Pielęgnacja Uroda

Prosaki na twarzy. Czym są i w jaki sposób można usunąć te zmiany?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 października 2021
Prosaki
Fot. iStock
 

Prosaki to zmiany, które nie zagrażają zdrowiu, ale często stanowią widoczny kosmetyczny problem. Ich pojawienie się może mieć różne przyczyny, ale można z nimi skutecznie walczyć. Czym są prosaki, jak odróżnić je od innych zmian i w jaki sposób można skutecznie i bezpiecznie ich się pozbyć?

Czym są prosaki?

Prosaki są małymi torbielami umiejscowionymi tuż pod powierzchnią skóry. Ich nazwa wzięła się od nasion prosa, które przypominają z wyglądu. Pojawiają się na twarzy jako perłowo-białe guzki o wielkości 1-2 milimetra, które kojarzą się z krostkami. Prosaki tworzą się przede wszystkim w efekcie niedrożności mieszków włosowo-łojowych, zablokowanych przez nadmiar łoju. Bez drogi ujścia zaczyna gromadzić się masa rogowo-łojowa, widoczna pod postacią prosaków na twarzy. Niedojrzałe są ledwie wyczuwalne w dotyku, ale gdy „się budują”, można je wyczuć jako twarde grudki.

Co powoduje powstawanie prosaków? Nie ma jednego czynnika odpowiedzialnego za ich tworzenie się. Mogą przyczyniać się do nich zaburzenia genetyczne lub autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty), niedostatek higieny. Mogą pojawiać się także po powierzchownym uszkodzeniu skóry, w miejscu urazu. Prosaki na twarzy pojawiają się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Prosaki

Fot. iStock/Prosaki

Prosaki a trądzik — jak je odróżnić?

Bywa, że prosaki są mylone z trądzikiem lub zaskórnikami, choć zdecydowanie nie są tym samym. Mają nieco inny wygląd i twardą strukturę, trudną do usunięcia — trudno je wycisnąć. Zmiany nie nie bolą i nie powodują innych dolegliwości. Typowe dla prosaków jest to, że występują w grupie, po kilka lub kilkanaście prosaków jednocześnie w jednym miejscu.

Prosaki na powiece i pod okiem

Najczęściej prosaki na twarzy pojawiają się na powiece i pod okiem, na czole, skroniach i nosie. Rzadziej można je zauważyć na tułowiu, rękach i nogach, na genitaliach, oraz w jamie ustnej. Stanowią problem nie zdrowotny, a estetyczny. Szczególnie prosaki na powiece i pod okiem mogą niepokoić, dlatego nie warto próbować usuwać je samodzielnie, tylko należy udać się do specjalisty na kontrolę. Zmiany w tych delikatnych rejonach oczu mogą okazać się np. niewielkimi włókniakami lub jęczmieniem.

Prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka są problemem powszechnym, dotyczącym nawet 85% maluchów. Pojawiają się ze względu na niedojrzałość aparatu łojowego u niemowlaków. Prosaków u noworodka nie można samodzielnie nakłuwać ani wyciskać, ponieważ istnieje ryzyko utworzenia się w miejscu ranek poważnego stanu zapalnego w jego skórze. Nie trzeba nic z nimi robić, ponieważ znikają same w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Gdy u starszego malucha prosaki nie ustępują, zmiany powinien zobaczyć lekarz.

Domowe sposoby na prosaki na twarzy

Prosaki

Fot. iStock/Prosaki

Prosaki na twarzy można leczyć domowymi sposobami. Najczęściej można sięgnąć po:

Parówkę na twarz

Parówka na twarz otwiera gruczoły łojowe, ułatwiając oczyszczanie ich z nadmiaru łoju skórnego, który powoduje prosaki. Jeżeli prosaki pojawiają się w innych miejscach na ciele niż twarz, warto skorzystać z sauny.

Peeling i krem na prosaki

Stosowane regularnie peelingów z dodatkiem kwasu (glikolowego, migdałowego, AHA, BHA, PHA), pomoże oczyścić i regenerować się skórze. W przypadku braku dostępu do gotowego peelingu można stworzyć go z produktów obecnych w kuchni (oliwa z oliwek lub inny olej, cukier, fusy kawy, itp.) Ważne, by peeling wykonywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, na tyle delikatnie, by odblokować, ale nie podrażnić skórę. Peelingu nie należy stosować na prosaki pod oczami i na powiekach.

Kremy złuszczające

Kremy złuszczające są skuteczne w zwalczaniu nieestetycznych prosaków na twarzy. Warunkiem jest ich regularne i długotrwałe stosowanie. Warto rozpocząć kurację jesienią lub wczesną wiosną, aby nie narażać skóry na silne promieniowanie słoneczne lub niskich temperatur. Kremy złuszczające najbezpieczniej kłaść na zmiany punktowo, by nie podrażnić fragmentów skóry bez prosaków.

Warto wiedzieć, że zmiany te mogą nawracać, dlatego po usunięciu ich ze skóry należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Prosaki

Fot. iStock/Prosaki

Jak można usunąć prosaki w gabinecie kosmetyczki?

W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym mamy do dyspozycji profesjonalne zabiegi oczyszczające skórę. Zaliczamy do nich:

  • zabiegi złuszczające, np.: peeling chemiczny, mikrodermabrazja. Regularne korzystanie z nich wygładzi skórę i poprawi jej koloryt;
  • odblokowanie ujścia łoju przez nakłuwanie grudek igłą pod odpowiednim kątem. Nie należy tego robić samodzielnie w domu, ze względu na ryzyko wywołania zakażenia skóry;
  • elektrokoagulację, czyli wykorzystanie prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości do usunięcia różnych zmian, w tym prosaków;
  • wymrażanie azotem, czyli usuwanie zmian przy pomocy niskiej temperatury;
  • terapię laserową — ze względu na wysoką cenę zabiegu, najczęściej laser traktowany jest jako jedna z ostatnich dostępnych metod;
  • zabieg chirurgiczny (nacięcie lub całkowite usunięcia).

Jak zapobiegać powstawaniu prosaków na twarzy?

Ponieważ prosaki na twarzy mogą powracać, po zakończonym leczeniu należy zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację skóry. Ważne jest dokładne oczyszczanie jej rano i wieczorem z nadmiaru sebum i regulowanie pracy gruczołów łojowych dzięki właściwym kremom. Należy wybierać kosmetyki lekkie, które nie przyczynią się do zapychania porów. Warto także  zadbać o regularne peelingi, aby złuszczać skórę i uniknąć pojawienia się kolejnych prosaków.

FB/ohmepl

 


źródło:  www.laroche-posay.pl,  www.doz.pl 

Pielęgnacja Uroda

Elastyna – jeden z kluczy do młodej i zdrowej skóry. Co trzeba o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 października 2021
elastyna
Fot. iStock
 

Elastyna jest białkiem wytwarzanym przez organizm człowieka, które zapewnia skórze sprężystość i rozciągliwość. Jej właściwy poziom gwarantuje młody i zdrowy wygląd, ale dość wcześnie dochodzi do obniżenia jej ilości w skórze. Warto wiedzieć, jak elastyna wpływa na urodę i co jej zawdzięczamy.

Czym jest elastyna?

Elastyna (wraz z kolagenem) to główne białko podporowe skóry, wytwarzane przez fibroblasty. Mimo iż stanowi jedynie 1% zawartości tkanek, to jest ona niezastąpiona dla zdrowego i młodego wyglądu twarzy. Organizm samodzielnie wytwarza elastynę, ale wraz z wiekiem jej ilość maleje, podobnie jak w przypadku kolagenu. Proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia. Z czasem niedobór elastyny powoduje, że skóra jest mniej jędrna, pojawiają się pierwsze zmarszczki.

elastyna

Fot. iStock/elastyna

Ważnym czynnikiem wpływającym na obniżenie ilości elastyny w skórze jest częste opalanie. Nadmierna ekspozycja na promienie UV prowadzi do zniekształcenia włókien elastynowych i powstania nierówności. Dlatego też, by spowolnić ten proces, warto stosować regularnie kosmetyki z elastyną hydrolizowaną, która w głębi naskórka wiąże wodę, przez co nawilża i wygładza skórę.

Jak elastyna wpływa na skórę i włosy?

Włókna elastyny gwarantują sprężystość skóry. Mogą się rozciągać nawet do podwójnej długości, a następnie wrócić bez zmian do stanu pierwotnego. Dzięki temu elastyna poprawia wygląd skóry, chroni przed przedwczesnym pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Elastyna pełni także funkcję ochronną przed działaniem drażniących substancji, np. wysuszających detergentów lub środków czyszczących.  Dlatego stosuje się ją w kosmetykach kojących wszelkie podrażnienia.

Elastyna wykazuje również zdolność do pochłaniania szkodliwych dla skóry promieni UV. Mimo tego trzeba pamiętać, że nadmiar słońca prowadzi do uszkodzeń włókien kolagenu i elastyny. Kosmetyki z elastyną pozostawiają na skórze film zapobiegający utracie wody. Dzięki tej substancji również włosy i paznokcie są mocne i zdrowe.

Elastyna — w jakich kosmetykach ją znajdziemy?

Kosmetyki z elastyną w składzie są bardzo popularne i łatwo dostępne. Jej zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych jest powszechnie, ponieważ hydrolizaty elastyny sprawdzają się zarówno w kosmetykach emulsyjnych jak i wodnych. Zazwyczaj stężenie elastyny waha się od 2% do 5%. Produkty z zawartością tej substancji polecane są szczególnie do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetyki z elastyną polecane są osobom zmagającym się z przesuszoną skórą, która wymaga głębokiego nawilżenia.

Do dyspozycji jest cała paleta kosmetyków pielęgnacyjnych, od toników i kremów do twarzy, po balsamy do ciała. Elastyna obecna jest również w produktach typu: odżywki i wcierki do włosów i paznokci, a nawet w tuszach do rzęs, ponieważ poprawia wygląd i kondycję włosków. Znajdziemy ją w mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, w kosmetykach do makijażu oraz w lakierach do paznokci.

elastyna

Fot. iStock/elastyna

Elastyna i kolagen

Elastyna i kolagen można określić mianem zgranego duetu. Kolagen wspiera działanie elastyny, nadaje tkankom sprężystość, elastyczność. Umożliwia utrzymanie sprawnych mięśni i ścięgien, chroni skórę przed procesami przedwczesnego starzenia się. Ponieważ jest istotny w procesie gojenia się ran, można go spotkać w preparatach po opalaniu, stosowanych jako ratunek po zbyt intensywnym korzystaniu ze słońca. Ponadto kolagen wywiera wpływ na układ odpornościowy, hamując procesy wnikania i rozprzestrzeniania się w organizmie chorobotwórczych drobnoustrojów i toksyn.

Ilość kolagenu, podobnie jak elastyny, z czasem ulega zmniejszeniu w organizmie, co odbija się na wyglądzie skóry i sprawności m.in. stawów. Pierwsze negatywne zmiany następują już po 25 roku życia. Ponieważ największą skuteczność wykazuje połączenie kolagenu i elastyny, warto szukać na opakowaniach kosmetyków właśnie tego duetu.

FB/ohmepl

 


źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

Pielęgnacja Uroda

Dlaczego niekochane córki zakochują się w narcystycznych facetach? Jest kilka powodów!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
29 października 2021
fot. Georgijevic/iStock

Doświadczenia z dzieciństwa odgrywają istotną rolę i mają duży wpływ na to, jak wygląda nasze dorosłe życie i związki partnerskie. Kobiety często powielają schematy i popełniają podobne błędy jak ich rodzice. Niekochane córki, źle lokują uczucia i wpadają w sidła toksycznych relacji. Co za tym stoi? Powodów jest co najmniej kilka.

Czemu zakochujemy się w nieodpowiednich mężczyznach? Często takich, którzy traktują nas przedmiotowo, z góry. Pozbawionych empatii, perwersyjnych, mających pretensjonalne poczucie własnej wartości. Powodów, dla których dziewczynki, które nie czuły się kochane w dzieciństwie, mogą przyciągać partnerów z tendencjami narcystycznymi w wieku dorosłym jest wiele.

Są przyzwyczajone do manipulowania i kontrolowania

Kobiety, które w dzieciństwie doświadczyły różnych rodzajów przemocy emocjonalnej, nieustannej kontroli i manipulacji wierzą, a wręcz są przekonane, że takie zachowania są normalne. Nie widzą w nich nic złego i niepokojącego. Kobiety te bardzo często nie mają poczucia własnej wartości, nie doceniają siebie, niekiedy nawet nie mają do siebie szacunku. Koniec końców, jako osoby dorosłe szukają partnera, który zachowaniem przypomina ich ojca. Wyniosłego, zapatrzonego w siebie, a niekiedy i zadufanego.

Są empatyczne i nadopiekuńcze

Empatyczne i bardzo wrażliwe kobiety – a takie często są kobiety, które nie czuły się kochane w dzieciństwie – są bardziej podatne na urok narcystycznych mężczyzn. Ich dobre serce, szczerość i delikatność bywają wykorzystane przez wyróżniających się „imponującym” poczuciem własnej wartości facetów. Przepełnione emocjami kobiety muszą pamiętać, że empatia nie czyni ich słabszymi!

Minimalizują swoje potrzeby

Dziewczynki, które nie czuły się ważne dla swoich rodziców w dzieciństwie, w życiu dorosłym często zmagają się z brakiem poczucia własnej wartości. Potrzeby innych stawiają na pierwszym miejscu, one są gdzieś na szarym końcu. Minimalizują swoje pragnienia. Ignorują marzenia, co wykorzystuje narcystyczny facet, który bez żadnych przeszkód może postawić siebie na pierwszym miejscu. Choć zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny taki związek może wydawać się idealnym, to tak naprawdę jest toksyczny. Niszczy, rani i rujnuje.

Przykre słowa są dla nich „normalne”

Kobiety, które w dzieciństwie wciąż były krytykowane, zawstydzane, a niekiedy nawet i poniżane, „przyzwyczaiły” się do takiego traktowania. Obelgi i krzywdzące słowa uznają za normalne. Przyzwyczaiły się do gorszej pozycji, dlatego też często niewłaściwie lokują swoje uczucia. Zakochują się w narcystycznych i zapatrzonych w siebie facetach.

Narcystyczny facet kojarzy im się z domem

Relacja jaka rodzi się pomiędzy dzieckiem a rodzicem przygotowuje grunt pod relację w życiu dorosłym. Kobiety wychowywane przez osoby z cechami narcystycznymi, często nieświadomie wybierają partnera podobnego do rodziców. Mają nadzieję, że tym razem poczują miłość i akceptację, której nie doświadczyły w dzieciństwie.

Zaczyna się jak w bajce

Kiedy poznajemy nową i interesującą osobę, dajemy z siebie wszystko, Chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony, często udając kogoś innego niż tak naprawdę jesteśmy. Nawet narcystyczny facet na początku znajomości bywa czuły, uczynny i pomocny. I nie ma nic dziwnego, ani nadzwyczajnego w tym, że kobietę, która nie czuła się kochana w dzieciństwie, będzie do niego ciągnęło. Przecież w końcu spotkała kogoś, kto daje jej to, czego od dawna pragnęła. Szkoda, że to tylko pozory.

Drogie kobiety…

jesteście jedyne w swoim rodzaju, cudowne i niepowtarzalne. Bez względu na to, jak wyglądało wasze dzieciństwo, w przyszłości możecie nawiązać zdrowe relacje. To co miało miejsce kilkanaście lat temu nie jest waszą winą. Nie obwiniajcie się, że być może nie byłyście „idealnymi” córkami, które nie zasługiwały na miłość. Każde dziecko na nią zasługuje! Zacznijcie pracować nad poczuciem własnej wartości, zwiększeniem samoświadomości. Nie jesteście bezbronne, a silne, dzielne i waleczne. Wiedzcie, że zasługujecie na piękny, prawdziwy i szczery związek!


Zobacz także

Naturalne maseczki Orientana Glow

Zrób sobie dzień! Terapeutyczna moc kolorów, blask i cudowne naturalne składniki. Musisz spróbować tych maseczek!

Bioxsine – wiosenne koloryzacje

5 porad stylistki, jak zamaskować masywne uda

5 porad stylistki, jak zamaskować masywne uda