Go to content

Zbieraj chwile i doświadczenia, nie przedmioty. Tych ostatnich nie jest żal, gdy przychodzi starość

Fot. iStock / pixdeluxe

Każdy z nas inaczej definiuje to, co jest ważne. Dla jednego najważniejsze są chwile z najbliższymi, ktoś inny pomyśli przede wszystkim o stanie konta czy wpływowych znajomych. Życie jednak na końcu weryfikuje, co ma najwyższą wartość. I najczęściej dobra materialne przegrywają z obecnością bliskich, gdy czasu nie zostaje zbyt wiele. 

To, co dostajemy od życia i do czego przykładamy dużą wagę, decyduje o naszym samopoczuciu. Bez wielu przedmiotów po prostu trudno funkcjonować, wiele z nich ma wartość sentymentalną. Jednak najwspanialsze przedmioty nie przepędzą smutku, złych myśli, czy samotności. Lżej się żyje, gdy można uśmiechnąć się do wspomnień, porozmawiać o wspólnych chwilach śmiechu i troski, które łączą bliskich sobie ludzi jak nic innego.

Trwała radość nie pochodzi od rzeczy, ale ze wspomnień i doświadczenia

Naukowcy zbadali związek pomiędzy szczęściem i pamięcią. Okazało się, że ludzie czerpali z doświadczeń przeszłości, aby przywołać uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. Gdy mówimy o tym, co jest najważniejsze, najczęściej na tej liście znajdują się doświadczenia, a nie rzeczy. To one wypełniają życie wspaniałymi obrazami i zdarzeniami, a nie konkretne przedmioty. Tak więc nawet w dobie materializmu i konsumpcjonizmu nadal najważniejsza jest ta niematerialna strona.

Kolekcjonuj chwile

Naukowcy zaznaczają, że nie każdy ma potrzebę od razu skakać ze spadochronem, by w ten sposób zbierać wyjątkowe momenty w pamięci. Mimo iż „kanapowe” życie nie jest na co dzień specjalnie ekscytujące, sam fakt obecności i wspólnego spędzania czasu z bliskimi powoduje, że zbieramy doświadczenia najcenniejsze, bo osobiste, radosne, wzruszające. Nawet zwykła gra planszowa czy rozmowa przy stole może stać się czymś, co będzie powtarzane wiele lat później, jako rodzinna anegdota.

Oto kilka pomysłów na to, jak zbierać najcenniejsze chwile:

  • poświęć czas rodzinie i przyjaciołom — najlepsze wspomnienia mamy z najbliższymi ludźmi,
  • otwórz się na nowe doświadczenia — wyjdź ze swojej strefy komfortu, żyj naprawdę, a nie będziesz żałowała tego, czego nie udało ci się doświadczyć,
  • skończ z rutyną — postępowanie wg schematu nie ułatwia zbierania wyjątkowych chwil. Spontaniczność przyniesie powiew świeżego powietrza i nowe doświadczenia,
  • zrób listę marzeń — jeśli potrzebujesz motywacji i zachęty, wypisanie na liście rzeczy, o których marzysz, może być pierwszym krokiem do ich realizacji.

źródło: www.lifehack.org