Zdrowie

Mózg brzuszny. Twoje drugie, tajemnicze centrum dowodzenia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 sierpnia 2016
mózg brzuszny
Fot. iStock / Nerthuz
 

Mózg to nasze główne centrum dowodzenia, ale naukowcy skupiają się na poznawaniu enterycznego układu nerwowego, który pełni rolę nie mniej istotną. Zatem wszystko wskazuje na to, że nasz drugi mózg zlokalizowany jest w okolicy… jelita.

Enteryczny układ nerwowy – twój drugi mózg

Ta nazwa odnosi się do skomplikowanego systemu setek milionów komórek nerwowych, które kierują funkcjonowaniem jelit. Ten układ tworzą splot trzewny, określany mianem drugiego mózgu. Ci ciekawe, liczba neuronów w nim, przewyższa liczbę neuronów w rdzeniu kręgowym. Dla jelit pełni on ważne zadanie – reguluje ich skurcze, transport składników odżywczych przez błonę śluzową jelita i przepływ krwi wewnątrz ściany tego organu.

Motyle w brzuchu a jelita

Mózg brzuszny jest połączony z centralnym układem nerwowym. Ok 90% neuronowych połączeń prowadzi w górę, do samego mózgu. W ten bezpośredni sposób przekazywane są impulsy z układu trawienia, poza naszą świadomością. Co więcej, to za jego pośrednictwem powstają nastroje: pozytywne bądź negatywne, np. osławione motyle w brzuchu, u osób zakochanych. Zależność biegnie też w drugą stronę, ponieważ mózg „centralny” wpływa na mózg „brzuszny”, mimo, że trawienie funkcjonuje niezależnie od niego. Stąd silne uczucia, stres lub traumatyczne wydarzenia mogą prowadzić do bólów brzucha, jego skurczów, biegunki lub wymiotów.

mózg brzuszny

Fot. iStock / vitapix

Hipnoterapia i olejek miętowy

W 2010 r. Paul Enck z kliniki uniwersyteckiej w Tübingen udowodnił, że psychoterapia łagodzi dolegliwości jelitowe skuteczniej niż większość dostępnych leków. Przeanalizowano 121 badań z ostatnich 35 lat – tylko olejek miętowy okazał się nieznacznie efektywniejszy od psychoterapii.

Szczególną formę psychoterapii dla cierpiących na dolegliwości brzucha opracował prof. Peter Whorwell z University of Manchester. W trakcie hipnoterapii wypowiada m.in. sugestie, które mają zbudować w pacjencie poczucia kontroli jelita. Udowodniono, że ta terapia ma rzeczywisty wpływ na wydzielanie soków żołądkowych, perystaltykę żołądka i jelit oraz na trawienie. Jej skuteczność dowiedziono podczas podziału badanych 126 pacjentów na trzy grupy: jedną poddano hipnoterapii, druga otrzymała leki, a trzecia placebo. W efekcie chorzy poddani hipnozie całkowicie zrezygnowali z przyjmowania lekarstw, a symptomy choroby cofnęły się u nich bardziej niż u pozostałych. Terapia hipnozą daje zasadniczo długofalowy efekt, i może na lata powstrzymać symptomy zespołu jelita drażliwego.


źródło: charaktery.eu


Zdrowie

7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
18 sierpnia 2016
7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać
fot. iStock/max-kegfire
 

Hormony to ostatnio bardzo popularne słowo, zarówno w mediach jak i w lekarskich gabinetach. Dopiero od niedawna zaczęliśmy sobie zdawać sprawę, że te związki chemiczne wytwarzane przez gruczoły w naszym organizmie, mają na nas ogromny wpływ – od bólu głowy po słabe kości. Problem w tym, że wystarczy lekko przekroczyć granicę dobrego wyniku, a cała gospodarka hormonalna zaczyna się chwiać. Kiedy warto umówić się na wizytę do endokrynologa?

1. Ciągłe zmęczenie 

Wysypiasz się, a i tak jesteś zmęczona. Brzmi znajomo? To najczęstszy objaw hormonalnej nierównowagi. Może być za to odpowiedzialnych kilka hormonów, ale najczęściej chodzi o insulinę. Zazwyczaj senność jest spowodowana jest zbyt wysokim stężeniem we krwi. Dobra wiadomość? W większości przypadków powinna pomóc zmiana diety na tą z mniejszą ilością węglowodanów, aktywność fizyczna i utrata wagi.

2. Bezsenność 

Ah ten sen! Ciągle go za mało! U mężczyzn bezsenność jest znakiem problemów z poziomem testosteronu, który prawdopodobnie jest za niski. U kobiet winowajcą będzie niski poziom progesteronu. Oczywiście najprościej zacząć terapię lekami, ale każda z nas słyszała chyba, jakie mogą być tego konsekwencje. Dlatego najpierw warto spróbować naturalnych metod. Na przykład zioła takie jak niepokalanek pospolity.

7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać

fot. iStock/vitranc

3. Zmniejszony popęd seksualny 

Niski poziom estrogenu u pań i testosteronu u panów może sprawiać, że seks schodzi na dalszy plan. Tak naprawdę to na ten bardzo daleki plan. U kobiet wiąże się to z menopauzą, w czasie której poziom estrogenu zdecydowanie się zmniejsza. Co ciekawe, lekarze zaczynają mówić o „męskiej menopauzie”. Dlaczego? U mężczyzn poziom testosteronu spada po 50 roku życia. Jak w każdym przypadku, tutaj także można stosować terapię hormonalną. Warto jednak sprawdzić, czy zmniejszony popęd seksualny na pewno jest winą estrogenu.

4. Nocne poty i uderzenia gorąca 

To chyba najpopularniejsze objawy menopauzy, które ciągle przewijają się w rozmowach kobiet. Kiedy poziom estrogenu spada, w damskim organizmie zachodzi wiele zmian. Nocne poty mogą sprawić, że poczujemy się jak po wyjściu z basenu, a uderzenia gorąca w ciągu dnia dają poczucie ogromnego dyskomfortu. Co ciekawe, coraz więcej młodych kobiet dopadają te symptomy, choć do ogólnie przyjętego wieku menopauzalnego jeszcze trochę im brakuje.

5. Zaniki pamięci i problemy z koncentracją

To niesamowite, jak wiele w naszym organizmie mogą zdziałać hormony. Bo kto by pomyślał, że problemy z pamięcią i koncentracją mogą być wywoływane właśnie przez nie? A konkretnie przez kortyzol. Hormon, który często nazywany jest „hormonem stresu”. To właśnie stres jest winowajcą wielu naszych problemów ze zdrowiem. Kiedy stresujesz się czymś przez dłuższy czas, nadnercza przestają produkować wystarczającą ilość kortyzolu. A kiedy jego poziom spada, nie potrafisz się wystarczająco skupić i zapamiętać wielu ważnych rzeczy.

6. Emocje poza kontrolą

Zmiany nastrojów, lęk, depresja, drażliwość… Nie bez powodu mówi się, że hormony buzują, kiedy humor zmienia się z  godziny na godzinę. W tym wypadku problem może leżeć w progesteronie lub estrogenie.  Ich poziom może być zbyt wysoki lub zbyt niski. Następnym razem, kiedy będziesz myślała, że wariujesz i pora udać się do psychiatry, zmień wizytę u lekarza na endokrynologa.

7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać

fot. iStock/bymuratdeniz

7. Wahania wagi 

To chyba najpopularniejszy objaw zaburzeń hormonalnych, choć wciąż hormony pojawiają się jako ostatnie w wymienianych przyczynach nadwagi lub niedowagi. Przytyłaś bardzo dużo w bardzo krótkim czasie? A może schudłaś? Zamiast rzucać się na drakońskie diety, lepiej sprawdzić poziom insuliny, kortyzolu i prolaktyny. Może to brzmi śmiesznie, ale hormony naprawdę potrafią zmienić cyfry na wadze, a przy okazji nieźle namieszać z naszą figurą.

„Najważniejsze” hormony – ściągawka

Insulina – wytwarzana przez trzustkę, pomaga kontrolować sposób, w jaki glukoza z jedzenia zostaje przetransportowana do komórek, gdzie zmieniana zostaje w energię

Fot. iStock / Ugreen

Fot. iStock / Ugreen

Testosteron – produkowany w jądrach u mężczyzn i jajnikach u kobiet. To podstawowy męski hormon, który pomaga w budowaniu masy mięśniowej, poziomie energii, ale przede wszystkim odpowiada za męską seksualność. 

Fot. iStock / geopaul

Fot. iStock / geopaul

Estrogen i progesteron – także produkowane w jajnikach i jądrach. U kobiet są to najważniejsze hormony wpływające na owulacje, cykle menstruacyjne, ale także za ciążę. 

Fot. iStock / quarius83men

Fot. iStock / quarius83men

Kortyzol – wytwarzany w nadnerczach, odpowiada za poziom stresu w organizmie

Fot. iStock / HYWARDS

Fot. iStock / HYWARDS

źródło: LifeHack.org


Zdrowie

Jak dzieci widzą pijanych dorosłych? Obejrzyj ten film i nigdy nie pozwól by twoje dziecko zobaczyło cię w takim stanie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 sierpnia 2016
Jak dzieci widzą pijanych dorosłych
Fot. Screen z YouTube/Lasinenlapsuus

Dorosłym trudno jest wyobrazić sobie jak straszna jest rzeczywistość dzieci z rodzin współuzależnionych. Co dzieje się w wyobraźni i głowach maluchów patrzących na swoich pijanych ojców i matki dobrze przedstawia filmik stanowiący część kampanii społecznej Fragile Childhood (Lasinen Lapsuus), fińskiej organizacji zajmującej się kwestią nadużywania alkoholu przez rodziców.

Przez alkoholizm cierpią najbliżsi uzależnionych: małżonkowie, rodzice, krewni, ale przede wszystkim dzieci. Zamiast ciepła, stabilizacji i  warunków, w którym mogą się prawidłowo rozwijać, stwarza się im prawdziwe piekło. Dzieci czują i widzą ten dramat zupełnie inaczej niż dorośli. Zobacz, jak pijani rodzice wyglądają w oczach swoich pociech. Nie bądź potworem, nigdy nie pozwól by twoje dziecko widziało cię w takim stanie.


Zobacz także

Coraz więcej kobiet ma „złamane serce” – donoszą naukowcy. Dotyka to szczególnie tych po „50”

8 grzechów, które w przyszłości spowodują problemy ze stawami. Które z nich ty teraz popełniasz?

Ćwiczenia, które wybawią cię od bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wzmocnij mięśnie i zapobiegnij problemom