Go to content

5 oznak, że w twoim organizmie nagromadziły się toksyny

toksyny
Fot. iStock / Dirima

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach niemożliwe jest życie w izolacji od wszelkich toksyn. Mamy z nimi styczność na wielu płaszczyznach — oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, jemy takie samo pożywienie, ubieramy się w tkaniny, którym daleko od naturalnych i bezpiecznych wytworów ludzkich rąk. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie można nic z tym zrobić, warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób wpływają one na organizm i starać się zapobiegać poważnemu nagromadzeniu toksyn i skutkom.

Organizm toleruje niewielką ilość toksyn

Fakt, nic złego się nie dzieje, gdy ich ilość w organizmie jest niewielka, w dodatku równoważona zdrowym trybem życia. Z początku organizm usuwa zanieczyszczenia poprzez skórę, układ pokarmowy, układ moczowy i płuca. Jednak wszystko to, co trafia do nas wraz z żywnością, powietrzem, wodą, pleśnią, odzieżą oraz używkami, w większej ilości nie pozostaje obojętne dla organizmu. Wtedy organy odpowiedzialne za oczyszczanie nie są w stanie nadążyć z ich wydalaniem, więc zaczynają pojawiać się dolegliwości. Zanieczyszczenia zaczynają się coraz bardziej kumulować w postaci złogów w woreczku żółciowym, we włosach i paznokciach, osiadają w tkance tłuszczowej, wpływają na pracę narządów takich jak wątroba, płuca, nerki i kora mózgowa. Stają się czynnikami wyzwalającymi powstawanie różnych chorób, poczucia fizycznego osłabienia i braku sił do stawiania czoła wyzwaniom codzienności.

Jakie toksyny szkodzą najczęściej?

  • Pestycydy – znajdują się w śladowych ilościach w 50-95% żywności produkowanej na skalę przemysłową.
  • Ftalany – związki chemiczne, które wydłużają trwałość zapachów i zmiękczają plastik, znajdziemy w plastikowych pojemnikach i opakowaniach na żywność.
  • Pleśń – znajduje się w zanieczyszczonej żywności i na ścianach zawilgoconych pomieszczeń.
  • Lotne związki organiczne występują w wielu produktach gospodarstwa domowego (płyny do czyszczenia, dezodoranty, kosmetyki, preparaty odstraszające ćmy, odświeżacze powietrza itp.).
  • Dioksyny – ponad 95% związków tego typu przyjmujemy, spożywając tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
  • Metale ciężkie (ołów, rtęć, arsen itd.) znajdziemy w wodzie pitnej, rybach, pestycydach, antyperspirantach, materiałach budowlanych.
  • Chlor – ten wysoce toksyczny, zielono-żółty gaz wchodzi w skład wielu produktów do czyszczenia, jest również dodawany w niewielkich ilościach do wody pitnej.
Fot. iStock / GANNAMARTYSHEVA

Fot. iStock / GANNAMARTYSHEVA

5 oznak zatrucia ciała toksynami

1. Zaburzenia trawienia

To jeden z głównych sygnałów wysyłanych przez ciało, gdy zaczyna dziać się źle z powodu nagromadzenia toksyn. Układ pokarmowy pracuje mniej wydajnie, co prowadzi do nieskutecznego usuwania odpadów. Pojawiają się kłopoty z trawieniem i zaparcia, leniwa praca jelit, przez którą zalega treść pokarmowa. Błona śluzowa jelita jest bardzo delikatna, a gdy zabraknie w niej kolonii pałeczek kwasu mlekowego (np. przez antybiotykoterapię), może stać się nieszczelna i przepuszczać do organizmu trucizny i drobnoustroje. Warto wspomnieć, że problemy trawienne zaburzają także funkcjonowanie układu odpornościowego.

2. Problemy z cerą

Ponieważ to właśnie przez skórę usuwane są toksyny, ich nagromadzenie szybko daje o sobie znać poprzez jej wygląd i kondycję. Na pierwszy rzut oka widać opuchliznę, worki pod oczami, trądzik, przebarwienia, suche, łuszczące się plamy czy pojawienie się grzybicy.

3. Kłopot z nieświeżym zapachem

Toksyny odpowiedzialne są za powstawanie nieprzyjemnego zapachu potu i zapachu z ust, tak, że nawet codzienna higiena jamy ustnej może nie zapobiec przykrym objawom. Co ciekawe, problemy trawienne mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, wskazując na nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, która nie radzi sobie z pozbywaniem się toksyn z organizmu.

4. Tycie

Brak postępu w odchudzaniu może wynikać z zaburzenia równowagi hormonalnej. Jak się okazuje, na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego może mieć negatywny wpływ nagromadzenie toksyn, zwłaszcza pochodzących z żywności i kosmetyków stosowanych do codziennej higieny.

5. Brak równowagi energetycznej

Nawet jeśli sypiasz te przepisowe 8 godzin w nocy, możesz i tak odczuwać przewlekłe zmęczenie. Wysoki poziom toksyn zaburza równowagę energetyczną, wpływając na poczucie znużenia, zmęczenia oraz braku sił do działania.

Pozbądź się toksyn z organizmu

  • Oczyść wątrobę. Postaw na naturalne produkty, które pomogą wątrobie oczyścić się i zregenerować. Jedz jabłka, awokado, buraki, marchew, grejpfrut, zielona herbata, zielone warzywa liściaste, warzywa kapustne, oliwa z oliwek i orzechów włoskich. Zrezygnuj z alkoholu i produktów wysoko przetworzonych.
  • Postaw na ruch. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na poprawę krążenia i  skutecznie dotlenia organizm. Dzięki intensywnym ćwiczeniom toksyny są usuwane z organizmu wraz z potem.
  • Pij dużo. Najlepiej wodę mineralną lub zieloną herbatę. Spożywanie przynajmniej 2 litry wody dziennie, można wraz z moczem i potem usunąć z organizmu bakterie oraz szkodliwe substancje, które się w nim rozwijają się.
  • Zbilansuj dietę. Wybieraj świeże produkty zbożowe, owoce i warzywa. Omijaj przetworzoną żywność, pozbawioną składników odżywczych, za to pełną barwników konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku.

źródło: www.powerofpositivity.comportal.abczdrowie.pl, medikway.pl