Go to content

Mózg brzuszny. Twoje drugie, tajemnicze centrum dowodzenia

mózg brzuszny
Fot. iStock / Nerthuz

Mózg to nasze główne centrum dowodzenia, ale naukowcy skupiają się na poznawaniu enterycznego układu nerwowego, który pełni rolę nie mniej istotną. Zatem wszystko wskazuje na to, że nasz drugi mózg zlokalizowany jest w okolicy… jelita.

Enteryczny układ nerwowy – twój drugi mózg

Ta nazwa odnosi się do skomplikowanego systemu setek milionów komórek nerwowych, które kierują funkcjonowaniem jelit. Ten układ tworzą splot trzewny, określany mianem drugiego mózgu. Ci ciekawe, liczba neuronów w nim, przewyższa liczbę neuronów w rdzeniu kręgowym. Dla jelit pełni on ważne zadanie – reguluje ich skurcze, transport składników odżywczych przez błonę śluzową jelita i przepływ krwi wewnątrz ściany tego organu.

Motyle w brzuchu a jelita

Mózg brzuszny jest połączony z centralnym układem nerwowym. Ok 90% neuronowych połączeń prowadzi w górę, do samego mózgu. W ten bezpośredni sposób przekazywane są impulsy z układu trawienia, poza naszą świadomością. Co więcej, to za jego pośrednictwem powstają nastroje: pozytywne bądź negatywne, np. osławione motyle w brzuchu, u osób zakochanych. Zależność biegnie też w drugą stronę, ponieważ mózg „centralny” wpływa na mózg „brzuszny”, mimo, że trawienie funkcjonuje niezależnie od niego. Stąd silne uczucia, stres lub traumatyczne wydarzenia mogą prowadzić do bólów brzucha, jego skurczów, biegunki lub wymiotów.

mózg brzuszny

Fot. iStock / vitapix

Hipnoterapia i olejek miętowy

W 2010 r. Paul Enck z kliniki uniwersyteckiej w Tübingen udowodnił, że psychoterapia łagodzi dolegliwości jelitowe skuteczniej niż większość dostępnych leków. Przeanalizowano 121 badań z ostatnich 35 lat – tylko olejek miętowy okazał się nieznacznie efektywniejszy od psychoterapii.

Szczególną formę psychoterapii dla cierpiących na dolegliwości brzucha opracował prof. Peter Whorwell z University of Manchester. W trakcie hipnoterapii wypowiada m.in. sugestie, które mają zbudować w pacjencie poczucia kontroli jelita. Udowodniono, że ta terapia ma rzeczywisty wpływ na wydzielanie soków żołądkowych, perystaltykę żołądka i jelit oraz na trawienie. Jej skuteczność dowiedziono podczas podziału badanych 126 pacjentów na trzy grupy: jedną poddano hipnoterapii, druga otrzymała leki, a trzecia placebo. W efekcie chorzy poddani hipnozie całkowicie zrezygnowali z przyjmowania lekarstw, a symptomy choroby cofnęły się u nich bardziej niż u pozostałych. Terapia hipnozą daje zasadniczo długofalowy efekt, i może na lata powstrzymać symptomy zespołu jelita drażliwego.


źródło: charaktery.eu