Leki Pielęgnacja Uroda

Węgiel aktywny (aktywowany) w apteczce i kosmetykach. Jakie zalety ma węgiel aktywny, kiedy go stosować i jak przygotować z niego domowe kosmetyki?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 lipca 2021
Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki
Fot. iStock
 

Węgiel aktywny (aktywowany, leczniczy) to specyfik, który stosowany jest przy zatruciach pokarmowych i biegunkach. Dzięki neutralizującym toksyny właściwościom znalazł on również zastosowanie w kosmetyce. Można go znaleźć np. w peelingach i maseczkach, nie tylko kupnych, ale i domowych. Jakie właściwości ma węgiel leczniczy i jak można go wykorzystać w domowej pielęgnacji?

Węgiel aktywny (aktywowany) — co to?

Węgiel aktywny, znany pod postacią niewielkich czarnych tabletek lub kapsułek, stał się obowiązkowym wyposażeniem apteczek w wielu domach. Powstaje on z miazgi drzewnej podgrzewanej do temperatury ok. 900°C, po czym aktywowany jest działaniem pary wodnej lub silnych kwasów, w celu uzyskania jak największej powierzchni adsorpcyjnej. Dzięki swojemu działaniu osuszającemu i neutralizującemu bakterie, węgiel leczniczy stosowany jest chętnie podczas zatruć pokarmowych różnego pochodzenia oraz biegunek. Zdolność do przyciągania i neutralizowania toksyn sprawia, że znalazł on zastosowanie także w pielęgnacji urody.

Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock/Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny to lek ugruntowany w naturalnej medycynie, choć kiedyś stosowano po prostu sproszkowany węgiel drzewny. Chroniono nim zranione miejsca przed rozwojem zakażenia oraz przyspieszano leczenie rany. Stosowano chętnie do neutralizacji toksyn po ukąszeniu jadowitych węży, pająków czy skorpionów. Po dziś dzień w podobny sposób wykorzystują go Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Afryki, czy też Indianie. Obecnie węgiel aktywny można znaleźć w aptekach w postaci przeciwbakteryjnych opatrunków.

Węgiel aktywowany na biegunkę i zatrucia

Węgiel aktywny (leczniczy) ma silne właściwości adsorbujące (wiążące) szkodliwe substancje, m.in. bakterie i toksyny powodujące biegunkę. Związane przez węgiel substancje wydalane są wraz z kałem, a błona śluzowa przewodu pokarmowego zostaje pokryta warstwą ochronną. Węgiel stosowany jest także jako sposób na redukcję problemu nadmiaru gazów i wzdęć. Dodatkowo węgiel aktywny wspiera przemiany metaboliczne tłuszczów i reguluje ich poziom we krwi.

Węgiel aktywny jest skutecznym preparatem stosowanym pomocniczo również w zatruciach i przedawkowaniu leków oraz innych substancji.  A im szybciej jest podany, tym skuteczniejszy. Wskazane jest podanie węgla od kilku minut do maksymalnie 1 godziny po zatruciu lub przedawkowaniu, aby jego działanie było najbardziej skuteczne.

Mimo skutecznego i wszechstronnego działania węgiel nie jest wskazany w zatruciach następującymi substancjami:

 • ługami i kwasami;
 • alkoholem;
 • wybielaczami;
 • olejkami eterycznymi;
 • litem;
 • żelazem;
 • cyjankami;
 • pochodnymi ropy naftowej.
Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock/ Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny — dawkowanie i przeciwwskazania  

Odpowiednie dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci w przypadku biegunek i zatruć lekami określa ulotka leku. Nie należy przyjmować preparatów węgla w czasie posiłków, ponieważ pokarm osłabia jego działanie.

Ponieważ węgiel aktywny wiążące inne substancje, w znacznym stopniu hamuje również wchłanianie leków i wpływa ich działanie. Z tego powodu należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Nie należy go stosować przy ostrym bólu brzucha, przy niedrożności jelit i rozstroju żołądka, oraz przy wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy.

Podanie węgla aktywowanego może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.

Węgiel aktywny — stosowanie w ciąży i u niemowląt

Kobiety ciężarne mogą w razie konieczności korzystać z leczniczego działania węgla aktywnego po konsultacji lekarskiej. Przyszłe mamy nie powinny samodzielnie przyjmować żadnych preparatów. W przypadku węgla aktywnego nie są znane przeciwwskazania do stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie należy podawać na własną rękę węgla aktywowanego niemowlętom.

Węgiel aktywowany w kosmetyce

Węgiel aktywny jest częstym składnikiem kosmetyków. Znalazł on zastosowanie w pielęgnacji skóry z trądzikiem, zaskórnikami, czy przetłuszczającą się nadmiernie skórą głowy. Stosowanie węgla aktywnego na skórę pomaga usunąć zanieczyszczenia, toksyny i bakterie. Działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum i złuszcza martwy naskórek.

Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock

Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny usuwa osad z zębów sprawiając, że stają się one jaśniejsze. Wysyp sproszkowany węgiel na szczoteczkę i wyczyścić nim zęby. Metodę stosuj raz nie częściej niż raz w tygodniu. Aby uniknąć odkładaniu się płytki bakteryjnej na zębach, wymieszaj sproszkowane dwie tabletki węgla z łyżką oleju kokosowego i tym specyfikiem myj zęby 2-3 razy w tygodniu. Po obu rodzajach zabiegów zęby umyj zwykłą pastą.

Maseczka z węglem aktywnym

Węgiel aktywny wpływa na uspokojenie pracy gruczołów łojowych, neutralizuje toksyny i poprawia kondycję skóry. Można wykorzystać go jako podstawę maseczki na twarz. Wystarczy zmieszać łyżeczkę proszku z węgla aktywnego z trzema łyżeczkami miodu lub jogurtu. Aby działanie oczyszczające było silniejsze, można rozrobić węgiel i glinkę w niewielkiej ilości wody i nałożyć pastę na twarz. Po 10-15 minut należy ją zmyć. Przed pokryciem maseczką całej twarzy sprawdź, czy nie masz uczulenia na któryś ze składników maseczki.

Oczyszczająco do skóry głowy

Aby oczyścić skórę głowy z nadmiaru sebum, martwego naskórka lub nadmiaru kosmetyków, wymieszaj porcję szamponu do włosów z zawartością  kapsułki lub rozkruszonego węgla i umyj tym włosy. Nie stosuj metody codziennie, ponieważ nadmiar węgla prowadzi do wysuszenia i podrażnienia skóry.

Kąpiel z węglem aktywnym

Wrzuć dwie tabletki węgla do wanny z ciepłą wodą i poleż chwilę w takiej kąpieli. Po tym weź prysznic i na koniec nasmaruj ciało odżywczym balsamem lub olejkiem do ciała.

Węgiel aktywny — cena

Cena za węgiel aktywny jest niska. Opakowanie zawierające 30 kapsułek można kupić za mniej niż 10 zł.


źródło: www.medonet.pl, www.mp.pl 

Leki Pielęgnacja Uroda

Kamica żółciowa – przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 lipca 2021
Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej
Fot. iStock
 

Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) to obecność złogów w pęcherzyku żółciowym. Choroba może przez lata nie powodować objawów, ale gdy pojawi się kolka żółciowa, nie sposób ignorować problemu. Czym jest kamica żółciowa i kolka żółciowa, co ją wywołuje i w jaki sposób się objawia choroba? Leczenie kamicy żółciowej.

Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) — co to jest?

Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) jest chorobą, w której dochodzi do pojawienia się w pęcherzyku żółciowym złogów — kamieni żółciowych. Złogi tworzą się z substancji chemicznych obecnych w żółci (cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych — np. wapniowych,  białek), które normalnie są rozpuszczane w niej i usuwane do przewodu pokarmowego. Jeśli dojdzie do nadmiernego zagęszczenia żółci, tworzą się kamienie. Najczęściej dochodzi do tworzenia się kamieni cholesterolowych. Gdy złogi powstają nie w pęcherzyku, a w przewodach żółciowych, mówi się wtedy o kamicy przewodowej.

Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Fot. iStock/Kamica żółciowa

Choroba ta może dotyczyć nawet 20% populacji Europy Zachodniej. Ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Kamica żółciowa dotyczy  około 15—18% osób do 40. roku życia i nawet 50% osób powyżej 60. roku życia. Najczęściej cierpią z jej powodu kobiety.

Przyczyny kamicy żółciowej

Kamica żółciowa nie ma jednej określonej przyczyny. Istnieje natomiast kilka czynników, które mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka tworzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym. Należą do nich m.in.:

 • predyspozycje genetyczne;
 • starszy wiek;
 • płeć żeńska (nawet 5-krotnie częstsze zachorowania);
 • czynniki hormonalne, np. liczne ciąże;
 • cukrzyca;
 • otyłość;
 • wysokie stężenie triglicerydów we krwi;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • czynniki związane ze stosowanym wcześniej leczeniem, powodujące zastój żółci – protezy, szwy chirurgiczne;
 • wykonana resekcja żołądka, zespół krótkiego jelita;
 • szybka utrata masy ciała, przedłużające się głodówki;
 • mukowiscydoza;
 • przewlekłe infekcje dróg żółciowych.

Kamica żółciowa — objawy

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą tworzyć się przez wiele lat bez żadnych objawów. Jeśli już kamica żółciowa powoduje objawy, to najczęściej pojawia się kolka żółciowa, którą powoduje częściowe lub całkowite zatkanie przewodu pęcherzykowego przez kamień żółciowy.

Fot. iStock/Pęcherzyk żółciowy

Kolka żółciowa — objawy kamicy żółciowej

Kolka żółciowa określana jest jako nagły, napadowy, ostry, i niezwykle silny ból w nadbrzuszu, który promieniuje do prawego barku lub okolicy międzyłopatkowej. Ten objaw towarzyszy nawet 80% pacjentom cierpiącym na kamicę żółciową. Ból pojawia się najczęściej po obfitym, tłustym posiłku i może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Mogą towarzyszyć mu objawy takie jak: niepokój, nadmierna potliwość, nudności i wymioty. Objawy ustępują po wycofaniu się złogu z przewodu pęcherzykowego do pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa — powikłania 

Kamica żółciowa nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Przedłużające się zatkanie przewodu pęcherzykowego grozi rozwinięciem się zapalenia pęcherzyka żółciowego lub wodniaka pęcherzyka. Ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego, oprócz kolki żółciowej, towarzyszy podwyższona temperatura i dreszcze, może pojawić się ból w prawym nadbrzuszu, występujący podczas ucisku i narastający podczas głębokiego wdechu. Wodniak jest powiększonym pęcherzykiem żółciowym wypełnionym śluzem, który występuje bez podwyższonej temperatury i dreszczy.

Kamica żółciowa — kiedy do lekarza?

Jeśli kamica żółciowa dolega pierwszy raz, należy udać się do lekarza, aby uzyskać właściwą diagnozę. W przypadku gdy objawy kamicy są powtórne, ale silniejsze niż poprzednio, lub pojawiają się nowe objawy, np.: gorączka, dreszcze, wymioty, także należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Fot. iStock/Kamienie żółciowe

Jeśli kolce pęcherzykowej nie towarzyszą inne objawy, a w przeszłości ustępowała samoistnie lub po przyjęciu leków, można leczyć się w domu lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty, zaleconymi przez lekarza.

Jeśli podejrzewana jest kamica żółciowa, zazwyczaj lekarz ustala diagnozę od razu, dzięki badaniu USG jamy brzusznej. Skuteczność badania w tym przypadku wynosi powyżej 95%. Jeśli to nie wystarczy, lub pojawiły się powikłania, lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej (TK) jamy brzusznej, badania krwi (ocenę liczby białych krwinek), a także badania określające funkcjonowanie komórki wątrobowej wraz z oceną ewentualnego zastoju żółci w drogach żółciowych.

Kamica żółciowa — leczenie

Rozpoznana kolka żółciowa niepowikłana może być leczona samodzielne lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi (np. drotaweryna, hioscyna, paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub metamizol). Do momentu ustania bólu należy pozostawać na czczo. Silniejsze dolegliwości bólowe wymagają konsultacji z lekarzem.

Chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się wewnątrz niego złogami to jedyne skuteczne leczenie kamicy żółciowej pęcherzykowej. Jeśli nie można wykonać zabiegu, proponuje się w przypadku kamicy bez powikłań leczenie farmakologiczne z zastosowaniem kwasu ursodeoksucholowego, przez co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak wysokie ryzyko, że kamica żółciowa powróci.

Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Fot. iStock/kamienie żółciowe

Kamica żółciowa — dieta 

Dieta w chorobie takiej jak kamica żółciowa, opiera się na potrawach ubogotłuszczowych i wysokowęglowodanowych. Posiłki powinny być częstsze (5–6 w ciągu dnia), mniej obfite i podawane regularnie. Zaleca się gotowanie i duszenie potraw. Warzywa i owoce muszą być ugotowane i rozdrobnione, lub w postaci soków i przecierów.

Produkty zalecane:

Warto sięgać po większe ilości odtłuszczonych produktów nabiałowych, chleb typu graham, kasze i makarony. Należy zadbać o dużą zawartość błonnika w diecie. Błonnik pełni ważną rolę poprzez zwiększenie pasażu jelit, oraz zwiększa produkcję kwasu chenodeoksycholowego, który sprzyja rozpuszczaniu się złogów cholesterolu.

Można sięgać po olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej kukurydziany. W niewielkich ilościach można jeść masło i margaryny miękkie.

Ponieważ dieta przy kamicy żółciowej ogranicza ilość tłuszczu, wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może być niedostateczne. Z tego powodu należy zadbać, by nie zabrakło pożywienia bogatego w ß-karoten, witaminę D, witaminę E i witaminę K.

Produkty niewskazane:

Należy unikać tłustych mięs  i wędlin, takich jak baleron, wędliny z tłuszczem,  boczek, smalec, pasztety, salcesony, kaszanka. Szkodzą również tłuste sery, żółte, pleśniowe i topione. Niewskazane są ostre przyprawy, majonez, twarda margaryna.  Z diety przy kamicy żółciowej trzeba wykluczyć żółtko jaj, które może powodować silne skurcze pęcherzyka żółciowego.


źródło:  www.mp.pl 

Leki Pielęgnacja Uroda

Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji – odnajdujesz tu siebie? [Osobowość INTJ, Architekt]

Redakcja
Redakcja
20 lipca 2021
fot. illustration/iStock

Carl Gustav Jung wyodrębnił aż 16 typów osobowości. To dużo bardziej szczegółowy podział, w którym dużo łatwiej się nam odnaleźć. Jakie to typy? ESTJ, ISTJ, ENTJ, INTJ, ESTP, ISTP, ENTP, INTP, ESFJ, ISFJ, ENFJ, INFJ, ESFP, ISFP, ENFP, INFP. Postaramy się przybliżyć Wam każdy z nich. Zaczniemy od INTJ, czyli Architekta.

Architekt jest jednym z czterech typów osobowości w kategorii Analitycy. Pozostałe to Logik, Dyskutant i Dowódca. Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji. Architektom często trudno znaleźć osoby myślące podobnie do nich. Mają bujną wyobraźnię, są zdecydowani, ambitni, cenią sobie prywatność, są niezwykle ciekawi świata, lecz nie marnują energii.

Mocne strony Architekta

Racjonalny

Jest dumny ze swojej wiedzy. W każdym wydarzeniu widzą okazję, by poszerzyć swoją wiedzę i udoskonalić umiejętności. To daje im zdolność rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów.

Dobrze poinformowany

Niewiele jest takich osób, które swoje osądy opierają na rzetelnej wiedzy. Architekt nie kieruje się przeczuciami czy założeniami. Daje mu to pewność siebie, której potrzebuje, aby móc obronić swoje opinie czy pomysły.

Niezależny

Ala osobowości INTJ konformizm jest mniej lub bardziej równoznaczny z przeciętnością. Kreatywni i zmotywowani Architekci starają się robić rzeczy po swojemu. Reguły i konwenanse raczej nie staną im na drodze do spełnienia.

Zdeterminowany

Jest ambitny i zorientowany na cel. Zwykle ma jasną wizje tego, co oznacza dla niego sukces i niewiele rzeczy może go powstrzymać od przekształcenia tych wizji w rzeczywistość.

Otwarty na nowości

Architekci są otwarci na nowe pomysły – o ile te pomysły są racjonalne i oparte na dowodach oczywiście. Z natury sceptyczni, są jednak skłonni zmienić zdanie, jeśli uda się udowodnić, że nie mają racji.

Wszechstronny

Wprost uwielbiają zagłębiać się w różnego rodzaju przedsięwzięcia i podejmować wyzwania. Ich ciekawość i determinacja to klucze do sukcesu na wielu płaszczyznach.

Słabe strony Architekta

Arogancki

Architekci mogą mieć wiedzę, ale nie są nieomylni. Ich pewność siebie może sprawić, że będą głusi na innych ludzi. Mogą również być zbyt surowi w walce o udowodnienie, że mają rację.

Odrzucający emocje

Najważniejsza jest racjonalność. Ale, jak wiadomo, kontekst emocjonalny często ma większe znaczenie niż ten oparty wyłącznie na rozumie. Architekci mogą wkurzać się na tych, którzy wyżej niż fakty naukowe stawiają uczucia.

Nadmiernie krytyczny

Są świetni w samokontroli. Za to, jeśli spotykają ludzi zupełnie odmiennych sobie, mogą mieć tendencje do nadmiernej krytyki, często niesprawiedliwej, bo opartej na narzuconych przez nich standardach.

Romantycznie bezradny

Niesamowicie racjonalni Architekci mogą popaść we frustrację z powodu… miłości. Szczególnie na wczesnych etapach związku mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co się dzieje i jak się zachowywać. A jeśli ich związki rozpadają się z powodów, których nie rozumieją, mogą stać się cyniczni, a nawet kwestionować znaczenie miłości i związków.

TUTAJ możesz zrobić test osobowości!


Zobacz także

Potęga ziół ukryta w… kremach!

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #27 [17.05.]

wągry - przyczyny, domowe sposoby na zaskórniki

Wągry – skąd się biorą i co można zrobić, by pozbyć się problemu? Domowe sposoby na zaskórniki