Lifestyle Psychologia

Zbieraj chwile i doświadczenia, nie przedmioty. Tych ostatnich nie jest żal, gdy przychodzi starość

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2017
Fot. iStock / pixdeluxe
 

Każdy z nas inaczej definiuje to, co jest ważne. Dla jednego najważniejsze są chwile z najbliższymi, ktoś inny pomyśli przede wszystkim o stanie konta czy wpływowych znajomych. Życie jednak na końcu weryfikuje, co ma najwyższą wartość. I najczęściej dobra materialne przegrywają z obecnością bliskich, gdy czasu nie zostaje zbyt wiele. 

To, co dostajemy od życia i do czego przykładamy dużą wagę, decyduje o naszym samopoczuciu. Bez wielu przedmiotów po prostu trudno funkcjonować, wiele z nich ma wartość sentymentalną. Jednak najwspanialsze przedmioty nie przepędzą smutku, złych myśli, czy samotności. Lżej się żyje, gdy można uśmiechnąć się do wspomnień, porozmawiać o wspólnych chwilach śmiechu i troski, które łączą bliskich sobie ludzi jak nic innego.

Trwała radość nie pochodzi od rzeczy, ale ze wspomnień i doświadczenia

Naukowcy zbadali związek pomiędzy szczęściem i pamięcią. Okazało się, że ludzie czerpali z doświadczeń przeszłości, aby przywołać uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. Gdy mówimy o tym, co jest najważniejsze, najczęściej na tej liście znajdują się doświadczenia, a nie rzeczy. To one wypełniają życie wspaniałymi obrazami i zdarzeniami, a nie konkretne przedmioty. Tak więc nawet w dobie materializmu i konsumpcjonizmu nadal najważniejsza jest ta niematerialna strona.

Kolekcjonuj chwile

Naukowcy zaznaczają, że nie każdy ma potrzebę od razu skakać ze spadochronem, by w ten sposób zbierać wyjątkowe momenty w pamięci. Mimo iż „kanapowe” życie nie jest na co dzień specjalnie ekscytujące, sam fakt obecności i wspólnego spędzania czasu z bliskimi powoduje, że zbieramy doświadczenia najcenniejsze, bo osobiste, radosne, wzruszające. Nawet zwykła gra planszowa czy rozmowa przy stole może stać się czymś, co będzie powtarzane wiele lat później, jako rodzinna anegdota.

Oto kilka pomysłów na to, jak zbierać najcenniejsze chwile:

  • poświęć czas rodzinie i przyjaciołom — najlepsze wspomnienia mamy z najbliższymi ludźmi,
  • otwórz się na nowe doświadczenia — wyjdź ze swojej strefy komfortu, żyj naprawdę, a nie będziesz żałowała tego, czego nie udało ci się doświadczyć,
  • skończ z rutyną — postępowanie wg schematu nie ułatwia zbierania wyjątkowych chwil. Spontaniczność przyniesie powiew świeżego powietrza i nowe doświadczenia,
  • zrób listę marzeń — jeśli potrzebujesz motywacji i zachęty, wypisanie na liście rzeczy, o których marzysz, może być pierwszym krokiem do ich realizacji.

źródło: www.lifehack.org


Lifestyle Psychologia

Wykorzystaj mindfulness, by radzić sobie z trudnymi emocjami. Wystarczą tylko te 4 kroki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 czerwca 2017
Fot. iStock/Goami
 

Wszyscy mamy „złe” dni, ale niektóre są dla nas prawdziwym wyzwaniem. Kiedy emocje wymykają nam się spod kontroli, wykorzystaj mindfulness, by je opanować i wrócić do równowagi. „Sztuka uważności”, świetnie sprawdzi się jako pomoc w radzeniu sobie z uczuciami trudnymi i niewygodnymi, jeśli tylko nauczymy się jak jej dobrze używać 🙂 .

4 kroki, które pomogą ci poradzić sobie w trudnej emocjonalnie sytuacji

Krok 1: Rozpoznaj emocje

Zorientuj się co dokładnie czujesz i postaraj się nazwać każdą z tych emocji. Znasz je dobrze, poznałeś również świetnie reakcje, które im towarzyszą. Nic cię tu nie zaskoczy.

Krok 2: Zaakceptuj

Postaraj się zaakceptować to, czego właśnie doświadczasz. Nie wiń się za „złe” emocje. Uczucia, które ci towarzyszą nie są przyjemne, ale pogódź się z tym, że w tym danym momencie są twoją rzeczywistością.

Krok 3: Eksploruj

Bądź ciekawy, badaj te uczucia: w jaki sposób odczuwasz je fizycznie? Jakie myśli im towarzyszą, co masz teraz w głowie?

Krok 4: Nie identyfikuj się

Patrz na emocje bardziej jak na etap przejściowy, niż to jaki naprawdę jesteś. Można porównać to doświadczenie do sytuacji, w której stoisz przed lustrem. Widać w nim różne obrazy, ale ty nie jesteś tym lustrem. Różne emocje pojawiają się w tobie i znikają, ale ty nie jesteś tymi emocjami. Złość i smutek wkrótce miną.

 

iStock-615899620

Fot. iStock/Probuxtor


Na podstawie: thegottmaninstutute.com

 


Lifestyle Psychologia

7 inspirujących lekcji filozofii Huny, które pomogą ci odzyskać energię i przyciągnąć dobro

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2017
Fot. iStock / sundarananda
Następny

Wierzymy w wiele różnych rzeczy, nie zawsze w to, co nam służy. Sami sobie podcinamy skrzydła, odbieramy chęć działania, zasłaniając się brakiem siły sprawczej. Potrzebujemy na życiowych zakrętach czy w chwilach zwątpienia drogowskazu, jak żyć dalej, lepiej. Huna to zbiór prawd, które praktykowano od wieków na dalekich Hawajach.

Odległość czy pochodzenie nie ma znaczenia, bo Huna to filozofia uniwersalna, która wzmacnia, oferuje w sobie mądrość, dzięki której życie po prostu staje się lepsze i pełniejsze. Huna wspiera, daje z siebie to, co najcenniejsze. Nie tylko przez Hawajczyków, traktowana jest jak wyjątkowy amulet, który niesie jasny przekaz i wielkie możliwości.

Pozwala spojrzeć inaczej. Pozwala dostrzec to, co nieświadomie sobie obieramy.


 

huna.edu.plpurestyle.plwww.coach-martazubrycka.pl

Zobacz także

Skutecznie i bezboleśnie! SECRET RF

W pułapce botoxu

Nasze życie to twoje powroty i moje czekanie. I nadzieja, że w końcu znajdziemy swój kąt, gdzieś na świecie

Dlaczego singielki są szczęśliwsze? Bo żyją pełnią życia, to proste