś przejmować się opinią innych
Nikt nad tobą nie rozmyśla tak często, jak tobie się to wydaje. Jeśli zwracasz nadmierną uwagę na to, kto, co o tobie mówi lub myśli, powinnaś to jak najszybciej zmienić. Prawda bywa prosta, bo twoje otoczenie ma tak wiele własnych spraw i problemów, że raczej nie żyje twoim życiem. Nie musisz więc wstrzymywać się z własnymi planami lub modyfikować je na wszelki wypadek, z obawy o opinię innych osób. Opieraj się na własnych doświadczeniach i interpretacjach swoich działań, osiągaj osobiste szczęście ze względu na siebie, nie innych.
2. Ciągle zmieniasz się i musisz o tym pamiętać
Dziś jesteś kimś innym, niż byłaś jeszcze kilka lat temu. Z kolei za kilka lat możesz być osobą inną od tej, którą jesteś teraz. I nie chodzi tu o rewolucję w myśleniu i zachowaniu, tylko naturalne przemiany zachodzące pod wpływem doświadczeń, które do tej pory zgromadziłaś. Być może za jakiś czas nie będziesz ani tego samego czuła, ani działała w ten sam sposób. Twój umysł zmienia się wraz z okolicznościami, w jakich przychodzi ci żyć, więc zawsze bądź wierna temu, co w danej chwili czujesz i myślisz. Gdy podejmujesz decyzje, nie działaj według schematu, bo to, co sprawdzało się kiedyś, wcale nie musi pasować do chwili, w której znajdujesz się obecnie. Żyj tu i teraz.
Zbieraj chwile i doświadczenia, nie przedmioty. Tych ostatnich nie jest żal, gdy przychodzi starość
3. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś
Bardzo często w mediach społecznościowych kreujemy swoje życie na nowo, nie chcąc odstawać od innych osób, które chwalą się wszem wobec tym jak żyją i co posiadają. Jeśli odczuwasz nacisk na to, aby dopasować się do wygórowanych wymagań otoczenia, przestań. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś w rzeczywistości, bo konfrontacja z prawdą może być bardzo nieprzyjemna. Nie obawiaj się odrzucenia czy niezrozumienia i przyjmij do wiadomości, że fakt, że marnowanie czasu na dopasowywanie się do innych osób jest bez sensu. Otaczaj się tylko tymi, którzy wiedzą kim jesteś naprawdę porównywanie się do innych jest bez sensu bo więc widzimy tylko to co zewnątrz nie mając pojęcia o obawach niepewności które tłumią w sobie powierzchowność nie powinna być twoją najważniejszą stroną
4. Nie narzucaj swojej racji i dobrych rad innym
Jeśli nawet wydaje się tobie, że w danej sytuacji to ty masz wyłączną rację, doświadczenie i wiedzę, więc chciałabyś, aby ktoś skorzystał z nich, dla własnego dobra odpuść. Nie jesteś w skórze innych osób i tak naprawdę nie wiesz, o czym myślą i czego potrzebują. Możesz czuć się sfrustrowana, gdy twoja pomoc w dobrej wierze zostanie odrzucona, ale pozwól innym na realizację własnych pomysłów i zdobywanie własnych doświadczeń. Jeśli ktoś zechce twojej rady, poprosi cię o nią. W innym przypadku nie będzie to kwestią niewdzięczności i ignorowania ciebie, tylko potrzeba samodzielnego zdobywania życiowego doświadczenia.
5. Kontroluj to, co mówisz i robisz
W życiu zdarza się wiele sytuacji, w których lepiej jest zachować milczenie lub wstrzymać się z pewnym działaniem. Niewłaściwa i nieprzemyślana reakcja może odbić się bolesnym rykoszetem w przyszłości. Zawsze działaj tak, abyś nie musiała czegoś żałować. Czasem trudno jest zapomnieć to, co zostało w gniewie powiedziane. Czasem mniej „boli” porządne ugryzienie się w język, niż bezmyślne paplanie, które niesie przykre konsekwencje w relacji z otoczeniem.
źródło: www.lifehack.org