Uroda

Po pierwsze – pielęgnacja!

Redakcja
Redakcja
2 listopada 2018
Fot. iStock
 

Chociaż mogłoby się wydawać, że okres Bożonarodzeniowy jest jeszcze odległy, to dla naszej skóry i włosów jest to już ostatni dzwonek – właśnie aktualny czas jest najlepszy by je wzmocnić oraz sprawić, że będą lepiej znosić mróz i chłód. Dzięki prawidłowej, systematycznej pielęgnacji skóra i włosy będą wyglądać zachwycająco zarówno przy wigilijnym stole, jak i podczas karnawałowych szaleństw!

Pielęgnacja skóry

Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja, a w okresie jesienno-zimowym wyjątkowo istotnym jest, by skupić się na nawilżaniu – dlatego wybierz odpowiednie kremy zarówno na dzień, jak i na noc. Cenna wskazówka – krem na dzień powinien wykazywać działanie ochronne a na noc – łagodzące oraz odżywcze! Kremy stosuj codziennie, zarówno rano jak i wieczorem – nie zapominaj także o odpowiednio dopasowanym kremie pod oczy!

Jednak samo nawilżanie skóry nie jest wystarczające – istotne jest także oczyszczanie skóry, by odzyskała ona blask. Jeśli na co dzień nosisz makijaż, pamiętaj o zmyciu go odpowiednio dopasowanym produktem (szczególnie polecamy mleczka i olejki w ten chłodny czas), a dopiero w następnej kolejności zastosuj kosmetyk delikatnie oczyszczający, jak pianka, czy emulsja. Ten kosmetyk myjący zastosuj także rano, ponieważ w nocy skóra również ma styczność z zanieczyszczeniami oraz mikroorganizmami.

Niesamowicie istotnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy jest tonizacja – to właśnie ona sprawia, że składniki aktywne z kremów mają szansę jeszcze lepiej się wchłaniać, a przez to wykazywać lepszą skuteczność działania! Tonik stosuj codziennie, rano i wieczorem, po umyciu twarzy.

Wzbogaceniu pielęgnacji służą takie produkty jak peeling, maseczki oraz serum (w tym także esencje, eliksiry, ampułki itp.) – nie zawsze ich codzienne stosowanie jest dobrym pomysłem, ponieważ nadmierna stymulacja skóry może nasilać jej reaktywność. Nie o taki efekt walczymy, przecież jesienią i zimą skóra powinna być bardziej odporna! Dlatego po peeling sięgaj 1x w tygodniu (dobierz odpowiednią dla siebie formułę: ziarnistą lub enzymatyczną), a po nim serum i maseczkę.

Pielęgnacja skóry na ciele rządzi się podobnymi zasadami – ona również wymaga szczególnej pielęgnacji w ten wyjątkowy czas! Nawilżać skórę powinno się po każdej kąpieli – w zależności od potrzeb można wybrać balsam, masło lub olejek (w okołoświątecznym okresie warto zwrócić uwagę na kosmetyki z drobinkami, które dodadzą skórze blasku, a nam dodadzą więcej pewności siebie!). Nie zapominaj także o systematycznym peelingu skóry ciała – ponieważ jest grubsza, a także chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych ubraniem, złuszczanie można przeprowadzać nawet 2-3 razyw tygodniu. To istotny element pomagający zachować skórę jędrną i gładką!

Pielęgnacja włosów

Na sam koniec wspomnijmy o tym, jak powinno się pielęgnować włosy – chociaż w teorii nie ma nic prostszego od stosowania szamponu i odżywki, to dla pięknie wyglądających włosów warto zgłębić podstawy włosomaniactwa. W tym chłodnym okresie warto poszukiwać szamponów delikatnych i nawilżających, które będą działały łagodząco na skórę głowy oraz będą mocniej domykać łuski włosów co sprawi, że staną się gładkie i lśniące!

Na co dzień dobrym wyborem po umyciu włosów jest odżywka, która nie obciąży ich nadmiernie i pomoże zachować objętość. Jednak 2 razy w tygodniu warto sięgnąć po maskę, która mocniej wygładzi, odżywi i wzmocni kosmyki! Również 2 razy w tygodniu warto wykonać zabieg olejowania włosów, który polega na nałożeniu oleju na włosy minimum 30 minut przed ich planowanym umyciem. Zabieg ten można stosować nawet przed każdym myciem, a jego celem jest wygładzenie, nawilżenie i zwiększenie tolerancji na zimno fryzury. Systematyczne olejowanie ułatwia rozczesywanie włosów oraz zapobiega ich elektryzowaniu.

Dzięki nabyciu stałego nawyku systematycznego dbania o włosy i skórę sprawiamy, że poprawia się ich stan. Jednak systematyczna pielęgnacja to nie tylko piękno, ale przede wszystkim – prewencja i ochrona zdrowia. Dlatego po zakończeniu okresu Świąt i Karnawału nie zapominaj o kosmetykach – sięgaj po nie, by móc znaleźć chwilę dla siebie każdego dnia!

Proponowane produkty do pielęgnacji twarzy:

– oczyszczanie i demakijaż: ALOESOVE Płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu 200 ml, ALOESOVE Żel myjący do twarzy 150 ml

– pielęgnacja codzienna i specjalna: ALOESOVE Krem do twarzy na dzień 50 ml, ALOESOVE Krem do twarzy na noc 50 ml, ALOESOVE Serum do twarzy 30 ml

Proponowane produkty do pielęgnacji ciała:

– ALOESOVE Peeling do ciała 250 ml, ALOESOVE Balsam do ciała 250 ml, ALOESOVE Krem do rąk 100 ml

Proponowane produkty do pielęgnacji włosów:

– ALOESOVE Regenerujący żel do twarzy, ciała i włosów 250 ml

Artykuł powstał we współpracy z Sylveco.


Uroda

Osiem sygnałów, że on nie jest tym jedynym, nawet jeśli bardzo tego pragniesz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 listopada 2018
Fot. iStock / yuran-78
 

Czasami nasza wyobraźnia sprawia, że partner, którego pragniemy, jest bardziej atrakcyjny w naszej głowie niż w rzeczywistości. Chcemy kogoś, kto tak naprawdę nie istnieje. Lekceważmy istotne znaki, które podpowiadają głośno „on nie jest dla ciebie, nie będziesz z nim szczęśliwa”.

Osiem sygnałów, że on nie jest tym jedynym, nawet jeśli bardzo tego pragniesz

Dystans

Emocjonalna intymność jest czymś, co powinno wzrastać wraz z naturalnym tempem rozwoju twojego związku. Jeśli któreś z was boi się otworzyć, nie ma miejsca na uczciwość, szczerość.

Brak chęci rozwiązywania problemów

Być może twój partner oszukał, a pewne sprawy pozostały nierozwiązane. Nigdy nie wyjaśnił, dlaczego tak postąpił, co prowadzi jedynie do nawarstwiania się problemów i coraz gorszej atmosfery między wami.

Lekceważenie dla twoich uczuć

Mimo, że wyraźnie sygnalizujesz swoje potrzeby i uczucia, on postępuje tylko w taki sposób, by to jemu było dobrze i wygodnie. Sama nie wiesz, dlaczego pozwalasz sobie na trwanie w takim układzie. Nie jesteś szczęśliwa.

Życie bez niego

Potrafisz je sobie łatwo wyobrazić. Zastanawiasz się, jakby to było. Myślisz o innych partnerach.

Ślepy zaułek

Minęły miesiące i sprawy nie ruszają z miejsca. Wasza więź słabnie. Mija rok i brak decyzji „co dalej?”.  Według dr Gunthera, psychologa, związki mają dwa główne wymiary: wrastanie i zabliźnianie. Jeśli ten pierwszy wymiar praktycznie nie istnieje, emocjonalne blizny w końcu przenikają go i niszczą.

Pogarda i inne toksyczne towarzyszki

W tym przypadku wasz związek jest wypełniony toksycznymi zachowaniami – nawet tymi „drobnymi” jak wieczne pretensje lub kpiny. Inne toksyczne postawy to krytyka, defensywność i lekceważenie tego, co druga osoba ma do powiedzenia.

Intuicja

Bez względu na to jak bardzo próbujesz to wyprzeć, zaprzeczyć, coś po prostu czujesz. Posłuchaj swojego wewnętrznego głosu.

Brak zaangażowania

Wraz z rozwojem związku niektórzy ludzie zapominają, że nadal muszą starać się, aby relacja był trwała. Uważają, że sprawy będą się toczyć same odpowiednim torem albo to po prostu „nie było to” i przechodzą tak od relacji do relacji, nie znajdując szczęścia.


Na podstawie: mysticalraven.com


Uroda

„On taki jest, ma wybuchowy charakter, tak naprawdę, to mnie kocha”. Jak długo będziesz go tłumaczyć udając, że nie tkwisz w przemocowym związku?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 listopada 2018
Fot. iStock / RapidEye

Czy wiesz, gdzie jest granica między wdzięcznością a nadużyciem? Wybaczasz, akceptujesz to jak jesteś traktowana, jak on się do ciebie odzywa? Dla wielu z nas przemoc jest zjawiskiem, którą na co dzień akceptujemy. „Jesteś głupia”, „Nic nie wiesz”, „Zamknij się”, wszystkie pogardliwe spojrzenia, słowa, przełykasz i udajesz, że to nic takiego, że nic się nie stało. I nie masz pojęcia skąd bierze się w tobie zmienność nastrojów, napięcie, skłonność do depresji.

Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że kochasz, że masz nadzieję, że on się zmieni i pomimo tego, jak się zachowuje, nadal cię kocha. Jesteś wdzięczna za to, że w ogóle jest… i gubisz tę cienką linię, która wyznacza granicę nadużycia.

Czas się obudzić, czas przestać żyć w strachu i poniżeniu, dawać przyzwolenie na przemoc wobec ciebie.

Czy wiesz, jak wyglądają niezdrowe relacje i jak one się mają do twojego związku?

Nadużycie ma miejsce wtedy, gdy partner robi wszystko, by mieć nad tobą władzę i kontrolę.

Pamiętasz moment, kiedy twój partner był na ciebie wściekły? Krzyczał obrażając cię epitetami, które wstyd ci nawet w myślach powtórzyć? Być może było to jednorazowe zdarzenie? Coś się wydarzyło, a on przeprosił i nigdy więcej nie zachował się w ten sposób, żałował, że tak pozwolił się ponieść emocjom.

Jeśli jednak takie sytuacje zdarzają się regularnie, jeśli on nie przeprasza, nie widzi niczego złego w swoim zachowaniu, denerwuje się z powodu rzeczy, które nie są ani twoją winą, ani ty nie masz na nie wpływu, mówi coś, co cię rani, sprawia, że się boisz, to jest nadużycie emocjonalne, które nie jest w porządku, na które ty nie musisz się godzić, któremu powinnaś się przeciwstawić.

Kiedy możesz powiedzieć, że jesteś ofiarą przemocy?

Nie możesz odpowiedzieć po jednym zdarzeniu, musisz z dystansem przyjrzeć się zachowaniu swojego partnera w perspektywie dłuższego czasu.

Przemoc wydarza się regularnie i systematycznie. Nie musi być codziennością, ale staje się wzorcem zachowań: co tydzień, co kilka dni, co dwa tygodnie, co miesiąc, czasami raz na pół roku.

Dotyczy to również osobowości. Jeden szczególnie nieprzyjemny incydent prawdopodobnie nie jest nadużyciem, ale jeśli twój partner nieustannie cię kontroluje, straszy, grozi, to nie jest normalne, tak się nie dzieje w zdrowych związkach. On może dzisiaj podać ci śniadanie do łóżka, a wieczorem zwyzywać cię tak, że noc spędzisz zapłakana i przestraszona.

Nie tłumacz go: „Bo on taki jest”, „Bo jest wybuchowy”, „Nie panuje nad emocjami, bo miał trudne dzieciństwo” – to nie usprawiedliwia faktu, że cię krzywdzi. Zapamiętaj, że w każdej sytuacji zasługujesz na poczucie bezpieczeństwa i szacunek.

Czy on zasługuje na to, żebyś mu wybaczała?

Racjonalizujesz to, jak on się zachowuje, jak cię traktuje? Tłumaczysz go zmęczeniem, stresem w pracy? A spytaj chociaż raz siebie, czy się boisz? Strach to pierwszy symptom przemocowego związku. On pokazuje swoją siłę, władzę nad tobą, poprzez lęk, który w tobie wzbudza. Ile razy mu jeszcze wybaczysz? Ile razy pozwolisz na zachowanie, którym cię krzywdzi? Czy on chce się zmienić? Czy jest gotowy na terapię? Na pracę nad sobą? Czy może to ty jesteś nieustannie winna tego, kim on jest? Skutecznie to tobie wmawia?

Jak często słyszysz „przepraszam” od partnera?

Ktoś, kto używa przemocy, nie przeprasza. Czasami mówi: „jestem w złym nastroju”, „źle spałem”. Nie przeprasza i nie ma zamiaru się zmienić, pracować nad sobą. A ty cierpliwie czekasz aż to nastąpi? Który to już miesiąc, rok? Coraz mniej wierzysz w siebie, znikasz, poddajesz się nieustannemu nadużyciu, bo tli się w tobie nadzieja, że kiedyś będzie lepiej? Kiedy? Kiedy zmieni pracę, kiedy dzieci dorosną, kiedy spłacicie kredyt? Serio? Chcesz w to wierzyć?

Zmienia się? I daje ci tę nadzieję?

Krzyczy, szarpie, a może nie odzywa się przez kilka dni? Może zabrał ci kartę bankową? Telefon? Ale już jest wszystko w porządku. Przyniósł kwiaty, zabrał cię na kolację, do kina, powiedział, że jesteś całym jego światem, że nikogo w życiu nie kochał jak ciebie i że zabije się, gdy go zostawisz?

Miesiąc miodowy w przemocowym związku jest normą. Nie, to nie jest wyjątkowe traktowanie, tak dzieje się zawsze, bo on w ten sposób cię urabia, wpycha jeszcze bardziej w koło zależności, niepewności i strachu. Manipuluje twoimi emocjami, a ty już sama nie wiesz, czy on to wszystko robi z miłości i tylko czasami zachowuje się jak potwór. Przyjrzyj się sobie. Czy kiedy siedzisz z nim na kolacji, gdy wychodzicie razem, gdy on uśmiecha się do ciebie i przytula, nie drżysz ze strachu? Nie zastanawiasz się, czy za chwilę nie zacznie krzyczeć? Nie obrazi się? Nie będzie miał do ciebie pretensji o to, jak wyglądasz, co powiedziałaś czy jak się zachowałaś?

Twoje emocje są barometrem związku. Jeśli więcej w nich strachu niż radości i szczęścia, nie tkwij w tym, nie wybaczaj kolejny raz, ratuj siebie, bo ty jesteś najważniejsza.


Zobacz także

6 zasad udanej współpracy z krawcową

Jedna, idealna sukienka. Tylko i aż tyle, by poczuć się bardziej kobieco. 6 zasad udanej współpracy z krawcową

Terapia według PURITE. Czyli zupełnie inne podejście do pielęgnacji skóry

Ziemia okrzemkowa dla urody. Warto ją wykorzystać